سمینار مهندسی صنایع لجستیک امداد و زنجیره تامین بحران

 

چکیده

بحران ها مسائل بزرگی هستند که توانایی جوامع در مقابل حفاظت جمعیت و زیر ساخت ها را امتحان می کنند. زنجیره تامین به عنوان یکی از مؤثرترین بخش­های برنامه ­ریزی مدیریت بحران در کاهش تلفات و آسیب­ دیدگان حادثه، نیاز به تمرکز دقیق و حرفه ­ای دارد.

در محيط زنجيره تأمين، سازمان ها و موسسات نيازمند آگاهي از تهديدات و فرصتهاي موجود در زنجيره تأمين مي باشند، چرا كه اين تهديدها و فرصتها ممكن است سبب ايجاد بحران شده و بر دستيابي به اهداف اساسی زنجيره تأثير بگذارد. با مديريت اين تهديد ها و تمام عواملي كه زنجيره تامين را از اهداف كسب و كاريشان منحرف مي سازد بحران مهار مي شود . شناسايي، كشف، ارزيابي و برخورد با تهديدهاي زنجيره تأمين و بهره گيري از فرصتها، براي جلوگيري از وقوع بحران در زنجيره تامين امري ضروريست.

هدف ما در اين پژوهش، مروری جامع بر تحقیقات انجام شده و رویکرد های متفاوت موجود در این حوزه با تاکید بر مدل های کمی موجود مي باشد. همچنین سعی شده است در قالب جداول ارایه شده، و نمودار های رسم شده، کلیه مفاهیم موجود در این حوزه، دسته بندی های متفاوت ارایه شده تاکنون در مقالات معتبر و سایر جزییات به صورت کامل بررسی و مورد بحث قرار گیرد.

مقدمه

شواهد گویای این است، که سالانه حوادث و بلایای طبیعی متعددی در نقاط مختلف جهان اتفاق می­افتند که لزوم برنامه ­ریزی و مدیریت بسیار کارا جهت کاهش خسارات ناشی از آن­ها را نشان می­دهند. بنابر مطالعات صورت گرفته توسط انجمن IFRC، از سال 2000 تاکنون شاهد بالغ بر 9000 حادثه در جهان بوده ­ایم. از جمله این حوادث می­توان به حمله به مراکز تجاری جهان در سال 2001 که به صورت مستقیم و غیر مستقیم بیش از 50 میلیارد دلار خسارت برجای گذاشت، سونامی اقیانوس هند بیش از 225هزار کشته بر جای گذاشت و میلیون ها نفر در اطراف حاشیه اقیانوس از ویتنام تا کنیا بی­خانمان کرد، طوفان کاترینا در 2005، زلزله هاییتی در سال 2010، که این کشور را توسط 4 طوفان که خسارات شدید زیربنایی ایجاد کردند، از هم جدا کرد و  باعث کشته شدن 200000 نفر و زخمی شدن 1 میلیون نفر و تحت تاثیر قرار گرفتن 3 میلیون نفر شد، اشاره کرد.

همچنین IFRC خسارات اقتصادی ناشی از این حوادث را 986691 میلیون دلار و تلفات آن را 1105352 نفر و آسیب­دیدگان را 2550272267 نفر تخمین زده است. همچنین بنا بر گزارش مونیچری حوادث اتفاق افتاده در سال 2013 بیش از 295000 مرگ و بیش از 130 میلیارد دلار خسارت اقتصادی برجای گذاشته است. این آمارها بیانگر احتمال زیاد وقوع بحران­ها و نیاز به توسعه هرچه بهتر استراتژی­ها جهت کاهش چنین خساراتی می­باشند.

این بحران های اغلب تقاضاهایی را ایجاد می کند که منابع به اندازه کافی برای ارضا آنها موجود نیست.پروسه برنامه ریزی، مدیریت و کنترل جریان این منابع برای ارائه کمک به مردم آسیب دیده، زنجیره تامین بحران نامیده می شود

مدیریت زنجیره تامین به عنوان یکی از مؤثرترین بخش­های برنامه­ ریزی مدیریت بحران در کاهش تلفات و آسیب­ دیدگان حادثه، نیاز به تمرکز دقیق و حرفه­ای دارد. تا به امروز نیز تحقیقات زیادی در زمینه مدیریت زنجیره تامین بحران و به بیانی دیگر مدیریت زنجیره تامین امداد بشر دوستانه صورت گرفته است. با این وجود، کاستی ­های موجود در پیاده ­سازی و اثربخشی تحقیقات صورت گرفته نیاز به مطالعات دقیق­تر و واقع­گرایانه­ تری را طلب می­کند. بنا بر گزارش فریتز از سونامی 2004 در هند به بعد، در سال­های اخیر نمونه­ های بارزی از برنامه­ریزی غیرحرفه­ا ی زنجیره تامین بسیار دیده شده است.

يکي از نقاط آسيب‌پذير جوامع امروزي رشد بي رويه و خارج از برنامه شهرها و افزايش شتابان جمعيت شهرنشين و گسترش حاشيه نشيني است بگونه‌اي که مجال طراحي و برنامه ريزي شهري اصولي و توسعه نظام‌مند را به مديران شهري نداده است. ساخت و سازهاي بي رويه و غير استاندارد، گسترش محدوده‌هاي شهري بدون برنامه، اسکان در حريم رودخانه ها، گسل ها و نقاط حادثه‌خيز آسيب‌پذيري جوامع شهري را در مقابل حوادث و سوانح طبيعي و غير طبيعي به شدت افزايش داده است. مروري به تاريخ حوادث ناگوار نشان مي‌دهد که چنين جوامعي مستعد بروز فاجعه‌هايي هستند که زندگي ساکنين آن را با مخاطرات جدي روبه‌رو‌مي سازد. بروز بلاياي طبيعي مانند زلزله، سيل و …از جمله مواردي هستند که در طول زمان‌هاي گذشته قربانيان را به خود اختصاص داده اند.

 

برای دانلود سمینار با عنوان ذکر شده لطفا از طریق لینک زیر ثبت سفارش کنید:

سفارش انلاین سمینار

 

جهت دریافت موضوعات رایگان رشته مهندسی صنایع به لینک زیر مراجعه کنید :

قسمت اول موضوعات پایان نامه مهندسی صنایع

قسمت دوم موضوعات پایان نامه مهندسی صنایع

پروپوزال ارشد مهندسی صنایع( پیاده سازی سیستم نگهداری با تاپسیس فازی)

دانلود مطالب دانشگاهی

اگر برای هریک از موارد فوق نیاز به مشاوره رایگان دارید، همین الان با ما تماس بگیرید.