پایان نامه مهندسی برق  قدرت بهینه‌سازی نگهداری و تعمیرات قابلیت اطمینان محور ترانسفورماتورهای قدرت با استفاده از PSO

مشاوره در انجام پایان نامه و پروپوزال ارشد و دکتری، انجام پایان نامه ارشد و دکتری ادیب مشاور، انجام پایان نامه، انجام پایان نامه ارشد، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد، انجام رساله دکتری، انجام پایان نامه دکتری

در نمونه پروپوزال ارشد مهندسی برق الکترونیک به دنبال ارائه طرحی جهت یادگیری دانشجویان ارشد با ساختار کلی پروپوزال هستیم که دانشجو بتواند با مطالعه پروپوزال در روند انجام پایان نامه ارشد آشنایی پیدا کند و توان تدوین پروپوزال و پایان نامه را داشته باشد.از آنجایی که دانشجویان در مقطع ارشد آشنایی اولیه ای با روند انجام پروپوزال و انجام پایان نامه ندارند و در این مسیر نیازمند مشاوره در انجام پایان نامه هستند بنابراین سعی شده است که با ارائه موضوعات پایان نامه،نمونه پروپوزال ارشد و نمونه پایان نامه ارشد دانشجویان را در این مسیر یاری رسانده و آشنایی لازم را در این مسیر کسب نمایند.لازم است که دانشجویان عزیر با دقت نمونه موضوعات پایان نامه و نمونه پروپوزال ها و پایان نام های ارائه شده را با دقت مطالعه نموده و با نمونه برداری از هر قسمت به تدوین پروپوزال و پایان نامه خود اقدام نمایند.امید است که در این راه بتوانیم همواره مشاور و همراه شما باشیم .

در قسمت دفاعیه پایان نامه نیز نمونه پاورپوینت ارشد قرار داده هست که دانشجویان بتوانند جهت اماده سازی پاورپوینت دفاع پایان نامه استفاده نمایند.یک دفاع موفق منوط به مطالعه با دقت پایان نامه و رفع اشکال پایان نامه و سپس ارائه پاورپوینت با قسمت های پایان نامه همراه با آرامش در زمان دفاع می باشد.موسسه ادیب مشاور همواره در تمامی این مراحل در کنار شما عزیزان خواهد بود.

چکیده

با توجه به نقش مهم انرژي الکتریکی در رشد و توسعه اجتماعی و اقتصادي و از طرف دیگر صرف هزینه‌هاي زیاد براي سرمایه گذاري در عوامل تولید، انتقال و توزیع انرژي، استفاده از تکنیک‌ها و راه‌کارهاي عملی و موثر در جهت استفاده بهینه از تجهیزات و منابع موجود و کاهش خرابی‌ها و هزینه‌هاي کلان در راستاي هدر رفتن انرژي و تعمیرات، کاملاً ضروري است. نقش نگهداري و تعمیرات مبتنی بر اصول عملی به منظور استفاده صحیح و بهینه از تجهیزات، روز به روز اهمیت بیشتري پیدا می‌کند. در سیستمهاي قدرت الکتریکی نگهداري و تعمیرات سنتی بیشتر با محوریت زمان یعنی در بازه‌هاي زمانی مشخص انجام می‌پذیرند، که اخیراً غالب استراتژي‌هاي نگهداري و تعمیرات از زمان محور به شرایط محور (نگهداري و تعمیرات بر اساس بررسی و پایش وضعیت تجهیزات در هر زمان) و قابلیت اطمینان محور در حرکت هستند. یک طرح نگهداري و تعمیرات که به خوبی سازماندهی شده است، مهمترین تاثیر را در رفتار سیستم (امنیت و قابلیت اطمینان) دارد که نتایج آن افزایش طول عمر تجهیزات و اطمینان از ماکزیمم دسترس پذیري آن‌هاست.

ترانسفورماتور مهمترین و گرانترین تجهیز در سیستم‌های قدرت محسوب می‌شود. خروج ترانسفورماتور از مدار در اثر بروز عیب باعث وارد آمدن خسارات جبران ناپذیری خواهد شد. اهمیت و جایگاه ترانسفورماتور در سیستم قدرت ایجاب می کند که در کلیه مراحل طراحی، ساخت، بهره‌برداری و نگهداری ترانسفورماتور دقت بسیار بالایی لحاظ شود. امروزه بحث نگهداری در سیستم قدرت بخصوصی در مورد ترانسفورماتورها بسیار مورد توجه قرار گرفته و بعنوان عاملی که می‌تواند در بهبود و بالا بردن عمر تجهیز و نیز در بالا بردن قابلیت اطمینان تجهیز و کلی سیستم موثر باشد، قلمداد می شود.

در این پایان‌نامه به پیاده‌سازي تعمیرات قابلیت اطمینان محور (RCM) روی ترانسفورماتورها برای یافتن روش بهینه نگهداری و تعمیرات آن‌ها در سیستم قدرت پرداخته می‌شود. برای این منظور کارکردها، مدها و حالت‌ها، اثرات پیامدهاي از کار افتادگی بر اساس استانداردها، توصیه‌هاي سازنده تجهیزات و تکنیک‌هاي خاص تحلیل مورد شناسایی و بررسی قرار می‌گیرد. همچنین جهت ارزیابی روش فعالیت نگهداري و تعمیرات و همچنین فرایندهاي آن از شاخص‌هاي قابلیت اطمینان استفاده می‌شود و پس از آن براي روش تهیه شده، مقایسه‌ا‌ي با روش جاري و مرسوم که به صورت دوره‌اي و منظم براي همه تجهیزات سیستم (بحرانی و غیر بحرانی) به صورت یکسان اجرا می‌شود، صورت می‌گیرد. به منظور یافتن بهترین روش نگهداري و تعمیرات بر مبناي RCM از PSO به دلیل برتری آن نسبت به دیگر ابزارهاي بهینه‌سازي، با توجه به داشتن حافظه، سرعت همگرایی بالا، همکاري و به اشتراك گذاري بین ذرات و انعطاف پذیري بیشتر در مقابل مشکل بهینه محلی استفاده می شود.

 

ضرورت تحقیق

هدف کلی از بهره برداری یک سیستم قدرت، تولید و انتقال اقتصادی با اطمینان بالای انرژی از واحدهای تولید به سمت مصرف کننده‌ها است. این سیستم به طور کلی به سه زیر سیستم تولید، انتقال و توزیع تقسیم بندی می‌شود [1]. از آن جایی که ترانسفورماتورها در صنعت برق، به دلیل اثرگذاری زیاد در مدیریت قطعی‌ها و تأمین توان مورد نیاز مشترکین انتهایی از اهمیت و حساسیت ویژه‌ای برخوردارند و همچنین هزینه‌های سرمایه‌گذاری سرسام آوری را به همراه خود یدک می‌کشند، انتخاب بهترین طرح تعمیر و نگهداری از ترانسفورماتورها با بررسی شاخص‌های قابلیت اطمینان امری ضروری و اجتناب ناپذیر می‌نماید [2]. شاخص‌های قابلیت اطمینان، به عنوان یکی از اساسی‌ترین شاخصی‌های بررسی وضعیت شبکه قدرت، نشان دهنده‌ی تضمینی جهت جلوگیری از رسیدن به نقطه بحرانی و بالا رفتن تعداد قطعی‌ها و افزایش انرژی تأمین نشده می باشند [3].

دو رویکرد اساسی شامل خرید و نصب تجهیزات جدید در سیستم و نگهداری و تعمیر تجهیرات فعلی در بهبود قابلیت اطمینان سیستم‌های قدرت به صورت متداول مورد توجه قرار می گیرد. اولین رویکرد در حوزه مطالعات برنامه‌ریزی[1] سیستم قدرت و دومین رویکرد در مدیریت و بهره‌برداری[2] آن مورد نظر است. بنابراین فرآیند نگهداری و تعمیرات به عنوان رکن اصلی در بهره‌برداری از ترانسفورماتورها به شمار می رود که در افزایش قابلیت اطمینان کل شبکه نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند [4].

هدف از اجرای طرح‌های نگهداری و تعمیرات ترانسفورماترها، افزایش عمر مفید یا حتی الامکان افزایش متوسط زمان تا خرابی[3] (MTTF) این تجهیزات است. علاوه بر این، اتخاذ و به کارگیری سیاستهای نگهداری و تعمیرات مؤثر می‌تواند فرکانس قطعی و بسیاری از عواقب نامطلوب از وقفه‌های را کاهش داده و به وضوح قابلیت اطمینان ترانسفورماتورها و سیستم را تحت تاثیر قرار دهد. اگر فرآیند نگهداری و تعمیرات با تناوب اندک و به صورت سطحی صورت گیرد، تعداد بیش از حد مورد انتظار وقوع خرابی‌های پرهزینه و عملکرد ضعیف ترانسفورماتر دور از انتظار نخواهد بود و در نتیجه قابلیت اطمینان شبکه به طور چشمگیری کاهش می‌یابد. در مقابل، انجام بیش از حد آن و با تناوب فراوان، گرچه قابلیت اطمینان شبکه را بهبود بخشیده، اما به افزایش چشمگیر هزینه های نگهداری و تعمیرات خواهد انجامید. لذا، تقاضا برای انجام فرآیند نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه برای حفظ وضعیت مطلوب شبکه از یک طرف و فشار برای کاهش هزینه های بهره‌برداری و تعمیرات از طرف دیگر، استفاده از روشهای نوین، سیستماتیک، و جامع تری را برای رفع مشکلات موجود در این عرصه مورد تاکید قرار می دهد [5]. یکی از استراتژی‌های جدید اجرای فرآیند نگهداری و تعمیرات که توانایی‌های آن در بسیاری از صنایع و سیستم‌های مهندسی به اثبات رسیده است، رویکرد نگهداری و تعمیرات با محوریت قابلیت اطمینان نامیده[4] (RCM) می‌شود. این رویکرد قصد دارد با استفاده از یک چارچوب منطقی و ساختار یافته، پیچیدگی تعمیرات و نگهداری ترانسفورماتورها را با تکاملی استراتژی های تعمیراتی قدیمی کاهش داده و تعمیرات و نگهداری این تجهیزات را با افزایش هر چه بیشتر قابلیت اطمینان آنها مرتبط سازد [6].

هر چند در چند دهه گذشته، فلسفه‌ی نگهداری و تعمیرات در بخش‌های مختلف سیستم قدرت با تغییرات و تحولاتی رو به رو بوده و تغییر کرده است، اما در بسیاری از شرکت‌ها کماکان از روش های سنتی نگهداری و تعمیرات برای ترانسفورماتورها استفاده می‌شود و راهکارها و استراتژی های تعمیراتی متناسب با پیشرفت سیستم‌های انرژی توسعه نیافته است. استفاده از روش‌های سنتی در برنامه‌ریزی و اجرای فرآیندهای نگهداری و تعمیرات ترانسفورماتورها موجب صرف منابع هنگفت و غیرضروری می‌گردد که این خود شرایط قابلیت اطمینان شبکه را نیز از حالت مطلوب و بهینه دور می‌نماید [7]. به طور کلی موارد زیر را می‌توان به عنوان مهمترین و اساسی‌ترین نقاط ضعف استراتژی‌های سنتی نگهداری و تعمیرات ترانسفورماتورهای قدرت نام برد [8]:

  • تعمیرات پیشگیرانه ناکافی: در روش های سنتی تعمیرات و نگهداری ترانسفورماتورها، بیشتر تعمیرات در واکنش به رخداد یک خرابی در تجهیز و اصلاح وضعیت موجود بوده است. بدیهی است وقوع یک خروج پیش‌بینی نشده می‌تواند علاوه بر هزینه‌های تعمیراتی، خسارات زیادی از ناحیه‌ی قطع بار و از دست دادن سود ممکن به بار بیاورد.
  • تکرار مداوم خرابی های مشابه: از آنجا که اکثریت روش های سنتی تعمیرات ترانسفورماتورهای قدرت بیشتر در واکنش به رخداد یک خرابی انجام می‌شود، با توجه به فشارهای بهره‌برداری و نیاز به بازگردانی سریع تجهیز خارج شده به سیستم، عملاً زمانی به منظور بررسی علل و عوامل خرابی در دسترس نبوده و این معضل باعث تکرار مداوم خرابی‌هایی از یک نوع می شود. به عبارت دیگر در روش‌های موجود از آنجا که علل خرابی مورد بررسی قرار نمی‌گیرد عملاً اصلاحی در عملکرد تجهیز صورت نگرفته و امکان رخداد خرابی‌های تکراری در اثر نقص‌های طراحی و یا بهره برداری غلط مجدداً وجود خواهد داشت.
  • انجام تعمیرات پیشگیرانه محتاطانه و غیر ضروری: در نگاه اول ممکن است این ایراد با ایراد اولی در تضاد قرار گیرد؛ با این حال این مشکل معمولاً به همراه ایراد اول در سیستم های مختلف مشاهده می‌شود. به عبارتی انجام تعمیرات پیشگیرانه‌ی محتاطانه و غیر ضروری بر روی بعضی از تجهیزات مانند ترانسفورماتورهای قدرت با صرف منابع شرکت، امکان انجام صحیح و کامل تعمیرات پیش گیرانه بر روی تمامی المان‌های حساس و تاثیرگذار را سلب کرده و می‌تواند باعث ایجاد مشکل اول در برخی دیگر از المان های سیستم شود. انجام محتاطانه و غیرضروری تعمیرات پیشگیرانه از دو جهت قابل بررسی است. اول به کارگیری تعمیرات پیش گیرانه بر روی المان هایی که تاثیر به سزایی بر عملکرد سیستم نداشته و حذف برنامه‌ی نگهداری پیشگیرانه‌ی آن‌ها تاثیر محسوسی بر روی عملکرد سیستم نخواهد داشت. دوم به کارگیری بیش از اندازه تعمیرات پیش گیرانه بر روی المان‌های مهم و تاثیر گذار سیستم. این مساله علاوه بر تحمیل هزینه‌های هنگفت تعمیراتی، احتمال رخداد خطای انسانی و بدتر شدن وضعیت سیستم در اثر تعمیرات را تشدید می‌کند. تحقیقات جدید به وضوح نشان می‌دهند که تا یک سوم بودجه‌های تعمیر و نگهداری به علت انجام تعمیر و نگهداری بی مورد به هدر می روند.
  • عدم شفافیت در فرآیندهای تعمیر و نگهداری: در روش های سنتی از آنجا که راهکار تعریف شده و مشخص به منظور ذخیره اطلاعات بدست آمده از تعمیرات وجود ندارد، اطلاعات اساسی و حیاتی در این زمینه مانند زمان انجام تعمیرات، هزینه های مربوطه، ایرادات به وجود آمده و... عملاً در دسترسی نبوده و این عدم دسترسی به اطلاعات باعث دشوارتر شدن بررسی روش های تعمیراتی با هدف اصلاح روش ها و افزایش بازدهی عملیات تعمیر و نگهداری می شود.
  • پذیرش کورکورانه‌ی دستورالعمل های نگهداری سازنده ترانسفورماتورها: این مورد باعث ایجاد دو مشکل اساسی می شود. اولاً دستورالعمل‌های سازنده‌ی تجهیز الزاماً از روی محاسبه و بهینه‌سازی با هدف حداقل کردن هزینه‌ی تجهیز حاصل نشده است. ثانیاً از آنجا که سازندگان تجهیزات خود را در اختیار شرکت‌های مختلفی با شرایط مختلف بهره‌برداری قرار می‌دهند، برنامه‌ی تعمیر و نگهداری ارائه شده توسط آنها معمولاً محتاطانه بوده و الزاماً در شرایط بهره‌برداری در شرکت‌های مختلف بهینه نخواهد بود.
  • شباهت در برنامهای نگهداری در بین واحدهای مشابه: در اولین نگاه شاید استفاده از برنامه‌ی نگهداری یکسان در دوتجهیز مشابه (مثلا دو ترانسفورماتور کاملا مشابه در دو نقطه‌ی شبکه) امری منطقی به نظر برسد. با این وجود، از آنجا که این تجهیزات در قسمت‌های مختلفی از شبکه واقع شده اند، می‌توانند دارای اهمیت متفاوتی از دید کلی عملکرد سیستم باشند. از طرفی آنها تحت شرایط بهره برداری متفاوت و زیر نظر مدیریت مدیران و بهره برداری نیروی کاری متفاوت هستند و در نتیجه عملاً نیاز به برنامه‌ی تعمیر و نگهداری متفاوتی خواهند داشت. بدیهی است در این حالت برنامه‌ی این دو واحد به اصطلاح خواهر بسیار به یکدیگر نزدیک خواهد بود، با این وجود این برنامه با شرایط هر کدام وفق داده شده و متناسب با وضعیت آنها به اجرا در خواهد آمد.
  • عدم توجه به سود بلند مدت: روش‌های موجود تعمیر و نگهداری به دنبال حفظ و یا بازگشت عملکرد تجهیزات بوده و کمتر سود دهی بلند مدت شرکت را مد نظر قرار می‌دهند. این رویکرد از یک سو باعث کاهش سود بلند مدت شرکت به علت تعمیرات و هزینه‌های تحمیلی زیاد ناشی از آن شده و از سوی دیگر باعث افت کیفیت و افزایش قطعی‌ها به علت درست مصرف نشدن منابع می شود.

 

1-2- اهداف تحقیق

با توجه به موارد ذکر شده، دستورالعمل‌ها و فرایندهای نگهداری و تعمیرات موجود برای ترانسفورماتورهای قدرت از مشکلات اساسی و معضلات غیرقابل انکاری رنج می برند که پاسخگوی نیازهای روز افزون بارهای سیستم قدرت و کاهش هزینه‌ها نمی‌باشد. در همین راستا، در سال‌های اخیر تلاش های قابل توجهی به منظور پیاده‌سازی روش‌های نوین تعمیراتی مانند RCM انجام شده است. نگهداری و تعمیرات با مرکزیت قابلیت اطمینان، رویکردی سیستماتیک برای برنامه‌ریزی نگهداری و تعمیرات است که با توجه به کاربردهای گوناگون و پیاده‌سازی های موفق خود در صنایع مختلف، استانداردها و راهبردهای مختلفی را برای صنایع مختلف به ارمغان آورده است. مزیت اصلی یک آنالیز RCM آن است که روشی قابل ردیابی است که برای تعیین نوع بهینه فرآیندهای نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه به کار گرفته می شود. اگر چه هدف اصلی RCM تعیین یک استراتژی نگهداری پیشگیرانه است، اما نتایج حاصل از آن همچنین درباره استراتژی نگهداری اصلاحی، بهینه سازی مدیریت سرمایهها و منابع در دسترسی، و اجزای یدکی و ملاحظات منطقی اقتصادی نیز استفاده می شود [9].

این رویکرد در ابتدا توسط انجمن تحقیقات برق (EPRI)، در یک نیروگاه هسته‌ای به کار گرفته شد. اما با توجه به نتایج مثبت حاصله از این پروژه، این رویکرد تعمیراتی در سایر بخش‌های سیستم قدرت از جمله شبکه‌های انتقال قدرت [10] و توزیع انرژی الکتریکی [6] نیز مورد استفاده قرار گرفت و با موفقیت پیاده‌سازی شده است. با توجه به این که موثر بودن این رویکرد تعمیراتی در تمام بخش‌های سیستم قدرت مورد تایید قرار گرفته ولی برای ترانسفورماتورهای قدرت کمتر مورد توجه قرار گرفته است، لذا در این پایان‌نامه سعی شده تا چگونگی برنامه‌ریزی نگهداری و تعمیرات ترانسفورماتورهای قدرت با محوریت قابلیت اطمینان و با در نظر گرفتن ملاحظات RCM  مورد تحقیق قرار گیرد.

 

1-3- ساختار پژوهش

این پایان‌نامه به بهینه‌سازی نگهداری و تعمیرات قابلیت اطمینان محور ترانسفورماتورها در سیستم‌های قدرت می‌پردازد. به طور خاص، در فصل دوم به بررسی اجزای ترانسفورماتورهای قدرت و نقش آن‌ها در بروز عیب خواهیم پرداخت. در ادامه این فصل تعاریف و مفاهیم کلی ارائه شده و سپس مراجع مطرح شده در زمینه نگهداری و تعمیرات قابلیت اطمینان محور در سیستم‌های قدرت ارائه می‌گردد. در فصل سوم فرمول‌بندی مسئله تعمیرات و نگهداری ترانسفورماتورها با الگوریتم بهینه‌سازی تجمع ذرات ارائه می‌گردد. فصل چهارم به ارائه نتایج شبیه‌سازی و تحلیل آن‌ها اختصاص دارد. در نهایت، نتیجه‌گیری کلی از فعالیت‌های پژوهشی انجام‌شده در این پایان‌نامه و ارائه پیشنهاداتی به منظور ادامه آن‌ها در فصل پنجم انجام می‌شود.

 

[1] Planning

[2] Operation

[3] Mean Time To Failure (MTTF)

[4] Reliability Centered Maintenance (RCM)

موضوع پایان نامه مهندسی برق قدرت انجام پایان نامه برق قدرت

موضوع پایان نامه مهندسی برق انجام پایان نامه برق قدرت

آموزش نرم افزار گمز و شبیه سازی با گمز

پروپوزال مهندسی برق قدرت ریز شبکه

هماهنگی حفاظتی یکپارچه رله‌های اضافه جریان همراه با جایابی و تعیین ظرفیت بهینه واحدهای تولید پراکنده در شبکه توزیع الکتریکی 

دانلود پروژه آماده کنترل مدرن (کد 12)

دانلود پروژه آماده کنترل مدرن کد 215

 

مشاوره تخصصی انجام پایان نامه ارشد

یکی از مهمترین وظایف دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) انجام پایان نامه می باشد. فقر اساتید خبره در زمینه های مختلف علمی تحقیقاتی در برخی دانشگاه های داخلی و خارجی موجب سردرگمی دانشجویان عزیز گردیده است، موسسه ادیب مشاور مفتخر است که در پاسخ به این نیاز طی ده سال فعالیت به تعداد بیشماری از دانشجویان ارشد و دکتری خدمات مشاوره تخصصی ارايه داده است.

به طور کلی انجام پایان نامه کاری زمان بر است که دانش و تجربه زیادی نیازمند است. موسسه ادیب مشاور با چندین سال تجربه در عرصه مشاوره و با در اختیار داشتن متخصصین و اساتیدی با تجربه آماده مشاوره و آموزش پایان نامه در کلیه رشته های دانشگاهی می باشد.

علاوه بر این موسسه ادیب مشاور، در زمینه شبیه سازی مقالات، پایان نامه ها و انجام پروژه ها با برنامه نویسی نیز به دانشجویان کشور عزیزمان خدمات لازم را ارائه می کند. این خدمات شامل تحلیل آماری، پیاده سازی با انواع نرم افزارهای مهندسی، برنامه نویسی با انواع زبان های برنامه نویسی و تهیه پرسش نامه می شود.

به طور کلی سر فصل های خدمات موسسه ادیب مشاور عبارتند از:

مشاوره پروپوزال در رشته مدیریت، حسابداری، مهندسی برق قدرت، مهندسی برق الکترونیک، مهندسی کامپیوتر و روانشناسی و دیگر رشته ها

مشاوره پایان نامه در رشته مدیریت، حسابداری، مهندسی برق قدرت، مهندسی برق الکترونیک، مهندسی کامپیوتر و روانشناسی و دیگر رشته ها

استخراج مقاله از پایان نامه در رشته مدیریت، حسابداری، مهندسی برق قدرت، مهندسی برق الکترونیک، مهندسی کامپیوتر و روانشناسی و دیگر رشته ها

انجام پایان نامه کامپیوتر، پروپوزال مهندسی کامپیوتر