پروپوزال صنایع حل مسئله مکان‌یابی - تخصیص در طراحی شبکه فیبر نوری با در نظر گرفتن هم‌زمان سطوح ستون فقرات و دسترسی

 مهندسی صنایع با رویکرد فازی و روش تاپسیس

درنتیجه‌ی پیشرفت روزافزون تکنولوژی در دهه‌های اخیر، شبکه‌های ارتباطی به‌صورت قابل‌توجهی گسترش یافته‌اند (Yoon and Current, 2008). شبکه­ی ارتباطی شامل مجموعه‌ای از گره‌هاست که پیغام یا اطلاعات را در قالب داده ، صدا ، تصویر و یا غیره به‌واسطه‌ی کابل‌های مسی ، فیبر نوری و یا ارتباطات ماهواره‌ای انتقال می‌دهند (Saboury et al., 2013). امروزه مخابرات فیبر نوری، به دلیل پهنای باند وسیع‌تر در مقایسه با کابل‌های مسی و تأخیر کمتر در مقایسه با ارتباطات ماهواره‌ای از مهم‌ترین ابزار انتقال اطلاعات محسوب می‌شود که پیاده­سازی آن به یکی از چالش‌برانگیزترین مسائل برای اپراتورهای مخابراتی تبدیل‌شده است. شبکه فیبر نوری، فناوری ارتباطی کارآمد با پهنای باند بالاست که استقرار آن، نیاز به هزینه سرمایه‌گذاری عظیمی دارد. طراحی بهینه ساختار فیزیکی شبکه، نقش حیاتی در کمینه‌سازی این هزینه خواهد داشت و مسئله مکان‌یابی - تخصیص[1] تسهیلات از مهم‌ترین عناصر در این برنامه‌ریزی استراتژیک محسوب می‌شود. مسئله مکان‌یابی- تخصیص، تعیین مکان تسهیلات در فضای جواب و تعیین چگونگی تخصیص تقاضای مشتریان به مراکز توزیع است، به‌نحوی‌که اهدافی مانند هزینه انتقال، مجموع فاصله طی شده، میزان دیرکرد خدمات‌رسانی کمترین و یا اهدافی مانند سطح رضایت، میزان خدمت‌رسانی و … بیشترین شوند. هاب ها تسهیلات واسطی هستند که به‌عنوان یک مرکز سوییچ در سیستم‌هایی با فواصل طولانی با هدف تجمیع و توزیع جریانات در شبکه استفاده می‌شوند که با تعیین مسیر و سازمان‌دهی ترافیک بین نقاط مبدأ و مقصد، کارایی بیشتر و کاهش هزینه‌های اقتصادی نهایی را حاصل می‌نمایند.

انتقال فیبر نوری از مراکز اصلی (CO[2]) به گره‌های تقاضا (DN[3]) معمولاً با استراتژی (PON[4]) صورت می‌گیرد که در آن جریان‌ها از گره‌های مبدأ که مقاصد مختلفی دارند، به گره‌های هاب جریان می‌یابند و از آنجا به مقاصد مختلفشان پخش می‌شوند.

درواقع کابل فیبر نوری با عبور از اسپلیترها[1](هاب ها) منشعب شده و امکان انتقال کابل‌های فیبر نوری چند مقصد در یک رشته سیم به وجود می‌آید. عبور از اسپلیتر باعث می‌شود هر رشته فیبر  نوری ورودی به چندین فیبر خروجی منشعب شود. تعداد رشته فیبرهای خروجی از یک اسپلیتر بیانگر نرخ آن اسپلیتر است که همواره توانی از ۲ می‌باشد ( ۱:۲، ۱:۴ ، ۱:۸و غیره). وجود اسپلیتر در ساختارPON  موجب یکسان‌سازی بخشی از مسیر انتقال و درنتیجه آن، کاهش مقدار  کابل فیبر نوری مصرفی می‌گردد (Hervet and Chardy, 2012).

مقوله‌ی مهم در بحث سرویس‌دهی فیبر نوری، پهنای باند دریافتی هر یک از گره‌های تقاضا است. پهنای باند یا همان سرعت با واحد مگابایت بر ثانیه (Mb/sec) اندازه‌گیری می‌شود. هر یک از مراکز اصلی  دارای پهنای باند مشخصی می­باشند. با عبور کابل فیبر نوری از اسپلیتر نوع k (k۲) ، پهنای باند هر یک  از کابل‌های خروجی،-k۲ برابر کابل ورودی به آن خواهد بود(Yazar et al., 2016).

شبکه‌های ارتباطی معمولاً بر پایه‌ی ساختار سلسله مراتبی در دو یا چندلایه تشکیل می‌گردند. این ساختار موجب کاهش هزینه‌های سیستم و همچنین افزایش انعطاف‌پذیری آن می‌شود (Yoon and Current, 2008). بالاترین لایه شبکه بیانگر سطح ستون فقرات[1] می‌باشد که ارتباط بین مراکز اصلی را شکل می‌دهد. لایه­های پایین­تر از آن، مربوط به سطح دسترسی[2] یا انشعابی است که ارتباط بین مراکز اصلی و تجهیزات اماکن کاربران را تغذیه می‌کند .تاکنون مطالعات اندکی در حوزه طراحی بهینه شبکه توزیع فیبر نوری صورت گرفته است و همه این پژوهش‌ها، تنها به مدل‌سازی مسئله در سطح دسترسی پرداخته‌اند. اما با توجه به ارتباط بین سطوح مختلف، جهت رسیدن به جواب بهینه می‌بایست تمامی لایه‌ها به‌صورت یکپارچه در نظر گرفته شوند(Klincewicz, 1998). بدین منظور در این پایان‌نامه مسئله طراحی شبکه ارتباطی فیبر نوری با در نظر گرفتن هم‌زمان سطوح ستون فقرات و دسترسی در قالب یک مدل ریاضی خطی ارائه خواهد شد که سطح ستون فقرات با توپولوژی حلقه در نظر گرفته می‌شود، چراکه این توپولوژی از یکسو هزینه‌ی پایینی در پی دارد و از سوی دیگر دارای قابلیت اطمینان بالایی است. در سطح دسترسی نیز با توجه به مقرون‌به‌صرفه بودن و انعطاف‌پذیری بالای استراتژی PON، این ساختار در نظر گرفته خواهد شد. جهت تطبیق هر چه بیشتر مدل‌(های) پیشنهادی با دنیای واقع، محدودیتی به‌عنوان حداقل پهنای باند دریافتی هر گره تقاضا تعیین خواهد شد که از انشعاب بیش‌ازحد کابل فیبر نوری در طول مسیر انتقال جلوگیری می‌کند. همچنین به‌منظور افزایش قابلیت اطمینان شبکه، برای گره‌های مهم تقاضا (مانند بانک‌ها) تخصیص به‌صورت دوگانه در نظر گرفته می‌شود. شمای کلی مسئله در ذیل نشان داده شده است.

اهداف مدل پیشنهادی عبارت‌اند از، تعیین تعداد و مکان مراکز اصلی و چگونگی ارتباط بین آن­ها، تعیین تعداد، نوع و مکان احداث اسپلیترها و اختصاص هر گره‌ تقاضا به یک یا چند اسپلیتر به نحوی است که مجموع هزینه‌های کابل فیبر نوری، احداث مراکز اصلی و اسپلیترهای نصب‌شده حداقل باشد و همچنین پهنای باند درخواستی هر گره تقاضا نیز تأمین شود.  با توجه به NP-Hard بودن مدل­ مدنظر، برای حل مسائل در اندازه­های بزرگ، یک الگوریتم فرا ابتکاری پیشنهاد خواهد شد.

[1] Backbone

[2] Access

[1] Splitter

[1] Location-allocation

[2] Central Office

[3] Demand Node

[4] Passive Optical Network

 

سوابق مربوط به تحقیق

مسئله مکان­یابی- تخصیص، یکی از حوزه‌های گسترده در مدل‌سازی ریاضی در دنیای واقعی است. مسئله مکان­یابی نخستین بار در سال ۱۹۰۹، توسط Weber معرفی شد (Weber, 1909). او یک مسئله تک تسهیلی که فاصله بین انبار و مشتریان موجود را کمینه می‌کرد، در نظر گرفت. مسئله مکان‌یابی- تخصیص اولین با در سال ۱۹63 توسط Cooper برای مدلی با دو تسهیل جدید و هفت تسهیل موجود ­معرفی و حل شد(Cooper, 1963). در ادامه در سال ۱۹۶۴، Cooper یک روش ابتکاری برای حل این مسئله توسعه داد (Cooper, 1964). ظرفیت تسهیلات که مسئولیت خدمت‌رسانی را بر عهده دارند در اغلب موارد محدود است که این محدودیت می­تواند ناشی از محدودیت فضا، محدودیت نیروی انسانی و یا غیره باشد. اما برای مواردی هم محدودیت ظرفیت بر روی تسهیلات وجود ندارد. لذا تسهیلات جدید به دو دسته ظرفیت محدود و نامحدود تقسیم می­شوند. مسئله مکان‌یابی- تخصیص با ظرفیت محدود اولین بار در سال 1982 توسط Murtagh و Niwattisyawong معرفی شد (Murtagh and Niwattisyawong, 1982). همچنین برخی از محققین مانند Brimberg و Love در سال ۱۹۹۸، ظرفیت نامحدودی را برای مسائل مکان­یابی- تخصیص در نظر گرفتند (Brimberg and Love, 1998).

در سال 1998، Klincewicz و در سال ۲۰۰۱، Gourdin و همکاران مروری بر کاربردها و پژوهش‌های صورت گرفته در مبحث مکان‌یابی هاب در شبکه‌های ارتباطی داشته‌اند (Klincewicz, 1998 Gourdin et al., 2001 &). در اغلب پژوهش‌ها به علت بالا بودن سایز مسائل کاربردی، ساختار شبکه‌های دسترسی و ستون فقرات به‌صورت مستقل از یکدیگر در نظر گرفته شده است. برخی پژوهش‌ها به حل مسئله‌ طراحی شبکه‌ دسترسی بدون در نظر گرفتن شبکه‌ ستون فقرات پرداخته‌اند. به‌عنوان‌مثال، در سال 199۲، Gavish و همکاران با استفاده از یک روش ابتکاری به حل مسئله‌ طراحی شبکه‌ دسترسی دوسطحی درخت-حلقه با در نظر گرفتن محدودیت ظرفیت، پرداخته‌اند(Gavish et al., 1992). از دیگر مطالعات صورت گرفته در سطح دسترسی می‌توان به مقاله Balakrishnan و همکاران در سال ۱۹۹۱ اشاره نمود (Balakrishnan et al., 1991). برخی از پژوهش‌های دیگر، تنها سطح ستون فقرات را مورد مطالعه قرار داده­اند که برای نمونه می‌توان به مقاله سال ۲۰۰۶، Ho و همکاران اشاره کرد (Ho et al., 2006). اما بدیهی است که با توجه به ارتباط بین سطوح مختلف، جهت اطمینان از رسیدن به جواب بهینه،

می‌بایست سطوح دسترسی و ستون فقرات به‌صورت یکپارچه و هم‌زمان در نظر گرفته شوند. با توجه به  ماهیت و کاربرد، توپولوژی به‌کاررفته در هر یک از سطوح در مسائل مختلف، متفاوت است. در سال ۱۹۸۷، Helme و Magnanti به ارائه یک مدل مکان‌یابی- تخصیص باینری درجه‌دو جهت طراحی شبکه‌ ارتباطات ماهواره‌ای دوسطحی پرداخته‌اند. مدل پیشنهادی آن­ها به دنبال تعیین مکان ایستگاه‌های زمینی و اختصاص هر یک از نقاط تقاضا به یکی از ایستگاه‌ها با در نظر گرفتن محدودیت ظرفیت برای ایستگاه‌های زمینی به نحوی است که مجموع هزینه­های احداث هاب و اختصاص گره‌های تقاضا به هاب‌ها حداقل شود (Helme and Magnanti, 1987). در سال ۱۹۹۲، Pirkul و Nagarajan با استفاده از یک الگوریتم دومرحله‌ای به طراحی شبکه دوسطحی پرداخته­اند که در آن توپولوژی­های در نظر گرفته شده برای سطوح ستون فقرات و دسترسی به ترتیب درخت و ستاره می‌باشد (Pirkul and Nagarajan, 1992). سال ۲۰۱۳، Saboury و همکاران به ارائه یک مدل ریاضی خطی برای طراحی شبکه‌ ارتباطی دوسطحی از نوع ارتباط کامل در هر یک از سطوح، با استفاده از دو الگوریتم ابداعی TSVNS و SAVNS پرداخته‌اند (Saboury et al., 2013). از دیگر پژوهش‌های صورت گرفته جهت حل مسئله مکان‌یابی - تخصیص در حوزه شبکه‌های ارتباطی می‌توان به مقالات سال ۲۰۰۵،  Thomadsen و Stidsen و همچنین سال ۲۰۱۳، Contreras و همکاران اشاره نمود (Thomadsen and Stidsen, 2005 Contreras et al., 2013 &).

مطالعات معدودی نیز به‌طور خاص به طراحی بهینه شبکه توزیع فیبر نوری پرداخته‌اند. در سال 1997، Brittain و همکاران از الگوریتم فرا ابتکاری ژنتیک برای طراحی بهینه شبکه فیبر نوری با ساختار PON دولایه استفاده نموده­اند که در آن گره­های سطح اول به‌صورت ثابت در نظر گرفته‌ شده  است. هدف مدل آن­ها، تعیین مکان گره­های سطح دوم و تخصیص گره‌های تقاضا به گره­های ثانویه است به‌نحوی‌که هزینه  استقرار شبکه حداقل شود(Brittain et al., 1997). در سال ۲۰۰۹، Li و Shen یک مدل ریاضی غیرخطی جهت حداقل سازی هزینه‌های پیاده‌سازی شبکه فیبر نوری بر اساس توپولوژی PON ارائه داده‌ و از یک روش ابتکاری جدید به نام RARA برای حل مسئله استفاده نموده‌اند (Li and Shen, 2009). در سال ۲۰۱۱، Kokangul و Ari یک مدل ریاضی جهت پیاده‌سازی ساختار PON با در نظر گرفتن محدودیت میرایی[1]ارائه نموده‌اند که در آن حداکثر مجموع انشعاب (توسط اسپلیترها) در طول مسیر انتقال، از پیش تعیین شده است. همچنین نویسندگان برای حل مسائل با اندازه‌های بزرگ از یک روش ابتکاری مبتنی بر الگوریتم ژنتیک استفاده نموده‌اند (Kokangul and Ari, 2011). در سال ۲۰۱۲، Eira و همکاران به حل مسئله طراحی بهینه شبکه PON با تعداد اسپلیتر­های از پیش تعیین شده پرداخته‌اند. هدف مدل پیشنهادی، حداقل سازی هزینه­های استقرار و عملیاتی است. آن­ها با توجه به پیچیدگی مسئله، برای مقیاس­های بزرگ، از یک رویکرد ابتکاری جهت حل حالت خاصی از مسئله استفاده نموده­اند (Eira et al., 2012). در سال ۲۰۱۶، Yazar و همکاران ، دو مدل ریاضی مجزا برای طراحی بنیادین و طراحی مجدد ارائه نموده‌اند. در مسئله طراحی بنیادین، هدف حداقل سازی هزینه­های پیاده‌سازی ساختار PON با در نظر گرفتن هم‌زمان محدودیت‌های میزان افت سیگنال و پهنای باند دریافتی هر یک از گره‌های تقاضا می­باشد. اما در مسئله طراحی مجدد،  هدف بهبود سطح سرویس فعلی با افزودن فیبر نوری به شبکه‌های کابل مسی است(Yazar et al., 2016).

با توجه به مرور صورت گرفته مهم‌ترین شکاف تحقیقاتی موجود ‌در حوزه مسئله طراحی شبکه توزیع فیبر نوری، عدم توجه به بالاترین سطح شبکه یا همان سطح ستون فقرات می‌باشد. چراکه در تمامی پژوهش­ها مرکز اصلی به‌صورت تکی و ثابت در نظر گرفته شده است. درحالی‌که ممکن است احداث چندین مرکز توزیع، اقتصادی‌تر باشد که بر همین اساس می‌بایست هم تعداد و هم مکان مراکز اصلی در طی فرآیند حل معین گردد. علاوه بر آن در هیچ‌یک از پژوهش‌ها لینک پشتیبان برای گره‌های حساس مثل مراکز تجاری مهم و بانک‌ها در نظر گرفته نشده است.

[1] Attenuation

فرض­ها (Assumptions) یا فرضيه­های (Hypothesis) تحقیق خود را بنویسید (هر مورد به صورت يک جمله خبري نوشته شود):

مفروضات مسئله پیشنهادی به‌قرار زیر در نظر گرفته می‌شوند:

 • فضای جواب گسسته است و یک مجموعه محدودی از مکان‌های بالقوه برای تسهیلات (مراکز اصلی، اسپلیتر ها) وجود دارد.
 • تعداد مراکز اصلی و همچنین مکان آن­ها در طی فرآیند حل مشخص می‌شود.
 • هر مرکز اصلی می­بایست به دو مرکز دیگر متصل شود (درصورتی‌که تعداد مراکز بیش از ۲ باشد). به عبارتی مراکز اصلی به همراه کمان‌های ارتباطی بین آن‌ها تشکیل ساختار حلقه می‌دهند (به‌نحوی‌که زیرحلقه[1] وجود نداشته باشد).
 • تعداد و مکان اسپلیترها در طی فرآیند حل مشخص می‌شود (تمامی گره‌ها پتانسیل دارند که به‌عنوان مکان احداث اسپلیتر انتخاب شوند).
 • هر گره تقاضا یا به‌صورت مستقیم از مرکز اصلی و یا به‌صورت غیرمستقیم به‌واسطه‌ اسپلیترها از یک مرکز اصلی سرویس‌دهی می‌شود (سطوح دسترسی مطابق با ساختار PON در نظر گرفته می‌شود)
 • برخی از گره‌های تقاضا برای قابلیت اطمینان بیشتر می‌بایست از دو یا چند گره متفاوت سرویس‌دهی شوند.
 • پهنای باند مرکز اصلی و حداقل پهنای باند درخواستی هر یک از گره‌های تقاضا مشخص و ثابت است.
 • پس از عبور کابل فیبر نوری از اسپلیتر نوع k، k۲ کابل خروجی خواهیم داشت که پهنای باند هر یک از آن­ها -k۲ برابر کابل ورودی است.
 • هر اسپلیتر دارای حداکثر ظرفیتی است و می‌تواند به اندازه ظرفیتش به مشتریان سرویس دهد (مجموع گره‌های تقاضایی که به یک اسپلیتر اختصاص می‌یابد نبایستی از ظرفیت آن بیشتر باشد)
 • هزینه‌ی احداث هر نوع اسپلیتر مشخص و متفاوت است (هزینه اسپلیتر نوع k > هزینه اسپلیتر ۱+k).
 • هزینه‌ کابل فیبر نوری در سطوح دسترسی و ستون فقرات، مشخص و متفاوت است.

ممکن است بین مرکز اصلی و گره‌های تقاضا چندین اسپلیتر به‌صورت پی‌درپی وجود داشته باشد و کابل فیبر نوری از مرکز اصلی (مبدأ) پس از طی چندین انشعاب به گره‌های تقاضا (مقصد) انتقال یابد.

[1] Sub-tour

اهداف تحقيق (شامل اهداف علمي 1 ، کاربردي 2 ، و ضرورت­هاي خاص انجام تحقيق 3 )

هدف این پژوهش، ارائه یک مدل ریاضی کاربردی جهت طراحی بهینه شبکه توزیع فیبر نوری با در نظر گرفتن هم‌زمان سطوح ستون فقرات و دسترسی است. که جهت تطابق هر چه بیشتر با دنیای واقع، در آن محدودیت‌هایی نظیر حداقل پهنای باند دریافتی هر یک از گره‌های تقاضا و تخصیص چندگانه گره‌های ویژه، مدنظر قرار خواهد گرفت. به‌عبارتی‌دیگر هدف، استفاده از علم تحقیق در عملیات برای تعیین مکان تسهیلات و مسیر انتقال شبکه توزیع فیبر نوری به‌منظور کاهش قابل‌توجه هزینه‌های پیاده‌سازی آن می‌باشد. این شبکه می‌بایست به‌گونه‌ای طراحی شود که تمامی گره‌های تقاضا تحت پوشش قرار گیرند.

2

امروزه شرکت‌های مخابراتی در تلاش‌اند با جایگزینی فیبرهای نوری به‌جای کابل‌های مسی، ظرفیت و سرعت بالاتری را برای کاربران تأمین نمایند. یکی از شرکت‌های ایرانی فعال در این حوزه، کمپانی lad-telecom می‌باشد. هدف کاربردی این پژوهش، استفاده از داده‌های این شرکت به‌عنوان یک مطالعه موردی به‌منظور بررسی صحت مدل پیشنهادی است.

3

همان‌طور که قبلاً هم اشاره شد، امروزه اپراتورهای مخابراتی در تلاش‌اند با جایگزینی فیبر نوری به‌جای کابل‌های مسی، ظرفیت و سرعت بالاتری را برای کاربران تأمین نمایند. طراحی شبکه توزیع یکی از مهم‌ترین و چالش‌برانگیزترین مسائل برای این اپراتور­ها محسوب می­شود، چراکه ساختار فیزیکی شبکه، تأثیر قابل‌توجهی بر میزان هزینه‌ و سطح خدمت به مشترکین خواهد داشت. به همین دلیل این موضوع بیش‌ازپیش اهمیت یافته و توجه زیادی را به خود جلب نموده است. در کشور ایران نیز چندی است که استفاده و پیاده‌سازی شبکه‌های فیبر نوری موردتوجه قرارگرفته است و این پروژه در برخی از شهرهای کشور در حال اجراست.مطالعات گسترده در این حوزه می‌تواند منافع اقتصادی عظیمی برای کشور در پی داشته باشد.

جنبه نوآوری

تاکنون مطالعات اندکی در زمینه‌ طراحی بهینه شبکه توزیع‌ فیبر نوری ارائه‌ شده که این مدل‌ها دارای ضعف­ها و کاستی‌هایی می‌باشند که هدف ما رفع برخی از آن­هاست. ازاین‌رو، مهم‌ترین نو­آوری­های این پایان‌نامه به شرح زیر می‌باشند:

 • ارائه‌ی مدل­­ یا مدل‌های ریاضی کاربردی جهت طراحی بهینه شبکه‌ یکپارچه فیبر نوری با در نظر گرفتن هم‌زمان تمامی سطوح به‌منظور نزدیکی هر چه بیشتر به جواب بهینه. به عبارتی برخلاف پژوهش‌های پیشین مکان مراکز اصلی نه‌تنها به صورت ثابت و از پیش تعیین شده در نظر گرفته نشده، بلکه تعداد این مراکز نیز در طی فرآیند حل مشخص می‌شود.
 • در نظر گرفتن محدودیتی به‌منظور اطمینان از سرویس‌دهی به میزان حداقل پهنای باند مشخص به هر یک گره­های تقاضا
 • در نظر گرفتن تخصیص چندگانه برای گره‌های مهم تقاضا به‌منظور افزایش قابلیت اطمینان و بقای این گره‌ها
 • ارائه‌ی یک الگوریتم فرا ابتکاری به‌منظور حل مسئله در اندازه­های بسیار بزرگ­تر از پژوهش­های پیشین، جهت تطبیق هر چه بیشتر با شرایط دنیای واقع

روش کار

این پژوهش یک مطالعه تحلیلی و کاربردی است که در آن از رویکرد تحقیق در عملیات جهت مدل‌سازی ریاضی مسئله طراحی بهینه شبکه توزیع فیبر نوری استفاده خواهیم کرد. به‌منظور ارائه مدل ریاضی، ابتدا شکاف‌های تحقیقاتی موجود در این حوزه را مطرح خواهیم نمود سپس بر همین اساس، مدل یا مدل­هایی منطبق با دنیای واقعی جهت حل نیازهای پیش روی کشور ارائه می‌شود.

روش گردآوری اطلاعات

اطلاعات موردنیاز برای این پایان‌نامه از طریق مطالعه‌ی کتاب‌خانه‌ای و استفاده از سایت‌های اینترنتی علمی معتبر  همچون scholar، scopus و غیره جمع‌آوری خواهد شد. همچنین برای پیاده‌سازی مطالعه‌ موردی، اطلاعات کمپانی lad-telecom  به‌عنوان یکی از فعال‌ترین شرکت‌های داخلی این حوزه، مورداستفاده قرار خواهد گرفت. مقالات و پایان‌نامه‌های مرتبط با موضوع از سال۱۹۹۰ تا ۲۰۱۶، منابع اصلی این پژوهش محسوب می‌شوند که در بخش مرور ادبیات با جزئیات موردبررسی قرار خواهند گرفت.

ابزار گردآوري اطلاعات (پرسشنامه، مصاحبه، مشاهده، آزمون، فيش، جدول، نمونه­برداري، تجهيزات آزمايشگاهي و بانک­هاي اطلاعاتي و شبکه ­هاي کامپيوتري و ماهواره­اي و غيره)

ابتدا به‌منظور اعتبارسنجی، مدل پیشنهادی در نرم‌افزار GAMS اجرا خواهد شد. سپس جهت حل مسئله در اندازه‌های بزرگ، یک الگوریتم فرا ابتکاری ارائه خواهد شد که در محیط نرم‌افزار MATLAB کد نویسی می‌شود. به‌منظور اطمینان از کارایی مؤثر الگوریتم پیشنهادی، مقدار تابع هدف به‌دست‌آمده از آن با راه‌حل بهینه به‌دست‌آمده از نرم‌افزار GAMS مقایسه خواهد شد (برای مسائل در اندازه‌های کوچک).

 

 

قسمت اول موضوعات پایان نامه مهندسی صنایع

قسمت دوم موضوعات پایان نامه مهندسی صنایع

پروپوزال مهندسی صنایع شناسایی و اولویت بندی مزایا و معایب برون سپاری واحدهای پاراکلینیک بیمارستان

پروپوزال مهندسی صنایعتوسعه یک مدل قیمتگذاری تولید و توزیع دارو با رویکرد نظریه بازی­ها در شرایط رقابت با واردکننده

پایان نامه مهندسی صنایع بکارگیری الگوریتم ژنتیک برای حل مساله پوشش مجموعه

دانلود مطالب دانشگاهی

اگر برای هریک از موارد فوق نیاز به مشاوره رایگان دارید، همین الان با ما تماس بگیرید.