تعریف اصطلاحات مدیریت مالی

 

 مدیریت مالی در حوزه های ریسک،سرمایه،بازار،بانک و بیمه با استفاده از تحلیل اماری

 

نقدینه شوندگی :نقدشوندگی به این موضوع اشاره دارد که با چه سرعتی می‌توان یک دارایی یا سهام را به قیمت واقعی در بازار فروخت. هرقدر میزان معاملات یک سهم در بازار بیشتر باشد و خریداران و فروشندگان بیشتری آن سهم را معامله کنند، نقدشوندگی آن بیشتر است. به‌عبارت‌دیگر اگر بتوان یک دارایی را با سرعت بالایی و بدون دردسر به وجه نقد تبدیل کرد، نقد شوندگی آن دارایی و قابلیت عرضه و فروش آن در بازار (marketability) بیشتر است.

مدیریت سود:ادبیات تحقیق مدیریت سود فاقد تعریفی پذیرفته شده از مدیریت سود است. آرتور لویت، رئیس پیشین کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا، مدیریت سود را این گونه تعریف می‏کند: "مدیریت سود عملی است که موجب می‏شود، سود گزارش شده بیشتر منعکس‏کننده خواسته­های مدیریت باشد تا عملکرد مالی بنیادی شرکت". اسکیپر (1989) مدیریت سود را به عنوان مداخله هدفمند در فرایند گزارش­گری مالی با قصد تحصیل برخی منافع شخصی، تعریف می‏کند. این دو تعریف بر جنبه فرصت‏طلبانه مدیریت تمرکز دارند؛ یعنی، مدیریت با انگیزه‏های سودجویانه اقدام به مدیریت سود می‏کند و به طور ضمنی بیان می‏کنند که مدیریت سود موجب کاهش محتوای اطلاعاتی اعداد حسابداری خواهد شد.

 

کیفیت گزارشگری مالی: کیفیت گزارشگری مالی از دیدگاه بعضی محققان دارای تعاریف متعددی است و نوع تعریف به دیدگاه فرد بستگی دارد. در یک مورد هیات استانداردهای حسابرسی از هیات استانداردهای حسابداری مالی برای تعریف کیفیت گزارشگری مالی راهنمایی خواست که هیات استانداردهای حسابداری مالی به بیانیه مفهومی شماره 2 استناد نمود. هیات استانداردهای حسابداری مالی در بیانیه مفهومی شماره دو استدلال می‌کند که کیفیت می باید بر حسب اهداف کلی گزارشگری مالی، یعنی فراهم کردن اطلاعات سودمند برای استفاده کنندگان جهت تصمیم های سرمایه گذاری، اعطای اعتبار و مانند آن تعریف شود.

حسابداری بدهی ها: حسابداری بدهی ها چیست ؟
در حسابداری بدهی ها با دو مسئله اساسی مواجه خواهیم بود :
الف ) شناسایی بدهی ها
ب) اندازه گیری بدهی ها

حسابداری شناخت یک بدهی باید در تاریخی انجام شود که بدهی رخ می دهد. مبادله ای که یک بدهی را ایجاد می کند معمولا بیانگر تاریخی است که متعهد به موجودیت می رسد .
با این جود تاریخ شناسایی بدهی همیشه به طور واضح مشخص نیست .و در مورد اسیب زدگی به دیگران ، وارد اوردن خسارت به دیگران تعیین مبلغ نهایی بدهی ممکن است به تصمیم دادگاه بستگی داشته باشد .

علاوه بر این بدهی های جاری نسبت به بدهی های بلند مدت تحت تاثیر عملیات است زیرا بدهی های جاری نشان دهنده ادعایی نسبت به منابع جاری است که این منابع به طور روزمره در عملیات مورد استفاده قرار می گیرد . این ادعا ها از ادعاهایی که سر رسید آن در سالهای اتی است مانند اوراق قرضه متفاوت است . این تفاوت در طبقه بندی بدهی ها به عنوان جاری یا غیر جاری مهم می باشد .

راهبری شرکتی یا راهبری بنگاه، طبق تعریف ارائه شده از سوی سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، عبارت است از رویه‌ها و فرایندهایی که طبق آن‌ها سازمان هدایت و کنترل می‌شود. ساختار راهبری شرکتی توزیع حقوق و مسئولیت‌ها بین فعالان مختلف سازمان – مثل هیئت مدیره، مدیران، سهام‌داران، و دیگر ذی‌نفعان - را مشخص می‌کند؛ و قواعد و رویه‌هایی را برای تصمیم‌سازی معین می‌کند.(ویکی پدیا)

پروپوزال مدیریت مالی (تاثیر حساسیت وجه‌نقد نگهداری شده‌ی نامتقارن)

پروپوزال مدیریت مالی و حسابداری

 

 

تعریف ریسک بازار چیست؟

احتمال اینکه یک سرمایه گذار به خاطر عواملی که بر عملکرد کل بازارهای مالی تأثیر می‌گذارد، زیان‌هایی را تجربه کند، ریسک بازار گفته می‌شود. ریسـک بازار که به آن «ریسک سیستماتیک» هم می‌گویند، نمی‌تواند از طریق متنوع سازی حذف شود، گرچه می‌توان در برابر آن پوششی ایجاد کرد. ریسکی که یک فاجعه طبیعی باعث افت شاخص در بازار خواهد شد، مثالی از ریسـک بازار است. سایر منابع ریسک بازار شامل رکودها، آشوب‌های سیاسی، تغییرات در نرخ های بهره، حملات تروریستی و جنگ هستند.

چرخه عمر شرکت: تمامی موجودات اعم از کیاهان و جانوران و انسانها چرخه عمر مشخصی دارند که از رشد و  بلوغ  و افول تشکیل می شود یکی از ویژگیهای اقتصادی چرخه عمر شرکت است. طبق نظریه چرخه عمر موسسات و بنگاه ها در طول عمر خود رفتارها و خصوصیات مختلفی دارند بدین ترتیب ویژگی های مالی و اقتصادی یک شرکت تحت تاثیر مرحله ای از چرخه عمر است که شرکت در آن قرار دارد.این نظام های زنده در هر مرحله از چرخه عمرشان به منظرو غلبه بر مسائل پیش امده در آن دوره و مشکلاتی در صورت امتقال از یک دوره به دوره بعد که با آن مواجه می شوند الگوهای رفتاری خاصی دارند.

نقد شوندگی و رابطه آن با عملکرد شرکت : تسهیل و تسریع و کاهش هزینه ها در فرآیند تبدیل به نقد دارایی های مالی و برعکس یعنی تبدیل وجه نقد به دارایی های مالی یکی از کارکردهای مهم بازارهای مالی و به ویژه بورس اوراق بهادار است این ویژگی به وضعیت نقد شوندگی شهرت یافته است.دلایل زیادی وجود دارد که نقد شودگی سهام به طور مستقیم تحت تاثیر عملکرد شرکت است.نقد شوندگی سهام همواره با سرمایه گذاران نهادی و ذی النفعان داخلی مرتبط است.طبق بررسی ها نقد شوندگی سهام شرکت ها در دوره بلوغ بیشتر از دوره افول است و در دوره های رشد و بلوغ برابر هستند.

تعریف درماندگی مالی و ورشکستگی

در حوزه مالی، یک شرکت زمانی درمانده مالی تلقی می شود که در ایفای تعهدات به اعتبار دهندگان، دچار مشکل شود. بدهی های یک شرکت ممکن است برای تامین مالی عملیات آن استفاده شود، اما با این کار بیشتر در معرض خطر تجربه درماندگی مالی قرار می گیرد(کردستانی و همکاران، ۱۳۹۳). بنابراین اگر درماندگی مالی شرکت بهبود نیابد، به ورشکستگی منجر می شود(های گینز ، ۲۰۰۷). ورشکستگی ممکن است در یک مغازه خرده فروشی کوچک که قادر به ایفای تعهد اجاره اش نیست و بدین دلیل بسته می‌شود و یا در یک شرکت تولیدی بزرگ به‌دلیل نداشتن نقدینگی مطلوب و زیان های مستمر سالا‌نه رخ دهد. حسابداران باید علل پدید آورنده ورشکستگی را بخوبی درک کنند زیرا آنها هستند که می توانند قبل از وقوع ورشکستگی، مدیریت را از آن آگاه سازند و راه‌حل های پیشگیری کننده ارائه نمایند

سرمایه‌گذار، (به انگلیسی: investor) به شخصی گفته می‌شود، که دارایی خود را با هدف بازگشت اقتصادی سرمایه‌گذاری می‌کند. سرمایه‌گذاران اغلب در حوزه‌هایی مانند: سهام سرمایه، اوراق قرضه، اوراق بهادار، املاک و مستغلات، ارز و کالاهای اقتصادی، سرمایه‌گذاری می‌کنند.

گروهی از سرمایه‌گذاران در بازارهای اولیه و گروهی نیز در بازارهای ثانویه یا اختیار معامله فعالیت می‌کنند، در این فرایند، گروهی نیز به فروش و گروهی نیز به خریداری برگه‌های سهام مبادرت می‌کنند، که در مجموع تمامی آنها سرمایه‌گذار بشمار می‌آیند. به سرمایه‌گذاری که مالکیت سهامی را در اختیار دارد، سهام‌دار گفته می‌شود.

سرمایه‌گذاری به معنی گذاشتن پول در چیزی با انتظار سود از آن است. به طور دقیق تر سرمایه‌گذاری تعهد پول یا سرمایه برای خرید مالی وسایل یا دارائی‌های دیگر، به منظور منفعت برگشت‌های سودمند و مفید در قالب بهره، سود سهام یا قدردانی از ارزش وسایل است، که وابسته به پس انداز یا کاهش مصرف می‌باشد. سرمایه‌گذاری در بسیاری از حوزه‌های اقتصادی همچون مدیریت کسب‌وکار، امور مالی یا دارایی اعم از خانواده‌ها، بنگاه‌ها یا دولت‌ها مورد بحث قرار می‌گیرد.

محافظه‌کاری

محافظه‌کاری در حسابداری،گرایش وتمایل برای به‌کارگیری سطح بالاتری ازتأییدپذیری برای شناسایی اخبارمساعد در مقایسه با اخبار نامساعداست . هندریکس و نوبردا(1992) علت وجود محافظه‌کاری را که ناشی از عدم اطمینان است، در دو عامل تداوم فعالیت واحد تجاری در آینده‌ای پیش‌بینی‌پذیر و الزام به برآورد یا تخمین برخی از مبالغ می‌دانند. آنها همچنین دلایلی را برای کاربرد محافظه‌کاری برشمردند؛ ازجمله اینکه بدبینی حاصل از اصل محافظه‌کاری در فرایند گزارشگری مالی موجب تعدیل خوش‌بینی برآوردهای عمدۀ مدیریت دربارۀ‌ عملکرد واحد تجاری است. لافوند و واتس (2008) استفاده از محافظه‌کاری را به‌دلیل تعدیل‌کنندۀ خوش‌بینی بیش از حد مدیریت در برآوردها الزامی می‌دانند. باسو (1997) محافظه‌کاری را الزام به داشتن درجۀ بالایی از تأیید برای شناخت اخبار خوب مانند سود درمقابل شناخت اخبار بد مانند زیان تعریف می‌کند. این تعریف، محافظه‌کاری را از دیدگاه سود و زیان توصیف می‌کند؛ اما تعریف دیگر، تعریف محافظه‌کاری از دیدگاه ترازنامه است. براساس این دیدگاه، در مواردی که تردیدی واقعی در انتخاب وجود داشته باشد و یا چند روش گزارشگری مدنظر باشد، روشی باید انتخاب شودکه کمترین اثر مطلوب را در حقوق صاحبان سهام داشته باشد. تعریف سوم دربارۀ محافظه‌کاری بر پایۀ دیدگاه ترکیبی از سود و زیان و ترازنامه‌ای است، در این مفهوم محافظه‌کاری یعنی کاهش سود انباشتۀ گزارش‌شده باشناخت دیرتر درآمد وشناخت سریع‌تر هزینه که به ارزیابی پایین دارایی و ارزیابی بالای بدهی منجر می‌شود دسته‌بندی دیگری برای تعریف محافظه‌کاری را رایان (2006) ارائه کرده است که عبارت است از محافظه‌کاری شرطی و محافظه‌کاری غیرشرطی. محافظه‌کاری شرطی، محافظه‌کاری‌ای است که با استانداردهای حسابداری الزام شده است؛ یعنی شناخت به‌موقع زیان در صورت وجود اخبار بد و نامطلوب و نشناختن سود در مواقع وجود اخبارخوب ومطلوب

 

 موضوع پایان نامه مدیریت مالی و حسابداری 

موضوع پایان نامه مدیریت کارآفرینی،مدیریت بازرگانی،مدیریت mba،مدیریت اجرائی،مدیریت دولتی،مدیریت استراتژی

پروپوزال ارشد حسابداری (مدیریت بدهی-دارایی بانکهای در بورس)

انجام پایان نامه، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد، انجام پایان نامه دکتری

پروپوزال مدیریت مالی (تاثیر حساسیت وجه‌نقد نگهداری شده‌ی نامتقارن)

دانلود رایگان پایان نامه حسابداری تاثیر محافظه کاری حسابداری بر انعطاف پذیری مالی شرکت ها 

 

خدمات ادیب مشاور در زمینه رشته حسابداری و مدیریت مالی

 

انجام تحلیل آماری رشته حسابداری و مدیریت مالی

طراحی پرسشنامه رشته حسابداری و مدیریت مالی

استفاده از نرم افزارهای تخصصی همچون لیزرل (lisrel)، اس پلاس(S plus)، مینی تب(minitab)، ساس(SAS)، اس پی اس اس (SPSS)

دانلود رایگان مطالب دانشگاهی

اگر برای هریک از موارد فوق نیاز به مشاوره رایگان دارید، همین الان با ما تماس بگیرید.