سمینار مهندسی کامپیوتر سیستمهای نوین رمزنگاری بیومتریک

دانلود مطالب دانشگاهی

بشر هر روزه از تجهیزات امنیتی در مسائل مختلف استفاده می­کند. به عنوان مثال بـرای وارد شدن به خانه کلید نیاز است. رایانه یکی دیگر از مثال­هایی است که به اسم کاربر و رمز نیاز دارد. عابر بانک هم به کارت و هم به رمز عبور وابسته است. درصورت نداشتن یا گم کردن کارت بانک، کلید و فراموش کردن رمز مشکل جدی پیش می­آید. حال درنظر بگیرید که فرد دیگری بجز صاحب اصلی به آنها دسترسی پیدا کند، دراینصورت ممکن است مشکلات جبران­ناپذیری به وجود بیاید. این در حالی است که با تغییرات سریع فنـاوری، ضـریب امنیت افراد و سازمان­ها نیز کاهش یافته و این امنیت مورد تهـاجم افـراد سـودجو و خرابکـار قرار گرفته است. بنابراین به تناسب پیشرفت سریع شبکه­های کامپیوتری و ارتباطات، نیاز به روش­های مطمئن تایید هویت افراد هم بیشتر احساس شد. به همین منظور استفاده از خصوصیات فیزیولوژیکی انسان برای شناسایی و تصدیق هویت افراد مطرح شد.

خصوصـیات فیزیولوژیـک بـدن (ماننـد چهـره، اثـر انگشت، عنبیه، کف دست و غیره) و عادات و رفتارهای انسان (مانند دست خـط، صدا و طرز راه رفتن) آنقـدر پیچیـده هسـتند کـه ضریب امنیت را بالا ببرند و خطر گم شدن، دزدیده شدن و فراموشی آنها را تهدید نمی­کند. سیستم­های مبتنی بر خصوصیات فیزیولوژیکی انسان برای شناسایی و تصدیق هویت به عنوان سیستم­های بیومتریک[1] شناخته می­شوند. اما برای سیستم­های بیومتریک نیز خطر جعل وجود دارد و حتی روش­هایی برای جعل و تقلب مشاهده شده است. محققان ایده­های مختلفی برای بالا بردن امنیت سیستم­های بیومتریک پیشنهاد داده­اند که سیستم­های بیومتریک رمزنگار[2] یکی از آنها است.

[1] Biometric

[2] Biometric Cryptosystem

 

معرفي حوزه سمينار

چالش بالا بردن امنیت تنها مختص به اطلاعات شخصی نیست و حتی می­تواند جنبه امنیت ملی پیدا کند. به عنوان نمونه برای مسائل نظامی داده­ ها (صدا، تصویر، ویدئو و غیره) رمزنگاری شده و فرستاده می­شود تا در سمت گیرنده ابتدا داده ­ها رمزگشایی و سپس استفاده گردد. نحوه رمزنگاری داده­ ها به نحوی که قابل اکتشاف برای دشمن نباشد، یکی از مسائل مهم و باز در تحقیقات است. بنابراین، در هر زمینه­ای حفظ اطلاعات از اهمیت ویژه­ای برخوردار است.

ایده سیستم­های بیومتریک رمزنگار نیز از ترکیب سیستم­های بیومتریک با سیستم­های رمزنگاری داده­ ها حاصل شده است. ادعای محققان این بوده است که رمزنگاری شاخصه­های بیومتریکی باعث افزایش امنیت سیستم­های بیومتریکی می­گردد. به­عبارت دیگر در سیستم­های بیومتریک رمزنگار یک مرحله به سیستم­های بیومتریک اضافه می­شود. پس از استخراج ویژگی و تشکیل بردار ویژگی، بردار ویژگی با استفاده از روش­های رمزنگاری، رمزنگاری می­شود. در این گزارش به موضوع سیستم­های بیومتریک رمزنگار پرداخته خواهد شد.

 

سیستم­های بیومتریک رمزنگار

رمزنگاری در مخابرات به معنای رمزنگاری داده­ها است به نحوی که داده­ ها قابل بازیابی توسط افراد مهاجم یا خرابکار نباشد. در گذشته، رمزنگاری برای برقراری ارتباط امن بین دو نفر استفاده می­شد، اما امروزه دامنه رمزنگاری بسیار بیشتر شده و در زمینه­هایی همچون امنیت اطلاعات، مخابرات گسترده اینترنت امن، حساب الکترونیک و غیره نیز وارد شده است. ورود رمزنگاری به سیستم­های بیومتریک موجب افزایش امنیت و کاهش جعل و خرابکاری در سیستم­های بیومتریک گردید.

سیستم­های بیومتریک رمزنگاری، ترکیبی از سیستم­های بیومتریک و الگوریتم­های رمزنگاری هستند که با هدف استفاده از مزایای هر دو و پوشاندن امنیت پایین سیستم­های بیومتریک ابداع گردید. مشخصه­های بیومتریکی متفاوتی می­تواند استفاده شود، اما پس از استخراج ویژگی از مشخصه بیومتریکی، بردار استخراج ویژگی در اختیار الگوریتم­های رمزنگاری قرار داده می­شود تا عملیات تصدیق هویت یا شناسایی صورت گیرد.

 

برای دانلود سمینار با عنوان ذکر شده لطفا از طریق لینک زیر ثبت سفارش کنید:

سفارش انلاین سمینار

 

پروپوزال  مهندسی کامپیوتر تلفیق الگوریتم ژنتیک و منطق فازی برای خوشه بندی نابرابر در شبکه های حسگر بیسیم

آموزش تخصصی انجام پایان نامه مهندسی کامپیوتر، شبکه حسگر بیسیم

پروپوزال مهندسی کامپیوتر ردیابی هدف متحرک در شبکه حسگر بی‌سیم با استفاده از الگوریتم بهینه‌سازی کوکو

پروپوزال مهندسی کامپیوتر ارائه چارچوب و مدلی برای امنیت داده های حجیم

پروپوزال مهندسی کامپیوتر ارائه‌ی یک روش تخصیص منابع جهت انتخاب طیف در شبكه­‌هاي  بي‌سيم راديوشناختی در محیطهای پویاچ

پروپوزال مهندسی کامپیوتر استفاده از روشهای داده کاوی جهت بهره برداری در بازاریابی بانک جهت افتتاح حسابهای سپرده های سرمایه گذاری

دانلود مطالب دانشگاهی

اگر برای هریک از موارد فوق نیاز به مشاوره رایگان دارید، همین الان با ما تماس بگیرید.