آموزش انجام پایان نامه مدیریت رشته MBA

مشاوره و آموزش انجام پایان نامه،پروپوزال،سمینار و پروژه های دانشجویی

2-2-5- صادرات

با آغاز هزاره سوم میلادي و گذشت حدود دویست و پنجاه سال از انقلاب صنعتی، حوزه عمل بنگاههاي تولیدي در بسیاري از صنایع در مقیاس جهانی گسترش یافته است و بازارهاي ملی و محلی در حال تغییر و ادغام در یک بازار فراگیر جهانی می باشند. در دهه هاي اخير، ورود به بازارهاي خارجي نقش بسيار مهمي در توسعه اقتصادي كشورها ايفا كرده است. دهه اخير به دليل جهاني شدن و رقابت دركسب وكارها از دهه هاي قبل متمايز شده است (لی[68]، 2003). بازارهاي محصولات مصرفي، كالاهاي صنعتي و خدمات يا بازارهاي منابع همچون سرمايه، مواد و تكنولوژي به شدت در سطح جهاني يكپارچه شده اند. به طور هم زمان، شكل گيري موافقت هاي تجاري متنوع و استقرار سياست هاي باز تجارتي بين كشورها منجر به الغاي ابزارهاي حمايت گرا و رفع موانع تجاري شده است در نتيجه، در عمل تقريبا تمامي شركتها بدون توجه به ريشه ملي، اندازه يا نوع صنعت هم اكنون با اين واقعيت مواجه شده و دريافته اند كه مشاركت نكردن در بازارهاي جهاني يك انتخاب طولاني مدت نخواهد بود(بالابانیس[69] و همکاران، 2004).

در ادبیات از صادرات به عنوان موتور رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه یاد می شود. یکی از مسائل اقتصادی مهم که امروزه بسیاری از کشورها با آن دست به گریبان هستند، کسری در تراز پرداخت های خارجی و کمبود ارز است. گرچه راههای متعددی برای تامین کسری ارز وجود دارد، اصولی ترین و مناسب ترین راه، افزایش صادرات است(ارجمندنژاد، 1377).

به اعتقاد برخی از صاحبنظران، بازاریابی رمز موفقیت توسعه در کشورهای پیشرفته است. لذا هر حرکت جدی در مسیر توسعه کشور، نه تنها مستلزم سیاست ها و استراتژی های کلان ملی است بلکه نیازمند بکارگیری اصول علمی بازاریابی به عنوان برقرار کننده ارتباط منطقی بین تولید کننده و جامعه مصرف کننده می باشد(احمدی و ویرجینیاری، 1382).

صادرات، علاوه بر نقش مهمی که در تامین منابع ارزی کشور دارد، موجب افزایش درآمد کل نیز می شود. افزایش توان سرمایه گذاری، بالا رفتن ظرفیت تولید و رشد اشتغال و توان رقابت در حوزه های سیاسی و اقتصادی در سطح بین المللی از دیگر نتایج توسعه صادرات می باشد(حسن خانی، 1372).

صادرات در لغت به معنای انتقال کالا یا ارسال کالا از جایی به جایی دیگر است. صادرات ساده ترين و كم ريسك ترين راه ورود به بازارهاي خارجي بوده و کمترین تخصیص امکانات را لازم داشته و کمترین تغییرات را بر روی برنامه های داخلی ایجاد می کند(معصوم،1393).

شرکتها در زمینه صادرات دو رویکرد عمده دارند:

 1. صادرات موردي: هنگامي صورت مي گيرد كه شركت هر چند وقت يك بار به طور انفعالي به دليل داشتن محصول مازاد بر مصرف داخلي، آنها را به خريداران كشور خارجي بفروشد.
 2. صادرات فعال: هنگامي صورت مي گيرد كه شركت تصميم بگيرد محصولاتش را به كشور مورد نظر صادر كند.

در هر دو حالت شركت محصولات را در كشور خود توليد کرده و آنها را براي بازار مورد نظر تغيير داده و يا به همان شكلي كه در داخل كشور مصرف می شود صادر می کند(روستا و همکارن،1383).

صادرات به دو شيوه مستقيم و غيرمستقيم صورت مي گيرد (كتابي[70] و هلسن[71]، 2000 ؛ كاتئورا و گراهام، 1387).

2-2-5-1- صادرات مستقیم

در اين روش، شركت با يك يا چند عامل فروش در يك كشور در ارتباط است. شركت هايي مي توانند به صادرات مستقيم اقدام نمايند كه كليه فعاليت هاي ضروري جهت فروش محصولات خود را در كشور مقصد به عهده بگيرند (ميرابي و سرمد،1382). از مزاياي صادرات مستقيم فروش بيشتر، كنترل بيشتر، اطلاعات بازار بيشتر و ايجاد تجربه و تخصص بيشتر شركت در صادرات است و از معايبش هزينه بيشتر است (اسماعيل پور، 1382؛ زري باف و حسيني كيا، 1382؛ كاتئورا و گراهام، 1387).

صادرات مستقیم به شیوه های زیر انجام می شود (آلبوم[72] و همکاران،2002 ؛ دریسکول[73]، 1997):

 • سفر نیروی فروش به کشور خارجی:

شرکت می تواند نمایندگان فروش خود را از داخل کشور در زمان های خاصی برای فعالیت های بازرگانی به خارج از کشور بفرستد (روستا و دیگران ،1383).

 • شعبه فروش در کشور خارجی:

در این روش شرکت محصولات خود را به شعبه فروش ارسال کرده و از طریق شعبه فروش محصولات را مستقیما به دست مصرف کننده می رساند (آلبوم و همکاران،2002). دفتر فروش به تولید کنندگان امکان می دهد تا در بازارهای خارجی بیشتر حضور یابند و برنامه هایشان را کنترل کنند. این واحد مسئولیت فروش و توزیع را بر عهده دارد و ممکن است فعالیت های مربوط به انبارداری و تبلیغات برای فروش را نیز انجام دهد. دفتر فروش معمولا نمایشگاه دائمی و مرکز عرضه خدمات به مصرف کنندگان محسوب می شود (روستا و دیگران، 1383).

 • نماینده توزیع در کشور خارجی:

نماینده یا توزیع کننده خارجی، محصولات را خریداری می کند و به نمایندگی از طرف شرکت در کشور مورد نظر به فروش می رساند. این نمایندگان ممکن است از حقوق نمایندگی انحصاری شرکت برخوردار باشند یا اینکه فقط نماینده کل باشند (روستا و دیگران ،1383).

2-2-5-2- صادرات غیر مستقيم

به اين معني است كه شركت با استفاده از واسطه هاي كشور خودي محصولات خود را به مشتريان در كشورهاي خارجي مي رساند(كتابي و هلسن، 2000). به عبارت ديگر زماني يك شركت صادركننده ی غيرمستقيم است كه محصولاتش در بازارهاي خارجي به فروش برسد، بدون اينكه براي اين منظور شركت هيچ گونه فعاليت خاصي را در داخل شركت انجام دهد. در اين روش كنترل بر روي بازار و يا استراتژي هاي بازاريابي بسيار محدود است (ميرابي و سرمد، 1382؛آلبوم و همكاران،2002).

صادرات غیر مستقیم به شیوه های زیر انجام می شود (دریسکول، 1997):

 • تاجر و شرکت تجاری در داخل:

تاجران و شرکت های تجاری کالاها را از تولید کننده  خریداری کرده و معمولا با نام خود به کشور های دیگر صادر می کنند. در این حالت ممکن است تولید کننده اولیه حتی از صدور کالاهایش نیز بی اطلاع باشد (اسماعیل پور،1382).

 • شرکت مدیریت صادرات:

شرکت مدیریت صادرات شرکتی است که تمام مسئولیتهای عملیات صادرات از قبیل تحقیقات بازاریابی، تبلیغات، حمل فیزیکی کالا و غیره را با انعقاد قرارداد انجام می دهد. شرکتهای مدیریت صادرات را در واقع می توان به صورت یک واحد سازمانی یک شرکت در نظر گرفت بدون اینکه شرکت خود را درگیر ایجاد چنین واحدی بنماید. مزیت شرکتهای مدیریت صادرات در این است که همزمان برای شرکتهای بین المللی متعددی کار می کنند. در مقایسه با سایر روشهای صادرات غیر مستقیم، استفاده از شرکت های مدیریت صادرات همکاری بیشتر و کنترل بیشتری را در بر دارد (اسماعیل پور،1382).

 • واسطه و نماینده صادراتی در داخل:

واسطه ها و نمایندگان صادراتی به تولید کنندگان در صدور کالاهایشان کمک می کنند. واسطه ها و نمایندگان صادرات مانند شرکت های مدیریت صادرات به صورت حق العمل کاری هستند اما در مقیاس کوچکتری عمل می کنند. واسطه ها و نمایندگان صادراتی سازمانهای کوچکی هستند که مالکیت کالا را بدست نمی آورند و تخصص خاصی برای بازارهای هدف کوچک خارجی ندارند. واسطه ها ،خریداران و فروشندگان را در ازاء دریافت مبلغی به هم می رسانند و نمایندگان به عنوان نماینده شرکت کالا را به فروش می رسانند و حق العمل دریافت می کنند (اسماعیل پور ،1382).

 • نمایشگاه دائمی صادرات در داخل:

از زمان های قدیم در مناطق مختلف بازارهای مکاره برگزار می گردید که تولید کنندگان محصولات خود را در این بازارها به معرض نمایش و فروش می گذاشتند. در تداوم برگزاری این گونه بازارها نمایشگاههای کنونی شکل گرفته و در سطح گسترده ای جهت نمایش و عرضه کالاها فعالیت می نمایند. بر اساس برآورد های انجام شده شرکتهای موفق تجاری 25% هزینه بازاریابی خود را به این فعالیت ها اختصاص می دهند (کرمانی،1388).

 • همکاری در صادرات و توزیع:

در این روش تولید کننده از تسهیلات توزیع خود در یک کشور خارجی برای توزیع و فروش کالاهای یک شرکت دیگر در کنار کالاهای خود استفاده می کند. در این روش شرکت حمل کننده که در واقع صادرات خود و شرکت حمل شونده را انجام می دهد معمولا شرکت بزرگتری است که دارای تسهیلات صادراتی و کانالهای توزیع در یک کشور خارجی است. این شرکت به دلایل مختلفی از جمله تکمیل کردن کالاهای خودش، کالاهای یک شرکت غیر رقیب را حمل می کند. شرکتهایی که با فروش فصلی محصولاتشان روبرو هستند نیز در زمان رکود محصولات خود از تسهیلاتشان برای فروش محصولات سایر شرکتها استفاده می کنند (اسماعیل پور،1382).

 • سازمان تعاونی صادرات:

سازمانهای تعاونی صادرات، فعالیت های صادراتی را به نمایندگی از طرف تولید کنندگان متعدد انجام می دهند. این سازمانها تحت نظر همین شرکتهای تولیدی فعالیت می کنند. این روش صادراتی اغلب از طرف تولید کنندگان محصولات اولیه مورد استفاده قرار می گیرد (روستا و دیگران،1383).

2-2-6- عملكرد صادراتي

عملكرد صادراتي عبارت است از حدي كه اهداف بنگاه (شامل اهداف راهبردي و اهداف اقتصادي) براي صادرات يك محصول از طريق طرح ريزي و اجراي راهبردهاي بازاريابي صادراتي محقق مي شود(مشبكی و خادمى، 1391).

عملكرد صادراتى داراي ابعاد گوناگوني است كه يك شاخص يا يك عامل نمي تواند آن را توضيح دهد. واكر و روكرت(1987) پيشنهاد نمودند كه ارتباط و اهميت ابعاد عملكرد در ميان ذينفعان مختلف (سرمايه گذاران، كارمندان، مشتريان) متفاوت است و به اينكه تمركز بر كوتاه مدت يا بلندمدت باشد بستگي دارد. محققين سه بعد اصلي از عملكرد را برجسته نموده اند. اول اثر بخشي در زمينه محصول و برنامه هاي بنگاه در قبال رقبا است. نشانگرهايي از قبيل رشد فروش مي تواند اثربخشي را نشان دهد. دومين بعد كارايي است كه بر خروجي هاي كسب و كار نسبت به ورودي هاي آن متمركز است. سودآوري شاخص اصلي است كه اين بعد را نشان مي دهد. سومين بعد قابليت انطباق است، به اين معني كه چطور كسب و كار به تغييرات شرايط و فرصتهاي محيط پاسخ مي دهد(مشبكی و خادمى،1391).

2-2-6-1- عوامل موثر بر عملکرد صادراتی

عوامل موثر بر عملکرد صادراتی شرکتها به علت جهانی شدن بازارها و رقابت رو به افزایش شرکتهای خارجی مورد توجه محققین قرار گرفته و تحقیقات بسیاری در این رابطه صورت پذیرفته است. مرور ادبیات عملکرد صادراتی شرکتها دامنه وسیعی از عوامل موثر بر فعالیت و موفقیت صادرات را مورد شناسایی قرار داده است(ابی[74] و اسلاتر[75]، 1998؛ بیلکی[76]،1978؛ مدسن[77]،1987؛ زو[78] و اِستان[79]،1989). بیشتر تحقیقات بر اساس عوامل درونی (آکسین[80]، 1981؛ کیناک[81]،1985) و تحقیقاتی بر عوامل بیرونی(دونوبل[82] و همکاران، 1989؛ رآو[83]، 1990؛ مدسن، 1988) و تحقیقاتی نیز بر اساس هر دو گروه عوامل بیرونی و درونی(کریپسلانی[84] و مکینتاش[85]، 1980) انجام گرفته است(دهدشتی شاهرخ، 1386). بطوریکه با توجه به نتایج تحقیقات چنین به نظر می رسد که تاثیر عوامل محیطی بر موفقیت صادرات در مقایسه با عوامل داخلی ضعیفتر باشد.

در ادامه به بررسی و تشریح برخی از این نظریات پرداخته می شود.

 • مدل ابی و اسلیتر

ابی[86] و اسلاتر[87] (1989) مدلی را برای بررسی عوامل تاثیر گذار بر عملکرد صادرات پیشنهاد نمودند که در آن سه عامل داخلی و یک عامل خارجی تاثیر گذار بر صادرات معرفی شدند. عوامل داخلی معرفی شده در این مدل عبارتند از: شایستگی شرکت، مشخصات شرکت و استراتژی شرکت. که متغیر های مورد استفاده هر یک از عوامل به شرح زیر است:

الف) شایستگی های شرکت

شامل متغیر های تکنولوژی، دانش در مورد بازار، برنامه ریزی، سیاست صادرات، کنترل مدیریت، کیفیت و ارنباطات

ب) مشخصات شرکت

شامل متغیر های اندازه شرکت، تعهد مدیریت و نگرش مدیریت نسبت به صادرات(مشوق های مالی، رقابت، بازده بالقوه، توزیع و تحویل خدمات، مشوق های دولت، ریسک و سود)

ج) استراتژی شرکت

شامل متغیرهای انتخاب بازار، واسطه ها، آمیخته کالا، توسعه کالا، قیمت گذاری، فعالیتهای تشویقی و ترغیبی کارکنان. شکل (2-1) مدل ارائه شده توسط ابی و اسلاتر(1989) را نشان می دهد.

انجام پایان نامه، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد، انجام پایان نامه دکتری

شکل (2-1) مدل ابی و اسلاتر(1989)

 • مدل کاتسیکز[88] و همکاران

کاتسیکز و همکاران(1997) در طبقه بندی خود تعداد زیادی از متغیرها را که بر فعالیت و موفقیت صادراتی تاثیر می گذارد را مورد شناسایی قرار دادند. سپس این متغیر ها را در سه گروه سیاست بازاریابی، عوامل مربوط به شرکت و عوامل مربوط به محیط بیرون دسته بندی نمودند.

متغیر های عامل سیاست بازاریابی عبارتند از: انتخاب بازار صادراتی، قیمت گذاری رقابتی، شرایط پرداخت، ویژگی های بسته بندی، توسعه محصول جدید، تلاشهای تشویقی و ترغیبی، خدمات پس از فروش، شبکه توزیع و توزیع فیزیکی.

متغیر های عامل شرکت عبارتند از: تکنولوژی، برنامه ریزی صادرات، کنترل مدیریت، کیفیت کارکنان صادرات، کنترل کیفیت بالا و قدرت مالی.

متغیرهای عامل بیرونی عبارتند از: روابط سیاسی بین کشورها، توافق های دو جانبه و چند جانبه، توافق های تجاری، سوبسید صادرات، اعتبار کشور در بازارهای خارجی، ثبات اقتصادیف ریسک پایین در بازارهای صادراتی، بازار بالقوه، وضعیت اقتصادی در کشور خارجی و دسترسی به بازار صادراتی.

 • مدل استیلز[89] و آمبلر[90]

در مدل ارائه شده توسط استیلز و آمبلر(1994) متغیر های کلیدی عبارتند از: شرکت، روابط و استراتژی. بطوریکه متغیر شرکت شامل ویژگی های مدیریت و شایستگی های اساسی آن است. این عناصر توانایی شرکت را برای بدست آوردن و استفاده از اطلاعات افزایش می دهند. در این مدل، شرکت، روابط موجود در آن و استراتژی بازاریابی شرکت همگی در یک محیط بازار قرار دارند. همچنین عوامل کلیدی محیط که می توانند بر عملکرد موثر باشند شامل جذابیت کلی بازار، مسائل مربوط به زیربنای اقتصادی و نیز موانع تحمیل شده از سوی دولت ها(تعرف ها و سهمیه ها) می باشد. متغیر وابسته این مدل نیز عملکرد صادراتی می باشد که این عملکرد در غالب فروش، سود، سهم بازار، شدت فعالیت های صادراتی و اعتبار برند تجاری تعریف می شود.

 • مدل وورمن[91]

وورمن(2003) در رساله دکتری خود با عنوان عملکرد صادراتی شرکتهای کوچک و متوسط اروپایی به معرفی مدلی پرداخته است که در آن عوامل سازمانی، مدیریتی و محیطی به طور مستقیم و از طریق هدفگذاری صادراتی به طور غیر مستقیم با عملکرد صادراتی در ارتباط هستند.

 • مدل استویان[92] و کریادو[93]

در یکی از جدیدترین مطالعات صورت گرفته در این زمینه که در سال 2010 استویان و کریادو بر روی بنگاههای کوچک و متوسط صادراتی اسپانیا انجام گرفته است؛ آنها با بررسی مدل های عملکرد صادراتی بر روی بنگاه های کوچک و متوسط طی سالهای 1988 تا 2007 به ارائه مدلی پرداختند. در این مدل کلیه متغیر ها در غالب سه عامل مدیریتی، سازمانی و محیطی دسته بندی شده است که به طور مستقیم با عملکرد صادراتی در ارتباط هستند.

 • مدل جامع عوامل تعيين كننده عملكرد صادراتي

در یک طبقه بندی جامع براي سازماندهي يافته هاي مطالعات قبلي، عوامل تعيين كننده عملكرد صادراتي براساس دو بعد طبقه بندي شده اند(بامیش[94] و همکاران، 1993؛ دومینکوئز[95] و سکوئرا[96]، 1993؛ هولزمولر[97] و کسپر[98]،1991؛ کاتسیکاس[99] و همکاران،1996).

 1. داخلي در مقابل خارجي
 2. قابل كنترل در مقابل غيرقابل كنترل

عوامل قابل کنترل داخلی شامل استراتژي بازاريابي صادرات و نگرشها و ادراكات مديريت؛ عوامل غیر قابل کنترل خارجی شامل ويژگي هاي مديريت و ويژگي ها و توانمنديهاي شركت و در نهایت عوامل غیر قابل کنترل داخلی شامل ويژگي های صنعت، ويژگي هاي بازار خارجي و ويژگي هاي بازار داخلي می باشند. که هر یک از عوامل فوق به عوامل فرعی دیگری تقسیم می شوند. لازم به توضیح است که تا کنون در مورد عوامل قابل کنترل داخلی پژوهشی صورت نگرفته است.

طبقه بندي كردن عوامل تعيين كننده عملكرد صادراتي به عوامل دروني و بيروني از نظرتئوريكي موجه است. زيرا عوامل تعيين كننده دورني، براساس تئوري مبتني بر منابع موجه و عوامل تعيين كننده خارجي بر تئوري ساختار صنعت بنيان نهاده شده است. تئوري مبتني بر منابع شركت را به عنوان يك بسته ويژه از منابع قابل لمس و غيرقابل لمس تصور مي كند(دارايي ها، شايستگي ها، فرايندها، ويژگيهاي مديريتي، اطلاعات و دانش) كه بوسيله شركت قابل كنترل هستند و شركت را توانا مي سازند كه استراتژي ها را به منظور بهبود بخشيدن به كارايي و اثربخشي خود پیاده سازی کنند(بارنی[100]،1991). اين تئوري، عوامل تعيين كننده عملكرد صادراتي و استراتژي شركت را منابع داخل سازمان مي داند.

در مقابل، تئوري ساختار صنعت معتقد است، این عوامل خارجي هستند كه استراتژي و عملكرد را تعيين مي كنند. اين تئوري بيان مي كند كه محيط خارجي فشارهايي را بر شركت تحميل مي كند كه شركت براي باقي ماندن و پيشرفت بايد پاسخ مناسبي به اين فشارها بدهد. بر طبق تئوري ساختار صنعت، عوامل خارجي و استراتژي صادراتي شركت عوامل تعيين كننده عملكرد صادراتي هستند(کولیس[101] و مونتگومری[102]،1997).

مطالعاتي كه اكثراً بر روي عوامل قابل كنترل به عنوان عوامل تعيين كننده عملكرد صادراتي تمركز كرده اند، فرضشان بر اين است كه مديران مي توانند عملكرد صادراتي شركت را جهت بدهند. در مقابل مطالعاتي كه منحصراً بر روي عوامل غيرقابل كنترل تمركز دارند اساسا يك ديد جبر گرايانه درباره صادرات را دارند(زو[103] و اِستان[104]،1998).

جدول(2-3) عوامل تعيين كننده عملكرد صادراتي را بر اساس داخلی یا خارجی بودن و قابل کنترل یا غیر قابل کنترل بودن نشان می دهد.

عوامل درونی قابل کنترل

دو نوع عوامل درونی و قابل کنترل وجود دارد. نوع اول در رابطه با استراتژي بازاريابي صادرات است که شامل استراتژي كلي صادرات، برنامه ریزی صادرات، سازمان صادرات، استفاده از تحقيقات بازاریابی، نقاط قوت کالا، تطبيق کالا، رقابتی بودن قیمت، تعیین قيمت، تطبیق کانال توزیع، روابط در کانال توزیع و نوع كانال توزيع است. نوع دوم در ارتباط با نگرشها و ادراكات مديريت است که شامل حمايت و تعهد صادراتي، گرایش بین المللی، انگیزه صادرات، ادراک از مزایای صادرات و ادراک از موانع صادرات می باشد.

جدول(2-3) عوامل تعيين كننده عملكرد صادراتي(زو و اِستان،1998).

انجام پایان نامه، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد، انجام پایان نامه دکتری

عوامل درونی غیر قابل کنترل

عوامل درونی و غیر قابل کنترل نیز بر دو نوع می باشد. نوع اول در رابطه با ويژگي هاي مديريت  است و شامل تجربه بين المللي مديريت و تجربه و تحصیلات مديريت می باشد. نوع دوم نیز در ارتباط با ويژگي ها و توانمنديهاي شركت بوده اندازه شركت، شایستگی بين المللي شركت، عمر شركت، تكنولوژي شركت، مشخصات شرکت و توانمندي ها و قابليت هاي شركت می باشد.

 

 

عوامل بیرونی غیر قابل کنترل

عوامل بیرونی و غیر قابل کنترل مشتمل بر سه نوع می باشد. نوع اول در رابطه با ويژگي های صنعت است و خود شامل متغیر های شدت پیچیدگی تكنولوژي صنعت و سطح پويايي صنعت می باشد. نوع دوم در ارتباط با ويژگي هاي بازار خارجي و شامل سه متغیر جذابيت بازار صادراتي، رقابت پذيري بازار صادراتي و موانع بازار صادراتي است. نوع سوم نیز در رابطه با ويژگي هاي بازار داخلي و شامل یک متغیر بازار داخلي می باشد.

2-2-6-2- معيارهاي اندازه گيري عملكرد صادراتي

درمورد چگونگي اندازه گيري عملكرد صادراتي توافقي وجود ندارد(والترز[105] و سامی[106]،1990؛ کاواسگیل[107] و زو[108]،1994). اما به طور کلی معیارهای اندازه گیری عملکرد صادرات به سه گروه کلی تقسیم می شوند که عبارتند از: معیارهای مالی، معیارهای غیر مالی و معیارهای مرکب.

معیارهای مالی شامل فروش، سود و رشد می باشند. فروش شامل حجم فروش حاصل از صادرات یا شدت صادرات است. (کایناک[109] و کان[110]،1993). سود با شاخص های سود كل صادرات و معيارهاي نسبي از قبیل سود صادراتي تقسيم بر سود كل يا سود صادراتي تقسيم بر سود بازار داخلي اندازه گيري مي شوند(لوتر[111] و همکاران،1991). زماني كه معيارهاي سود یا فروش ایستا هستند، معیار رشد که به تغییرات فروش یا سود صادراتي در يك دوره از زمان بر مي گردد اندازه گيري مي شود(مدسن[112]،1989).

معیارهای غیر مالی بر خلاف معیارهای مالی که عینی می باشند، ذهنی هستند. این معیار از سه شاخص موفقیت، رضایت و تحقق اهداف تشکیل می شود. موفقيت شامل معيارهايي همچون اعتقاد مديران درباره سهم صادرات در سودآوري كل شركت و مقبوليت و شهرت شرکت است(سینگر[113] و زینکوتا[114]،1997).

رضايتمندي به رضايت كلي مديران درباره عملكرد صادراتي شركت بر مي گردد (پترسون[115] و همکاران،1997). دستيابي به هدف به ارزيابي مديران در مقايسه عملكرد با اهداف مرتبط است(کاتسیکاس[116] و همکاران،1996). سرانجام "معیارهای هاي تركيبي" شامل معيارهايي است كه مبتني بر جمع امتيازات كلي بدست آمده از معيارهاي مالی و غیر مالی عملكرد است(هولزمولر[117] و کسپر[118]،1991). فروش صادراتي، سود صادراتي و مقياس هاي تركيبي بيشترين معيارهاي اندازه گيري عملكرد هستند كه مورد استفاده قرار مي گيرند(زو[119] و اِستان[120]،1998).

2-3- مروری بر پژوهش های داخلی و خارجی

2-3-1- تحقیقات داخلی

 1. در سال 1392 پژوهشی با عنوان "بررسي تأثير بازارگرايي صادرات و مزيت رقابتي بر عملكرد صادرات (مورد مطالعه: صادركنندگان نمونة ايران در سال 1390)" توسط محمديان و همکارانش صورت گرفته است. در این تحقیق تأثير بالقوة بازارگرايي صادركنندگان و مزيت رقابتي بر عملكرد صادرات بررسي شده است. جامعة اين تحقيق صادركنندگان نمونة كشوري در سال 1390 بودند كه هر ساله به مناسبت روز ملي صادرات از طريق وزارت صنعت، معدن و تجارت، معرفي مي شوند. نتايج اين تحقيق نشان داده بازارگرايي صادرات بر عملكرد صادرات و مزيت رقابتي تأثير دارد. همچنين، مزيت رقابتي كه در مدل تحقيق متغير ميانجي بازارگرايي صادرات و عملكرد صادرات نيز هست، بر عملكرد صادراتي تأثير مثبت دارد.
 2. در سال 1392 پژوهشی دیگر تحت عنوان "مدل عملکرد صادراتی با رویکرد قابلیت های رقابتی بنگاههای کوچک و متوسط صادر کننده مرکبات استانهای شمالی ایران" توسط آقاجانی و فرزادفر انجام شده است. جامعه آماری این تحقیق عبارتند از کلیه بنگاههای کوچک و متوسط صادر کننده مرکبات استانهای شمالی ایران که در سیستم آنلاین سازمان توسعه تجارت ایران ثبت شده اند که شامل 57 بنگاه شده است. داده های بدست آمده در این تحقیق توسط نرم افزار Smart PLS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. نتایج تحقیق نشان داده که هدفگذاری صادراتی و استراتژی آمیخته بازاریابی به طور مستقیم بر عملکرد صادراتی بنگاهها اثر مثبت و معنا داری دارند. همچنین قابلیت مدیریت به طور غیر مستقیم از طریق هدفگذاری صادراتی و قابلیت بنگاه و عامل محیطی خرد از طریق استراتژی های آمیخته بازاریابی بر عملکرد صادراتی بنگاهها اثر مثبت و معنا داری دارند.
 3. در سال 1387 تحقیق با عنوان"شناسايي عوامل تعيین كننده عملكرد صادراتي در صنعت مواد غذايي" توسط حقيقی و همکارانش انجام شده که در آن به بررسی تاثیر مولفه های متغیر های ويژگيهاي عيني شركت، متغيرهاي ادراكي مرتبط با صادرات، تعهد صادراتي و استراتژي بازاريابي صادراتي بر عملكرد صادراتي پرداخته شده است. جامعه آماري پژوهش شامل كليه شركت هاي توليد كننده صادراتي مواد غذايي در استان تهران بوده است. نتایج تحقیق نشان داده بین تمامی مولفه های متغیر های ويژگيهاي عيني شركت، متغيرهاي ادراكي مرتبط با صادرات، تعهد صادراتي و استراتژي بازاريابي صادراتي و عملكرد صادراتي رابطه معنادار وجود دارد.
 4. در سال 1384 پژوهشی با عنوان "بررسي رابطه بين ابعاد مزيت رقابتي و عملكرد صادراتي شركت هاي ايراني صادركنندة سنگهاي تزئيني" توسط کردنائیج و همکارانش صورت گرفته است. در اين تحقیق ابتدا به بررسي وضعيت شركت هاي صادركننده سنگ های تزيينی از نظر سطح ابعاد چهار گانه مزيت رقابتي (كيفيت، كار ايي، نوآوري و پاسخگويي به مشتريان) پرداخته شده است. نتايج بررسي ها نشان داده است که گرچه شركت هاي صادركنندة سنگ هاي تزئيني در بعد کيفيت از سطح کيفی مطلوب برخوردارند، ولي در ساير ابعاد مزيت رقابتي (از حيث کارايي، نوآوری و پاسخگويي به مشتريان) در سطح پاييني قرار دارند. همچنین ميان ابعاد مزيت رقابتي و عملكرد صادراتي شركت هاي صادركنندة سنگ هاي تزئيني رابطة معنادارمثبتي وجود دارد.

 

2-3-2- تحقیقات خارجی

 1. در سال 2015 پژوهشی با عنوان " قدرت نفوذ قابلیت های بازاریابی بر مزیت رقابتی و عملکرد صادرات " توسط تان[121] و سوسا[122] صورت گرفته است. هدف از این تحقیق توسعه چارچوب برای بررسی نقش قابلیت بازاریابی بر عملکرد صادرات شرکت می باشد. در واقع این تحقیق به بررسی تاثیر مستقیم قابلیت های بازاریابی (شامل قابلیت قیمت، قابلیت محصول، قابلیت توزیع و قابلیت ارتباطات) بر عملکرد مالی و غیر مالی صادرات و نیز بررسی تاثیر غیر مستقیم قابلیت های بازاریابی بر عملکرد مالی و غیر مالی صادرات از طریق میانجی گری مزیت رقابتی پرداخته است. نتایج این تحقیق نشان داده است مزیت رقابتی(مخصوصا مزیت هزینه پایین و مزیت تمایز) در رابطه بین قابلیت های بازاریابی و عملکرد صادرات نقش میانجی ایفا می کند.
 2. در سال 2011 پژوهشی با عنوان " گرایش به بازار و عملکرد صادرات: روندی از طریق قابلیت بازاریابی و مزیت های رقابتی" مورای[123] و همکارانش صورت گرفته است. این تحقیق بر روی فرایندهای داخلی تمرکز داشته که از طریق آن گرایش به بازار بر روی عملکرد در بازارهای صادراتی تاثیر می گذارد.  همچنین این تحقیق  یک مدل ترکیبی از رابطه میان گرایش به بازار، قابلیت های بازاریابی، مزیت رقابتی و عملکرد را توسعه داده است. در این تحقیق از داده های بدست آمده از نظر سنجی از 491 شرکت صادرکننده مستقر در چین استفاده شده است. نتایج تحقیق نشان داده است که قابلیت بازاریابی در رابطه میان گرایش به بازار و عملکرد نقش میانجی ایفا می کند، در حالی که مزیت رقابتی در رابطه میان گرایش به بازار و عملکرد نقش میانجی گری جزئی دارد.
 3. در سال 2010 پژوهشی با عنوان " قابلیت های بازاریابی بر عملکرد صادرات با در نظر گرفتن نقش وابستگی صادرات به عنوان متغیر تعدیل کننده" توسط توکسون[124] و محمد[125] صورت گرفته است. هدف از این تحقیق بررسی رابطه ین مولفه های قابلیت بازاریابی بر عملکرد صادرات بوده است. نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل داده های بدست آمده از توزیع پرسشنامه ها که از طریق ایمیل انجام شده ، حاکی از این است که از بین مولفه های قابلیت های بازاریابی تنها دو مولفه قیمت و ترفیع رابطه مثبت و معناداری با عملکرد صادرات دارند.
 4. در سال 2004 تحقیق دیگر با عنوان " بررسی تاثیرات محیطی و مربوط به شرکت بر استراتژی آمیخته بازاریابی صادرات و عملکرد صادرات بین صادر  کننددگان استرالیایی" توسط اوکاس[126] و جولیان[127] با هدف تعیین تاثیر ویژگی های خاص شرکت و ویژگی های محیطی بر استراتژی آمیخته بازاریابی و عملکرد بازاریابی صادرات انجام شده است. در این پژوهش داده ها از طریق نظر سنجی از راه ایمیل از شرکتهای استرالیایی درگیر در فرایند صادرات صورت گرفته است که این تعداد بالغ بر 1132 شرکت بوده است که از این بین تعداد 293 پرسشنامه قابل استفاده جهت تجزیه و تحلیل بازگردانده شده است. نتایج نشان داده است که ویژگی های خاص شرکت و ویژگی های محیطی اثر مثبت و معنا داری بر انطباق استراتژی آمیخته بازاریابی و عملکرد بازاریابی صادرات در شرکتهای صادر کننده دارد. همچنین نتایج گویای این مطلب است که تصمیم گیری درباره  استراتژی انطباق یا استاندارد سازی آمیخته های بازاریابی تاثیر قابل ملاحظه ای بر عملکرد صادرات نداشته است.

[1] Li

[2] Balabanis

[3] Tan

[4] Sousa

[5] . Nath

[6] . Clark

[7] Porter

[8] Keegan

[9] Jeyavelue

[10] Tan

[11] Sousa

[12] . Clark

[13] Jeyavelue

[14] .Primary source

[15] .Secondary source

[16] . Kotler

[17] . Armstrong

[18] . Borden

[19] . Morgan et al

[20] . Nath

[21] . song

[22] . Ortega

[23] . Villaverde

[24] . Mrgan

[25] . Conant et al

[26] . Clark

[27] . Yong Eng

[28]. Spickett-Jones

[29] . Vorhies

[30]. Day

[31]. Morgan

[32] . Culliton

[33] . Vignali

[34] . Davies

[35] . Mccarthy

[36] . Perreault

[37] . Mccarthy

[38] . Perreault

[39] . Kotler

[40] . Armstrong

[41] . Low

[42] . Tan

[43] . Kotler

[44] . Armstrong

[45] . Mauro

[46] . Kotler

[47] . Armstrong

[48] . Plomaritou

[49] . Vignali

[50] . Davies

[51] . Mindak

[52] . Fines

[53] . Nickels

[54] . Jolson

[55] . Fifield

[56] . Gilligan

[57] . Customer Need & Wants

[58] . Cost of the customer

[59] . Convenience

[60] . Communication

[61] . Brunner

[62] . Frey

[63] . Merriam Webster

[64] . Miller

[65] . Wiggins

[66] . Porter

[67] . Frurer

[68] . Li

[69] . Balabanis

[70] . Kotabe

[71] . Helsen

[72] . Albaum

[73] . Driscoll

[74] . Aaby

[75] . Slater

[76] .Bilkey

[77] . Madsen

[78] . Zou

[79] . Stan

[80] .axinn

[81] . Kaynak

[82] .De noble

[83] . Rao

[84] .kripslani

[85] .Mc intosh

[86] . Aaby

[87] . Slater

[88] . Katsikeas

[89] . Styles

[90] . Ambler

[91] . Voerman

[92] . Stoian

[93] . Criado

[94] . Beamish

[95] . Dominquez

[96] . Sequeira

[97] . Holzmuller

[98] . Kasper

[99] . Katsikeas

[100] . Barney

[101] . Collis

[102] . Montgomery

[103] . Zou

[104] . Stan

[105] . Walters

[106] . Samiee

[107] . Cavusgil

[108] . Zou

[109] . Kaynak

[110] . Kuan

[111] . Louter

[112] . Madsen

[113] . Singer

[114] . Czinkota

[115] . Patterson

[116] . Katsikeas

[117] . Holzmuller

[118] . Kasper

[119] . Zou

[120] . Stan

[121] Tan

[122] Sousa

[123] Murray

[124] Tooksoon

[125] Mohamad

[126] O'Cass

[127] Julian

آموزش انجام پایان نامه مدیریت رشته MBA (قسمت اول)

دانلود رایگان موضوع پایان نامه مدیریت مالی

موضوع پایان نامه رشته مدیریت: مدیریت MBA، مدیریت مالی،مدیریت دولتی،مدیریت استراتژی،مدیریت کارآفرینی،مدیریت بازرگانی

 

خدمات ادیب مشاور در زمینه رشته مدیریت

ارائه موضوع پایان نامه مدیریت

تدوین مقاله در رشته مدیریت

مشاوره در تدوین پروپوزال مدیریت

مشاوره و آموزش در پایان نامه مدیریت

انجام تحلیل آماری رشته مدیریت

طراحی پرسشنامه رشته مدیریت

استفاده از نرم افزارهای تخصصی همچون لیزرل (lisrel)، اس پلاس(S plus)، مینی تب(minitab)، ساس(SAS)، اس پی اس اس (SPSS)

مشاوره در تدوین پروپوزال مدیریت استراتژیک

مشاوره و آموزش پایان نامه در مدیریت استراتژیک

 

مشاوره تخصصی انجام پایان نامه ارشد

یکی از مهمترین وظایف دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) انجام پایان نامه می باشد. فقر اساتید خبره در زمینه های مختلف علمی تحقیقاتی در برخی دانشگاه های داخلی و خارجی موجب سردرگمی دانشجویان عزیز گردیده است، موسسه ادیب مشاور مفتخر است که در پاسخ به این نیاز طی ده سال فعالیت به تعداد ب