بررسی میزان شیوع طرحواره های ناسازگار اولیه در بیماران افسرده ی 20تا 30 ساله مراجعه کننده به مطب روانپزشکی 

 

در نمونه پروپوزال ارشد روانشناسی به دنبال ارائه طرحی جهت یادگیری دانشجویان ارشد با ساختار کلی پروپوزال هستیم که دانشجو بتواند با مطالعه پروپوزال در روند انجام پایان نامه ارشد آشنایی پیدا کند و توان تدوین پروپوزال و پایان نامه را داشته باشد.از آنجایی که دانشجویان در مقطع ارشد آشنایی اولیه ای با روند انجام پروپوزال و انجام پایان نامه ندارند و در این مسیر نیازمند مشاوره در انجام پایان نامه هستند بنابراین سعی شده است که با ارائه موضوعات پایان نامه،نمونه پروپوزال ارشد و نمونه پایان نامه ارشد دانشجویان را در این مسیر یاری رسانده و آشنایی لازم را در این مسیر کسب نمایند.لازم است که دانشجویان عزیر با دقت نمونه موضوعات پایان نامه و نمونه پروپوزال ها و پایان نام های ارائه شده را با دقت مطالعه نموده و با نمونه برداری از هر قسمت به تدوین پروپوزال و پایان نامه خود اقدام نمایند.امید است که در این راه بتوانیم همواره مشاور و همراه شما باشیم .

در قسمت دفاعیه پایان نامه نیز نمونه پاورپوینت ارشد قرار داده هست که دانشجویان بتوانند جهت اماده سازی پاورپوینت دفاع پایان نامه استفاده نمایند.یک دفاع موفق منوط به مطالعه با دقت پایان نامه و رفع اشکال پایان نامه و سپس ارائه پاورپوینت با قسمت های پایان نامه همراه با آرامش در زمان دفاع می باشد.موسسه ادیب مشاور همواره در تمامی این مراحل در کنار شما عزیزان خواهد بود.

 

 روانشناسی بالینی طرحواره های ناسازگار

بیان مساله

طرحواره­ها یکی از پدیده­های شناختی مورد توجه می­باشد که قوانین خاصی را برای پردازش اطلاعات و رفتار ایجاد می­کنند(دوزیت[1]،2009). طرحواره­ها از ابتدای زندگی شکل گرفته و در تمام طول زندگی، فرد را تحت تأثیر قرار می­دهند (یانگ،1999) ؛ اما طرحواره­های اولیه باورهایی هستند که افراد درباره خود، دیگران و محیط دارند و به طور معمول از ارضا نشدن نیازهای اولیه به خصوص نیازهای عاطفی در دوران کودکی سرچشمه می­گیرند(زانگ[2]،2013). در واقع طرحواره­های ناسازگار اولیه[3] در طول زندگی ثابت و پا بر جا هستند و اساس ساخت­های شناختی فرد را تشکیل می­دهند. این طرحواره­ها به شخص کمک می­کنند تا تجارب خود را راجع به جهان پیرامون سازمان دهند و اطلاعات دریافتی را پردازش کنند (تیم[4]،2010). از آنجا که طرحواره­ها، هسته خودپنداره افراد را تشکیل می­دهند، اگر دارای محتوای ناسازگار باشند افراد را نسبت به گستره­ای از کاستی­ها و مشکلات آسیب پذیر می­کنند(یانگ،2003). یانگ آن دسته از طرحواره­ها را که منجر به شکل گیری مشکلات روانشناختی می­شوند، طرحواره­های ناسازگار اولیه می­نامد که این طرحواره­های ناسازگار الگوهای شناختی و هیجانی خود آسیب رسانی هستند که از جریان اولیه رشد آغاز شده و در طول زندگی تداوم می­یابند(یانگ،2003). پژوهشگران بر این عقیده­اند که طرح­واره­های ناسازگار اولیه همچون یک صافی[5] برای اثبات یا تأیید تجارب کودکی عمل می­کنند و به نشانه­های بالینی نظیر اضطراب[6]، افسردگی[7] و اختلالات شخصیت[8]، تنهایی به دلیل روابط بین فردی مخرب و سوء مصرف الکل و مواد مخدر، پراشتهایی یا زخم معده منجر می­شوند(سلیگمن[9]،2007).

یانگ در نظریه خود پانزده طرحواره معرفی کرده که در نتیجه ارضا نشدن پنج نیاز هیجانی مهم، شامل نیاز به پیوند و پذیرفته شدن[10]، خودگردانی[11]، شایستگی و هویت[12]، آزادی در بیان نیازها و هیجان­های سالم[13]، خودابرازی، خودانگیختگی و لذت[14] و جهت­گیری از درون[15] ایجاد می­شوند. این طرحواره­ها عبارتند: محرومیت هیجانی[16] (افراد دارای این طرحواره بر این باورند که نیازهای هیجانی طبیعی آنها توسط افراد مهم زندگی به طور کافی برآورده نخواهد شد و این محرومیت به سه شکل محرومیت از مراقبت، همدلی و حمایت خود را نشان می­دهد)، رهاشدگی/ بی­ثباتی[17] (در این طرحواره، فرد درک ناپایدار و غیر واقعی درباره حمایت شدن و ارتباط با دیگران دارد. در این حالت شخص احساس می­کند که نزدیکانش از او حمایت عاطفی نمی­کنند و نمی­توانند از او محافظت نمایند)، بی­اعتمادی/ بدرفتاری[18] (عقیده به اینکه دیگران به ما آسیب می­رسانند و به ما دروغ می­گویند تا امتیازات ما را بگیرند)، انزوای اجتماعی/ بیگانگی[19] (اعتقاد به این موضوع که فرد با دیگران متفاوت است و به هیچ دسته­ای تعلق ندارد و نوعی حس از خود بیگانگی در این افراد دیده می­شود)، نقص/شرم[20] (افراد دارای این طرحواره معتقدند که حقیر، پست، بد و بی ارزش هستند و دیگران آنها را دوست ندارند)، شکست[21] (عقیده به اینکه او شخصی شکست خورده است و نمی­تواند به شیوه­ای باکفایت، به سطح همتایان خود برسد)، وابستگی/ بی­کفایتی[22] (افراد دارای این طرحواره، در پذیرفتن مسئولیت­های روزمره خود بدون کمک دیگران احساس ناتوانی می­کنند. این طرحواره اغلب به شکل احساس درماندگی یا منفعل بودن تظاهر می­یابد)، آسیب­پذیری به ضرر[23] (ترس افراطی از یک از بیماری و یا ترس از اینکه در یک موقعیت به او ضربه شدیدی وارد خواهد شد که او قادر به پیشگیری از آن نیست)، گرفتاری/ در دام افتادگی[24] (وابستگی عاطفی شدید به یک یا چند نفر از نزدیکان به خصوص والدین)، اطاعت[25] (سرکوبی بیش از حد عواطف به خصوص خشم به منظور اجتناب از تنهایی)، از خود گذشتگی[26] (نادیده گرفتن خود و تمرکز بیش از حد در برآوردن نیازهای دیگران در موقعیت­های زندگی)، بازداری هیجانی[27] (تأکید افراطی بر منطقی بودن و ممانعت از ابراز خشم و هر نوع عاطفه دیگر، بیان نکردن احساسات و عواطف؛ افراد دارای این طرحواره، احساس­ها، ارتباط­ها و رفتارهای خودانگیخته خود را محدود می­کنند)، معیارهای سرسختانه/ عیب­جویی افراطی[28] (عقیده به اینکه شخص باید معیارهای درونی بسیار بالایی داشته باشد، نوعی کمال­گرایی افراطی)، استحقاق/ بزرگ منشی[29] (عقیده به اینکه شخص از دیگران بالاتر است و هر کاری که او انجام می­دهد و یا ادعا می­کند درست است) و خویشتن­داری/ خود انضباطی ناکافی[30] (ناتوانایی در مهار خواسته­ها و تمایل افراطی برای خشنودی و اجتناب از موقعیت­های ناراحت­ کننده؛ افراد دارای این طرحواره، نمی­توانند به گونه­ای کارآمد و باکفایت خود را کنترل کنند) (یانگ،2005).

هرچند کمتر پژوهشی به طرح واره­های ناسازگار اولیه در بیماران افسرده پرداخته است اما تنن­بام، احمد و مایو[31] (2007) نشان دادند، تفکرات غیر منطقی نظیر نیاز به تأیید دیگران، انتظارات بالا از خود دلواپسی و اضطراب، اجتناب از مشکلات و درماندگی، نیاز به تأیید و کمال­گرایی با عزت نفس پایین و سبک زندگی ناسالم رابطه دارد. نتایج مطالعات نشان می­دهد که سبک زندگی یکی از فاکتورهای تأثیرگذار در بروز بیماری­های مزمنی از قبیل سرطان کولون، فشارخون بالا، بیماری انسدادی مزمن ریه، سیروز کبدی، ایدز، زخم معده، بیماری­های عروق کرونر، افسردگی، بیماریهای خودایمنی می­باشد. سلیگمن، شولمن و ترایون[32] به این یافته رسیدند که طرحواره­های ناسازگار اولیه به نشانه های بالینی بیشتر و روابط مشکل دار و افسردگی منجر می­شوند (سلیگمن،2007). اُکانر، راسماسون و هاوتون[33] (2010)در پژوهشی دریافتند که بین طرحواره­های ناسازگار اولیه و محرومیت هیجانی، شکست، استحقاق/ بزرگ منشی، ترک شدن، تنبیه، نقص/ شرم، آسیب پذیری نسبت به ضرر و معیارهای ناعادلانه با افسردگی همبستگی مثبت وجود دارد. نتایج مطالعات آلندر، جادیت و اسپردلی[34] (2010)نشان می­دهد که بین سلامتی و سبک زندگی سالم همبستگی وجود دارد. بروس و لانچ[35] (2011)در مطالعه­ای به این نتیجه دست یافتند که افسردگی و اضطراب بیماران MS نمایانگر روان آزردگی بیشتر، همراه با پایین بودن برون گرایی (تعلق اجتماعی) و مسئولیت پذیری نسبت به جمعیت نرمال می­باشد. جارسلو، کری لیک، وزنیاکا، سیسا و ارکوس زکا[36] (2011)در مطالعه­ای دریافتند که بیماران افسرده در مقایسه با افراد عادی در تعلق- علاقه اجتماعی، کنارآمدن، مسئولیت پذیری، برون گرایی، دلپذیر بودن و ملایمت نمرات پایین­تر و در محتاط بودن، نیاز به تأیید، سخت گیری، روان آزردگی و مستحق بودن نمرات بالاتری کسب می­کنند. نتایج مطالعات فلت و هویت[37] (2011) نشان می­دهد که کمال­گرایی و فاکتورهای شناختی (دیدگاه منفی نسبت به خود، آینده و جهان) به طور خاص با افسردگی و طرح واره­های بریدگی و طرد و دیگر جهت مندی ارتباط دارند. جان و همکاران[38] (2015)در مطالعه­ای به بررسی ارتباط چاقی با نشانه­های افسردگی و سبک زندگی بی تحرک در زنان میانسال پرداختند نتایج نشان داد که بین چاقی و سبک زندگی بی تحرک زنان میانسال با نشانه­های افسردگی ارتباط وجود دارد.

بنابراین با توجه به جوان بودن جمعیت کشور و میزان شیوع بیماری افسردگی و اهمیت عوامل روانشناختی در روند بیماری، دستیابی به طرحوار­ه­های ناسازگار اولیه، می­توان گامی را در جهت تعدیل و اصلاح طرحواره­ها و در نتیجه کاهش استرس و افسردگی بیماران افسرده برداشت لذا انجام پژوهشی در این زمینه ضروری به نظر می­رسد، بلکه به گسترش دانش موجود کمک نموده و از لحاظ نظری و کاربردی نیز دارای اهمیت می­باشد. در نتیجه هدف این پژوهش بررسی میزان شیوع طرحواره های ناسازگار اولیه در بیماران افسرده ی 20تا 30 ساله مراجعه کننده به مطب روانپزشکی در تهران  است؛ و با در نظر گرفتن ارتباط افسردگی در تحقیقات متعدد و بررسی طرحواره­های ناسازگار اولیه، محقق در پی بررسی این موضوع می­باشد که آیا بین طرحواره­های ناسازگار اولیه باافسردگی رابطه وجود دارد یا خیر؟

اهمیت و ضرورت انجام تحقيق شامل اختلاف نظرها و خلاءهاي تحقيقاتي موجود، ميزان نياز به موضوع، فوايد احتمالي نظري و عملي آن و همچنين مواد، روش و يا فرآيند تحقيقي احتمالاً جديدي كه در اين تحقيق مورد استفاده قرار مي‏گيرد :

دامنه بالینی افسردگی از افسرده خویی تا افسردگی عمده می باشد. شیوع طول عمر اختلال افسردگی اساسی 2/16 درصد و شیوع سالیانه آن 6/6 درصد می باشد. این اختلال در زنان دو برابر مردان می باشد و بیشترین احتمال خطر برای ابتلا به افسردگی بین 40-20 سالگی می باشد (بلازر، 2000) که با نشانه هایی چون خلق افسرده، از دست دادن علاقه، کاهش قابل ملاحظه وزن ، انرژی و غیره مشخص می شود (سادوک و سادوک، 2003). اختلالات اضطرابی نیز از جمله شایع ترین اختلالات روانپزشکی است. میزان شیوع طول عمر اختلالات اضطرابی 5/30 درصد و شیوع سالیانه آن 7/17 درصد می باشد(سادوک و سادوک، 2003).اختلالات اضطرابی نیز انواع مختلفی دارد که از آن جمله می­توان به اختلال اضطراب فراگیراشاره کرد. این اختلال با اضطراب مداوم و فراگیر مشخص می شود که وابسته به شرایط خاص نیست هرچند به وسیله برخی از شرایط وخیم­تر می شود. این اختلال در زنان دو برابر مردان می باشد و شیوع طول عمر این اختلال 5 درصد شیوع سالیانه آن 3 درصد می­باشد (تایرر و بالدوین، 2006). به نظر می رسد پرداختن به عوامل زمینه ساز و مسبب در بروز این اختلال شایع می تواند نقش بسزایی در پیشگیری از بروز و بهبود و ارتقائ روش های درمانی داشته باشد. از جمله عوامل تاثیرگذار بر بروز، تشدید و یا عود اختلالات می­توان به شخصیت فرد اشاره داشت که به عنوان الگوی پایدار تجربه درونی تعریف می شود و الگوی رفتاری است که انحراف قابل توجهی از فرهنگ دارد و منجر به ناراحتی و کاهش عملکرد می گردد. اختلالات شخصیت در طول زمان پایدار است و شروع آن مربوط به اوایل بلوغ و نوجوانی است. عوامل اساسی در ایجاد و حفظ یک اختلال ساختارهای شناختی افراد است. طبق نظر بک باید به طرحواره های ناسازگار اولیه به عنوان پایه ای ترین و اساسی ترین سطوح شناختی توجه نمود (بک و همکاران، 2003). بنا به نظر یانگ آسیب روانی از شکل گیری و ثبات طرحواره های ناسازگارانه اولیه ناشی می شود (استفا و واترز، 2005).

مرور ادبیات و سوابق مربوطه (بيان مختصر پیشینه تحقيقات انجام شده در داخل و خارج کشور پيرامون موضوع تحقیق و نتايج آنها و مرور ادبیات و چارچوب نظري تحقیق) :

در پژوهشی از ونگ[1]، هالوورسن[2]، ایسمن[3] و واترلو[4] (2010) نشان داده شد که افراد معتاد در مقایسه با جمعیت غیر معتاد آسیب های روانی و طرحواره های ناسازگار بیشتری دارند.

برومت[5] (2007) نشان داد که افراد واجد طرحواره های نقص و وابستگی به احتمال بیشتری به سمت مواد می روند.

پتروسلی[6] ، گلاسر[7] ،گال هون[8] و کمپبل[9] (2001) نشان دادند حدود 76 درصد واریانس آسیب های شخصیتی و اعتیاد را طرحواره های، محرمیت هیجانی، وابستگی/بی کفایتی، استحقاق /بزرگ منشی، خود تحول نیافته /گرفتار وشکست خورده تبیین می کنند. آنها نشان دادند این طرحواره ها 60 درصد نمونه هایی که آسیب شخصیتی داشتند را درست پیش بینی می کنند.

کرش[10] (2009) در تحقیقی با عنوان طرحواره های ناسازگار اولیه، عزت نفس، افسردگی واضطراب در میان بالغین جوان در طول درمان سوءمصرف مواد  به این نتیجه رسید که رابطه معنا داری بین عزت نفس، نمره کلی طرحواره های ناسازگار و شدت افسردگی واضطراب در طول پنج هفته اول درمان اعتیاد وجود دارد و این عوامل شاخص های مهمی برای درمان اعتیاد می باشند.

پژوهش های  انجام شده در داخل کشور

در تحقیقی از رضایی، حسین زاده، دولتشاهی، مصافی و جعفری (1390) با عنوان شناسایی طرحواره های ناسازگار اولیه در افراد وابسته به مواد افیونی و افراد غیر وابسته نشان داده شد که در حوزه بریدگی وطرد، خودگردانی وعملکرد مختل اختلاف معناداری بین دو گروه وجود دارد. همچنین، در حوزه های جهت مندی نیز اختلاف بین دو گروه معنادار بود. به طور کلی، در کلیه حوزه ها طرحواره های افراد وابسته به مواد افیونی از ناکارامدی بیشتری برخوردار بود.

فتی و همکاران (1383 به نقل از رضایی و همکارانش، 1390) نشان دادند که از نظر حوزه های مرتبط با طرحواره های ناسازگار اولیه تفاوت معناداری در دو گروه سوءمصرف کنندگان مواد وغیر مصرف کنندگان دیده می شود و به نظر می رسد مداخلات درمانی با هدف اصلاح طرحواره های ناسازگار اولیه در میزان موفقیت معتادان مؤثر باشد.

در تحقیقی از کاظمی و روشنی (1389) با عنوان مقایسه طرح واره های ناسازگار اولیه و سلامت در سوء مصرف کنندگان و افراد عادی نشان داده شد که طرح واره های، بریدگی، طرد و دیگر جهت مندی و همچنین طرح واره های ناسازگار رها شدگی، انزوای اجتماعی، نقص و شرم، وابستگی، بی کفایتی و آسیب پذیری در برابر زیان و بیماری در میان سوء مصرف کنندگان مواد بیشتر از افراد سالم است.

در پژوهشی از شقاقی، صفاری نیا، ایرانپور و سلطانی نژاد (1390) با عنوان بررسی ارتباط میان طرح واره های ناسازگار اولیه، سبک های اسنادی و درماندگی آموخته شده در مردان معتاد و غیر معتاد نشان داده شده که افراد معتاد از شدت بیشتر طرح واره های ناسازگار اولیه رنج می برند، سبک اسنادی بدبینانه تری دارند و به میزان بیشتری دچار درماندگی آموخته شده می باشند. حوزه طرد و بریدگی بیشترین بهره را در بین حوزه های دیگر طرح واره های ناسازگار بدست آورد.

اهداف مشخص تحقيق (شامل اهداف آرماني، کلی، اهداف ويژه و كاربردي) :

 روانشناسی بالینی طرحواره های ناسازگار

پروپوزال ارشد روانشناسی بالینی طرحواره های ناسازگار

 

هدف اصلی

تعیین رابطه طرحواره ناسازگار اولیه  با افسردگی جوانان 20-30 تهران

اهداف ویژه

تعیین رابطه بریدگی و طرد با افسردگی جوانان 20-30 تهران

تعیین رابطه خود گردانی و عملکرد مختل با افسردگی جوانان 20-30 تهران

تعیین رابطه محدودیت‌های مختل با افسردگی جوانان 20-30 تهران

تعیین رابطه دیگر جهت مندی با افسردگی جوانان 20-30 تهران

تعیین رابطه گوش به زنگی بیش از حد و باز داری با افسردگی جوانان 20-30 تهران

 

ح – در صورت داشتن هدف كاربردي، نام بهره‏وران (سازمان‏ها، صنايع و يا گروه ذينفعان) ذكر شود (به عبارت دیگر محل اجرای مطالعه موردی) :

ط-  سؤالات تحقیق :

اصلی

آیا بین طرحواره ناسازگار اولیه  با افسردگی جوانان 20-30 تهران رابطه وجود دارد؟

فرعی

آیا بین بریدگی و طرد با افسردگی جوانان 20-30 تهران رابطه وجود دارد؟

آیا بین خود گردانی و عملکرد مختل با افسردگی جوانان 20-30 تهران رابطه وجود دارد؟

آیا بین محدودیت‌های مختل با افسردگی جوانان 20-30 تهران رابطه وجود دارد؟

آیا بین دیگر جهت مندی با افسردگی جوانان 20-30 تهران رابطه وجود دارد؟

آیا بین گوش به زنگی بیش از حد و باز داری با افسردگی جوانان 20-30 تهران رابطه وجود دارد؟

ی-  فرضيه‏هاي تحقیق:

اصلی

بین طرحواره ناسازگار اولیه  با افسردگی جوانان 20-30 تهران رابطه وجود دارد.

فرعی

بین بریدگی و طرد با افسردگی جوانان 20-30 تهران رابطه وجود دارد.

بین خود گردانی و عملکرد مختل با افسردگی جوانان 20-30 تهران رابطه وجود دارد.

بین محدودیت‌های مختل با افسردگی جوانان 20-30 تهران رابطه وجود دارد.

بین دیگر جهت مندی با افسردگی جوانان 20-30 تهران رابطه وجود دارد.

بین گوش به زنگی بیش از حد و باز داری با افسردگی جوانان 20-30 تهران رابطه وجود دارد.

تعريف واژه‏ها و اصطلاحات فني و تخصصی ( به صورت مفهومی و عملیاتی) :

تعریف نظری طرحواره‌های ناسازگار اولیه:

طرحواره‌های ناسازگار، الگوهای هیجانی و شناختی خود-آسیب رسانی هستند که در ابتدای رشد و تحول در ذهن شکل گرفته‌اند و در سیر زندگی تکرار می‌شوند(یانگ، 2003).

تعریف عملیاتی طرحواره‌های ناسازگار اولیه:

عبارت از نمره‌ای که هر آزمودنی از پرسشنامه طرحواره‌های ناسازگار اولیه یانگ به دست می‌آورد.

افسردگی: افسردگی حالت روانی ناخوشی که با دلزدگی، یأس و خستگی پذیری مشخص می شود و غالباً با یک اضطراب کم وبیش شدید همراه است( پیه رون[1] ،1973،نقل ازدادستان،1389).

افسردگی : عبارت از نمره ای که هر آزمودنی از پرسشنامه افسردگی بک[2] (1978)کسب میکند.

 

5- روش شناسی تحقیق :
الف- شرح كامل روش تحقیق بر حسب هدف، نوع داده ها و نحوه اجراء (شامل مواد، تجهيزات و استانداردهاي مورد استفاده در قالب مراحل اجرايي تحقيق به تفكيك) :

تذكر: درخصوص تفكيك مراحل اجرايي تحقيق و توضيح آن، از به كار بردن عناوين كلي نظير، «گردآوري اطلاعات اوليه»، «تهيه نمونه‏هاي آزمون»، «انجام آزمايش‏ها» و غيره خودداري شده و لازم است در هر مورد توضيحات كامل در رابطه با منابع و مراكز تهيه داده‏ها و ملزومات، نوع فعاليت، مواد، روش‏ها، استانداردها، تجهيزات و مشخصات هر يك ارائه گردد.

روش پژوهش حاضر از نوع همبستگی می باشد. این روش به دنبال بررسی میزان تغییرات یک یا چند عامل ،دریک يا چند عامل دیگر است (خلعتبری،1385) . پژوهش حاضر با توجه به موضوع و هدف اصلی تحقیق از نوع کاربردی و با توجه به نحوه ی جمع آوری اطلاعات از نوع پرسشنامه ای، و با توجه به موقعیت انجام پژوهش از نوع تحقیقات میدانی می باشد.

ب-  متغيرهاي مورد بررسي در قالب یک مدل مفهومی و شرح چگونگی بررسی و اندازه گیری متغیرها :

–  شرح کامل روش (ميداني، كتابخانه‏اي) و ابزار (مشاهده و آزمون، پرسشنامه،  مصاحبه،  فيش‏برداري و غيره ) گردآوري داده‏ها :

در اين پژوهش براي جمع آوري اطلاعات مورد نياز از روش هاي زير استفاده خواهد شد:

الف) روش كتابخانه اي: در اين رابطه با مراجعه به كتابخانه هاي مختلف دانشگاه هاي دولتي و آزاد و نيز ساير مؤسسات نظير اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي، متون مربوط به موضوع پژوهش مورد مطالعه قرار گرفت. هم چنين سابقه تحقيقات مرتبط و نيمه مرتبط شامل؛ روش، فرضيه ها، حجم نمونه، جامعه آماري و يافته ها مورد بررسي واقع شد.

ب) روش ميداني: يكي از مهم ترين بخش هاي اجرايي در اين پژوهش به جمع آوري داده ها از روش ميداني مربوط مي شود.

در این پژوهش برا ی جمع آوری اطلاعات از روش کتابخانه ای استفاده می شود و برای جمع آوری داده ها از روش میدانی بهره گرفته می شود.

پرسشنامه طرحواره‌های ناسازگار اولیه (فرم کوتاه)

یک پرسشنامه 75 آيتمي که توسط يانگ(1988) جهت ارزيابي پانزده طرحواره ناسازگار اوليه ساخته شد. طرحواره‌های ناسازگار اوليه، عميق‌ترين سطح شناخت است و موضوعات ثابت و دراز مدتي‌اند كه در دوران كودكي به وجود مي‌آيند، به زندگي بزرگسالي راه مي‌يابند و تا حد زيادي ناكارآمدند. دارای این خرده مقیاس‌ها می‌باشد: محرومیت هیجانی، رها شدگی/بی‌ثباتی، بی اعتمادي/بدرفتاري، انزواي اجتماعی/بیگانگی، نقص/ شرم، شکست، وابستگی/بی کفایتی، آسیب‌پذیري نسبت به بیماري، گرفتار/خویشتن تحول نیافته، اطاعت، ایثار، بازداري هیجانی، معیارهاي سرسختانه/عیب جویی افراطی، استحقاق/بزرگ منشی  و خویشتن‌داری/خودانضباطی ناکافی. هر پرسش بر یک مقیاس 6 درجه اي نمره گذاري می‌شود (1براي کاملا نادرست و 6 براي کاملادرست). در این پرسشنامه هر 5 پرسش یک طرحواره را می‌سنجد. پایایی و روایی این ابزار در پژوهش هاي متعددي به اثبات رسیده است (بارانف و اُاي، 2007). هنجاریابی این پرسشنامه در ایران توسط آهی(1385) در دانشگاه‌هاي تهران انجام گرفته است. همسانی درونی با استفاده از آلفاي کرونباخ در جمعیت مؤنث97/0 است و در جمعیت مذکر98/0 است.

سیاهه افسردگی بک(BDI):

ابتدا در سال (1961) از سوی ای تی بک ‚ مندلسون و موک و ارباف معرفی شد. درسال (1971) مورد تجدید نظر قرار گرفت و در سال 1978 منتشر شد . سیاهه افسردگی بک به منظور سنجش افسردگی در میان بیماران روانی و همچنین برای سنجش افسردگی در افراد عادی بطور گسترده مورد استفاده قرار گرفته شده است. معلوم شده است که این آزمون در تشخیص افسردگی به اندازه مصاحبه های با ساختار طولانی و پرهزینه کارایی دارد. این ازمون در مجموع از 21 ماده مرتبط با نشانه های مختلف تشکیل می شود و هنگام اجرا از ازمودنی خواسته می شود شدت این نشانه ها را برای یک مقیاس 4درجه ای از صفر تا سه درجه بندی کند. پرسش ها با زمینه هایی مانند احساس ناتوانی و شکست ‚احساس گناه ‚تحریک پذیری ‚اشفتگی خواب و از دست دادن اشتها ارتباط دارد. بک، آزمون خود را براساس ۵ علامت شاخص افسردگی به شرح زیر تنظیم کرده است:۱-  بدبینی، احساس شکست، تنفر از خود، افکار خودکشی، بی تصمیمی‌و کندی عمل.۲- احساس گناه، انتظار تنبیه و سرزنش خود که این حالت ها ناشی از احساس بی ارزشی فرد افسرده تلقی میشود.۳- گریه کردن، تغییر تصویر بدنی از خود، ناخشنودی و غمگینی.۴- کاهش وزن، شکایت های جسمانی، خستگی و بیحالی.. ۵-  زودرنجی، بی خوابی و بی اشتهایی(بک و همکاران).

۲۱ ماده ی پرسشنامه ی افسردگی بک در سه گروه نشانه های عاطفی ، نشانه های شناختی و نشانه های جسمانی طبقه بندی می شوند. می و همکاران 1969 تاکید کردند که این آزمون از نظر تشخیص دارای روایی بوده و قادر به پیش بینی است بک‘استیر و گاربین (1988)‘در یک تحلیل سطح بالا از کوشش های مختلف برای تعیین همسانی درونی ‘ضرایب 73/0تا 92/0 با میانگین 86/0 را به دست آوردند.

شیوه نمر گذاری:

شیوه نمر گذاری این آزمون به این صورت است که آزمونگر باید نمراتی را که آزمودنی با کشیدن دایره مشخص کرده است را با یکدیگر جمع کند . حداقل و حداکثر نمره آزمودنی در این تست 0تا 63 است.

د – جامعه آماري، روش نمونه‏گيري و حجم نمونه (در صورت وجود و امکان) :

هـ - روش‌ها و ابزار تجزيه و تحليل داده‏ها:

به منظور تجزیه وتحلیل داده ها با توجه به فرضیه های مطرح شده ومتغیر های تحقیق،از شاخص های توصیفی تحلیل میانگین وانحراف استاندارد و  برای آزمون فرضیه از ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون چند متغیره  به روش گام به گام استفاده می شود.تمام مراحل تجزیه و تحلیل با  نرم افزار آماری(SPSS22)[1] انجام خواهد شد.

 

روانشناسی بالینی طرحواره های ناسازگار

پروپوزال ارشد روانشناسی بالینی طرحواره های ناسازگار

موضوع پایان نامه  روانشناسی و پروپوزال کارشناسی ارشد روانشناسی

مشاوره و آموزش پایان نامه و پروپوزال ارشد و دکتری رشته روانشناسی

دانلود رایگان پایان نامه روانشناسی بالینی ویژگیهای بالینی-روانشناسی پرخاشگری و اضطراب بین رانندگان متخلف و غیر متخلف

دانلود رایگان پایان نامه روانشناسی بررسی همبسته های بالینی و عصب روانشناختی ناآگاهی از اختلال روانی در بیماران سایکوز ناشی از متامفتامین

بررسی رابطه بین تیپ های شخصیت و سبک یادگیری در دانشجویان روانشناسی مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد

دانلود رایگان پایان نامه روانشناسی تربیتی بررسی رابطه بین تیپ های شخصیت و سبک یادگیری در دانشجویان روانشناسی مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد

 

و- فهرست منابع و مأخذ مورد استفاده در پایان نامه :

- دادستان ،پریرخ (1389)، روان شناسی مرضی تحولی . تهران .انتشارات سمت.

رضايي، اميد. حسين زاده، حديث. دولتشاهي، بهروز. مصافي، سعيده و جعفري، فيروزه (1390). شناسايي طرح واره هاي ناسازگار اوليه در افراد وابسته به مواد افيوني و افراد غير وابسته. ويژه نامه مطالعات اعتياد، 12، (5)، 44-37.

رضائي، ابراهيم (1388). بررسي نيمرخ رواني افراد معتاد با استفاده از پرسشنامه چند وجهي شخصيتي مينه سوتا. پايان نامه كارشناسي ارشد. رشته روان شناسي باليني، دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي.

روزنهان، ديويد ال. سليگمن، مارتين ا.سي. پي (1380). آسيب‌شناسي رواني. جلد دوم. (ترجمه يحيي سيدمحمدي). چاپ دوم، تهران:‌ ساوالان. (تاريخ انتشار به زبان اصلي 2000).

شقاقی، فرهاد. صفاری نیا، مجید. ایرانپور، محدثه و سلطانی نژاد، علی (1390). بررسی ارتباط میان طرح واره های ناسازگار اولیه، سبک های اسنادی و درماندگی آموخته شده در مردان معتاد و غیر معتاد. مجله اعتیاد و سلامت، سال سوم، 2-1.

كاپلان، هارولد و سادوك، بنيامين (1390). خلاصه روانپزشكي علوم رفتاري-روانپزشكي باليني، جلد اول. ترجمه نصرت‌الله پورافكاري. تبريز:‌ انتشارات شهر آب.

کاظمی، رضا و روشنی، سونیا (1389). مقایسه طرح واره های ناسازگار اولیه و سلامت روان در سوء مصرف کنندگان مواد و افراد عادی. مجله روانپزشکی و روان شناسی بالینی ایران، 16، (3)، 336-335.

 

Allender JA, Jadith AN, Spredley BW. (2010). Community health nursing concepts and practice. Philadelphia: Lippincott Co. 15 (3), 213-32.

Brummett, BR. (2007). Attachment style, early maladaptive schemas, coping self efficacy, Therapy alliance and Their influence on addiction severity in methadone maintenance treatment. New York: Fordham university, 18(6), 68-80.

Bruce JM, Lynch SG. (2011). Personality Traits in multiple Sclerosis: Association with mood and anxiety disorders. J Psychosom Res. 70 (5): 479-485.

Bendict RH, Priore RL, Miller C, Munschauer F, Jacobs L. (2001). Personality disorder in MS correlates with cognitive impairment. J Neuropsychiatry Clin Neurosci. 13(1): 70-76.

Dozois DJ, Martin RA, Bieling PJ. (2009). Early maladaptive schemas and adaptive/ maladaptive styles of humor. Journal of Cognitive Therapy and Research. 33(6): 585-596.

Flett, G. and P. Hewitt. (2012). "Perfectionism and Cognitive Factors in Distress and Dysfunction in Children and Adolescents: Introduction to the Special Issue." Journal of Rational- Emotive & Cognitive- Behavior Therapy. 30(2): 53-61.

Fasting MH, Nilsen TI, Holmen TL, Vik T. (2008). Life style related to blood pressure and body weight in adolescence: cross sectional data from the Young-HUNT study, Norway. BMC Public Health. 8(1), 111-16.

Judith O’Haver, Diana Jacobson, Stephanie Kelly, Bernadette Mazurek Melnyk. (2014). Relationships Among Factors Related to Body Mass Index, Healthy Lifestyle Beliefs and Behaviors, and Mental Health Indicators for Youth in a Title 1 School. Original Research Article.  Journal of Pediatric Health Care. 28, (3) 234-240.

Jaroslaw B, Kurylek A, Wozniacka A, Sysa A, Arkuszewska C. (2011). Personality traits and demographic an variables influence on quality of life in systemic Sclerosis. J Psychosom Res. 30(1): 2-16.

Juan E. Blümel, Peter Chedraui, Sócrates Aedo, Juan Fica, Edward Mezones-Holguín, Germán Barón, Ascanio Bencosme, Zully Benítez, Luz M. Bravo, Andrés Calle, Daniel Flores, María T. Espinoza, Gustavo Gómez, José A. Hernández-Bueno, Fiorella Laribezcoa, Mabel Martino, Selva Lima, Alvaro Monterrosa, Desiree Mostajo, Eliana Ojeda, William Onatra, et al. (2015). Obesity and its relation to depressive symptoms and sedentary lifestyle in middle-aged women. Original Research Article Maturitas. 80 (1), 100-105.

kattryn, T., Dominic, U. (2008). The Psychology of lifestyle, london,Routledge. International Journal of Behavioral Development. PP 31-48.

Kuhn, K. (2009). Consumerist Lifestyles in the Context of Globalization: Investigating Scenarios of Homogenization, Diversification and Hybridization. In: Lange H. and Meier L. (ed.s): The New Middle Classes. Globalizing Lifestyles, Consumerism and Environmental Concern. New York: Springer.. Pp. 214.

Kirsch, J. (2009). Early maladaptive Schemas self esteem and changes in depression and anxiety in young adults puring residential substance abuse. Treatment proquest, 35-45.

Labiano-Fontcuberta, A., Alex J. Mitchell, Moreno-García, S., Julián Benito-León. (2015). Anxiety and depressive symptoms in caregivers of multiple sclerosis patients: The role of information processing speed impairment. Journal of the Neurological Sciences. 349 (1–2), 220-225.

Maltby J, Day L. (2004). Forgiveness and defense style. Journal of Genetic Psychology. 165(1): 99-110.

O'Connor RC, Rasmussen S, Hawton K. (2010). Predicting depression, anxiety and self-harm in adolescents: The role of perfectionism and acute life stress. Behaviour Research and Therapy. 48(1):52-9.

Petrocelli, J. V., Glaser, B. A., Calhoun, G. B., & Campbell, L. F. (2001). Cognitive schemas asmediating variables of the relationship between the self- defeating personality and depression. Journal Psycho pathol behave Assessment, 23(3), 183-191.

Seligman MEP, Schulman P, Tryon A. (2007). Group prevention of depression and anxiety symptoms. Behavior Research & Therapy. 45(6): 1111-1126.

Thimm JC. (2010). Personality and early maladaptive schemas: A five-factor model perspective. Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry. 41(5): 373-380.

Tannenbaum, C., Ahmed, S., & Mayo, N. (2007). What drives older women's perceptions of health-related quality of life? Quality of Life Research. 16(4), 593-605.

Wang, CE., Halvorsen, M., Eisemann, M., and Wateloo. K. (2010). Stability of dysfunctional attitudes and early maladaptive schemas: A 9-years follow-up study of clinically depressed subjects. J Behav Ther EXP Psychiat, (4), 389-96.

Yang J, McCrae RR, Costa PT, Dai X, Yao S, Cai T, & et al. (1999). Cross-cultural personality assessment in psychiatric populations: The NEO-PI—R in the people's Republic of China. Psychological Assessment. 11(3): 359-368.

Young J, Klosko J, & Weishaar ME. (2003). Schema therapy: A practitioner's guide. New York: The Guilford Press.

Young JE. (2005). Young Schema Questionnaire Short Form. New York: Schema Therapy Institute.

Zhang DH, & He HL. (2010). Personality traits and life satisfaction: A Chinese case study. Social Behavior and Personality. 38(8): 1119-1122.

Zhang, Y. et al. (2009). Globalization of Lifestyle: Golfing in China. In: Lange H. and Meier L. (ed.s): The New Middle Classes. Globalizing Lifestyles, Consumerism and Environmental Concern. New York: Springer. pp. 143.

 

2- Statistics  Package Of Social Science

[1] Pieron.H

[2] Bek

[1] Dozois

[2] Zhang

[3]. early maladaptive schemas

[4] Thimm

[5]. filter

[6]. anxiety

[7]. depression

[8]. personality disorders

[9] Seligman

[10]. connection and acceptance

[11]. self regulation

[12]. competence and identify

[13]. autonomy and performance

[14]. self – expression, spontaneity and pleasure

[15]. inner – directedness

[16]. Emotional Deprivation

[17]. Abandonment/Instability

[18]. Mistrust/Abuse

[19]. Social isolation/Alienation

[20]. Defectiveness/shame

[21]. Failure

[22]. Incompetence/Inadequacy

[23]. vulnerability to harm or illness

[24]. enmeshment

[25]. subjugation

[26]. self-sacrifice

[27]. Emotional Inhibition

[28]. Unrelenting standards/Hyper criticalness

[29]. Entitlement/Grandiosity

[30]. Insufficient self/discipline

[31]. Tannenbaum, Ahmed & Mayo

[32]. Seligman, Schulman &Tryon

[33]. O'Connor, Rasmussen & Hawton

[34]. Allender, Jadith & Spredley

[35]. Bruce & Lynch

[36]. Jaroslaw, Kurylek, Wozniacka, Sysa & Arkuszewska

[37]. Flett & Hewitt

[38]. Juan and etal

انجام پایان نامه ادیب مشاور، انجام پایان نامه، انجام پایان نامه ارشد، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد، انجام رساله دکتری، انجام پایان نامه دکتری