آموزش انجام پایان نامه داده های حجیم، بیگ دیتا - آموزش اول

در این مقاله سعی کردیم تا مقدمه ای از داده های حجیم یا همان بیگ دیتا (Big Data) برای شما عزیزان ارائه دهیم تا چراغ راهی برای انجام پایان نامه داده های حجیم (بیگ دیتا) در میان دانشجویان و پژوهشگران کشور باشد.

این آموزش در قالب 2 مطلب ارائه می شود که مطلب جاری اولین مقاله از سلسله مقالات آموزش انجام پایان نامه داده های حجیم، بیگ دیتا می باشد.

 

انجام پایان نامه کامپیوتر امنیت و بیگ دیتا

 

مقدمه

در سالیان گذشته بعد از اینکه چالش­های مربوط به جمع­آوری داده به نحوی مرتفع گشتند، اکنون سوال اصلی به چگونگی پردازش بر روی این حجم عظیمی از داده­ها تبدیل شده است. دانشمندان و پژوهشگران معتقدند که امروزه موضوع داده­های حجیم، مهم­ترین چالش پیش رو در علوم کامپیوتر می­باشد. وب­سایت­های اجتماعی مانند فیسبوک[1] و توئیتر[2] دارای میلیاردها کاربر هستند که در هر دقیقه صدها گیگابایت اطلاعات تولید می­کنند. در سایت یوتیوب[3] نیز یک میلیارد کاربر وجود دارد که در هر دقیقه صدها ساعت فیلم تولید و آپلود می­کنند.

به­منظور بهره­برداری و اکتشاف دانش از این حجم بسیار زیاد داده، ضروری است که ابزارها و زیرساخت­های مناسب آن ایجاد و استفاده گردد. در سیستم­های بسیار وسیع نیز، به دلیل اینکه از نظر گستردگی و توزیع­شدگی بسیار وسیع هستند، داده­های بسیار زیادی در این سیستم­ها وجود دارد. یکی از چالش­های به­وجود آمده برای سیستم­های بسیار وسیع در دنیای امروز، چگونگی ذخیره، بازیابی و پردازش داده­های حجیم این نوع از سیستم­ها می­باشد. از طرف دیگر این داده­ها در این نوع از سیستم­ها در چندین منبع و پایگاه داده ذخیره شده است، از این­رو می­بایست معماری طراحی شده برای داده­های حجیم این نوع از سیستم­ها، مواردی همچون گستردگی، تنوع، تفاوت شکل داده­ها و ... را پشتیبانی کند.

در این گزارش ابتدا به توضیح مفهوم داده­های حجیم پرداخته می­شود.

پیش از آن­که به ارائه ساختاری و رسمی داده­های حجیم بپردازیم، به توصیف چند آمار جالب در این حوزه می­پردازیم تا اهمیت و چگونگی مقابله با داده­های حجیم بیشتر ملموس شود.

 • هر دو روز حجم داده­ای که در دنیا تولید می­شود برابر با حجم تمام داده­هایی است که از ابتدا تا سال 2003 تولید شده است.
 • 90 درصد داده­های موجود در دنیا، طی دو سال گذشته تولید شده­اند.
 • پیش­بینی می­شود در سال 2020، حجم داده دیجیتال در دنیا از 3.2 زتایابت در سال 2015 به 40 زتابایت افزایش یابد.

همانطور که در شکل-1 نیز نشان داده شده است، محور افقی، سال میلادی و محور عمودی، مقدار داده به زتابایت را نشان می­دهد.

 • هر دقیقه، ما تعداد 204 میلیون ایمیل، 1.8 میلیون لایک در فیسبوک، 278 هزار توئیت و 200 هزار عکس در فیسبوک تولید می­کنیم.

انجام پایان نامه، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد، انجام پایان نامه دکتری

شکل-1  میزان رشد اطلاعات در سال­های مختلف

 • گوگل در هر ثانیه بیش از 40 هزار پرسش را تجزیه و تحلیل کرده و جواب می­دهد (حدود 3.5 میلیارد در یک روز)
 • در هر دقیقه حدود 100 ساعت فیلم در یوتیوب آپلود می­شود و 15 سال طول می­کشد تا یک نفر تمام فیلم­هایی که فقط در یک روز در یوتیوب آپلود شده است را ببیند.
 • اگر تمام داده­های موجود در دنیا بر روی DVD بارگذاری کنید و DVDها را روی یکدیگر قرار دهید، ارتفاع آن دو برابر فاصله زمین تا ماه می­شود.
 • شرکت مخابراتی AT&T آمریکا، دارای بیشترین حجم داده بر روی یک پایگاه داده منحصر به فرد می­باشد. این پایگاه داده 312 ترابایت اندازه و 2 تریلیون سطر دارد.
 • در هر دقیقه حدود 570 وب­سایت جدید بر روی اینترنت ایجاد می­شود.

همانطور که از آمارهای فوق مشخص است، در دنیایی زندگی می­کنیم که تمام سازمان­ها و شرکت­های بزرگ دارای پایگاه داده­های با حجم داده بسیار زیاد و با سرعت رشد بالایی هستند.

انجام پایان نامه، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد، انجام پایان نامه دکتری

شکل 2 - رشد داده در نقاط مختلف دنیا

 

در شکل فوق، در نمودار سمت چپ، میزان اطلاعات بر حسب زتایابت در سال­های مختلف آورده شده است و در نمودار سمت راست، میزان پراکندگی اطلاعات در نقاط مختلف دنیا در سال 2010 بر حسب پتابایت نمایش داده شده است.

باتوجه به آماری که در [1] منتشر شده است، در سال 2015 در کشور ایالات متحده آمریکا، 1.9 میلیون فرصت شغلی جدید در رابطه مستقیم با داده­های حجیم ایجاد شده است که هر کدام از این فرصت­ها نیز به صورت غیر مستقیم سه فرصت شغلی جدید را ایجاد کرده است.

امروزه داده­های حجیم در همه حوزه­ها و زمینه­ها با توجه به رشد روزافزون منابع دیجیتال تبدیل به چالش اصلی شده است. نکته قابل توجه این است که اگر بتوان داده­های حجیم را به صورت مناسب و حرفه­ای مدیریت و پردازش کرد، نه تنها یک چالش محسوب نمی­شود بلکه با افزایش داده، دانش استخراج شده از آن نیز بیشتر و با دقت بیشتری خواهد بود.

در ادامه به حوزه­هایی که داده­های حجیم می­تواند در آن­ها تحول و انقلابی ایجاد کند اشاره شده است: [2]

 • فهمیدن الگوی رفتاری مشتریان و شناسایی آن­ها
 • استخراج و بهینه­سازی فرآیند تجارت در سازمان­ها
 • سنجش شخصی کاربران و بهینه­سازی کارایی سیستم
 • بهبود روال سلامت و سلامت عمومی
 • بهبود کارایی ورزش و ورزشکاران
 • بهبود علوم و پژوهش
 • افزایش کارایی ماشین و ابزار
 • افزایش امنیت و رعایت قانون
 • بهبود و بهینه­سازی شهرها و کشورها از نظر رفاه عمومی

استفاده و بهره­برداری از تکنولوژی داده­های حجیم در این حوزه­ها، علاوه بر اینکه باعث بهبود کارایی و عملکرد آن­ها می­شود، باعث بروز بازاری بزرگ و باارزش در زمینه داده­های حجیم می­شود.

انجام پایان نامه، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد، انجام پایان نامه دکتری

شکل 3 - ارزش بازار داده ­های حجیم

در شکل فوق، ارزش بازار داده­های حجیم، بر حسب میلیارد دلار، به تفکیک سال­های میلادی آورده شده است. از این­رو لزوم استفاده از این تکنولوژی در سیستم­های بسیار وسیع بیش از پیش آشکار می­باشد.

 

ساختار و معماری داده ­های حجیم

در این بخش به ارائه ساختار و معماری داده­های حجیم و چگونگی مدیریت آن­ها می­پردازیم.

به­طور کلی، تکنولوژی داده­های حجیم بر سه اصل کلی استوار است [3]:

 • سیستم­های توزیع­شده[4]
 • فایل سیتم توزیع­شده[5]
 • پردازش توزیع­شده[6]

باتوجه به اینکه حجم داده بسیار زیاد است و امکان ذخیره آن بر روی یک سیستم وجود ندارد، باید این حجم بسیار زیاد از داده­ها را بر روی چندین سیستم که به صورت هماهنگ با یکدیگر کار می­کنند، ذخیره کنیم. به همین منظور سیستم­های توزیع­شده، پایه و اساس ذخیره­سازی داده­های حجیم می­باشد. [4]

برای اینکه بتوانیم داده­ها را بر روی یک سیستم توزیع­شده ذخیره کنیم، می­بایست فایل سیستم توزیع­شده بر روی این سیستم­ها  قرار گیرد تا کاربر تصور کند که با یک سیستم یکتا سروکار دارد و توزیع­شدگی از دید کاربر مخفی بماند.

پس از اینکه داده حجیم را به طریق بالا بر روی یک سیستم توزیع­شده ذخیره کردیم، می­بایست چارچوبی برای پردازش این نوع از داده­ها را نیز فراهم کنیم. پردازشی که توزیع­شده باشد و قابلیت اعمال بر روی داده­های توزیع­شده را داشته باشد. این چارچوب با نام نگاشت-کاهش[7] تعریف می­شود.

این چارچوب از دو فاز اصلی نگاشت و کاهش تشکیل شده است. در فاز نگاشت عملیات محاسباتی بر روی داده­های توزیع­شده انجام می­شود و در فاز کاهش نیز، نتایج فاز نگاشت بر روی ماشین­های مختلف با یکدیگر ادغام و ترکیب می­شود تا خروجی نهایی تولید گردد.

به­طور کلی، هر سیستم داده­های حجیم، از 4 بخش کلی تشکیل می­شود که در شکل-4 نمایش داده شده است.

4 لایه اصلی هر مدل داده­های حجیم عبارتند از [5]:

 • لایه منابع داده­ها، مانند پایگاه داده­های مختلف در یک سیستم بسیار وسیع
 • لایه ذخیره­سازی داده، در این لایه، داده­ها از منابع مختلف بر روی یک سیستم توزیع شده ذخیره می­شوند تا مناسب برای پردازش توزیع شده گردند.
 • لایه پردازش و تحلیل داده­ها، در این لایه با استفاده از مدل پردازش توزیع­شده، داده­هایی که بر روی محیط توزیع شده ذخیره شده اند تجزیه و تحلیل می­شوند تا دانش لازم از آن­ها استخراج گردد.
 • لایه چهارم، لایه خروجی است، که دانش تولید شده در اختیار کاربران قرار می­گیرد.

انجام پایان نامه، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد، انجام پایان نامه دکتری

شکل 4 - مدل یک سیستم داده­های حجیم

ابزار آپاچی هدوپ[8] ابزاری است که هر سه فاکتور اصلی فوق را به صورت یک فریمورک و چارچوب اصلی دارد. آپاچی هدوپ [6]، ابزاری توزیع­شده برای ذخیره­سازی و پردازش داده­های حجیم با استفاده از سخت­افزارهای هماهنگ می­پردازد. هدوپ برای افزایش اندازه تا ابعاد صدها و یا هزاران ماشین طراحی شده است و در مقابل خطا بسیار مقاوم می­باشد. چارچوب هدوپ دارای دو بخش اصلی زیر می­باشد:

 • سیستم فایل توزیع­شده[9][7]

یک فایل سیتم توزیع شده می­باشد که برای ذخیره فایل­ها و اطلاعات بر روی چندین ماشین مورد استفاده قرار می­گیرد. ویژگی اصلی این سیستم در این است که کاربر تصور می­کند که تمام فایل­ها بر روی یک ماشین قرار دارد و به هبچ عنوان درگیر پیچیدگی­های ذخیره­سازی داده بر روی چندین ماشین نمی­شود. از مزایای اصلی این فایل سیستم می­توان به مقاوم بودن آن در برابر خطا اشاره کرد.

 • هدوپ یارن[10][8]

وظیفه مدیریت و اجرای پردازش­های سنگین بر روی فایل سیستم را دارا می­باشد.

یکی از مهم­ترین بخش­هایی که در هدوپ برای توسعه الگوریتم­ها مورد توجه قرار می­گیرد، مدل برنامه­نویسی نگاشت-کاهش[9] می­باشد. این الگو، مبنای انجام پردازش­های سنگین بر روی هدوپ می­باشد. در این الگو کار[11] مربوطه به دو بخش اصلی نگاشت و کاهش تقسیم می­شود. در فاز نگاشت، داده­های از HDFS (Hadoop Distributed File System) خوانده می­شود و پردازش­های مربوطه بر روی آن انجام و نتایج اولیه تولید می­شود و در فاز کاهش این نتایج یکپارچه و ادغام می­شود و به عنوان خروجی نهایی در نظر گرفته می­شود.

در الگوری نگاشت-کاهش هر کار به چندین فاز نگاشت و کاهش تقسیم می­شود و بر روی ماشین­های مختلف اجرا می­شوند. هماهنگی و تقسیم این فازها برای هر کار و فرستادن آن به ماشین­ها و ادغام نتایج و گرفتن نتایج و خواندن داده­ها از فایل سیستم توزیع شده همگی توسط هدوپ انجام می­شود و توسعه دهنده الگوریتم درگیر پیچیدگی­های مربوط به آن نمی­شود.

زیرساخت هدوپ دارای زیربخش­های بسیاری می­باشد که قسمت­های اصلی آن در شکل 5 آمده است.

انجام پایان نامه، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد، انجام پایان نامه دکتری

شکل 5 -  بخش­های مختلف زیرساخت هدوپ[10]

شکل-6 معماری فایل سیستم توزیع­شده هدوپ را نشان می­دهد. این معماری از الگوی Master-Slave استفاده می­کند. برای هر چند ماشین Slave، یک ماشین Master وجود دارد که وظیفه هماهنگی و مدیریت این­ ماشین­ها را بر عهده دارد.

در هدوپ برای ذخیره­سازی داده و برای پردازش داده، دو ساختار Master-Slave تعریف شده است که برای ذخیره­سازی داده، ماشین­های Master را با نام NameNode و ماشین­های Slave را با نام DataNode نام­گذاری می­کنند. برای پردازش توزیع­شده نیز، ماشین­های Master را با نام JobTracker و ماشین­های Slave را با نام TaskTracker نام­گذاری می­کنند.

انجام پایان نامه، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد، انجام پایان نامه دکتری

شکل 6 - معماری فایل سیستم توزیع­ شده هدوپ

ابزارهای مدیریت و ذخیره داده ­های حجیم

در کنار هدوپ، ابزارهای بسیار زیادی وجود دارد که هر کدام وظیفه خاصی را انجام می­دهند و باعث بهبود عملکرد آن و ارائه سرویس­های مفید می­شوند.  در شکل-7 نمایی از این ابزارها آورده شده است [11]. در ارائه بعدی این ابزارها به تفکیک و تفصیل توضیح داده خواهند شد.

انجام پایان نامه، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد، انجام پایان نامه دکتری

شکل 7 - ابزارهای داده ­های حجیم

 

در شکل-8 به مقایسه میان پایگاه داده­های رابطه­ای و پایگاه داده­های NoSQL (استفاده شده در بستر داده­های حجیم) پرداخته شده است.

 

انجام پایان نامه، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد، انجام پایان نامه دکتری

شکل - 8 مقایسه پایگاه داده ­های رابطه­ ای و پایگاه داده ­های NoSQL

 

در پایگاه داده­های معمولی با افزایش حجم داده میزان کارایی کاهش پیدا می­کند اما در پایگاه داده­های حجیم میزان کارایی با افزایش داده ثابت می­ماند. در شکل، نمودار افقی نماینده حجم داده و نمودار عمودی نشان­دهنده کارایی می­باشد و این نشان از عملکرد بسیار مناسب هدوپ در مواجه با حجم داده بسیار زیاد می­باشد.

 

نتیجه ­گیری

باتوجه به رشد روزافزون داده­های دیجیتال، لزوم استفاده از ابزارها و تکنولوژی­های مناسب برای مدیریت و کنترل این حجم از داده بسیار آشکار و واضح می­باشد. آپاچی هدوپ ابزاری است که به عنوان اصل و پایه برای مدیریت و کنترل داده­های حجیم در هر سازمانی مورد توجه قرا می­گیرد.

 

[1] Facebook

[2] Tweeter

[3] Youtube

[4] Distributed System

[5] Distributed File System

[6] Distributed Processing

[7] Map-Reduce

[8] Apache Hadoop

[9] Distributed File System (DFS)

[10] Apache Hadoop YARN

[11] Task

 

آموزش دوم این مجموعه را نیز در ادامه بخوانید

 

خدمات ادیب مشاور در زمینه رشته مهندسی کامپیوتر

ارائه موضوع پایان نامه مهندسی کامپیوتر

تدوین مقاله در رشته مهندسی کامپیوتر

مشاوره در تدوین پروپوزال مهندسی کامپیوتر

مشاوره و آموزش در پایان نامه مهندسی کامپیوتر

انجام شبیه سازی در رشته مهندسی کامپیوتر

استخراج مقاله در  رشته مهندسی کامپیوتر

استفاده از نرم افزارهای تخصصی همچون نرم افزار R، نرم افزار STATA، نرم افزار MATLAB، نرم افزار Vensim، نرم افزار LINGO، نرم افزار NS2

 

مشاوره تخصصی انجام پایان نامه ارشد

یکی از مهمترین وظایف دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) انجام پایان نامه می باشد. فقر اساتید خبره در زمینه های مختلف علمی تحقیقاتی در برخی دانشگاه های داخلی و خارجی موجب سردرگمی دانشجویان عزیز گردیده است، موسسه ادیب مشاور مفتخر است که در پاسخ به این نیاز طی ده سال فعالیت به تعداد بیشماری از دانشجویان ارشد و دکتری خدمات مشاوره تخصصی ارايه داده است.

به طور کلی انجام پایان نامه کاری زمان بر است که دانش و تجربه زیادی نیازمند است. موسسه ادیب مشاور با چندین سال تجربه در عرصه مشاوره و با در اختیار داشتن متخصصین و اساتیدی با تجربه آماده مشاوره و آموزشپایان نامه در کلیه رشته های دانشگاهی می باشد.

علاوه بر این موسسه ادیب مشاور، در زمینه شبیه سازی مقالات، پایان نامه ها و انجام پروژه ها با برنامه نویسی نیز به دانشجویان کشور عزیزمان خدمات لازم را ارائه می کند. این خدمات شامل تحلیل آماری، پیاده سازی با انواع نرم افزارهای مهندسی، برنامه نویسی با انواع زبان های برنامه نویسی و تهیه پرسش نامه می شود.

به طور کلی سر فصل های خدمات موسسه ادیب مشاور عبارتند از:

مشاوره پروپوزال در رشته مدیریت، حسابداری، مهندسی برق قدرت، مهندسی برق الکترونیک، مهندسی کامپیوتر و روانشناسی و دیگر رشته ها

مشاوره پایان نامه در رشته مدیریت، حسابداری، مهندسی برق قدرت، مهندسی برق الکترونیک، مهندسی کامپیوتر و روانشناسی و دیگر رشته ها

استخراج مقاله از پایان نامه در رشته مدیریت، حسابداری، مهندسی برق قدرت، مهندسی برق الکترونیک، مهندسی کامپیوتر و روانشناسی و دیگر رشته ها

شبیه سازی انواع مقالات مهندسی

تحلیل آماری پایان نامه های آماری

تهیه پرسش نامه در رشته های مختلف دانشگاهی

تهیه پرسش نامه آنلاین در بستر اینترنت

مشاوره رایگان در انتخاب موضوع پایان نامه های مهندسی و سایر رشته ها

انجام پروژه های برنامه نویسی با انواع زبان های برنامه نویسی از قبیل پایتون، متلب و آموزش کامل پروژه انجام شده در قالب فیلم آموزشی

انجام پروژه های شبیه سازی شبکه یا پایان نامه های مرتبط با شبکه با نرم افزارهای NS2 و NS3

انجام پایان نامه ادیب مشاور، انجام پایان نامه، انجام پایان نامه ارشد، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد، انجام رساله دکتری، انجام پایان نامه دکتری

مشاوره تخصصی انجام پایان نامه و استخراج مقاله

موسسه ادیب مشاور در زمینه نگارش مقاله ISI، علمی پژوهشی، علمی ترویجی و کنفرانس به یکی از صورت های زیر به شما عزیزان خدمات ارائه می دهد:

تعریف موضوع از سوی ما، ارائه لیست موضوعات به شما و انتخاب یکی از آن ها توسط شما، مشاوره به شما جهت تدوین مقاله، نگارش مقاله، ارسال مقاله به یکی از ژورنال های ISI، علمی پژوهشی، علمی ترویجی معتبر مرتبط، اخذ پذیرش و در نهایت چاپ مقاله.

مشاوره جهت استخراج مقاله، نگارش مقاله از پایان نامه انجام شده شما و به روز رسانی و تقویت آن در حد پذیرش و چاپ در ژورنال های معتبر مورد نظر شما.

انجام کار میدانی و پژوهش آزمایشگاهی توسط شما و مشاوره جهت تدوین مقاله، ارسال مقاله به یکی از ژورنال های ISI، علمی پژوهشی، علمی ترویجی معتبر توسط ما جهت اخذ پذیرش و در نهایت چاپ مقاله.

ارائه مقاله فارسی از سوی شما، ویرایش مقاله و اعمال تغییرات لازم برای ارتقاء سطح کیفی و کمی مقاله جهت ترجمه، مشاوره جهت ارسال و پذیرش مقاله به یکی از ژورنال های معتبر و مرتبط ISI، علمی پژوهشی، علمی ترویجی.

ارائه مقاله تدوین شده و ترجمه شده از سوی شما، ویرایش مقاله و اعمال تغییرات لازم برای ارتقاء سطح کیفی و کمی مقاله و مشاوره جهت ارسال و پذیرش مقاله به یکی از ژورنال های معتبر و مرتبط ISI، علمی پژوهشی، علمی ترویجی.

مقالات ISI، علمی پژوهشی، علمی ترویجی و کنفرانس

موسسهادیب مشاورمفتخر است تا تنها گروهی باشد که خدمات مشاوره و آموزش چاپ مقالات ISI با ضریب تاثیر (Impact Factor) بالای یک و در نشریات معتبر رایگان را در اختیار شما قرار دهد.

ما به شما ژورنال های مورد تائید وزارت علوم، دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد اسلامی را معرفی می کنیم.

امکان جستجوی مرتبه علمی و سایر مشخصات ژورنال ها در سایت تامسون برای شما وجود دارد.

ژورنال مقصد برای پذیرش و چاپ مقاله ISI، علمی پژوهشی، علمی ترویجی و کنفرانس، پس از نهایی شدن با متقاضیان هماهنگ می شود.

تا حد امکان مقالات به ژورنال های تخصصی موضوع مربوطه و دارای ضریب تاثیر (Impact Factor) ارسال می گردند.

 

 

مشاوره تخصصی انجام پایان نامه و شبیه سازی آن

موسسه ادیب مشاور با داشتن اساتیدی مجرب در حوزه کلیه تحلیل های آماری پرسشنامه ای، و انواع آزمون‌های آماري در تکمیل فصل چهار پایان نامه، به دانشجویان در کوتاه ترین زمان ممکن خدمات مشاوره و آموزش حرفه ای ارائه می دهد. هدف موسسه ادیب این است که دانشجویان کشور عزیزمان را در نگارش با کیفیت پایان نامه های کارشناسی ارشد یاری دهد.

خدمات ما شامل مشاوره و آموزش تحلیل آماری پایان نامه با نرم افزارهای زیر می باشد:

نرم افزار SPSS

با استفاده از این نرم افزار می توانیم آمار توصیفی و آمار استنباطی در پایان نامه ها را محاسبه کنیم. برای سنجش جمعیت شناختی، از آمار توصیفی در SPSS استفاده می شود. همچنین برای سنجش روابط بین متغیرها از آزمون همبستگی پیرسون یا اسپیرمن (بر اساس نوع توزیع آماری داده ها) استفاده می گردد، و در نهایت برای سنجش تاثیرات از آزمون رگرسیون خطی یا چندگانه استفاده می شود.

نرم افزار Vensim

از این نرم افزار برای سنجش طول زمان استفاده می گردد. به طور مثال وقتی می خواهیم برای مدت ۱۰ ساله تخمین بزنیم که روند فروش در ۱۰ سال آینده چقدر خواهد بود؟ با استفاده از این نرم افزار می توانیم به رشد یا نزول فروش در پایان نامه های مربوط به این حوزه پی ببریم.

نرم افزار LINGO

روش تحلیل پوششی داده ها DEA توسط این نرم افزار قابل مدلسازی و انجام است. در این روش ما با چند واحد تصمیم گیرنده (DMU) مواجه هستیم که هر یک با مصرف برخی ورودی ها، خروجی هایی را تولید می کند. در نهایت هدف اصلی این روش محاسبه کارایی واحدهای تصمیم گیرنده و ارائه راهکار برای افزایش کارایی واحدهای ناکاراست.

نرم افزار Lisrel

این نرم افزار، از نرم افزارهای مدل معادلات ساختاری است و برای داده های نرمال استفاده می شود. مدل‌های مرسوم در مدل سازی معادلات ساختاری (SEM) درواقع متشکل از دو بخش هستند. مدل اندازه‌گیری که چگونگی توضیح و تبیین متغیرهای پنهان توسط متغیرهای آشکار (سوالات) مربوطه را بررسی می‌نماید و مدل ساختاری که نشان می‌دهد چگونه متغیرهای پنهان در پیوند با یکدیگر قرار گرفته‌اند.

استفاده از مدل سازی معادلات ساختاری مزایای زیادی دارد که مهمترین آنها عبارتند از: الف) روابط چندگانه  را می تواند برآورد کند ب) قابلیت سنجش متغیرهای مشاهده نشده  ج) خطای اندازه‌گیری را می تواند محاسبه کند د) قابلیت بررسی تأثیر هم خطی ه) آزمون روابط جعلی و غیرواقعی.

نرم افزار Smart PLS

این نرم افزار، از نرم افزارهای مدل معادلات ساختاری است. و برای داده های غیرنرمال استفاده می گردد.  تحلیل عاملی مرتبه دوم به بالا فقط از طریق این نرم افزار میسر است. لذا امکان انجام تحلیل عاملی مرتبه دوم به بالا از طریق نرم افزار هایی مثل Amos و Lisrel مقدور نیست و فقط از طریق نرم افزار Smart PLS امکان پذیر می باشد.

نرم افزار Amos

این نرم افزار، از نرم افزارهای مدل معادلات ساختاری است برای داده های نرمال استفاده می شود. مدلسازی معادلات ساختاری توسط نرم افزار اموس در محیطی با قابلیت گرافیکی بالاتر و برای نمونه هایی با حجم بزرگ صورت می پذیرد. مدل‌های مرسوم در مدلسازی معادلات ساختاری (SEM) در واقع متشکل از دو بخش هستند:

مدل اندازه‌گیری که چگونگی توضیح و تبیین متغیرهای پنهان توسط متغیرهای آشکار (سوالات) مربوطه را بررسی می‌نماید.

مدل ساختاری که نشان می‌دهد چگونه متغیرهای پنهان در پیوند با یکدیگر قرار گرفته‌اند.

نرم افزار MATLAB

نرم افزار متلب را می توان به مانند یک ماشین حساب بسیار پیشرفته دانست. این نرم افزار دارای مجموعه ی عظیمی از توابع آماده است که شما را در فرآیند محاسبات یاری می کند. امکان طراحی رابط کاربری و دریافت خروجی ها در قالب نمودارها و جداول مختلف یکی دیگر از قابلیت های مهم این نرم افزار می باشد. این نرم افزار دارای کاربردهای زیادی است که از مهم ترین آن­ها می توان به بهینه سازی سبد سهام و پیش بینی قیمت سهام اشاره کرد.

نرم افزار  GIS

در دهه اخیر به سبب گسترش فناوری های رایانه ای، سیستم اطلاعات جغرافیایی امکان نگهداری به روز داده‌های زمین مرجع و نیز امکان ترکیب مجموعه داده‌های مختلف را به طور موثر فراهم ساخته است. امروزه (GIS) برای تحقیق و بررسی های علمی، مدیریت خدمات شهری، مدیریت منابع و ذخایر و همچنین برنامه ‏ریزی های توسعه ای به کار گرفته می‏ شود. فناوری (GIS) با جمع آوری و تلفیق اطلاعات، بوسیله تصویر سازی و استفاده ازآنالیزهای جغرافیایی، اطلاعاتی را برای تهیه نقشه فراهم می سازد. گروه تحقیقاتی طلوع (TMRG) کلیه پروژه های دانشجویی و راهنمایی در مورد پایان نامه های دانشجویی در زمینه های سیستم اطلاعات جغرافیایی، وب GIS، موبایل GIS و … را انجام می دهد.

مشاوره و انجام  پروژه های GIS  در تمام زمینه ها از جمله:

 • طراحی و ایجاد سیستم های اطلاعات مکانی (GIS) سازمانی
 • توسعه نرم افزاری Desktop و Mobile و سامانه تحت وب (WebGIS)
 • طراحی و پیاده سازی بانک های اطلاعات مکانی
 • اجرا و پیاده سازی تحلیل های مکانی مربوط به پروژه های منابع طبیعی و برنامه ریزی شهری مانند مکانیابی، مسیریابی
 • انجام کلیه پروژه‌های مکان یابی و درون یابی و تهیه نقشه های مرتبط
 • تهیه نقشه ها در زمینه های مختلف از جمله: محیط زیست، جغرافیا (شهری و روستایی)، باستان شناسی و …
 • اجرای مدل در GISدر AHP, ANP, VIKOR, TOPSIS, ELECTER, SAW
 • تبدیل نقشه های CAD به لایه های GIS  دارای مختصات
 • و…

نرم افزار Excel و SuperDecision:

تکنینک های مختلف تصمیم گیری با معیارها و گزینه های چندگانه (MCDM & MADM) توسط این نرم افزارها قابل انجام است که از جمله این تکنیک ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

روش تحلیل سلسله مراتبی (AHP)

روش فرآیند تحلیل شبکه (ANP)

روش تاپسیس (TOPSIS) که مبتنی بر محاسبه فاصله ریاضی گزینه ها از نقاط مطلوب مثبت و منفی می باشد.

روش دیماتل (DEMATEL): در این روش تأثیر و تأثر شاخص ها بر همدیگر محاسبه شده و درنهایت شاخص های پژوهش در دو گروه علی و معلول دسته بندی می شوند.

نکته: تمامی روش های تصمیم گیری چند معیاره فوق در محیط های قطعی و فازی قابل انجام می باشند. معمولاً در مورد موضوعاتی که قطعیت آنها به مراتب کمتر است از فواصل و اعداد فازی جهت محاسبات استفاده می شود.

نرم افزار STATA

تخصص اصلی این نرم افزار در رشته اقتصاد است اما در رشته های مالی و حسابداری نیز قابلیت استفاده دارد. مدلهاي مختلف رگرسيون و تخمین مدل های اقتصادسنجی سری زمانی، پانل و مقطعی از کاربردهای آن می باشد.

نرم افزار Eviews

تخصص و کاربرد اصلی این نرم افزار در رشته اقتصاد است ولی به طور گسترده ای در رشته های حسابداری و مالی نیز وارد شده است. تحليل هاي آماري پانل ديتا، انواع مدل رگرسيون، سري زماني، آزمون هاي هاسمن چاو، تحليل سري زماني هاي اقتصادي و … از کاربردهای آن می باشد.

نرم افزار R

نرم­ افزار آماری است که در رشته­ های مختلفی کاربرد دارد و قابل استفاده در رشته­ های مالی، اقتصاد و حسابداری است. از جمله کاربردهای این نرم افزار بهینه سازی سرمایه­ گذاری و تخمین مدل های اقتصاد سنجی است.

نرم افزار MINITAP

از جمله کاربردهای این نرم افزار آزمون هاي آماري نرمال سازي متغيرها، رگرسيون، انواع نمودارهاي آماري می باشد.

نرم افزار SPSS

نرم افزار گمز

نرم افزار دیگ سایلنت DIGSILENT

شبیه سازی با COMSOL

شبیه سازی با pscad

شبیه سازی با PSIM

نرم افزار Microfit

نرم افزار EQS

نرم افزار COMFAR

نرم افزار OXMETRICS

نرم افزار GAMS

نرم افزار SAS

نرم افزار STATISTICA

نرم افزار Splus

نرم افزار Microfit

نرم افزار Mapple

نرم افزار Axume

نرم افزار PHStat

نرم افزار SigmaPlot

نرم افزار DE

نرم افزار PQ Method

نرم افزار GeoDa

نرم افزار FX Equation 4.004.5

نرم افزار Nonlinear Regression Analysis CurveFitter 4.5.3

نرم افزار ProKalc 7.9f

نرم افزار GA Solver

نرم افزار Fuzzy Topsis Solver

نرم افزار Gretl

نرم افزار RATS

نرم افزار CATS

نرم افزار Algebra Equation Solver

نرم افزار WINQSB

نرم افزار SHAZAM 14

نرم افزار Algebrator 4.2 Build

نرم افزار Aptech GAUSS 10.0.0.1276

نرم افزار Basic Math Solved! 2008

نرم افزار Golden Software Grapher 9.1.536

نرم افزار MathMagic Personal Edition 3.64.41

و …

اگر برای هریک از موارد فوق نیاز به مشاوره رایگان دارید، همین الان با ما تماس بگیرید.