آموزش انجام پایان نامه رایانش ابری موبایل

در سلسله مقالات آموزش تخصصی انجام پایان نامه، در این مقاله نمونه ای از فصل اول (مقدمه) یک پایان نامه در حوزه رایانش ابری موبایل آورده شده است. امیدواریم مجموعه این مقالات تخصصی انجام پایان نامه مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیرد.

 

انجام پایان نامه ارشد و دکتری موسسه ادیب مشاور

یان نامه ارشد ، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد ، انجام پایان نامه دکتری

1-1 مقدمه

در این فصل به توضیح مفاهیم پایه و اساسی در پردازش ابری موبایل و توضیح اصطلاحات و مسائل موجود در این حوزه برای آشنایی با مبحث مربوطه می­پردازیم. در ادامه این بخش نیز به ارائه مثال­هایی از برنامه­های پردازش ابری موبایل می­پردازیم تا نوع نیازها و برنامه­ها در این حوزه مشخص شود. در انتها نیز به مزایا و فواید پردازش ابری موبایل می­پردازیم.

دستگاه­های موبایل[1] (مانند گوشی­های هوشمند، نوت­بوک­ها، تبلت­ها و غیره) به عنوان یک ابزار ارتباطی مناسب و تاثیرگذار که هیچ محدودیت مکانی ندارند، جایگاه مهمی در زندگی انسان پیدا کرده­اند و استفاده از آن­ها به سرعت در حال افزایش می­باشد. کاربران موبایل از سرویس­های مختلف برنامه­های کاربردی موبایل که بر روی دستگاه­ها و یا سرورهای راه دور از طریق شبکه­های بی­سیم[2] اجرا می­شوند، استفاده­های مختلفی می­کنند [1]. رشد سریع پردازش موبایل[3]، باعث یک روند سریع و قدرتمند در توسعه فناوری اطلاعات و همچنین در تجارت و صنعت شده است [2]. با این حال، دستگاه­های موبایل با چالش­های بسیاری در منابع[4] خود (مثل عمر باتری، فضای ذخیره­سازی و پهنای باند) و ارتباطات[5] (مثل قابلیت تحرک و امنیت) روبرو هستند [3].

پردازش ابری[6] در سال­های اخیر با بسیاری از فیلدهای پردازشی و محاسباتی دیگر آمیخته شده است و تبدیل به یکی از محبوب­ترین چارچوب­های[7] پردازشی شده است. محاسباتی ابری امکان پردازش[8]، ذخیره­سازی[9]، خدمت رسانی[10]، و کاربردها[11] را بر بستر اینترنت فراهم می­کند. به ­هرحال، محاسبات ابری باعث کاهش هزینه­های سرمایه­گذاری[12]، کاهش دوباره کاری در ارائه سرویس­ها از یک تکنولوژی[13]، و افزایش انعطاف در تامین منابع[14] می­شود [4].

به طور مشابه، گوشی­های هوشمند و ابزارهای موبایل نیز طی سال­های اخیر بسیار محبوب شده­اند. همانطور که اشاره شد این ابزارها برای کاربردهای زیادی از جمله بازی[15]، پردازش تصویر[16]، پردازش ویدئو[17]، تجارت الکترونیک[18] و شبکه­های اجتماعی[19] مورد استفاده قرار می­گیرند.

همچنان که تلفن­های هوشمند پیچیده­تر و کاربردی­تر می­شوند، نیاز آن­ها به منابع پردازشی بیشتر نیز افزایش می­یابد. متاسفانه، سرعت رشد توان محاسباتی گوشی­های هوشمند در سال­های اخیر به نسبت نیاز آن­ها به توان­های پردازشی بالاتر بسیار کند بوده است. بنابراین، بسیاری از برنامه­های کاربردی به دلیل محدودیت­هایی مانند توان پردازشی پایین، حافظه محدود، عمر باتری محدود و سرعت پایین شبکه­ای در گوشی­های هوشمند مناسب نیستند[5] و [6].

به طور کلی، برای اینکه گوشی­های هوشمند و به طور کلی ابزارهای موبایل از لحاظ مصرف انرژی و قابلیت پردازشی کارا شوند، تغییرات و بروزرسانی­های اساسی سخت­افزاری و نرم­افزاری از جانب توسعه­دهندگان برنامه­های کاربردی و کارخانه­های تولید کننده مورد نیاز است [7] و [8] و [9].

با توجه به محدویت­های اندازه که در ابزارهای موبایل و گوشی­های موبایل وجود دارد امکان ارائه یک قدرت پردازشی بالا در این ابزارها وجود ندارد. بنابراین تغییرات نرم­افزاری در این زمینه بسیار کاراتر و موثرتر خواهد بود، به نوعی که محاسبات در منابع و سرورهای راه دور اجرا و نتایج به ابزارهای موبایل انتقال یابد [10].

تخلیه محاسبات[20] فرآیندی است که در آن محاسباتی که نیاز به منابع زیاد[21] دارند از دستگاه­های موبایل به مراکزی که دارای توان پردازشی بالا[22] هستند، مانند محیط ابر یا سرورهای قدرتمند انتقال می­یابد. تخلیه محاسبات به محیط ابری باعث افزایش توان محاسباتی در دستگاه­های موبایل، کاهش مصرف باتری و اجرای برنامه­های کاربردی که از لحاظ زیرساختی قابلیت اجرا بر روی دستگاه­های موبایل را ندارند، می­شود. علاوه بر این، محیط ابر می­تواند سرویس­های ذخیره­سازی داده و اطلاعات را نیز برای مقابله با محدودیت حافظه در دستگاه­های موبایل را نیز برطرف سازد.

اخیرا، برنامه­های کاربردی زیادی با پشتیبانی محیط ابری برای حوزه­های مختلف، مانند تجارت [11]، سلامت[12] و [13]، آموزش [14] و [15]، شبکه­های اجتماعی [16]، بازی [17]، اشتراک فایل و جستجو [18] و ... به­ وجود آمده است.

پردازش ابری موبایل به صورت ترکیب تکنولوژی محیط محاسبات ابری با دستگاه­های موبایل برای کامل کردن ابزارهای موبایل از نظر پردازشی، ذخیره­سازی، انرژی و آگاهی از متن[23] تعریف می­شود. پردازش ابری موبایل حاصل رویکردی بین­رشته­ای شامل پردازش موبایل و پردازش محیط ابری می­باشد. این حوزه فرا رشته­ای همچنین به عنوان پردازش موبایل-ابر نیز شناخته می­شود[19].

اگرچه محیط ابری برای محاسبات و ذخیره­سازی مناسب می­باشد، از روش­های تخلیه محاسبات سنتی به صورت مستقیم برای گوشی­های هوشمند نمی­توان استفاده نمود. دلیل این امر هم این است که این روش­ها در حالت کلی از لحاظ مصرف انرژی بهینه نیستند و نیاز به حجم زیادی از پهنای باند دارند. علاوه بر این، برنامه­های کاربردی سنتی موبایل به نحوی توسعه یافته­اند که فقط امکان اجرا بر روی دستگاه­های موبایل را دارند و امکان تخلیه محاسبات در آن­ها تعبیه نشده است [20] و [21] و [22]. فقط تعداد کمی برنامه­های کاربردی موبایل وجود دارد که مبتنی بر ابر هستند که محدود به ذخیره­سازی اطلاعات و سرویس­های برنامه­های کاربردی می­شوند مانند Apple’s Siri (Voice Based Personal Assistant) و iCloud storage service.

بنابراین، گوشی­های هوشمند نیازمند مدل کاربردی[24] برای پشتیبانی از تخلیه محاسبات هستند به طوریکه برای محیط محاسبات ابری موبایل با در نظر گرفتن شرایط ناهمگنی[25]، آگاهی از متن[26]، سربار تقسیم­بندی برنامه کاربردی[27]، هزینه داده­های شبکه[28]، پهنای باند[29] و مصرف انرژی، بهینه باشد. در فصول بعدی به طور مفصل به مدل­های محاسبات ابری موبایل خواهیم پرداخت.

انجام پایان نامه ، انجام پایان نامه ارشد ، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد ، انجام پایان نامه دکتری

1-2 پردازش ابری موبایل

با توجه به مقدمه­ای که گفته شد، در این قسمت سعی داریم تا پردازش ابری موبایل را به صورت رسمی و اصولی تعریف کنیم.

پردازش ابری ارائه پردازش و توان محاسباتی به مشتری بجای ارائه محصول به وی می­باشد. این تکنولوژی پردازش، نرم­افزار، و فضای ذخیره­سازی را برای کاربران فراهم می­کند، بدون اینکه نیاز باشد کاربران بدانند این تجهیزات به صورت فیزیکی در کجا قرار دارد و از چه تنظیماتی بهره می­برد. تحقیقات اخیر در حوزه پردازش ابری بر روی چگونگی مدیریت پردازش، فضای ذخیره­سازی و منابع ارتباطی که بین چندین کاربر در یک محیط مجازی[30] و ایزوله[31] به اشتراک گذاشته شده است، تمرکز دارد.

شکل 1-1 مدل سرویس­ ها در یک محیط پردازش ابری را نشان می­دهد، که پیشنهادات و امکانات یک محیط ابری را به سه دسته عمده تقسیم کرده است: [23]

 • نرم­افزار به عنوان سرویس[32]:

که امکان دسترسی کاربران نهایی به یک برنامه خاص مانند مایکروسافت آفیس[33] یا سرویس پست الکترونیکی گوگل[34] را فراهم می­کند.

 • سکو به عنوان سرویس[35]:

که واسط برنامه­نویسی کاربردی[36] و محیط توسعه برنامه­نویسی را برای توسعه دهندگان فراهم می­کند. مانند google application engine و Amazon Web Services و Microsoft Azure.

 • زیرساخت به عنوان سرویس[37]:

که تسهیلات پردازشی و ذخیره­سازی را در محیطی مجازی با استفاده از چارچوب­هایی مانند Amazon EC2 و S3 فراهم می­کند.

با توجه به تعریفی که در [24] ارائه شده است، پردازش ابری موبایل، مجموعه­ای از تکنیک­ها برای بهره­برداری از منابع محیط ابری به منظور قدرتمند کردن برنامه­های کاربردی موبایل می­باشد. هدف اصلی فراهم کردن امکان استفاده بهتر از دستگاه­های موبایل می­باشد، دستگاه­هایی که از نظر پردازش، ذخیره­سازی و باتری دارای محدودیت هستند.

شکل 1-2 ساختار کلی پردازش ابری موبایل به همراه عامل­های مهم این حوزه، مانند فراهم کننده محیط ابر، محتوا و سرویس­ها و شبکه و گوشی­های هوشمند را نشان می­دهد [3].

انجام پایان نامه کامپیوتر رایانش ابری Cloud Computing

شکل 1-1 سرویس های مختلف در محیط پردازش ابری [23]

شرکت­های عمومی فراهم کننده پردازش ابری امکان پردازش سریع و کارا و فضای ذخیره­سازی سریع و مناسب را بر بستر اینترنت ارائه می­دهند. مراکز داده[38] این شرکت­ها در سرتاسر دنیا به صورت فیزیکی پراکنده شده است [25].

انجام پایان نامه کامپیوتر رایانش ابری Cloud Computing

شکل 1-2 ساختار کلی پردازش ابری موبایل و لایه­های مهم آن [23]

1-3 برنامه ­های پردازش ابری موبایل

در این بخش به توضیح چندین نمونه از برنامه­های گوشی­های هوشمند که مبتنی بر پردازش موبایل ابری هستند، پرداخته می­شود. سعی شده است که این برنامه­ها در حوزه­های مختلف انتخاب و ارائه شوند.

برنامه­های کاربردی موبایل تبدیل به بخشی مهم و اساسی از جامعه در حوزه­های مختلف از قبیل آموزش، تجارت، سلامت و حمل و نقل شده است. تحقق این برنامه­های کاربردی در مقیاس بزرگ، یکی از چالش­های مهم برای توسعه دهندگان برنامه­های کاربردی موبایل می­باشد. توسعه­دهندگان در این حوزه با چالش­های زیادی از قبیل محدودیت منابع در گوشی­های موبایل، امنیت و حفظ حریم شخصی و ... روبرو هستند.

در این قسمت به معرفی چندین نمونه از برنامه­های کاربردی موبایل می­پردازیم که با استفاده از پردازش ابری موبایل عملکرد آن­ها کاراتر و بهتر شده است.

انجام پایان نامه ، انجام پایان نامه ارشد ، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد ، انجام پایان نامه دکتری

1-3-1 یادگیری موبایل[39]

با ترکیب پردازش موبایل و پردازش ابری، این امکان به وجود آمده است تا برنامه­های کاربردی متنوع تری در زمینه آموزش و یادگیری برای گوشی­های هوشمند به وجود آیند. یادگیری موبایل به صورت زیر تعریف می­شود: [26]

استفاده از تکنولوژی موبایل برای بهبود و افزایش دانش، توانایی­ها و رفتار آموزشی در میان مردم، یادگیری موبایل گفته می­شود.

یادگیری موبایل سطحی از قابلیت حمل[40] را به روند آموزش از طریق تبلت­ها و گوشی­های هوشمند اضافه می­کند، مانند دیگر سیستم­های یادگیری الکترونیک، یادگیری موبایل نیز یک سیستم مشارکتی می­باشد.

یک برنامه نمونه برای یادگیری موبایل برنامه Mobile Learning System (MLE) می­باشد: [14] و [15]

این برنامه قابلیت انجام اعمال مختلف با ساختاری چند رسانه­ای[41] را بر روی محتوای موبایل کاربران از قبیل موقعیت مکانی، زمان، تاریخ فعالیت و ... فراهم می­کند.

انجام پایان نامه کامپیوتر رایانش ابری Cloud Computing

شکل 1-3 نمونه ای از محیط یادگیری موبایل

ترکیب محتوا به همراه دانش موجود در آن حوزه فواید زیادی دارد. اولا، ارتباط و فعل و انفعال پویا بین دانش­ آموزان و معلم به بهبود و افزایش کارایی روند آموزش کمک می­کند. ثانیا، اشتراک عقاید و دیدگاه­ها بین دانش آموزان باعث بحث و تبادل نظر در حین روند آموزش می­شود. همانطور که یادگیری دانش آموزان از یکدیگر یکی از مراحل مهم آموزش می­باشد.

استفاده از این نوع از برنامه­های یادگیری موبایل طی آزمایشی که انجام شده است، نشان داده است که باعث بهبود 22 درصدی عملکرد دانش آموزان در امتحانات نهایی شده است [27]. در نهایت نیز با استفاده از نیازها، محتوا و یادگیری الگوهای رفتاری دانش آموزان، درس­ها و هم­کلاسی­ها و اساتید مرتبط برای بهبود روند آموزش پیشنهاد می­شود.

چالش­های اصلی در این حوزه عبارتند از:

 • مصرف باتری و انرژی برای پخش جریان ویدئو با کیفیت بالا یکی از مهمترین چالش­ها در این حوزه می­باشد. برای این منظور روش­های تحویل منابع که از لحاظ انرژی کارا هستند مورد استفاده قرار می­گیرد. یکی از این روش­ها بدین صورت است که تمام بخش­های یک اسلاید یا یک فایل آموزشی با کیفیت بالا برای کاربران ارسال نمی­شود و فقط بخش­هایی که مهم هستند با کیفیت بالا ارسال می­گردند.
 • به دلیل استفاده شبکه وایرلس اشتراکی که برای این نوع از برنامه­ها استفاده می­شود، اغلب با مشکل کمبود پهنای باند مواجه هستیم. برای این منظور از تکنیک­ها و روش­های نوین برای کنترل و مدیریت پهنای باند در این برنامه­های استفاده می­شود.
 • چالش دیگر در این حوزه حفظ امنیت و حریم شخصی افراد است که می­تواند بین خود دانش آموزان با هم و یا بین دانش­آموزان با معلم در نظر گرفت.

حل چالش­های بالا و ارائه راه­حل هایی برای مقابله با آن­ها از حوزه­های تحقیقاتی باز در زمینه پردازش موبایل می­باشد.

1-3-2 تجارت موبایل[42]

امروزه دستگاه­های موبایل در زمینه تجارت و بازرگانی برای طیف وسیعی از اهداف مورد استفاده قرار می­گیرند [11]. برنامه­های سنتی که در حوزه تجارت مورد استفاده قرار می­گیرند شامل تراکنش­های موبایلی و پرداخت­ها، بلیط­های موبایلی و پیشنهادات و تبلیغات موبایلی از طریق پیام کوتاه[43] و پیام تصویری[44] می­باشد.

برنامه­های معمول که در حوزه تجارت وجود دارد را می­توان به دو دسته عمده تقسیم کرد:

 • برنامه­هایی که مبتنی بر تبلیغات و ارائه پیشنهادات مختلف به کاربران می­باشند.
 • برنامه­های شبکه­های اجتماعی که مبتنی بر سرویس­های تعیین مکان [45] می­باشند.

فعالان حوزه تجارت می­توانند با ترکیب این دو نوع از برنامه­های کاربردی موبایل، امکان سرویس­دهی و ارائه پیشنهادات مناسب و مرتبط با کاربر را فراهم کنند.

در این حوزه نیز چالش­ها در زمینه­های مختلف وجود دارد:

 • برنامه­های کاربردی تجارت الکترونیک نیاز به محاسبات پیچیده و فضای ذخیره سازی بالا دارند.
 • تراکنش­های کاربران می­بایست کاملا امن و کنترل شده صورت پذیرد.
 • تکنیک­هایی که برای ذخیره­سازی و واکشی[46] اطلاعات استفاده می­شوند بسیار مهم و ضروری هستند.

حل چالش­های بالا و ارائه راه­حل­هایی مناسب برای آن نیز یکی از موضوعات تحقیق مناسب برای آینده این حوزه می­باشد.

انجام پایان نامه کامپیوتر رایانش ابری Cloud Computing

شکل 1-4 عناصر دخیل در تجارت موبایل [28]

1-3-3 سلامت موبایل[47]

طی تحقیقات و آماری که اخیرا گرفته شده است، بیماری­هایی مزمنی مانند دیابت، آسم و چاقی حدود 46 درصد کل بیماری­ها را شامل می­شوند [29] و [30]. روند درمان بیماری­های مزمن کاملا مرتبط با طی دوره درمان به صورت کامل توسط بیمار و گزارش­گیری مداوم پزشک از وضعیت بیمار می­باشد. چارچوب m-health[48] چارچوبی است که امکان جمع­آوری و اشتراک داده را میان بیمار و پزشکان در هر مکان و زمانی را فراهم می­کند.

بررسی و ارزیابی برنامه­های کاربردی m-health چالش­های این حوزه را مشخص می­کند. یکی از بزرگترین چالش­هایی که در این زمینه وجود دارد، سختی پردازش و ذخیره­سازی آنلاین حجم زیادی از داده می­باشد که به صورت جریانی وارد سیستم می­شوند. علاوه بر این تامین امنیت اطلاعات بیماران و پزشکان نیز بسیار مهم و چالش برانگیز می­باشد [31].

برنامه پردازش ابری موبایل برای کمک به سلامت و پزشکی (MoCAsH) یک پیاده­سازی از چارچوب m-health مبتنی بر پردازش ابری می­باشد [32].

در این چارچوب، سنسورها و عامل­های موبایل داده­های مورد نیاز را حس کرده و این جریان اطلاعات را از طریق ارتباطات بیسیم برای پردازش­های بعدی به یک فضای ذخیره­سازی معتبر فرستاده می­شود. هدف از داده­های مورد نیاز می­تواند داده­های محیطی مانند میزان رطوبت و دمای محل نگهداری یا زندگی بیمار باشد.

یک محیط پردازش ابری برای پردازش اطلاعات ذخیره شده در MoCAsH مورد استفاده قرار گرفته است. کاربران از طریق نمایه­ای[49] که وابسته به محیط ابر می­باشد با سیستم در ارتباط هستند.

برنامه­های کاربردی حوزه سلامت می­تواند با ترکیب و الحاق با دیگر تکنولوژی­ها و سیستم­ها، امکان ذخیره و دریافت اطلاعات بیشتری که وابسته به سلامت محیط هستند را فراهم کند. برای مثال ROCHAS سیستمی مبتنی بر پردازش ابری موبایل و روباتیک می­باشد که برای گوشی­های اندروید توسعه یافته است که ذخیره­سازی و پردازش اطلاعات آن در محیط ابر صورت می­گیرد [33].

انجام پایان نامه ، انجام پایان نامه ارشد ، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد ، انجام پایان نامه دکتری

1-3-4 رسانه های اجتماعی موبایل

امروزه بسیاری از برنامه­های کاربردی موبایل بر اساس شبکه­های اجتماعی مانند فیسبوک توسعه می­یابند. در واقع این شبکه­های اجتماعی امکان اتصال به برنامه کاربردی را با استفاده از اطلاعات شخصی افراد در آن شبکه اجتماعی فراهم می­کنند. کاربران با استفاده از برنامه­های کاربردی مبتنی بر موقعیت مکانی می­توانند اطلاعات زیادی مانند نقشه­ها، مسیریابی، پیدا کردن دوستان و ... را دریافت کنند. در [23] پیش­بینی شده است که در سال­های آینده برنامه­های پردازش ابری موبایل جایگزین این نوع از برنامه­های اجتماعی خواهند شد. به عبارت دیگر برنامه­های پردازش ابری آینده کلیه امکانات مربوط به برنامه­های کاربردی شبکه­های اجتماعی را در دل خود خواهند داشت، بعلاوه امکان پردازش و ذخیره­سازی اطلاعات در بستر ابر را نیز دارا خواهند بود.

1-4 مزایای پردازش ابری موبایل

پردازش ابری به دلایل مختلف (مانند تحرک، ارتباطات و قابلیت حمل) یک راه­حل امید بخش برای پردازش موبایل است. در ادامه به برخی از مزایای پردازش ابری موبایل اشاره شده است.

1-4-1 افزایش عمر باتری موبایل

باتری یکی از مهم­ترین و اصلی­ترین منابع برای گوشی همراه است. چندین روش هوشمند به منظور افزایش عملکرد پردازنده و مدیریت دیسک و صفحه نمایشگر موبایل پیشنهاد شده است، تا به دنبال آن، مصرف باتری بهینه شود. اکثر این روش­ها نیاز به تغییر ساختار دستگاه موبایل و یا سخت­افزار جدید دارند که در نتیجه آن، افزایش هزینه را به دنبال دارد و برای همه دستگاه­های موبایل مقدور نمی­باشد.

در راه­کار پردازش ابری موبایل همانطور که در فصل اول به آن اشاره شد، از تکنیک مهاجرت پردازش استفاده می­شود. طبق این تکنیک محاسبات بزرگ و پیچیده به جای اجرا بر روی دستگاه­های موبایل و افزایش زیاد باتری، این محاسبات به محیط پردازش ابری انتقال و در آن­جا اجرا می­شوند و نتیجه به دستگاه موبایل فرستاده می­شود.

تاثیر این تکنیک بر افزایش عمر باتری مورد آزمایش قرار گرفته است و بهبود آن مخصوصا در پردازش­های سنگین تا 45% مشاهده شده است که مقداری بسیار قابل ملاحظه است [1].

از این­رو استفاده از پردازش ابری موبایل می­تواند تا حد بسیار زیادی نگرانی­های مربوط به عمر باتری دستگاه­های موبایل را از بین ببرد.

1-4-2 بهبود ظرفیت ذخیره ­سازی داده و قدرت پردازش

ظرفیت ذخیره­سازی یکی دیگر از محدودیت­های دستگاه­های موبایل است. محاسبات ابری موبایل کاربران را قادر می­سازد تا میزان زیادی از داده­ها را بوسیله شبکه­های بی­سیم روی ابر ذخیره کنند. نمونه اول سرویس Amazon Simple Storage یا Amazon S3 می­باشد که از سرویس ذخیره­سازی فایل پشتیبانی می­کند [34].

شکل 1-5 نمونه­ای از کاربرد این سرویس را نشان می­دهد.

انجام پایان نامه کامپیوتر رایانش ابری Cloud Computing

شکل 1-5 نمونه ای از کاربرد Amazon S3 [35]

نمونه دیگر Image Exchange می­باشد که فضای ذخیره ­سازی بزرگی را در ابر برای کاربران فراهم می­کند. این سرویس با اشتراک­ گذاری عکس، کاربران دستگاه­های موبایل را قادر می­سازد که عکس­های گرفته شده خود را فورا بر روی ابر ذخیره کنند. با استفاده از ابر کاربران می­توانند مقدار زیادی در انرژی و فضای ذخیره­سازی صرفه­جویی کنند زیرا همه عکس­ها به ابر فرستاده و در آن­جا پردازش می­شود.

پردازش ابری موبایل، همچنین به کاهش زمان اجرایی محاسبات طولانی و تمرکز برنامه­ها که انرژی و زمان زیادی مصرف می­کنند، کمک می­کند.

پردازش ابر ی می­تواند به طور موثری از ابزارهای گوناگونی برای ذخیره­سازی داده، مدیریت و همزمان سازی چندگانه اسناد آنلاین حمایت کند. برای مثال ابر می­تواند برای سرویس پخش چند رسانه­ای (دیدن فیلم آنلاین)، روی دستگاه موبایل و یا برای شطرنج بازی کردن استفاده شود.

1-4-3 بهبود اطمینان[50]

ذخیره داده یا برنامه­های اجرایی روی ابر یک راه موثر برای بهبود اطمینان است چون داده­ها و برنامه­های روی ابر ذخیره می­شوند و توسط چندین کامپیوتر نسخه پشتیبان[51] گرفته می­شود. این باعث کاهش احتمال از دست رفتن و گم شدن داده­ها و برنامه­ها روی دستگاه موبایل می­شود. بعلاوه پردازش ابری موبایل می­تواند یک مدل امنیتی داده فراگیر برای سرویس­دهندگان و سرویس­گیرندگان طراحی کند [24].

برای مثال از ابر می­تواند برای حفاظت از حق کپی محتوای دیجیتال استفاده کرد. با این کار از پخش بدون اجازه محتوا جلوگیری می­شود. همچنین سرویس ابر می­تواند برای کاربران، سرویس­های امنیتی دیگری مانند سرویس ویروس اسکن، سرویس کشف کدهای مخرب، و سرویس تشخیص هویت و غیره فراهم کند.

1-4-4 تامین کننده پویا[52]

تامین کننده پویا بر حسب تقاضا (تهیه و رزرو منبع به طور پویا بر حسب تقاضا) یک راه منعطف برای سرویس­دهندگان و کاربران دستگاه­های موبایل است تا برنامه­هایشان را بدون رزرو قبلی اجرا کنند [36].

1-4-5 مقیاس ­پذیری[53]

گسترش برنامه­های موبایل ادامه دارد و با قوانین منعطف منبع، می­تواند با تقاضاهای غیرقابل پیش­بینی کاربران روبرو و تعامل داشته باشد. فراهم کنندگان سرویس می­توانند به آسانی بدون کوچک­ترین محدودیت مصرف منابع، برنامه­ها و سرویس­ها را اضافه کنند و گسترش دهند [37].

1-4-6 چند اجاره ­ای[54]

فراهم کنندگان سرویس (اپراتور شبکه و خود مرکز داده) می­توانند منابع و هزینه­ ها را برای حمایت از انواع برنامه­ها و تعداد زیادی از کاربران به اشتراک بگذارند [38].

1-4-7 یکپارچگی آسان

سرویس­های مختلف ابرهای مختلف، می­توانند به آسانی یکپارچه شوند و از میان ابر و اینترنت با توجه به تقاضاهای کاربران، به آن­ها سرویس دهند [39].

انجام پایان نامه ، انجام پایان نامه ارشد ، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد ، انجام پایان نامه دکتری

1-5 نتیجه ­گیری

در این فصل ابتدا به تعریف و توضیح حوزه پردازش ابری موبایل پرداخته شد. همانطور که گفته شد با توجه به نیازهای روز برای بهره­وری بیشتر از دستگاه­های موبایل، پرداختن به پردازش ابری موبایل جز نیازهای ضروری می­باشد. در ادامه بخش به ارائه چندین مثال و حوزه از برنامه­های کاربردی موجود در پردازش ابری موبایل پرداختیم. در انتهای فصل نیز به بیان مزایای پردازش ابری موبایل اشاره شده است.در فصل بعد به توضیح و بررسی کامل مدل­های برنامه­های کاربردی در پردازش ابری موبایل خواهی پرداخت.

اگر برای انجام پایان نامه در حوزه رایانش ابری نیاز به مشاوره رایگان دارید، همین حالا با ما تماس بگیرید.

عنوان پروپوزال به فارسي: ارائه الگوریتم زمانبندی در ابر با استفاده از تطبیق پارامترها در الگوریتم بهینه سازی چند هدفه کلونی مورچگان

 

خدمات ادیب مشاور در زمینه رشته مهندسی کامپیوتر

ارائه موضوع پایان نامه مهندسی کامپیوتر

تدوین مقاله در رشته مهندسی کامپیوتر

مشاوره در تدوین پروپوزال مهندسی کامپیوتر

مشاوره و آموزش در پایان نامه مهندسی کامپیوتر

انجام شبیه سازی در رشته مهندسی کامپیوتر

استخراج مقاله در  رشته مهندسی کامپیوتر

استفاده از نرم افزارهای تخصصی همچون نرم افزار R، نرم افزار STATA، نرم افزار MATLAB، نرم افزار Vensim، نرم افزار LINGO، نرم افزار NS2

 

مشاوره تخصصی انجام پایان نامه ارشد

یکی از مهمترین وظایف دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) انجام پایان نامه می باشد. فقر اساتید خبره در زمینه های مختلف علمی تحقیقاتی در برخی دانشگاه های داخلی و خارجی موجب سردرگمی دانشجویان عزیز گردیده است، موسسه ادیب مشاور مفتخر است که در پاسخ به این نیاز طی ده سال فعالیت به تعداد بیشماری از دانشجویان ارشد و دکتری خدمات مشاوره تخصصی ارايه داده است.

به طور کلی انجام پایان نامه کاری زمان بر است که دانش و تجربه زیادی نیازمند است. موسسه ادیب مشاور با چندین سال تجربه در عرصه مشاوره و با در اختیار داشتن متخصصین و اساتیدی با تجربه آماده مشاوره و آموزش پایان نامه در کلیه رشته های دانشگاهی می باشد.

علاوه بر این موسسه ادیب مشاور، در زمینه شبیه سازی مقالات، پایان نامه ها و انجام پروژه ها با برنامه نویسی نیز به دانشجویان کشور عزیزمان خدمات لازم را ارائه می کند. این خدمات شامل تحلیل آماری، پیاده سازی با انواع نرم افزارهای مهندسی، برنامه نویسی با انواع زبان های برنامه نویسی و تهیه پرسش نامه می شود.

به طور کلی سر فصل های خدمات موسسه ادیب مشاور عبارتند از:

مشاوره پروپوزال در رشته مدیریت، حسابداری، مهندسی برق قدرت، مهندسی برق الکترونیک، مهندسی کامپیوتر و روانشناسی و دیگر رشته ها

مشاوره پایان نامه در رشته مدیریت، حسابداری، مهندسی برق قدرت، مهندسی برق الکترونیک، مهندسی کامپیوتر و روانشناسی و دیگر رشته ها

استخراج مقاله از پایان نامه در رشته مدیریت، حسابداری، مهندسی برق قدرت، مهندسی برق الکترونیک، مهندسی کامپیوتر و روانشناسی و دیگر رشته ها

 

شبیه سازی انواع مقالات مهندسی (دپارتمان انجام پایان نامه رایانش ابری)

تحلیل آماری پایان نامه های آماری (دپارتمان انجام پایان نامه رایانش ابری)

تهیه پرسش نامه در رشته های مختلف دانشگاهی (دپارتمان انجام پایان نامه رایانش ابری)

تهیه پرسش نامه آنلاین در بستر اینترنت (دپارتمان انجام پایان نامه رایانش ابری)

مشاوره رایگان در انتخاب موضوع پایان نامه های مهندسی و سایر رشته ها (دپارتمان انجام پایان نامه رایانش ابری)

انجام پروژه های برنامه نویسی با انواع زبان های برنامه نویسی از قبیل پایتون، متلب و آموزش کامل پروژه انجام شده در قالب فیلم آموزشی (دپارتمان انجام پایان نامه رایانش ابری)

انجام پروژه های شبیه سازی شبکه یا پایان نامه های مرتبط با شبکه با نرم افزارهای NS2 و NS3 (دپارتمان انجام پایان نامه رایانش ابری)

 

مشاوره تخصصی انجام پایان نامه و شبیه سازی آن

موسسه ادیب مشاور با داشتن اساتیدی مجرب در حوزه کلیه تحلیل های آماری پرسشنامه ای، و انواع آزمون‌های آماري در تکمیل فصل چهار پایان نامه، به دانشجویان در کوتاه ترین زمان ممکن خدمات مشاوره و آموزش حرفه ای ارائه می دهد. هدف موسسه ادیب این است که دانشجویان کشور عزیزمان را در نگارش با کیفیت پایان نامه های کارشناسی ارشد یاری دهد.

خدمات ما شامل مشاوره و آموزش تحلیل آماری پایان نامه با نرم افزارهای زیر می باشد:

نرم افزار SPSS (دپارتمان انجام پایان نامه رایانش ابری)

با استفاده از این نرم افزار می توانیم آمار توصیفی و آمار استنباطی در پایان نامه ها را محاسبه کنیم. برای سنجش جمعیت شناختی، از آمار توصیفی در SPSS استفاده می شود. همچنین برای سنجش روابط بین متغیرها از آزمون همبستگی پیرسون یا اسپیرمن (بر اساس نوع توزیع آماری داده ها) استفاده می گردد، و در نهایت برای سنجش تاثیرات از آزمون رگرسیون خطی یا چندگانه استفاده می شود.

نرم افزار Vensim (دپارتمان انجام پایان نامه رایانش ابری)

از این نرم افزار برای سنجش طول زمان استفاده می گردد. به طور مثال وقتی می خواهیم برای مدت ۱۰ ساله تخمین بزنیم که روند فروش در ۱۰ سال آینده چقدر خواهد بود؟ با استفاده از این نرم افزار می توانیم به رشد یا نزول فروش در پایان نامه های مربوط به این حوزه پی ببریم.

نرم افزار LINGO (دپارتمان انجام پایان نامه رایانش ابری)

روش تحلیل پوششی داده ها DEA توسط این نرم افزار قابل مدلسازی و انجام است. در این روش ما با چند واحد تصمیم گیرنده (DMU) مواجه هستیم که هر یک با مصرف برخی ورودی ها، خروجی هایی را تولید می کند. در نهایت هدف اصلی این روش محاسبه کارایی واحدهای تصمیم گیرنده و ارائه راهکار برای افزایش کارایی واحدهای ناکاراست.

نرم افزار Lisrel (دپارتمان انجام پایان نامه رایانش ابری)

این نرم افزار، از نرم افزارهای مدل معادلات ساختاری است و برای داده های نرمال استفاده می شود. مدل‌های مرسوم در مدل سازی معادلات ساختاری (SEM) درواقع متشکل از دو بخش هستند. مدل اندازه‌گیری که چگونگی توضیح و تبیین متغیرهای پنهان توسط متغیرهای آشکار (سوالات) مربوطه را بررسی می‌نماید و مدل ساختاری که نشان می‌دهد چگونه متغیرهای پنهان در پیوند با یکدیگر قرار گرفته‌اند.

استفاده از مدل سازی معادلات ساختاری مزایای زیادی دارد که مهمترین آنها عبارتند از: الف) روابط چندگانه  را می تواند برآورد کند ب) قابلیت سنجش متغیرهای مشاهده نشده  ج) خطای اندازه‌گیری را می تواند محاسبه کند د) قابلیت بررسی تأثیر هم خطی ه) آزمون روابط جعلی و غیرواقعی.

نرم افزار Smart PLS (دپارتمان انجام پایان نامه رایانش ابری)

این نرم افزار، از نرم افزارهای مدل معادلات ساختاری است. و برای داده های غیرنرمال استفاده می گردد.  تحلیل عاملی مرتبه دوم به بالا فقط از طریق این نرم افزار میسر است. لذا امکان انجام تحلیل عاملی مرتبه دوم به بالا از طریق نرم افزار هایی مثل Amos و Lisrel مقدور نیست و فقط از طریق نرم افزار Smart PLS امکان پذیر می باشد.

نرم افزار Amos (دپارتمان انجام پایان نامه رایانش ابری)

این نرم افزار، از نرم افزارهای مدل معادلات ساختاری است برای داده های نرمال استفاده می شود. مدلسازی معادلات ساختاری توسط نرم افزار اموس در محیطی با قابلیت گرافیکی بالاتر و برای نمونه هایی با حجم بزرگ صورت می پذیرد. مدل‌های مرسوم در مدلسازی معادلات ساختاری (SEM) در واقع متشکل از دو بخش هستند:

مدل اندازه‌گیری که چگونگی توضیح و تبیین متغیرهای پنهان توسط متغیرهای آشکار (سوالات) مربوطه را بررسی می‌نماید.

مدل ساختاری که نشان می‌دهد چگونه متغیرهای پنهان در پیوند با یکدیگر قرار گرفته‌اند.

نرم افزار MATLAB (دپارتمان انجام پایان نامه رایانش ابری)

نرم افزار متلب را می توان به مانند یک ماشین حساب بسیار پیشرفته دانست. این نرم افزار دارای مجموعه ی عظیمی از توابع آماده است که شما را در فرآیند محاسبات یاری می کند. امکان طراحی رابط کاربری و دریافت خروجی ها در قالب نمودارها و جداول مختلف یکی دیگر از قابلیت های مهم این نرم افزار می باشد. این نرم افزار دارای کاربردهای زیادی است که از مهم ترین آن­ها می توان به بهینه سازی سبد سهام و پیش بینی قیمت سهام اشاره کرد.

نرم افزار  GIS (دپارتمان انجام پایان نامه رایانش ابری)

در دهه اخیر به سبب گسترش فناوری های رایانه ای، سیستم اطلاعات جغرافیایی امکان نگهداری به روز داده‌های زمین مرجع و نیز امکان ترکیب مجموعه داده‌های مختلف را به طور موثر فراهم ساخته است. امروزه (GIS) برای تحقیق و بررسی های علمی، مدیریت خدمات شهری، مدیریت منابع و ذخایر و همچنین برنامه ‏ریزی های توسعه ای به کار گرفته می‏ شود. فناوری (GIS) با جمع آوری و تلفیق اطلاعات، بوسیله تصویر سازی و استفاده ازآنالیزهای جغرافیایی، اطلاعاتی را برای تهیه نقشه فراهم می سازد. گروه تحقیقاتی طلوع (TMRG) کلیه پروژه های دانشجویی و راهنمایی در مورد پایان نامه های دانشجویی در زمینه های سیستم اطلاعات جغرافیایی، وب GIS، موبایل GIS و … را انجام می دهد.

مشاوره و انجام  پروژه های GIS  در تمام زمینه ها از جمله:

 • طراحی و ایجاد سیستم های اطلاعات مکانی (GIS) سازمانی
 • توسعه نرم افزاری Desktop و Mobile و سامانه تحت وب (WebGIS)
 • طراحی و پیاده سازی بانک های اطلاعات مکانی
 • اجرا و پیاده سازی تحلیل های مکانی مربوط به پروژه های منابع طبیعی و برنامه ریزی شهری مانند مکانیابی، مسیریابی
 • انجام کلیه پروژه‌های مکان یابی و درون یابی و تهیه نقشه های مرتبط
 • تهیه نقشه ها در زمینه های مختلف از جمله: محیط زیست، جغرافیا (شهری و روستایی)، باستان شناسی و …
 • اجرای مدل در GISدر AHP, ANP, VIKOR, TOPSIS, ELECTER, SAW
 • تبدیل نقشه های CAD به لایه های GIS  دارای مختصات
 • و…

نرم افزار Excel و SuperDecision (دپارتمان انجام پایان نامه رایانش ابری)

تکنینک های مختلف تصمیم گیری با معیارها و گزینه های چندگانه (MCDM & MADM) توسط این نرم افزارها قابل انجام است که از جمله این تکنیک ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

روش تحلیل سلسله مراتبی (AHP)

روش فرآیند تحلیل شبکه (ANP)

روش تاپسیس (TOPSIS) که مبتنی بر محاسبه فاصله ریاضی گزینه ها از نقاط مطلوب مثبت و منفی می باشد.

روش دیماتل (DEMATEL): در این روش تأثیر و تأثر شاخص ها بر همدیگر محاسبه شده و درنهایت شاخص های پژوهش در دو گروه علی و معلول دسته بندی می شوند.

نکته: تمامی روش های تصمیم گیری چند معیاره فوق در محیط های قطعی و فازی قابل انجام می باشند. معمولاً در مورد موضوعاتی