آموزش تخصصی انجام پایان نامه مهندسی کامپیوتر، شبکه حسگر بیسیم

از سلسله مقالات آموزش انجام پایان نامه، در این مقاله به ارائه فصل اول از یک پایان نامه در رشته مهندسی کامپیوتر می پردازیم. موضوع شبکه حسگر بیسیم در رشته مهندسی کامپیوتر یکی از موضوعات بروزی است که به عنوان یکی از موضوعات اصلی انجام پایان نامه مهندسی کامپیوتر در مقاطع تحصیلات تکمیلی این رشته مورد توجه قرار گرفته است. امیدواریم این آموزش نیز مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد.

 

 

مشاوره در انجام پایان نامه و پروپوزال ارشد و دکتری

 

1- مقدمه

یکی از مسائل مهم در شبکه های حسگر بیسیم ردیابی اهداف با در نظر گرفتن انرژی شبکه است. مسئله ردیابی اهداف در شبکه های حسگر بیسیم به اینصورت است که در واقع یک یا چند هدف متحرک در شبکه وجود دارد که شبکه حسگر باید بتواند همه این اهداف را ردیابی کند. موضوع مهمی که از اهمیت زیادی برخوردار است، انرژی مصرفی شبکه است. به منظور ردیابی اهداف باید از روش هایی استفاده شود که از یک سو اهداف را در شبکه به طور کامل ردیابی کند و از سویی دیگر انرژی مصرفی شبکه به حداقل مقدار ممکن خود برسد. که این مسئله یک مسئله سخت بوده و نمی توان راه حل قطعی برای آن بدست آورد. لذا در این پایان‌نامه یک روش جدید برای حل مسئله ردیابی اهداف در شبکه های حسگر بیسیم ارائه خواهد شد. در ادامه این فصل به بیان مسئله تحقیق، اهداف، فرضیات، روش تحقیق و غیره پرداخته می شود.

 

انجام پایان نامه کامپیوتر شبکه حس گر

2- بیان مسئله

يك شبكه حسگر بي‌سيم عبارت است از تعداد زيادي حسگرهاي كوچك باتوان پايين در ارسال و دريافت كه مي‌تواند ابزاري مؤثر براي گردآوري داده در محيط‌هاي گوناگون باشد. داده‌ی جمع‌آوري شده توسط هرحسگر از طريق شبكه با مركز پردازش ارتباط دارند كه اين داده‌ها براي تعيين مشخصات محيط يا شناسايي يك رويداد استفاده مي‌شوند. فرآيند انتقال پيام بايد براساس انرژي محدود منابع حسگرها طراحي شود. خوشه‌بندي حسگرها به‌صورت گروهي است. براي اين‌كه حسگرها بتوانند اطلاعات را به نمايندگان‌خوشه و سپس نمايندگان‌خوشه اطلاعات جمع‌آوري شده را به مركزپردازش انتقال دهند ، بايد انرژي ذخيره كنند. پيشرفت‌هاي اخير حاکي از آنست که توجه و علاقه به  کاربرد شبکه‌هاي حسگر بي‌سيم بيشتر شده است از قبيل مديريت مشکلات، شناسايي ميدان رزم، محافظت حاشيه‌اي و نظارت‌امنيتي. حسگرها در اين کاربردها در مقياس زياد گسترش يافته باشند و در محيط‌هاي ناامن به کار گرفته‌شدند. براي پشتيباني از مقياس‌پذيري، گره‌ها بصورت جداازهم گروه‌بندي شد‌ه‌اند و بيشتر خوشه‌ها باهم اشتراکي ندارند.

شبکه حسگر به شدت با محیط فیزیکی تعامل دارد. از طریق حسگر ها اطلاعات محیط را گرفته و واکنش نشان می‌دهد. ارتباط بین گره ها بصورت بیسیم است. هر گره بطور مستقل و بدون دخالت انسان کار می‌کند و از لحاظ فیزیکی بسیار کوچک است و دارای محدودیت هایی در قدرت پردازش، ظرفیت حافظه، منبع تغذیه و غیره می باشد این محدودیت ها مشکلاتی را بوجود می‌آورد که منشأ بسیاری از مباحث پژوهشی مطرح در این زمینه است. این شبکه از پشته پروتکلی شبکه‌های سنتی پیروی می‌کند ولی به خاطر محدودیت‌ها و تفاوت‌ها وابسته به کاربرد، پروتکل‌ها باید بازنویسی شود.

شبکه‌های حسگر بی‌سیم از نظر نوع پوشش به دو گروه پوشش ناحیه‌ای[1] و پوشش هدف[2] تقسیم می‌شوند. در شبکه‌هایی که مبتنی پوشش ناحیه‌ای هستند، هدف اصلی از شبکه، پوشش یک ناحیه یا محدوده است. معمولا این ناحیه یک ناحیه با مساحت مشخص است که گره‌های حسگر همه نقاط (کل مساحت) آن را تحت پوشش خود دارند. در شبکه‌هایی که مبتنی بر پوشش هدف یا ردیابی هدف هستند، هدف اصلی پوشش کامل و ردیابی اهداف در طول عمر شبکه است و ممکن است در یک محیط چندین هدف وجود داشته باشد.

لذا در شبکه‌های حسگر بی‌سیم برای پوشش اهداف دو چالش مهم وجود دارد. اول اینکه ردیابی هدف با چه مکانیسمی‌انجام گیرد که مصرف انرژی شبکه کمتر شود و دوم اینکه همه نقاط هدف به صورت دائمی‌در طول حیات شبکه مورد ردیابی قرار گیرند.

در این پایان نامه یک روش مبتنی بر الگوریتم کوکو ارائه می شود. روش پیشنهادی برای استفاده از الگوریتم جستجوی بلبل در ردیابی هدف در شبکه حسگر بی‌سیم، به کارگیری روش بلبل تخم-انگلی است، در این روش هر مجموعه از حسگرها به صورت یک آشیانه برای تخم بلبل میزبان در نظر گرفته می شود که نوع و تعداد این حسگر در روند پیاده سازی بهینه می شود. هر هدف (ثابت یا متحرک) به صورت یک تخم بلبل مهمان (بلبل تخم-انگلی) در نظر گرفته می شود. الگوریتم ردیابی هدف متحرک در شبکه حسگر بی‌سیم با استفاده از الگوریتم بهینه‌سازی کوکو بر روی روند تشخیص کوکو (حسگر) از وجود یا عدم وجود تخم بلبل-مزاحم (هدف) در آشیانه خود متمرکز است. کشف عملکرد تعدادی از بهترین آشیانه‌ها و کشف راه حل‌هایی با احتمال مورد نظر می توانند توسط جستجوی نحوه راه رفتن اتفاقی یا راه رفتن ساده تصادفی انجام شود. در ساده ترین حالت هر آشیانه می تواند تنها دارای یک تخم باشد، در این پژوهش ابتدا این حالت ساده در نظر گرفته می شود و سپس می توان آن را به حالتهایی که در آن هر آشیانه بیش از یک تخم دارد تعمیم داد. هدف به صورت یک تخم مزاحم در آشیانه یک بلبل مهمان در نظر گرفته می شود. تشخیص عدم تعلق تخم به بلبل میزبان به صورت مسیر یابی هدف در نظر گرفته می شود.

یوتر

3- اهمیت و ضرورت انجام تحقيق

اهمیت و ضرورت استفاده از شبکه های حسگر بی‌سیم به سه دسته نظامي تجاري پزشكي تقسيم مي شوند. سيستم هاي ارتباطي،‌ فرماندهي،‌ شناسايي،‌ ديده باني وميدان مين هوشمند،‌ سيستم هاي هوشمند دفاعي از كاربردهاي نظامي مي باشد. در كاربردهاي مراقبت پزشكي سيستم هاي مراقبت از بيماران ناتوان كه مراقبي ندارند. محيط هاي هوشمند براي افراد سالخورده و شبكه ارتباطي بين مجموعه پزشكان با يكديگر و پرسنل بيمارستان و نظارت بر بيماران از جمله كاربرد هاي آن است. كاربردهاي تجاري طيف وسيعي از كاربردها را شامل مي شود مانند سيستم هاي امنيتي تشخیص و مقابله با سرقت،‌ آتش سوزي (درجنگل)،‌ تشخيص آلودگي هاي زیست محیطی از قبیل آلودگي هاي شيمياي،‌ ميكروبي،‌ هسته اي،‌ سيستم هاي ردگيري،‌ نظارت وكنترل وسايل نقليه و ترافيك،‌ كنترل كيفيت توليدات صنعتي،‌ مطالعه در مورد پديده هاي طبيعي مثل گردباد،‌ زلزله،‌ سيل،‌ تحقيق در مورد زندگي گونه هاي خاص از گياهان و جانوران و غیره در برخي از كاربردها نیز شبکه بعنوان گروهي از رباتهاي كوچك كه با همكاري هم فعاليت خاصي را انجام مي دهند استفاده می‌شود.

در شبکه های حسگر اهمیت ردیابی هدف، بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی از مسایل مهم و حیاتی است. از جمله دلایل ضرورت مسئله ردیابی هدف می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • صرفه جویی در مصرف انرژی
 • سرعت ردیابی هدف در شبکه های حسگر استراتژیک
 • افزایش طول عمر شبکه
 • قابلیت ردیابی همزمان چندین هدف

الگوریتم های ارائه شده برای ردیابی هدف با زمانبندی حسگرها می توانند در انرژی مصرفی آن ها صرفه جویی کنند با توجه به اینکه اکثریت حسگرها در شبکه های حسگر بیسیم از باطری برای تامین انرژی خود استفاده می کنند، یکی از مسائل مهم در طراحی الگوریتم های ردیابی کاهش مصرف انرژی است. در شبکه های حسگر نظامی توانایی سریع ردیابی هدف یکی از موارد تاثیر گذار در استفاده از شبکه های حسگر بیسیم است. سرعت در تشخیص هدف از موارد کلیدی است. هرچه در ردیابی اهداف تعداد گره های کمتری مورد استفاده قرار گیرند، امکان استفاده از گره های حسگر در ردیابی اهداف همزمان به صورت موازی وجود دارد.

ردیابی اهداف در شبکه های حسگر بیسیم را می توان به موارد زیر خلاصه نمود:

 • ردیابی هدف ثابت
 • ردیابی هدف متحرک با سرعت ثابت
 • ردیابی هدف متحرک با سرعت متغیر
 • مسیر یابی هدف متحرک
 • پیش بینی مسیر حرکت متحرک

در همه این موارد استفاده بهینه از منابع و کاهش خطای بازسازی از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

4- اهداف مشخص تحقيق

 • بیشینه کردن دقت ردیابی با استفاده از الگوریتم کوکو.
 • فعال کردن حداقل گره‌ها و افزایش طول عمر گره‌های حسگر.
 • کاهش مصرف انرژی و افزایش کارآیی.

 

 

 

5- سؤالات تحقیق

 1. استفاده از الگوریتم کوکو تا چه اندازه موجب بهبود طول عمر شبکه می گردد؟
 2. استفاده از الگوریتم کوکو تا چه اندازه موجب کاهش مصرف انرژی در گره‌ها می‌گردد؟
 3. این الگوریتم تا چه حدی موجب افزایش دقت ردیابی می‌شود؟
 4. آیا استفاده از الگوریتم کوکو کارآیی را به طرز موثری افزایش می‌دهد؟

6- فرضيه ‏های تحقیق

 1. استفاده از الگوریتم کوکو موجب بهبود طول عمر شبکه می گردد.
 2. استفاده از الگوریتم کوکو موجب کاهش مصرف انرژی در گره‌ها می‌گردد.
 3. این الگوریتم تا حد قابل قبولی موجب افزایش دقت ردیابی می‌شود.
 4. استفاده از الگوریتم کوکو کارآیی را به طرز موثری افزایش می‌دهد.

 

انجام پایان نامه کامپیوتر شبکه حسگر

 

7- تعريف واژه ‏ها و اصطلاحات فنی و تخصصی

 • حسگر : وسيله اي كه وجود شيئ رخداد يك وضعيت يا مقدار يك كميت فيزيكي را تشخيص داده و به سيگنال الكتريكي تبديل مي كند. حسگر انواع مختلف دارد مانند حسگرهاي دما, فشار, رطوبت, نور, شتاب سنج, مغناطيس سنج و...
 • كارانداز : با تحريك الكتريكي يك عمل خاصي مانند باز و بسته كردن يك شير يا قطع و وصل يك كليد را انجام مي دهد
 • گره حسگر: به گره ای گفته مي شود كه فقط شامل يك يا چند حسگر باشد.
 • شبكه حس/كار: شبكه اي متشكل از گره هاي حسگر و كار انداز يا حسگر/كارانداز است كه حالت كلي شبكه هاي مورد بحث مي باشد. به عبارت ديگر شبكه حس/كارشبكه اي است با تعداد زيادي گره كه هر گره مي تواند در حالت كلي داراي تعدادي حسگر و تعدادي كارانداز باشد. در حالت خاص يك گره ممكن است فقط حسگر يا فقط كارانداز باشد. گره ها در ناحيه اي كه ميدان حس/كار ناميده مي شود با چگالي زياد پراكنده مي شوند. يك چاهك پايش كل شبكه را بر عهده دارد.
 • چاهک : گرهی که جمع آوری داده ها را به عهده دارد. و ارتباط بین گره های حس/کار و گره مدیر وظیفه را برقرار مي كند.
 • گره مدیر وظیفه: گرهی که یک شخصی بعنوان کاربريا مدیر شبكه از طریق آن با شبکه ارتباط برقرار میکند. فرامین کنترلی و پرس و جو ها از اين گره به شبکه ارسال شده و داده های جمع آوری شده به آن بر میگردد.
 • ساختار خودكار : حسگر هايي كه يك رخداد يا پديده را تشخيص مي دهند داده هاي دريافتي را به گره هاي كارانداز جهت پردازش و انجام واكنش مناسب ارسال مي كنند. گره هاي كارانداز مجاور با هماهنگي با يكديگر تصميم گيري كرده و عمل مي نمايند. در واقع هیچ کنترل متمرکزی وجود ندارد و تصمیم گیری ها بصورت محلی انجام میشود.
 • ساختار نيمه خودكار: در اين ساختار داده ها توسط گره ها به سمت چاهك هدايت شده و فرمان از طريق چاهك به گره هاي كار انداز صادر شود.

8- روش شناسی تحقیق

این تحقیق در قالب مراحل زیر به انجام رسیده است:

 • بررسی روش‌ها و الگوهای کاری جهت الگوریتم‌های هدف‌یابی متحرک در شبکه‌های حسگر بی‌سیم.
 • تهیه وتنظیم گام اول پژوهش شامل مقدمه، مرور ادبیات و پیشینه.
 • ارائه الگوریتمی جدید برای هدف‌یابی متحرک در شبکه‌های حسگر بی‌سیم با استفاده از الگوریتم کوکو.
 • ارزیابی الگوریتم پیشنهادی برای تحقق کاهش نرم خطا در مقایسه با عملکرد الگوریتم‌های پیشین.
 • پیشنهاد بهبود برای الگوریتم جدید ارائه شده.
 • بررسی روش‌های مدلسازی و پیاده‌سازی الگوریتم.
 • تجزیه وتحلیل کمی داده‌ها و بحث و نتیجه‌گیری.
 • تهیه و تنظیم گام سوم پژوهش.

9- ساختار پایان نامه

در این نوشتار ابتدا در فصل دوم مروری بر کلیات و پیشینه تحقیق در زمینه ردیابی اهداف در شبکه‌های حسگر بی‌سیم خواهیم داشت. سپس در فصل سوم یک روش مبتنی بر زمانبندی با استفاده از الگوریتم کوکو معرفی می شود و جزئیات آن مورد بررسی قرار می‌گیرد. در فصل چهارم نحوه پیاده‌سازی روش پیشنهادی توضیح داده شده و نتایج شبیه‌سازی مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته و با برخی از روش‌های موجود مورد مقایسه قرار می‌گیرد. در نهایت در فصل پنج، نتیجه‌گیری و بررسی مزایا و معایب الگوریتم و پیشنهادات برای ادامه کار را خواهیم داشت.

[1] Area coverage

[2] Target coverage

[fvplayer src="https://adib24.com/wp-content/uploads/2018/07/انجام-پایان-نامه،-انجام-رساله-دکتری-در-موسسه-ادیب-24،-http-__adib24.com-YouTube.mp4" splash="https://adib24.com/wp-content/uploads/2018/07/cover-min.jpg" width="1280" height="662"]

اگر برای انجام پایان نامه در رشته مهندسی کامپیوتر، نیاز به مشاوره رایگان دارید، همین الان با تماس بگیرید.

 

دانلود سمینار ارشد مهندسی کامپیوتر خوشه‌بندی در شبکه‌های حسگر بیسیم برای کاهش مصرف انرژی

 

خدمات ادیب مشاور در زمینه رشته مهندسی کامپیوتر

ارائه موضوع پایان نامه مهندسی کامپیوتر

تدوین مقاله در رشته مهندسی کامپیوتر

مشاوره در تدوین پروپوزال مهندسی کامپیوتر

مشاوره و آموزش در پایان نامه مهندسی کامپیوتر

انجام شبیه سازی در رشته مهندسی کامپیوتر

استخراج مقاله در  رشته مهندسی کامپیوتر

استفاده از نرم افزارهای تخصصی همچون نرم افزار R، نرم افزار STATA، نرم افزار MATLAB، نرم افزار Vensim، نرم افزار LINGO، نرم افزار NS2

 

مشاوره تخصصی انجام پایان نامه ارشد

یکی از مهمترین وظایف دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) انجام پایان نامه می باشد. فقر اساتید خبره در زمینه های مختلف علمی تحقیقاتی در برخی دانشگاه های داخلی و خارجی موجب سردرگمی دانشجویان عزیز گردیده است، موسسه ادیب مشاور مفتخر است که در پاسخ به این نیاز طی ده سال فعالیت به تعداد بیشماری از دانشجویان ارشد و دکتری خدمات مشاوره تخصصی ارايه داده است.

به طور کلی انجام پایان نامه کاری زمان بر است که دانش و تجربه زیادی نیازمند است. موسسه ادیب مشاور با چندین سال تجربه در عرصه مشاوره و با در اختیار داشتن متخصصین و اساتیدی با تجربه آماده مشاوره و آموزش پایان نامه در کلیه رشته های دانشگاهی می باشد.

علاوه بر این موسسه ادیب مشاور، در زمینه شبیه سازی مقالات، پایان نامه ها و انجام پروژه ها با برنامه نویسی نیز به دانشجویان کشور عزیزمان خدمات لازم را ارائه می کند. این خدمات شامل تحلیل آماری، پیاده سازی با انواع نرم افزارهای مهندسی، برنامه نویسی با انواع زبان های برنامه نویسی و تهیه پرسش نامه می شود.

به طور کلی سر فصل های خدمات موسسه ادیب مشاور عبارتند از:

مشاوره پروپوزال در رشته مدیریت، حسابداری، مهندسی برق قدرت، مهندسی برق الکترونیک، مهندسی کامپیوتر و روانشناسی و دیگر رشته ها

مشاوره پایان نامه در رشته مدیریت، حسابداری، مهندسی برق قدرت، مهندسی برق الکترونیک، مهندسی کامپیوتر و روانشناسی و دیگر رشته ها

استخراج مقاله از پایان نامه در رشته مدیریت، حسابداری، مهندسی برق قدرت، مهندسی برق الکترونیک، مهندسی کامپیوتر و روانشناسی و دیگر رشته ها

شبیه سازی انواع مقالات مهندسی

تحلیل آماری پایان نامه های آماری

تهیه پرسش نامه در رشته های مختلف دانشگاهی

تهیه پرسش نامه آنلاین در بستر اینترنت

مشاوره رایگان در انتخاب موضوع پایان نامه های مهندسی و سایر رشته ها

انجام پروژه های برنامه نویسی با انواع زبان های برنامه نویسی از قبیل پایتون، متلب و آموزش کامل پروژه انجام شده در قالب فیلم آموزشی

انجام پروژه های شبیه سازی شبکه یا پایان نامه های مرتبط با شبکه با نرم افزارهای NS2 و NS3

انجام پایان نامه ادیب مشاور، انجام پایان نامه، انجام پایان نامه ارشد، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد، انجام رساله دکتری، انجام پایان نامه دکتری

اگر برای هریک از موارد فوق نیاز به مشاوره رایگان دارید، همین الان با ما تماس بگیرید.

 

مشاوره تخصصی انجام پایان نامه و شبیه سازی آن

موسسه ادیب مشاور با داشتن اساتیدی مجرب در حوزه کلیه تحلیل های آماری پرسشنامه ای، و انواع آزمون‌های آماري در تکمیل فصل چهار پایان نامه، به دانشجویان در کوتاه ترین زمان ممکن خدمات مشاوره و آموزش حرفه ای ارائه می دهد. هدف موسسه ادیب این است که دانشجویان کشور عزیزمان را در نگارش با کیفیت پایان نامه های کارشناسی ارشد یاری دهد.

خدمات ما شامل مشاوره و آموزش تحلیل آماری پایان نامه با نرم افزارهای زیر می باشد:

نرم افزار SPSS

با استفاده از این نرم افزار می توانیم آمار توصیفی و آمار استنباطی در پایان نامه ها را محاسبه کنیم. برای سنجش جمعیت شناختی، از آمار توصیفی در SPSS استفاده می شود. همچنین برای سنجش روابط بین متغیرها از آزمون همبستگی پیرسون یا اسپیرمن (بر اساس نوع توزیع آماری داده ها) استفاده می گردد، و در نهایت برای سنجش تاثیرات از آزمون رگرسیون خطی یا چندگانه استفاده می شود.

نرم افزار Vensim

از این نرم افزار برای سنجش طول زمان استفاده می گردد. به طور مثال وقتی می خواهیم برای مدت ۱۰ ساله تخمین بزنیم که روند فروش در ۱۰ سال آینده چقدر خواهد بود؟ با استفاده از این نرم افزار می توانیم به رشد یا نزول فروش در پایان نامه های مربوط به این حوزه پی ببریم.

نرم افزار LINGO

روش تحلیل پوششی داده ها DEA توسط این نرم افزار قابل مدلسازی و انجام است. در این روش ما با چند واحد تصمیم گیرنده (DMU) مواجه هستیم که هر یک با مصرف برخی ورودی ها، خروجی هایی را تولید می کند. در نهایت هدف اصلی این روش محاسبه کارایی واحدهای تصمیم گیرنده و ارائه راهکار برای افزایش کارایی واحدهای ناکاراست.

نرم افزار Lisrel

این نرم افزار، از نرم افزارهای مدل معادلات ساختاری است و برای داده های نرمال استفاده می شود. مدل‌های مرسوم در مدل سازی معادلات ساختاری (SEM) درواقع متشکل از دو بخش هستند. مدل اندازه‌گیری که چگونگی توضیح و تبیین متغیرهای پنهان توسط متغیرهای آشکار (سوالات) مربوطه را بررسی می‌نماید و مدل ساختاری که نشان می‌دهد چگونه متغیرهای پنهان در پیوند با یکدیگر قرار گرفته‌اند.

استفاده از مدل سازی معادلات ساختاری مزایای زیادی دارد که مهمترین آنها عبارتند از: الف) روابط چندگانه  را می تواند برآورد کند ب) قابلیت سنجش متغیرهای مشاهده نشده  ج) خطای اندازه‌گیری را می تواند محاسبه کند د) قابلیت بررسی تأثیر هم خطی ه) آزمون روابط جعلی و غیرواقعی.

نرم افزار Smart PLS

این نرم افزار، از نرم افزارهای مدل معادلات ساختاری است. و برای داده های غیرنرمال استفاده می گردد.  تحلیل عاملی مرتبه دوم به بالا فقط از طریق این نرم افزار میسر است. لذا امکان انجام تحلیل عاملی مرتبه دوم به بالا از طریق نرم افزار هایی مثل Amos و Lisrel مقدور نیست و فقط از طریق نرم افزار Smart PLS امکان پذیر می باشد.

نرم افزار Amos

این نرم افزار، از نرم افزارهای مدل معادلات ساختاری است برای داده های نرمال استفاده می شود. مدلسازی معادلات ساختاری توسط نرم افزار اموس در محیطی با قابلیت گرافیکی بالاتر و برای نمونه هایی با حجم بزرگ صورت می پذیرد. مدل‌های مرسوم در مدلسازی معادلات ساختاری (SEM) در واقع متشکل از دو بخش هستند:

مدل اندازه‌گیری که چگونگی توضیح و تبیین متغیرهای پنهان توسط متغیرهای آشکار (سوالات) مربوطه را بررسی می‌نماید.

مدل ساختاری که نشان می‌دهد چگونه متغیرهای پنهان در پیوند با یکدیگر قرار گرفته‌اند.

نرم افزار MATLAB

نرم افزار متلب را می توان به مانند یک ماشین حساب بسیار پیشرفته دانست. این نرم افزار دارای مجموعه ی عظیمی از توابع آماده است که شما را در فرآیند محاسبات یاری می کند. امکان طراحی رابط کاربری و دریافت خروجی ها در قالب نمودارها و جداول مختلف یکی دیگر از قابلیت های مهم این نرم افزار می باشد. این نرم افزار دارای کاربردهای زیادی است که از مهم ترین آن­ها می توان به بهینه سازی سبد سهام و پیش بینی قیمت سهام اشاره کرد.

نرم افزار  GIS

در دهه اخیر به سبب گسترش فناوری های رایانه ای، سیستم اطلاعات جغرافیایی امکان نگهداری به روز داده‌های زمین مرجع و نیز امکان ترکیب مجموعه داده‌های مختلف را به طور موثر فراهم ساخته است. امروزه (GIS) برای تحقیق و بررسی های علمی، مدیریت خدمات شهری، مدیریت منابع و ذخایر و همچنین برنامه ‏ریزی های توسعه ای به کار گرفته می‏ شود. فناوری (GIS) با جمع آوری و تلفیق اطلاعات، بوسیله تصویر سازی و استفاده ازآنالیزهای جغرافیایی، اطلاعاتی را برای تهیه نقشه فراهم می سازد. گروه تحقیقاتی طلوع (TMRG) کلیه پروژه های دانشجویی و راهنمایی در مورد پایان نامه های دانشجویی در زمینه های سیستم اطلاعات جغرافیایی، وب GIS، موبایل GIS و … را انجام می دهد.

مشاوره و انجام  پروژه های GIS  در تمام زمینه ها از جمله:

 • طراحی و ایجاد سیستم های اطلاعات مکانی (GIS) سازمانی
 • توسعه نرم افزاری Desktop و Mobile و سامانه تحت وب (WebGIS)
 • طراحی و پیاده سازی بانک های اطلاعات مکانی
 • اجرا و پیاده سازی تحلیل های مکانی مربوط به پروژه های منابع طبیعی و برنامه ریزی شهری مانند مکانیابی، مسیریابی
 • انجام کلیه پروژه‌های مکان یابی و درون یابی و تهیه نقشه های مرتبط
 • تهیه نقشه ها در زمینه های مختلف از جمله: محیط زیست، جغرافیا (شهری و روستایی)، باستان شناسی و …
 • اجرای مدل در GISدر AHP, ANP, VIKOR, TOPSIS, ELECTER, SAW
 • تبدیل نقشه های CAD به لایه های GIS  دارای مختصات
 • و…

نرم افزار Excel و SuperDecision:

تکنینک های مختلف تصمیم گیری با معیارها و گزینه های چندگانه (MCDM & MADM) توسط این نرم افزارها قابل انجام است که از جمله این تکنیک ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

روش تحلیل سلسله مراتبی (AHP)

روش فرآیند تحلیل شبکه (ANP)

روش تاپسیس (TOPSIS) که مبتنی بر محاسبه فاصله ریاضی گزینه ها از نقاط مطلوب مثبت و منفی می باشد.

روش دیماتل (DEMATEL): در این روش تأثیر و تأثر شاخص ها بر همدیگر محاسبه شده و درنهایت شاخص های پژوهش در دو گروه علی و معلول دسته بندی می شوند.

نکته: تمامی روش های تصمیم گیری چند معیاره فوق در محیط های قطعی و فازی قابل انجام می باشند. معمولاً در مورد موضوعاتی که قطعیت آنها به مراتب کمتر است از فواصل و اعداد فازی جهت محاسبات استفاده می شود.

نرم افزار STATA

تخصص اصلی این نرم افزار در رشته اقتصاد است اما در رشته های مالی و حسابداری نیز قابلیت استفاده دارد. مدلهاي مختلف رگرسيون و تخمین مدل های اقتصادسنجی سری زمانی، پانل و مقطعی از کاربردهای آن می باشد.

نرم افزار Eviews

تخصص و کاربرد اصلی این نرم افزار در رشته اقتصاد است ولی به طور گسترده ای در رشته های حسابداری و مالی نیز وارد شده است. تحليل هاي آماري پانل ديتا، انواع مدل رگرسيون، سري زماني، آزمون هاي هاسمن چاو، تحليل سري زماني هاي اقتصادي و … از کاربردهای آن می باشد.

نرم افزار R

نرم­ افزار آماری است که در رشته­ های مختلفی کاربرد دارد و قابل استفاده در رشته­ های مالی، اقتصاد و حسابداری است. از جمله کاربردهای این نرم افزار بهینه سازی سرمایه­ گذاری و تخمین مدل های اقتصاد سنجی است.

نرم افزار MINITAP

از جمله کاربردهای این نرم افزار آزمون هاي آماري نرمال سازي متغيرها، رگرسيون، انواع نمودارهاي آماري می باشد.

نرم افزار SPSS

نرم افزار گمز

نرم افزار دیگ سایلنت DIGSILENT

شبیه سازی با COMSOL

شبیه سازی با pscad

شبیه سازی با PSIM

نرم افزار Microfit

نرم افزار EQS

نرم افزار COMFAR

نرم افزار OXMETRICS

نرم افزار GAMS

نرم افزار SAS

نرم افزار STATISTICA

نرم افزار Splus

نرم افزار Microfit

نرم افزار Mapple

نرم افزار Axume

نرم افزار PHStat

نرم افزار SigmaPlot

نرم افزار DE

نرم افزار PQ Method

نرم افزار GeoDa

نرم افزار FX Equation 4.004.5

نرم افزار Nonlinear Regression Analysis CurveFitter 4.5.3

نرم افزار ProKalc 7.9f

نرم افزار GA Solver

نرم افزار Fuzzy Topsis Solver

نرم افزار Gretl

نرم افزار RATS

نرم افزار CATS

نرم افزار Algebra Equation Solver

نرم افزار WINQSB

نرم افزار SHAZAM 14

نرم افزار Algebrator 4.2 Build

نرم افزار Aptech GAUSS 10.0.0.1276

نرم افزار Basic Math Solved! 2008

نرم افزار Golden Software Grapher 9.1.536

نرم افزار MathMagic Personal Edition 3.64.41

و …

اگر برای هریک از موارد فوق نیاز به مشاوره رایگان دارید، همین الان با ما تماس بگیرید.