آموزش انجام پایان نامه داده کاوی

در ادامه سلسله مقالات آموزشی انجام پایان نامه ، در این مقاله نمونه ای از فصل اول یک پایان نامه در حوزه داده کاوی و مدیریت دانش آورده شده است. موضوع این پایان نامه افزایش بهره وری سازمان ها با استفاده از داده کاوی می باشد.

انجام پایان نامه ارشد و دکتری موسسه ادیب مشاور


1-1 مقدمه

با پیشرفت سریع دانش و تکنولوژی مدیران سازمان‌ها نیاز به توسعه مهارت­هایشان دارند تا با پیشرفت دانش و تکنولوژی همگام شوند. مدیران سازمان­ها به نیروی مشاهده و قوه ذهنی قوی نیاز دارند تا بتوانند نیروهای داخلی و خارجی سازمان را شناسایی کنند. بسیاری از محققان بیان داشته­اند که فرهنگ به­ عنوان یک عامل پیش­گویانه است که موفقیت سازمان را نشان می‌دهد. هر سازمانی الگوهای اعتقادی، داستان­ها و افسانه­ها، آداب و رسوم مخصوص به خود را دارد که خود متاثر از جامعه آن است و باعث می­شود تا اعضا، شناختی مشترک پیدا کنند و نوعی یک­رنگی و هم­سویی در بین آنها مشاهده شود.

فرهنگ سازمانی بر تمام جنبه‌های سازمان تاثیر می‌گذارد. مطالعات و تحقیقات نشان می‌دهد که فرهنگ بر تدوین اهداف و استراتژی‌ها، رفتار فردی و عملکرد سازمانی، انگیزش و رضایت شغلی، خلاقیت و نو‌آوری، نحوه تصمیم‌گیری  و میزان مشارکت کارکنان در امور، میزان فداکاری و تعهد، سخت‌کوشی و سطح اضطراب و مانند آن تاثیر می‌گذارد. همچنین ثابت شده‌است که سازمان‌های عالی و موفق دارای فرهنگ قوی‌تر و موثر بوده‌اند. به‌طور کلی در سازمان پدیده‌ای دور از نقش و اثر فرهنگ سازمانی وجود ندارد. همچنین اگر مدیران در صدد تغییر بهره‌وری و عملکرد سازمان باشند باید به عوامل متشکله فرهنگ سازمانی و تغییر آنها توجه داشته یاشند. در بساری از کشور‌ها و سازمان‌های موفق، مدیران توجه لازم را به مساله فرهنگ سازمانی دارند، اما مطالعات و تحقیقات در این زمینه در کشور ایران نشان می‌دهد که متاسفانه بسیاری از سازمان‌ها از وجود و نحوه عملکرد فرهنگ سازمانی بی اطلاع‌اند، در فرایند تغییر سازمانی عمدتا به انجام تغییرات فیزیکی و قابل لمس در کوتاه مدت می‌پردازند، حتی گاهی از مفهوم فرهنگ سازمانی و اثر آن بی بهره‌اند [1]. هدف این پژوهش طراحی مدلی برای فرهنگ سازمانی مبتنی بر مدیریت دانش در سازمان با استفاده از تکنیک‌های داده‌کاوی می­باشد. با ارائه این مدل بستری برای ایجاد فرهنگ سازمانی مبتنی بر مدیریت دانش در سازمان فراهم می‌شود. مدیریت دانش به مثابه ابزاری راهبردی به منظور استفادة حداکثری از دانش موجود در سازمان‌ها از ضروریات هر سازمانی به‌شمار می‌رود. امروزه، در میدان رقابت سازمان‌ها، سازمانی پیشرو و برندة میدان به‌شمار می‌رود که، بر خلاف معادلات گذشتة جهان که منابع مالی، فیزیکی و... را عامل برتری سازمان‌ها می‌دانستند، با تکیه بر دانش موجود و کاوش دانش نهان سازمان به کسب مزیت رقابتی بپردازد. برای اثربخشی فرایند مدیریت دانش، داده‌کاوی یکی از ابزار‌ها برای کشف و استخراج دانش نهان سازمان‌ها و تبدیل آن‌ها به دانش آشکار معرفی شد. در ادامه این فصل به عناوین بیان مساله، ضرورت و اهمیت تحقیق، اهداف و ضروریات و تعاریف واژه ها و اصطلاحات تحقیق پرداخته خواهد شد.

 

انجام پایان نامه ، انجام پایان نامه ارشد ، انجام پایان نامه دکتری ، انجام رساله دکتری ، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

1-2 بیان مساله

تا دو دهه قبل به سازمان‌ها به عنوان ابزار‌های عقلایی برای ایجاد هماهنگی و کنترل افراد برای اهداف نگریسته می‌شد. نگاهی ژرف‌تر بر تعاریف سازمانی این واقعیت را روشن می‌کند که فرهنگ سازمانی سیستمی از معانی مشترک می‌باشد یا مجموعه‌ای از اجزای کلیدی که ارزش‌های سازمانی را تشکیل می‌دهد. بنابراین فرهنگ سازمانی شیوه انجام گرفتن امور را در سازمان برای کارکنان روشن می‌سازد [2].

سازمان‌های فعلی به منظور بقاء حتی برای یک دهه، باید پیوسته تغییر کنند؛ اما تغییر به تنهایی کافی نسیت تغییر باید مبتنی بر جمع‌آوری داده‌هایی مناسب از محیط خارجی و داخلی و تبدیل آن‌ها به دانش باشد .اجرای موفقیت‌آمیز مدیریت دانش نیازمند نگرشی همه جانبه و فراگیر به عوامل مختلف سازمانی است. چالش اصلی سازمان‌ها، درک مدیریت دانش و چگونگی پیاده‌سازی آن در قالب یک نظام مدیریت دانش است؛ اما کارکرد‌ها و تعاریف نظام مدیریت دانش هنوز نامشخص است.

مدیریت دانش رویکرد نظام‌مند یافتن، درک کردن و استفاده از دانش برای دستیابی به اهداف سازمانی است و از طریق زمان و هزینه آزمایش و خطا یا تکرار، ایجاد ارزش می‌کند. برای تعریف دانایی باید چندین واژه تعریف شود. ابتدا از داده‌ها صحبت می‌کنیم. داده‌ها منبع حیاتی به‌شمار می‌رود که با بهره‌برداری صحیح از آن‌ها می توان داده‌ها را به اطلاعات با معنی تبدیل نمود. بدین ترتیب اطلاعات می‌توانند به دانایی و در نتیجه حکمت تبدیل شوند. در واقع اطلاعات، دانایی وحکمت، بیش از مجموعه‌های فوق هستند و به نوعی کل آن‌ها از هم‌افزایی اجزا تشکیل می‌شوند، نه جمع جبری اجزا.

داده‌های یک رشته واقعیت­های عینی و مجرد در مورد رویداد‌ها هستند. از دیدگاه سازمانی، داده‌ها یک سلسله معاملات ثبت شده­ی منظم تلقی می­شوند. سازمان­های نوین معمولا داده­ها را در یک سامانه­ی فناوری ذخیره می­کنند. اطلاعات یعنی داده­های مربوط و هدف­دار، به بیانی دیگر، داده­ها به تنهایی مربوط و هدف­دار نیستند، بلکه نوعی پیام به‌شمار می­آیند. پیام مورد نظر ما معمولا به شکل مدرکی مکتوب یا به صورت ارتباط شنیداری یا دیداری نمود می­یابد. اطلاعات از یک فرستنده ارسال می­شوند و بوسیله­ی گیرنده دریافت می­شوند. تنها گیرنده می­تواند مشخص کند که دریافتی­های وی واقعا اطلاعات بوده و او را تحت تاثیر قرار داده است. داشتن ارتباط و هدف ویژگی اطلاعات است. دانش مخلوط سیالی از تجربیات، ارزش­ها و اطلاعات جدی است که دانش در ذهن دانش­ور به­وجود و به­کار می­رود. دانش در سازمان­ها نه تنها در مدارک و ذخایر دانش، بلکه در رویه­های کاری، فرآیندهای سازمانی، اعمال هنجارها مجسم می­شود. دانش، به شکل­های پویا و نیز انباشته و ایستا قابل تصور است [3].

دانش از اطلاعات و اطلاعات از داده­ها ریشه می­گیرند. تبدیل اطلاعات به دانش در عمل بر عهده­ی خود بشر است. نهایتا باید توجه داشت که تبدیل داده و اطلاعات به یکدیگر به‌واسطه فناوری اطلاعات صورت می­گیرد، ولی فناوری اطلاعات گزینه­ی ناتوانی برای تبدیل اطلاعات به دانش است. از این ­رو می­باید با استفاده از تکنولوژی­های جدید و نوآوری، فناوری صورت گرفته برای تولید دانش و مدیرت آن در سطوح مختلف در سازمان­ها اقدام شود. یکی از سطوح بسیار مهم مدیریت دانش در سازمان­ها ارائه مدل کارامد فرهنگ سازمانی برای هر سازمان می­باشد. در این تحقیق سعی بر آن داریم که با استفاده از تکنولوژی­ها و تکنیک­های جدید فناوری به­خصوص تکنیک­های کاوش داده یک مدل کارآمد رفتار سازمانی برای مدیریت دانش در سازمان­ها ارائه کنیم. ویژگی اصلی این مدل استفاده از داده­های گذشته خود سازمان برای ارائه مدل فرهنگ سازمانی مدیریت دانش آن می­باشد.

دانش، کلید اصلی رقابت‌پذیری در سازمان‌ها به‌شمار می‌رود. سازمان‌های جدید مبتنی بر دانش هستند و این بدان معنی است که آن‌ها باید به گونه‌ای طراحی شوند که بتوانند دانش سازمانی خود را شناخته، آن را ذخیره کرده و در موقع لزوم از آن بهره‌برداری نمایند و همچنین نیاز‌های دانش خود را شناخته و از اطلاعات و دانش جدید به نحو احسن استفاده کنند. مجموعه این عوامل پارادایم جدیدی را در عرصه مدیریت بنیان نهاده است که از آن بعنوان مدیریت دانش یاد می‌شود[4].

قرن بیست و یکم به قرن اقتصاد دانشی تبدیل گشته است و سرمایه دانشی به عنوان یک منبع مهم و دارایی اصلی در زندگی اجتماعی مطرح شده است. منابع غیرملموس مانند دانش، مزایای رقابتی بادوام ایجاد می‌کنند. در محیط کنونی با ویژگی‌هایی مثل افزایش سطح پیچیدگی، جهانی سازی و پویایی، توسعه و حفظ مهارت‌ها توانمندی‌های داخلی، ایجاد تغییرات هم در پایه دانشی سازمان و هم روشی که سازمان از دانش فعلی خود استفاده می‌کند، برای رقابت بسیار مهم است. بدین جهت مدیریت دانش در بسیاری از سازمان‌ها در اولویت اصلی سرمایه‌گذاری قرار دارد و این موضوع که عملکرد مدیریت دانش قویاً به سرمایه‌های فکری سازمان بستگی دارد مورد تأیید قرار گرفته است [5].

امروزه سازمان‌ها دریافتند که هیچ چیز به اندازه دانش نمی‌توانند آن‌ها را در دنیای رقابتی نگه دارد لذا بیش از هر چیز کارکنان سازمان به­عنوان صاحبان دانش و مهم‌ترین سرمایه سازمان مورد توجه قرار گرفته‌اند. مدیرت دانش به­عنوان ابزاری که می‌توانند دانش موجود را گردآوری کرده و نظم و پویایی بخشیده و در کل سازمان اشاعه دهد، اهمیت یافته است [6].

رفتار سازمانی در جستجوی دانش همه جانبه رفتار در محیط‌های سازمانی از طریق مطالعه منظم فرد، گروه و فراگرد‌های سازمانی است. مدیریت دانش چابکی سازمان را که برای هر کسب و کار الکترونیکی حیاتی است را افزایش می‌دهد و بدین ترتیب سازمان را قادر می‌سازد تا با سرعت به هر تغییری در سطح بین المللی یا در جامعه واکنش مناسب نشان دهد [7].

اکثر دانشمندان و متخصصان عقیده دارند که فرهنگ سازمانی همه جانبه و فراگیر، عامل اصلی و مهم برای موفقیت استقرار تکنولوژی‌­های مدیریت دانش در یک سازمان می­باشد. در سال­های اخیر تحقیقات محدودی درباره ویژگی­های اصلی فرهنگ سازمانی به­منظور کاربرد تکنیک­های مختلف مدیریت دانش در یک سازمان انجام شده است. تعدادی از تکنیک­ها و تکنولوژی­های مربوطه عبارت است از:  سیستم پشتیبانی تصمیم­گیری[1]، سیستم­های مدیریت پرونده[2]، مدل­های کسب­وکار[3]، موتورهای جستجو[4]، سیستم­های گردش کار[5]، سیستم­های تلفیق اطلاعات[6]، تکنولوژی­های مدیریت پایگاه داده[7]، انباره­سازی داده[8] و داده­کاوی[9]. با توجه به تحقیقات صورت گرفته، این حوزه یعنی ارتباط میان فرهنگ سازمانی و تکنولوژی­های مدیریت دانش، یکی از زمینه­های بروز تحقیقاتی و پژوهشی می­باشد. یکی از تکنولوژی­هایی که در سال­های اخیر بسیار مورد توجه حوزه مدیریت دانش قرار گرفته است، تکنیک­های داده­کاوی و یا استخراج و کاوش دانش از میان داده است. داده­کاوي يکي از مهم­ترين فناوری­ها است که به­وسيله آن الگوهاي مفيد در داده­ها با حداقل دخالت کاربران شناخته مي­شوند و اطلاعاتي را در اختيار کاربران و تحليل­گران قرار مي­دهند تا براساس آن­ها تصميمات مهم و حياتي در سازمان­ها اتخاذ شوند [8].

در داده­کاوي از بخشي از علم آمار به نام تحليل اکتشافي داده­ها استفاده مي­شود که در آن بر کشف اطلاعات نهفته و ناشناخته از درون حجم انبوه داده­ها تاکيد مي­شود. علاوه بر اين داده­کاوي با هوش مصنوعي و يادگيري ماشين نيز ارتباط تنگاتنگي دارد، بنابراين مي­توان گفت در داده­کاوي تئوري­هاي پايگاه داده­ها، هوش مصنوعي، يادگيري ماشين و علم آمار را در هم مي­آميزند تا زمينه کاربردي فراهم شود [9].

بايد توجه داشت که اصطلاح داده­کاوي زماني به کار برده مي­شود که با حجم بزرگي از داده­ها، در حد مگا يا گیگابايت، مواجه باشيم. در تمامي منابع داده­کاوي بر اين مطلب تاکيد شده است، هر چه حجم داده­ها بيشتر و روابط ميان آن­ها پيچيده­تر باشد، دسترسي به اطلاعات نهفته در ميان داده­ها مشکل­تر مي­شود و نقش داده­کاوي به عنوان يکي از روش­هاي کشف دانش، روشن­تر مي­گردد.

به­طور کلی رفتار سازمانی شامل رفتارهای اختیاری کارکنان است که جز وظایف رسمی آن­ها نیست و مستقیما توسط سیستم رسمی پاداش سازمان در نظر گرفته نمی­شود ولی میزان اثربخشی کلی سازمان را افزایش می­دهد [10]. از این­رو با توجه به اینکه رفتار سازمانی یک عامل بسیار مهم و تاثیرگذار در اثربخشی کل سازمان می­باشد، لذا ارائه مدلی برای مفهوم­سازی آن با فرآیندهای مدیریت دانش امری ضروری و واجب می­باشد.

تا کنون مقالات زیادی به اثرپذیری فرآیند مدیرت دانش از رفتار سازمانی پرداخته­اند [11] و[12] و[13]. در تمامی این مقالات به اثرات مثبت و منفی رفتار سازمانی بر موفقیت فرآیند مدیریت دانش در یک سازمان پرداخته شده است. هیچ­کدام از این مقالات به ارائه مدلی کاربردی و دقیق برای چگونگی تاثیرپذیری و مفهوم‌سازی رفتار سازمانی نپرداخته­اند و در همه آن­ها به ارتباط میان فرهنگ سازمانی و مدیریت دانش پرداخته شده است. از این­رو ارائه مدلی برای تعیین ارتباط درست و موثر این دو عامل از ارزش زیادی برخوردار خواهد بود.

هدف اصلی این تحقیق، حل مساله ارائه و طراحی یک مدل رفتار سازمانی برای مدیریت دانش می­باشد. راه­حلی که برای این مساله مورد استفاده قرار می­گیرد، استفاده از داده­ها و اطلاعات گذشته سازمان و استخراج الگوهای مناسب رفتاری از میان آن یا به عبارت دیگر داده ­کاوی می ­باشد.

باتوجه به اینکه داده­کاوی شامل دو حوزه اصلی توصیف (خوشه­بندی) و پیشگویی (دسته­بندی) می­باشد، داده­های گذشته سازمان (شامل داده­های پروژه­های قبلی که در واحدهای مختلف اجرا شده است مانند داده­های نرم­افزار Microsoft Project، داده­های سیستم پرسنلی کارمندان،  اعم از اطلاعات شخصی و سازمانی، داده­های اطلاعات حسابداری و حقوقی سازمان، داده­های ارزیابی واحدهای مختلف سازمان) در دو حوزه ذکر شده به الگوریتم­های داده­کاوی اعمال می­شوند. برای مثال داده­های سیستم پرسنلی به الگوریتم­های خوشه­بندی به عنوان ورودی، داده می­شود و خروجی این الگوریتم، توصیفی از کارمندان می­دهد که می­تواند در قالب تفکیک کارمندان به تعداد خوشه­های معین باشد. این خروجی می­تواند در قالب شناسایی انواع مختلف کارمندان از نظر ویژگی­ های مختلف نیز تفسیر شود.

 

انجام پایان نامه ، انجام پایان نامه ارشد ، انجام پایان نامه دکتری ، انجام رساله دکتری ، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

1-3 اهمیت و ضرورت انجام تحقیق

عصر دانایی محور که در آن دانش، بسان مهم‌تـرین سرمایه سازمان‌ها محسـوب مـی‌شـود نیازمنـد رویکـرد متفاوت مدیریتی نسـبت بـه مسـائل سـازمان و کارکنـان است. تغییر ماهیت فعالیت‌هاي سازمان‌ها به کارهاي دانشـی موجب اهمیت یافتن روز افزون کاربرد مدیریت دانـش در سازمان‌ها شده است. از این رو سـازمان‌هاي موفـق بـه شـکل مستمري میزان تولید، نشر، تبـادل و بکـارگیري در بـین کارکنان خود را به وسیله روش‌هاي مختلف، اندازه‌گیري و مورد ارزیـابی قـرار مـی‌دهنـد تـا از ایـن طریـق بتواننـد راهکارهاي نیل به اهداف سازمانی را کسب کنند [14].

دانش، موتور تولید کننده درآمـد و یـک دارایی مهم و استراتژیک براي سازمان‌ها محسوب می‌شود. از این­رو، رشد روزافزون مشاغل بر پایه ایجاد و استفاده از دانش و هم‌گرایی فن‌آوري‌هـاي اطلاعـات و ارتباطـات، توجه کشورهاي درحال توسعه به دانش، جهت کـاهش فاصـله علمـی، اقتصـادي و ... بـا کشـورهاي توسـعه یافتـه را ضروری مـی‌سـازد [15].

از طرف دیگر، بیشـتر گروه‌هایی کـه مطالعـات قـرن بیست ویکم را انجام می‌دهند، بر این اعتقـاد دارنـد کـه جهان در وضعیتی قرار دارد که در تـاریخ بشـر بی­سابقه است. تغییرات نسبت به سال‌هاي پـیش کـه سـالیان ثبات بوده، با نرخ فزاینده‌اي در بیشتر نقـاط جهـان و در بیشتر زمینه‌هاي زندگی صورت می‌گیرد. بنابراین دنیاي امروز و فردا، دنیاي تغییر است؛ دنیایی که تنها عامـل بـا ثبات در آن خود تغییر است. از این رو سازمان براي این­که با دنیاي در حال دگرگونی سازگار گردد، باید از عهده‌ي ایـن تغییر و تحول برآید و مهارت‌هاي جدید و نگـرش‌هـاي تازه به‌وجود آورد [16].

از این منظر فرهنگ سازمانی بـه­عنـوان مشخصـه‌اي کـه باعــث پیوسـتگی ســازمان‌هـا مــی‌شـود، شــناخته می‌شود و نه تنها یک عامل بسیار مهم است بلکه خود، مهم­ترین عامل است. فرهنگ می‌تواند ارتبـاط اتخـاذ تکنولـوژي و رشـد سازمانی را تقویت کنـد، مـی‌توانـد یـک عامـل مهـم در استراتژي تولید باشد و می‌تواند نقش حیاتی در مشخص کردن موفقیت یا عدم موفقیت روابط بین سازمانی داشـته باشد.

بنـابراین وجــود یــک فرهنــگ ســازمانی کــه بتوانــد تغییرات را به خوبی مـورد حمایـت قـرار دهـد و همـواره سازمان را در مزیت رقابتی موفق نگه دارد در میان کارکنان سازمان ضروري به نظر می‌رسـد. چـرا کـه فرهنگ سازمانی یـک سـازمان، هویـت و شخصـیت آن سازمان می‌باشد و افراد ناخودآگاه مطابق با آن عمل مـی‌کننـد. چنانکـه نتـایج مطالعـات نشـان داده اسـت، یـک فرهنگ سازمانی ایستا و غیرمنعطف می‌توانـد اشـتباهات نابود کننده‌اي را به‌وجود آورد. همان‌گونه که بی توجهی به دانش و هدایت دانش سازمانی می‌تواند سـازمان‌هـا را از مزیت رقابتی خارج کند.

به نظر می­رسد برخی شرایط، موقعیت­ها و چالش­ها به موفقیت یا شکست نهایی فعالیت مدیریت دانش در سازمان منجر می­شود، بنابراین، قبل از این­که منابع کمیاب سازمان در چنین حوزه پرمخاطره­ای سرمایه­گذاری شود، مدیریت باید به دنبال ابزاری باشد تا ریسک­پذیری مدیریت پروژه دانش را کاهش دهد و از نقش مثبت آن در اثربخشی سازمان مطمئن شود. در این راستا لزوم بررسی و ارائه مدلی برای روابط بین فرهنگی و رفتار شهروندی سازمانی برای بالابردن سطوح اطمینان در مدیریت بسیار ضروری و بحرانی حس می­شود.

انجام پایان نامه ، انجام پایان نامه ارشد ، انجام پایان نامه دکتری ، انجام رساله دکتری ، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

1-4 اهداف پژوهش

هدف آرمانی پژوهش، طراحی مدلی برای فرهنگ سازمانی، مبتنی بر مدیریت دانش در سازمان با استفاده از تکنیک‌های داده‌کاوی است. با ارائه این مدل بستری برای ایجاد فرهنگ سازمانی مبتنی بر مدیریت دانش در سازمان فراهم می‌شود. هدف کلی این پژوهش پیشنهاد و طراحی مدل فرهنگ سازمانی مبتنی بر مدیریت دانش سازمان با استفاده از تکنیک‌های داده‌کاوی می­باشد.

اهداف ویژه­ی این تحقیق نیز شناسایی پارامتر‌هایی که بر اساس دانش گذشته از عملکرد کارکنان به‌دست می‌آید و می‌توانند بر روند یک فرآیند مدیریت دانش در سازمان موثر باشند، می­باشد.

تغییر نحوه ارائه و اجرای فرآیندهای مدیریت دانش متناسب با فرهنگ سازمانی کارمندان، استخراج عوامل مثبت و منفی فرهنگ سازمانی در فرآیند مدیریت دانش، تعیین ضرایب ، وزن و اهمیت هریک از متغییرها و احصاء مدل تحقیق، سنجش سطح عملکرد فرهنگ سازمانی مبتنی بر مدیریت دانش در قلمرو مکانی تحقیق نیز از اهداف ویژه­ی این تحقیق می­باشند.

انجام پایان نامه ، انجام پایان نامه ارشد ، انجام پایان نامه دکتری ، انجام رساله دکتری ، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

1-5 سوالات پژوهش

چگونگی رابطه میان فرهنگ سازمانی و مدیریت دانش در سازمان‌های ایران، سوال اصلی این تحقیق است. تعیین متغییر‌های سنجش فرهنگ سازمانی، مشخص کردن گروه خوشه­بندی و طبقه­بندی متغییرهای سنجش فرهنگ، تعیین میزان وزن و ضرایب متغییر‌های سنجش فرهنگ سازمانی و این­که مدل نهایی شامل چه عوامل و متغییر‌هایی می‌باشد، از سوالات فرعی این تحقیق می باشد.

1-6 نوآوری تحقیق

با مرور ادبیات و پیشینه تحقیق پی بردیم در رابطه با فرهنگ سازمانی و مدیریت دانش تحقیقات زیادی صورت گرفته است اما تاکنون هیچ یک از تحقیقات انجام شده به طور خاص به رابطه‌ی فرهنگ سازمانی و مدیریت دانش با استفاده از تکنیک­های کاوش داده و داده­کاوی داده­های گذشته خود سازمان مربوطه در سازمان­های ایران با استفاده از تحلیل آماری نپرداخته­اند. از این­رو جدید بودن و نوآوری این تحقیق ثابت می‌گردد.

1-7 روش اجرا

در این پژوهش، جهت گرد‌آوری داده‌ها از دو روش کتابخانه‌ای و میدانی استفاده شده است. در روش کتابخانه‌ای با مراجعه به کتابخانه‌های مختلف دانشگاهی و سازمان‌های گوناگون، بانک‌های اطلاعاتی، شبکه اینترنت و مرکز اطلاعات و مدارک علمی ایران، اطلاعات و اسناد و مدارک سازمانی مورد نیاز گردآوری گردید. و در روش میدانی از مصاحبه و پرسش‌نامه ونمونه‌گیری و مطالعه جامعه آماری جهت آزمون مدل استفاده می‌شود.

انجام پایان نامه ، انجام پایان نامه ارشد ، انجام پایان نامه دکتری ، انجام رساله دکتری ، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

در این تحقیق از روش‌های آماری برای ارزیابی پرسش‌نامه در دو سطح آمار توصیفی و استنباطی استفاده خواهد شد. سطح آمار توصیفی داده‌های به­دست آماده از طریق جداول توزیع فراوانی، درصد‌ها ومیانگین مورد تجزیه وتحلیل قرار می‌گیرد.

برای اعمال تكنيك‌های داده‌کاوی و تجزيه و تحليل داده‌ها، از ابزار RapidMiner [17] استفاده مي‌شود که اکثر الگوريتم‌های داده‌کاوی را در دل خود دارد و به عنوان يك ابزار کاملا شناخته شده در حوزه داده‌کاوی مي‌باشد.

1-8 متغییرهای پژوهش

فرهنگ سازمانی: فرهنگ واژه‌اي فارسي و مركب از دو كلمه «فر» و «هنگ» است. «فر» پيشوند و به معناي بالا بوده و «هنگ» از ريشه اوستايي سنگ به معناي كشيدن سنگيني و وزن است. معناي تركيبي آن‌ها نيز از نظر لغت به معناي بالا كشيدن و بيرون كشيدن است [18]. به عقيده تيلور فرهنگ مجموعه آموخته و پيچيده و نظام يافته‌اي از دانستني‌ها، هنرها، باورها، آيين‌ها، حقوق و آداب و رسوم، منشا خوبي‌ها و بسياري چيزهاست كه انسان از جامعه خودش كسب كرده‌است. تعريف فرهنگ سازماني در هيچ قالب مشخصي امكان‌پذير نيست؛‌ به اين معنا كه تعريفي از آنكه به طور عام مورد پذيرش واقع شده باشد وجود ندارد. يكي از اين تعاريف عبارت است از:

فرهنگ سازمان عبارت است از مجموعه‌اي از ارزش‌ها، باورها، درك و استنباط و شيوه تفكر و انديشيدن كه اعضاي سازمان در آن‌ها وجوه مشترك دارد.

مدیریت دانش: به معنای در دسترس قرار دادن نظام‌مند اطلاعات و اندوخته‌های علمی است، به گونه‌ای که به هنگام نیاز در اختیار افرادی که نیازمند آن‌ها هستند، قرار گیرند تا آن‌ها بتوانند کار روزمره خود را با بازدهی بیشتر و موثرتر انجام دهند. مدیریت دانش شامل یک سری استراتژی و راه‌کار برای شناسایی، ایجاد، نمایندگی، پخش وتطبیق بینش‌ها و تجارب در سازمان می‌باشد. برنامه اجرایی مدیریت اندوخته‌های علمی بر این دو جزء اصلی بنا می‌شود:

1.فرایندهایی که این اندوخته‌ها را مدیریت می‌کنند،

2.ابزار و تمهیداتی که دسترسی به این سرمایه‌های علمی را آسان می‌کنند.

داده­کاوي: عبارت است از فرايند استخراج اطلاعات معتبر، از پيش ناشناخته، قابل فهم و قابل اعتماد از پايگاه داده­هاي بزرگ و استفاده از آن در تصميم­گيري در فعاليت­هاي تجاري مهم. اصطلاح داده­کاوي به فرايند نيمه‌خودکار تجزيه و تحليل پايگاه داده­هاي بزرگ به منظور يافتن الگوهاي مفيد اطلاق مي­شود.

انجام پایان نامه ، انجام پایان نامه ارشد ، انجام پایان نامه دکتری ، انجام رساله دکتری ، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

1-9 نتایج و دستاوردهای حاصل از تحقیق

حاصل این تحقیق ارائه مدلی پویا برای فرهنگ سازمانی یک سازمان است. منظور از پویایی مدل ارائه شده، تطبیق آن با الگوی رفتاری و اخلاقی کارکنان آن سازمان می­باشد. این تطبیق میان مدل فرهنگ سازمانی با ویژگی­ها و صفات سازمان مورد نظر، با استفاده از تکنیک­های داده­کاوی از داده­های گذشته سازمان به دست می­آید. به­عبارت دیگر، از داده­کاوی برای ارائه مدل فرهنگ سازمانی پویا و متناسب با عملکرد سازمان استفاده شده است.

[1] Decision support system

[2] Document management system

[3] Business modeling system

[4] Search engines

[5] Workflow systems

[6] Information retrieval systems

[7] Database management technology

[8] Data warehouse

[9] Data mining

برای دریافت مشاوره رایگان در حوزه داده کاوی، همین حالا با ما تماس بگیرید.


مشاوره تخصصی انجام پایان نامه ارشد

یکی از مهمترین وظایف دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) انجام پایان نامه می باشد. فقر اساتید خبره در زمینه های مختلف علمی تحقیقاتی در برخی دانشگاه های داخلی و خارجی موجب سردرگمی دانشجویان عزیز گردیده است، موسسه ادیب مشاور مفتخر است که در پاسخ به این نیاز طی ده سال فعالیت به تعداد بیشماری از دانشجویان ارشد و دکتری خدمات مشاوره تخصصی ارايه داده است.

به طور کلی انجام پایان نامه کاری زمان بر است که دانش و تجربه زیادی نیازمند است. موسسه ادیب مشاور با چندین سال تجربه در عرصه مشاوره و با در اختیار داشتن متخصصین و اساتیدی با تجربه آماده مشاوره و آموزش پایان نامه در کلیه رشته های دانشگاهی می باشد.

علاوه بر این موسسه ادیب مشاور، در زمینه شبیه سازی مقالات، پایان نامه ها و انجام پروژه ها با برنامه نویسی نیز به دانشجویان کشور عزیزمان خدمات لازم را ارائه می کند. این خدمات شامل تحلیل آماری، پیاده سازی با انواع نرم افزارهای مهندسی، برنامه نویسی با انواع زبان های برنامه نویسی و تهیه پرسش نامه می شود.

به طور کلی سر فصل های خدمات موسسه ادیب مشاور عبارتند از:

مشاوره پروپوزال در رشته مدیریت، حسابداری، مهندسی برق قدرت، مهندسی برق الکترونیک، مهندسی کامپیوتر و روانشناسی و دیگر رشته ها

مشاوره پایان نامه در رشته مدیریت، حسابداری، مهندسی برق قدرت، مهندسی برق الکترونیک، مهندسی کامپیوتر و روانشناسی و دیگر رشته ها

استخراج مقاله از پایان نامه در رشته مدیریت، حسابداری، مهندسی برق قدرت، مهندسی برق الکترونیک، مهندسی کامپیوتر و روانشناسی و دیگر رشته ها


شبیه سازی انواع مقالات مهندسی (دپارتمان انجام پایان نامه داده کاوی)

تحلیل آماری پایان نامه های آماری (دپارتمان انجام پایان نامه داده کاوی)

تهیه پرسش نامه در رشته های مختلف دانشگاهی (دپارتمان انجام پایان نامه داده کاوی)

تهیه پرسش نامه آنلاین در بستر اینترنت (دپارتمان انجام پایان نامه داده کاوی)

مشاوره رایگان در انتخاب موضوع پایان نامه های مهندسی و سایر رشته ها (دپارتمان انجام پایان نامه داده کاوی)

انجام پروژه های برنامه نویسی با انواع زبان های برنامه نویسی از قبیل پایتون، متلب و آموزش کامل پروژه انجام شده در قالب فیلم آموزشی (دپارتمان انجام پایان نامه داده کاوی)

انجام پروژه های شبیه سازی شبکه یا پایان نامه های مرتبط با شبکه با نرم افزارهای NS2 و NS3 (دپارتمان انجام پایان نامه داده کاوی)

 

مشاوره تخصصی انجام پایان نامه و شبیه سازی آن

موسسه ادیب مشاور با داشتن اساتیدی مجرب در حوزه کلیه تحلیل های آماری پرسشنامه ای، و انواع آزمون‌های آماري در تکمیل فصل چهار پایان نامه، به دانشجویان در کوتاه ترین زمان ممکن خدمات مشاوره و آموزش حرفه ای ارائه می دهد. هدف موسسه ادیب این است که دانشجویان کشور عزیزمان را در نگارش با کیفیت پایان نامه های کارشناسی ارشد یاری دهد.

خدمات ما شامل مشاوره و آموزش تحلیل آماری پایان نامه با نرم افزارهای زیر می باشد:

نرم افزار SPSS (دپارتمان انجام پایان نامه داده کاوی)

با استفاده از این نرم افزار می توانیم آمار توصیفی و آمار استنباطی در پایان نامه ها را محاسبه کنیم. برای سنجش جمعیت شناختی، از آمار توصیفی در SPSS استفاده می شود. همچنین برای سنجش روابط بین متغیرها از آزمون همبستگی پیرسون یا اسپیرمن (بر اساس نوع توزیع آماری داده ها) استفاده می گردد، و در نهایت برای سنجش تاثیرات از آزمون رگرسیون خطی یا چندگانه استفاده می شود.

نرم افزار Vensim (دپارتمان انجام پایان نامه داده کاوی)

از این نرم افزار برای سنجش طول زمان استفاده می گردد. به طور مثال وقتی می خواهیم برای مدت ۱۰ ساله تخمین بزنیم که روند فروش در ۱۰ سال آینده چقدر خواهد بود؟ با استفاده از این نرم افزار می توانیم به رشد یا نزول فروش در پایان نامه های مربوط به این حوزه پی ببریم.

نرم افزار LINGO (دپارتمان انجام پایان نامه داده کاوی)

روش تحلیل پوششی داده ها DEA توسط این نرم افزار قابل مدلسازی و انجام است. در این روش ما با چند واحد تصمیم گیرنده (DMU) مواجه هستیم که هر یک با مصرف برخی ورودی ها، خروجی هایی را تولید می کند. در نهایت هدف اصلی این روش محاسبه کارایی واحدهای تصمیم گیرنده و ارائه راهکار برای افزایش کارایی واحدهای ناکاراست.

نرم افزار Lisrel (دپارتمان انجام پایان نامه داده کاوی)

این نرم افزار، از نرم افزارهای مدل معادلات ساختاری است و برای داده های نرمال استفاده می شود. مدل‌های مرسوم در مدل سازی معادلات ساختاری (SEM) درواقع متشکل از دو بخش هستند. مدل اندازه‌گیری که چگونگی توضیح و تبیین متغیرهای پنهان توسط متغیرهای آشکار (سوالات) مربوطه را بررسی می‌نماید و مدل ساختاری که نشان می‌دهد چگونه متغیرهای پنهان در پیوند با یکدیگر قرار گرفته‌اند.

استفاده از مدل سازی معادلات ساختاری مزایای زیادی دارد که مهمترین آنها عبارتند از: الف) روابط چندگانه  را می تواند برآورد کند ب) قابلیت سنجش متغیرهای مشاهده نشده  ج) خطای اندازه‌گیری را می تواند محاسبه کند د) قابلیت بررسی تأثیر هم خطی ه) آزمون روابط جعلی و غیرواقعی.

نرم افزار Smart PLS (دپارتمان انجام پایان نامه داده کاوی)

این نرم افزار، از نرم افزارهای مدل معادلات ساختاری است. و برای داده های غیرنرمال استفاده می گردد.  تحلیل عاملی مرتبه دوم به بالا فقط از طریق این نرم افزار میسر است. لذا امکان انجام تحلیل عاملی مرتبه دوم به بالا از طریق نرم افزار هایی مثل Amos و Lisrel مقدور نیست و فقط از طریق نرم افزار Smart PLS امکان پذیر می باشد.

نرم افزار Amos (دپارتمان انجام پایان نامه داده کاوی)

این نرم افزار، از نرم افزارهای مدل معادلات ساختاری است برای داده های نرمال استفاده می شود. مدلسازی معادلات ساختاری توسط نرم افزار اموس در محیطی با قابلیت گرافیکی بالاتر و برای نمونه هایی با حجم بزرگ صورت می پذیرد. مدل‌های مرسوم در مدلسازی معادلات ساختاری (SEM) در واقع متشکل از دو بخش هستند:

مدل اندازه‌گیری که چگونگی توضیح و تبیین متغیرهای پنهان توسط متغیرهای آشکار (سوالات) مربوطه را بررسی می‌نماید.

مدل ساختاری که نشان می‌دهد چگونه متغیرهای پنهان در پیوند با یکدیگر قرار گرفته‌اند.

نرم افزار MATLAB (دپارتمان انجام پایان نامه داده کاوی)

نرم افزار متلب را می توان به مانند یک ماشین حساب بسیار پیشرفته دانست. این نرم افزار دارای مجموعه ی عظیمی از توابع آماده است که شما را در فرآیند محاسبات یاری می کند. امکان طراحی رابط کاربری و دریافت خروجی ها در قالب نمودارها و جداول مختلف یکی دیگر از قابلیت های مهم این نرم افزار می باشد. این نرم افزار دارای کاربردهای زیادی است که از مهم ترین آن­ها می توان به بهینه سازی سبد سهام و پیش بینی قیمت سهام اشاره کرد.

نرم افزار  GIS (دپارتمان انجام پایان نامه داده کاوی)

در دهه اخیر به سبب گسترش فناوری های رایانه ای، سیستم اطلاعات جغرافیایی امکان نگهداری به روز داده‌های زمین مرجع و نیز امکان ترکیب مجموعه داده‌های مختلف را به طور موثر فراهم ساخته است. امروزه (GIS) برای تحقیق و بررسی های علمی، مدیریت خدمات شهری، مدیریت منابع و ذخایر و همچنین برنامه ‏ریزی های توسعه ای به کار گرفته می‏ شود. فناوری (GIS) با جمع آوری و تلفیق اطلاعات، بوسیله تصویر سازی و استفاده ازآنالیزهای جغرافیایی، اطلاعاتی را برای تهیه نقشه فراهم می سازد. گروه تحقیقاتی طلوع (TMRG) کلیه پروژه های دانشجویی و راهنمایی در مورد پایان نامه های دانشجویی در زمینه های سیستم اطلاعات جغرافیایی، وب GIS، موبایل GIS و … را انجام می دهد.

مشاوره و انجام  پروژه های GIS  در تمام زمینه ها از جمله:

  • طراحی و ایجاد سیستم های اطلاعات مکانی (GIS) سازمانی
  • توسعه نرم افزاری Desktop و Mobile و سامانه تحت وب (WebGIS)
  • طراحی و پیاده سازی بانک های اطلاعات مکانی
  • اجرا و پیاده سازی تحلیل های مکانی مربوط به پروژه های منابع طبیعی و برنامه ریزی شهری مانند مکانیابی، مسیریابی
  • انجام کلیه پروژه‌های مکان یابی و درون یابی و تهیه نقشه های مرتبط
  • تهیه نقشه ها در زمینه های مختلف از جمله: محیط زیست، جغرافیا (شهری و روستایی)، باستان شناسی و …
  • اجرای مدل در GISدر AHP, ANP, VIKOR, TOPSIS, ELECTER, SAW
  • تبدیل نقشه های CAD به لایه های GIS  دارای مختصات
  • و…

نرم افزار Excel و SuperDecision:

تکنینک های مختلف تصمیم گیری با معیارها و گزینه های چندگانه (MCDM & MADM) توسط این نرم افزارها قابل انجام است که از جمله این تکنیک ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

روش تحلیل سلسله مراتبی (AHP)

روش فرآیند تحلیل شبکه (ANP)

روش تاپسیس (TOPSIS) که مبتنی بر محاسبه فاصله ریاضی گزینه ها از نقاط مطلوب مثبت و منفی می باشد.

روش دیماتل (DEMATEL): در این روش تأثیر و تأثر شاخص ها بر همدیگر محاسبه شده و درنهایت شاخص های پژوهش در دو گروه علی و معلول دسته بندی می شوند.

نکته: تمامی روش های تصمیم گیری چند معیاره فوق در محیط های قطعی و فازی قابل انجام می باشند. معمولاً در مورد موضوعاتی که قطعیت آنها به مراتب کمتر است از فواصل و اعداد فازی جهت محاسبات استفاده می شود.

نرم افزار STATA (دپارتمان انجام پایان نامه داده کاوی)

تخصص اصلی این نرم افزار در رشته اقتصاد است اما در رشته های مالی و حسابداری نیز قابلیت استفاده دارد. مدلهاي مختلف رگرسيون و تخمین مدل های اقتصادسنجی سری زمانی، پانل و مقطعی از کاربردهای آن می باشد.

نرم افزار Eviews (دپارتمان انجام پایان نامه داده کاوی)

تخصص و کاربرد اصلی این نرم افزار در رشته اقتصاد است ولی به طور گسترده ای در رشته های حسابداری و مالی نیز وارد شده است. تحليل هاي آماري پانل ديتا، انواع مدل رگرسيون، سري زماني، آزمون هاي هاسمن چاو، تحليل سري زماني هاي اقتصادي و … از کاربردهای آن می باشد.

نرم افزار R (دپارتمان انجام پایان نامه داده کاوی)

نرم­ افزار آماری است که در رشته­ های مختلفی کاربرد دارد و قابل استفاده در رشته­ های مالی، اقتصاد و حسابداری است. از جمله کاربردهای این نرم افزار بهینه سازی سرمایه­ گذاری و تخمین مدل های اقتصاد سنجی است.

نرم افزار MINITAP (دپارتمان انجام پایان نامه داده کاوی)

از جمله کاربردهای این نرم افزار آزمون هاي آماري نرمال سازي متغيرها، رگرسيون، انواع نمودارهاي آماري می باشد.

نرم افزار SPSS (دپارتمان انجام پایان نامه داده کاوی)

نرم افزار گمز (دپارتمان انجام پایان نامه داده کاوی)

نرم افزار MathMagic Personal Edition 3.64.41

و …

اگر برای هریک از موارد فوق نیاز به مشاوره رایگان دارید، همین الان با ما تماس بگیرید.

انجام پایان نامه ارشد و دکتری ادیب مشاور، انجام پایان نامه، انجام پایان نامه ارشد، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد، انجام رساله دکتری، انجام پایان نامه دکتری

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...