پروپوزال ارشد حسابداری نقش توسعه بازار بر عدم اطمینان بانکهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

 

در نمونه پروپوزال ارشد مدیریت مالی به دنبال ارائه طرحی جهت یادگیری دانشجویان ارشد با ساختار کلی پروپوزال هستیم که دانشجو بتواند با مطالعه پروپوزال در روند انجام پایان نامه ارشد آشنایی پیدا کند و توان تدوین پروپوزال و پایان نامه را داشته باشد.از آنجایی که دانشجویان در مقطع ارشد آشنایی اولیه ای با روند انجام پروپوزال و انجام پایان نامه ندارند و در این مسیر نیازمند مشاوره در انجام پایان نامه هستند بنابراین سعی شده است که با ارائه موضوعات پایان نامه،نمونه پروپوزال ارشد و نمونه پایان نامه ارشد دانشجویان را در این مسیر یاری رسانده و آشنایی لازم را در این مسیر کسب نمایند.لازم است که دانشجویان عزیر با دقت نمونه موضوعات پایان نامه و نمونه پروپوزال ها و پایان نام های ارائه شده را با دقت مطالعه نموده و با نمونه برداری از هر قسمت به تدوین پروپوزال و پایان نامه خود اقدام نمایند.امید است که در این راه بتوانیم همواره مشاور و همراه شما باشیم .

در قسمت دفاعیه پایان نامه نیز نمونه پاورپوینت ارشد قرار داده هست که دانشجویان بتوانند جهت اماده سازی پاورپوینت دفاع پایان نامه استفاده نمایند.یک دفاع موفق منوط به مطالعه با دقت پایان نامه و رفع اشکال پایان نامه و سپس ارائه پاورپوینت با قسمت های پایان نامه همراه با آرامش در زمان دفاع می باشد.موسسه ادیب مشاور همواره در تمامی این مراحل در کنار شما عزیزان خواهد بود.

 

بيان مسئله ( شامل تشريح ابعاد , حدود مسئله , معرفي دقيق آن , بيان جنبه هاي مجهول و مبهم ,  منظور تحقيق ).(حداکثر یک صفحه)

با توجه به تحولاتی که امروزه در اداره سازمان ها و سامانه های تولیدی بوجود آمده، ابزارها و تکنیک های فراوانی توسعه یافته و بکارگرفته می شوند. در این بین بازارهای مالی و سرمایه که به عنوان قلب اقتصاد شناخته می شوند بسیار حائز اهمیتند و توسعه یافتگی این بازارهای می تواند اقتصاد را به سمت توسعه یافتگی ببرد. بازارهای مالی توسعه یافته بوسیله دخالتهای بجای دولت، برقراری مکانیزم های دقیق حفظ حقوق ذینفعان مانند حاکمیت شرکتی و قوانین و مقرراتی به وجود می آید که در پناه آنها اولا حقوق تمامی ذینفعان بطور کامل محفوظ شود، ثانیا جریان آزاد اطلاعات در بازار بدون دخالت رانت اطلاعاتی برقرا شود و ثالثا مکانیزمهای برقراری ارتباط بین تامین کنندگان منابع و دریافت کنندگان آن بگونه ای برقرار شود که توازن ریسک و بازده باتوجه به تمایلات سرمایه گذاران تعیین کننده باشد(آسلو و همکاران، 2001).

هـ-1) توسعه بازار های مالی

یکی از عواملی که درجهت دستیابی به هدف رشد پرشتاب و مستمر اقتصادی نقش اساسی ایفا می‌کند، توسعه بخش مالی هر کشور است. کشورهای برخوردار از نظام مالی توسعه‌یافته‌تر از آن جهت که باعث می‌شوند اقتصاد موردنظر، توانایی تجربه نرخ‌های رشد بالاتر را داشته باشد،‌ در مسیر رشد اقتصادی سریع‌تر قرار می‌گیرند. بخش مالی اقتصاد مرکب از سه بخش پول،‌ بیمه و بازار سرمایه است. بیمه به‌لحاظ حجم و اهمیت آن از بازار سرمایه جدا شده و جداگانه از آن یاد می‌شود، ‌هرچند که خود بخشی از «بازار سرمایه» است. امروزه بخش مالی کشورها را بیشتر به دو گروه بازار پول و سرمایه تفکیک می‌کنند. هدف این است که با توسعه بازارهای مالی که یکی از مهم‌ترین ارکان جوامع مدرن هستند، به ثبات اقتصادی و سیاسی کشورها کمک شود، عامه مردم به این بازارها اعتماد داشته باشند، ثبات بلندمدت نظام مالی حفظ شود و درنهایت، اجزای تشکیل دهنده نظام مالی مورد اتکا و اعتماد باشند.

دستیابی به رشد و درپی آن توسعه اقتصادی ازجمله خواسته‌های همه ملت‌ها و حکومت‌ها به‌شمار می‌رود. تجربه‌های شکست و موفقیت کشورهای در حال توسعه پس از گذشت سه سده از وقوع انقلاب صنعتی، نشان می‌دهد که دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی،‌ نیازمند ایجاد برخی سازوکارهای خاص در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است. بازارهای مالی قدرتمند ازجمله این سازوکارهای خاص در عرصه اقتصادی به‌شمار می‌آید. داشتن بازارهای مالی قدرتمند به نوبه خود، وجود نهادهای مالی قدرتمند را در این عرصه می‌طلبد. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد نهادهای مالی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین زیربناهای اجتماعی، ‌نقش تعیین‌کننده‌ای در توضیح تفاوت بهره‌وری سرمایه و درنتیجه تفاوت رشد کشورهای مختلف دارد و این اثر بیشتر از طریق تأثیر بهره‌وری بالاتر سرمایه است تا تأثیر بر افزایش حجم سرمایه. نظام‌های مالی با کارکردهایی ازقبیل کسب اطلاعات درمورد فرصت‌های سرمایه‌گذاری، نظارت بر سرمایه‌گذاری‌های انجام شده توزیع ریسک، تجمیع پس‌اندازها و همچنین تسهیل مبادله کالاها و خدمات، باعث کاهش هزینه‌های معاملاتی و بهبود تخصیص منابع و درنهایت رشد اقتصادی می‌شوند.

در جهانی که ما در آن به سر می‌بریم ارتقای کیفیت زندگی و رفاه انسان‌ها و نیل به رشد و توسعه اقتصادی ازجمله وظایف عمده کشورهاست. باتوجه به مطالب گفته شده کشوری می‌تواند ادعا کند که اقتصادی سالم و مطمئن دارد که به یک بخش مالی کارا متکی باشد. مداخله دولت‌ها در بازارهای مالی از طریق تعیین سقف نرخ سود سپرده‌های بانکی، نرخ‌های بالای ذخایر قانونی،‌ دخالت در نحوه توزیع اعتبارات بانکی و همچنین وضع قوانین و مقررات محدودکننده حساب جاری و حساب سرمایه، باعث پایین‌آمدن نرخ سود بانکی به سطحی کمتر از نرخ تورم و درنتیجه نرخ بهره حقیقی منفی می‌شود. این شرایط در متون اقتصادی به شرایط «سرکوب مالی» موسوم است. مفهوم توسعه مالی پس از طرح مفهوم سرکوب مالی در دهه 1970 مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. بحث نظری آثار توسعه مالی بر رشد و توسعه اقتصادی نیز بر این پایه استوار است که چنانچه بازار مالی بتواند به وظایف اصلی خود در مورد کاهش هزینه اطلاع‌رسانی، تسهیل مبادلات و بررسی دقیق‌تر هزینه‌ها عمل کند، به افزایش رشد اقتصادی منجر خواهد شد.

درحال‌حاضر در اکثر کشورهای پیشرفته صنعتی و آن دسته از کشورهایی که از آنان با نام کشورهای تازه صنعتی‌شده نام برده می‌شود، توسعه بخش مالی در کنار بخش صنعتی، توانسته است به‌صورت همگام و هماهنگ عمل کند. بانک جهانی با بررسی رابطه بین ترکیب واسطه‌های مالی، ‌بازارها و رشد اقتصادی برای کمابیش 50 کشور در دوره 1970 تا 1993 به این نتیجه رسیده است که ساختار مالی به‌طور قابل‌توجهی بین کشورها متفاوت است و با رشد اقتصادی آنها تغییر می‌کند. هرچه کشورها در طی زمان ثروتمندتر می‌شوند یا هنگامی که یک کشور از گروه کشورهای فقیر به گروه کشورهای ثروتمند منتقل می‌شود، واسطه‌های مالی بر اساس معیار نسبت کل دارایی واسطه‌های مالی به تولید ناخالص داخلی، بزرگ‌تر می‌شوند. همچنین بانک‌ها در تخصیص اعتبارات نسبت به بانک مرکزی رشد می‌کنند. توسعه مالی یکی از سیاست‌هایی است که بسیاری از اقتصاددانان درجهت رسیدن به توسعه اقتصادی، توصیه می‌کنند. تاریخچه توسعه مالی به زمانی برمی‌گردد که شومپیتر به اهمیت نقش پول و اعتبار در فرآیند توسعه اقتصادی اشاره کرد و گسترش مالی را برای رشد اقتصادی ضروری دانست. پس از آن تاکنون توسعه مالی، بخش مهمی از مباحث اقتصادی را به خود اختصاص داه است. جوزف شومپیتر استدلال می‌کند که بانک‌های خوب از طریق شناسایی و تامین مالی کارفرمایانی که بیشترین شانس را برای تولید محصولات جدید و اجرای طرح‌های ابتکاری دارند، می‌توانند موجب نوآوری تکنولوژیکی شوند(آسلو و همکاران، 2001).

هـ-2) ریسک و عدم اطمینان

پیچیده شدن محیطهای تجاری، جهانی شدن بازارها، افزایش شدید رقابت، پیشرفتهای تکنولوژی، فناوری اطلاعات و ارتباطات،شیوه های نوین عرضه کالا و خدمات، افزایش اهمیت دارایی  های نامشهود و سرمایه های فکری و غیره از عواملی هستند که موجب شده اند تا سازمانها با انواع ریسکها و خطرات پیش بینی نشده مواجه شوند. در ادبیات مالی به منظور کاهش ریسک و جبران زیانهای ناشی از آن بحثی تحت عنوان مدیریت ریسک مطرح شده است. در ادامه، این موضوع تشریح و نمونه هایی از ابزارهای مدیریت ریسک همانند ابزار مشتقه شامل اختیارهای معامله، قراردادهای آتی، قراردادهای سلف و سوآپها توضسح داده می شوند و نهایتا فرآیند مدیریت ریسک در قالب چارچوب ارائه شده توسط انجمن مدیران بیمه و ریسک انگلستان بیان می شود..(توربن ژول اندرسون و پیتر وینتر سکرودر، 2010). مدیریت ریسک عبارت است از فرایندی که از طریق آن یک سازمان یا سرمایه گذار با روشی بهینه در مقابل انواع ریسک ها از خود واکنش نشان می دهد. کلیه سازمانها اعم از تولیدی و خدماتی منابعی را جمع آوری و در پروژه های خاصی سرمایه گذاری می کنند که شرایط عدم اطمینان بر کلیه این سرمایه گذاری ها حاکم است. سازمانهای موفق سازمانهایی خواهند بود که بر این شرایط احاطه یابند و این شرایط منجر به شکست آنها نشود. مدیریت ریسک ابتدا انواع ریسک ها را شناسایی می کند و سپس روش کنترل آن را مشخص می سازد.

ریسک به عنوان پدیده­ای تعریف شده است که زیان بالفعل و مستقیم- از طریق کاهش جریان درآمدی و زیان سرمایه­ای- بر موسسه وارد می­کند. گروهی از اقتصاددانان تعریف وسیع­تری از پدیده ریسک ارائه داده­اند: آن­ها بروز هرگونه پیشامد و واقعه­ای را که به صورت بالقوه از طریق اعمال و ایجاد محدودیت بر ظرفیت و فعالیت های سازمان، امکان تحقق اهداف سازمان را متزلزل کند، ریسک تعریف کرده­اند. اگر این تعریف را از پدیده ریسک بپذیریم، آنگاه می­باید ریسک را به عنوان امری ذاتی و تفکیک ناپذیر از نظام اقتصادی بازار ارزیابی کنیم. در مدیریت مالی، ریسک به احتمال زیان ناشی از سرمایه­گذاری اشاره دارد و به بیان دیگر،­ ریسک احتمال نوسانات آتی نرخ بازدهی است(حاجی آقایی،1389).

 

ریسک عبارت است از احتمال متفاوت بودن نرخ واقعی بازده با نرخ مورد انتظار سرمایه­گذاری. سرمایه­گذاران همواره با ریسک روبه رو هستند که امکان دارد نرخ بازده سرمایه­گذاری آن­ها از مقدار مورد نظرشان کمتر شود. به عبارت دیگر انحراف از بازده مورد انتظار ریسک تعریف می­شود و از نظر آماری انحراف معیار از بازده مورد انتظار ریسک تعریف می­شود(جهانخانی و همکاران،1379،12). اگرچه ریسک از عدم اطمینان ناشی می­شود اما از لحاظ نظری، ریسک با عدم اطمینان تفاوت دارد(لف لی[1]،1996). ریسک شامل موقعیت­هایی می­شود که احتمال واقعه معینی، معلوم است؛ در حالیکه عدم اطمینان زمانی است که احتمال واقعه نامعین است(وان هوم[2]،1966).

هـ-3) توسعه بازار مالی و کنترل ریسک

نظام مالي وظايفي را به عهده دارد كه اجراي صحيح آن، تخصيص كاراي منابع را به دنبال مي آورد. تخصیص صیحی منابع می تواند منجر به ایجاد بازدهی متناسب با ریسکی باشد که هر سرمایه گذار می خواهد بپذیرد. نظام مالي در مركز تقاطع پس انداز كنندگان و استفاده كنندگان نهايي از وجوه موجود در اقتصاد قرار دارد. بازارهای مالی جهت جذب بیشترین منابع در اقتصاد نیاز به توسعه یافته بودن دارند این توسعه یافتگی از طریق برقراری قوانین و مقررات، اجرای نظام های حاکمیت شرکتی که حقوق همه ذینفعان را حفظ می نماید و همچنین ایجاد اطمینان بخشی در سطح بین المللی برای ورود سرمایه گذاران خارجی بوجود می آید. بازارهای مالی توسعه یافته به عنوان واسطی بین تامین کنندگان و دریافت کنندگان سرمایه پنج وظيفه اصلي زير را به انجام مي رساند

واسطه هاي مالي، وظيفه خطير و پرهزينه و زمان بر ارزيابي بنگاه ها، مديران و طرح ها را انجام مي دهند؛ به عنوان مثال بان ك ها ريسك اعتباري و جريان احتمالي درآمدهاي آتي بنگاه را ارزيابي مي كنند. بانك هاي تجاري، شركتهاي سرمايه گذاري و بانك هاي سرمايه گذاري، وضعيت رشد بلندمدت بنگاه ها و توليدات را مورد بررسي قرار مي دهند. آن نظام مالي كه در ارزيابي بنگاه ها، مديران و طرح ها بهتر عمل كند، شانس بيشتري براي تشخيص بهترين سرمايه گذاري ها از محل پس انداز جامعه را دارد (لوين، 1990).

نظام مالي، اقدام به تجهيز منابع از پس اندازهاي كوچك و پراكنده براي هدايت به سمت بنگاه ها و طر ح هايي كه قبلاً به عنوان بهترين شناخته شده اند مي كند. بسياري از طرح ها به سرمايه گذاري اوليه كلاني نياز دارند و برخي از آنها نيز از صرفه جويي هاي اقتصادي در مقياس سود مي جويند. در نتيجه، ضروري است كه منابع هنگفت سرمايه به طرح هاي داراي صرفه جويي هاي اقتص ادي اختصاص يابد تا بهترين تخصيص سرمايه حاصل گردد. آن نظام مالي كه در تجهيز منابع بهتر عمل كند، مجموعه طرح هاي در دسترس و ممكن الاجراي اقتصاد را گسترده تر م يسازد (سنگينيان، 1383)

واسطه هاي مالي و مشاركت كنندگان در بازارهاي مالي، زمينه اداره و كنترل شركت ي بنگاه ها و مديران را فراهم مي سازند. واسطه هاي مالي به ايجاد اين اطمينان كه مديران در جهت منافع سهامداران و بستانكاران بنگاه تلاش مي كنند، ياري مي رسانند. بدون چنين اداره و كنترلي، احتمال اينكه مديران از منابع بنگاه در جهت منافع و اهداف شخصي استفاده كنند زیاد است (ستیگلز و ویس، 1983).

نظام مالي، تجارت و مبادله را تسهيل مي كند. در نازلترين سطح، پول به عنوان يكي از ابزارهاي نظام مالي، نياز به مبادله پاياپاي را به حداقل مي رساند، هزينه مبادله را كاهش مي دهد، تجارت را تشويق مي كند و تخصص را بر مي انگيزد.در سطحي پيچيده تر، چك كارتهاي اعتباري و سيستم پرداخت و تسويه، شمار زيادي از فعاليتهاي اقتصادي را تسهيل می سازند (لوین، 2003).

نظام مالي، ريسك را قيمت گذاري كرده و مكانيسم هاي ادغام، اصلاح و مبادله آن را فراهم مي آورد. به كارگيري اخير انواع اختيارات و قراردادهاي آتي يا معاملات سلف به منظور مهار ريسكهاي نرخ بهره و پايه اي تر موسسات مالي، سررسيد داراييها و بدهيها را براي جلب رضايت پس انداز كنندگان و سرمايه گذاران تغيير مي دهد. اوراقي كه براي تجارت، بيشترين فايده را در بردارند مانند اوراق سهام و قرضه، ممكن است درجه نقدينگي و مقدار ريسكي كه پس انداز كنندگان به دنبالش هستند را دارا نباشند .در اين موارد واسطه هاي مالي، ابزارهاي مالي فوق را با خواست و نياز مشتريان تطبيق مي دهند و به اين وسيله به مديريت ريسك مي پردازند (نیووربرگ و بویلنز، 2006). یکی از مهمترین وظایف بازارها مدلیزه کردن ریسک های بنگاه ها می باشد در این بین با توجه به اینکه بانک ها خود از یک طرف منابع را دریافت می کنند و از طرف دیگر این منابع را در اختیار نیازمندان منابع قرار می دهند در جایگاه حساسی قرار دارند و توسعه بازارهای مالی می تواند نقش مهمی در کنترل ریس بانک ها و مدیریت ریسک های بازاری آنها داشته باشد

بر همین اساس و با توجه به تاثیری که توسعه بازارهای مالی می تواند بر عدم اطمینان و ریسک بنگاه ها بگذارد، در پژوهش حاضر پژوهشگر به دنبال سنجش نقش این توانمندی در بانکها های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران است تا مشخص گردد که توسعه بازارهای مالی تا چه حدی بر عدم اطمینان و ریسک بانک ها تاثیر گذار است.

 

و- سوابق مربوطه : ( بيان مختصر سابقه تحقيقات انجام شده پيرامون موضوع و نتايج تحصيل شده در داخل و خارج و نظريات علمي موجود در رابطه با مسئله). (سابقه داخلی حداقل 4 و حداکثر 7 همچنین سابقه خارجی حداقل 3 و حداکثر 5)

ویته سونتی (2014) طی تحقیقی به بررسی تاثیر توسعه یافتگی بازارهای مالی بر ریسک بانکها در بازار سرمایه تایلند پرداخت. تحقیق حاضر برای دوره بین 1990 لغایت 2012 انجام گردید. نتایج تحقیق بعد از ثابت نگهداشتن آثار متغیرهای اقتصادی و شرکتی نشان داد که بین توسعه یافتگی بازار و نسبت سرمایه ارتباط مثبتی وجود دارد و این ارتباط در خصوص بتا منفی است. همچنین نتایج نشان داد که تا زمانی که توسعه یافتگی بازار بر نسبت سرمایه تاثیری ندارد، ارتباط آن با بتا مثبت است ولی اگر توسعه یافتگی بر نسبت سرمایه تاثیر گذار باشد، ارتباط ان با بتا منفی خواهد بود.

ایمبیروویچ و راوچ (2014) به بررسی تاثیر ریسک بانکها بر سوداوری انها و همچنین ارتباط بین توسعه یافتگی و ریسک بانکها را مورد بررسی قرار داده است. نتایج نشان داد که ریسک بانکها بر سودآوری تاثیر مثبتی دارد و همچنین توسعه یافتگی بازار با ریسک دارای یک رابطه منفی می باشد. همچنین شاخص توسعه یافتگی بانک با تنوع در کسب درآمد ارتباط مثبتی دارد همچنین توسعه یافتگی بانکها با بتا که معیار ریسک می باشد، ارتباط منفی وجود دارد.

خالد و همکاران (2012) به بررسی تاثیر مکانیزمهای حاکمیت شرکتی و افشای آن بر توسعه بازار مالی پرداختند. در پژوهش حاضر افشای حاکمیت شرکتی بر اساس چک لیستی است که طی آن در 7 بخش افشای حاکمیت شرکتی مورد بررسی قرار گیرند. نتایج نشان می دهد که ارتقای حاکمیت شرکتی و افزایش تمرکز مالکیت، استقلال هیأت مدیره، افزایش کیفیت حسابرسی و همچنین افزایش مالکیت نهادی منجر به ارتقای توسعه بازارهای مالی می باشد.

کولینگ و همکاران (2008) به بررسی تاثیر نسبت زیان و نسبت هزینه های شرکت های بیمه در عملکرد پرداختند. نسبت زیان در تحقیق حاضر عبارت است از وجوه پرداختی برای تعهدات شرکت های بیمه ای می باشد. تحقیق فوق که در تایلند صورت پذیرفت نشان داد که برای بیمه هایی غیر از بیمه عمر، عوامل موثر بر بازده دارایی ها عبارتند از حجم سرمایه، نسبت زیان و توانایی بازاریابی شرکت می باشد.

اقتصاد داناني نظير گلدسميت (1969) مكينون (1973) و شاو (1973)بر اين باورند كه از نظر توسعه و رشد اقتصاد ي، بازارهاي مالي داراي نقشي كليدي هستند و تفاوت دركميت و كيفيت خدمات ارائه شده توسط موسسات مالي مي تواند بخش مهمي از تفاوت نرخ رشد كشور ها را توضيح دهد. در ارتباط با ديدگاه دوم، گلداسميت جزء اولين محققاني است كه رابطه مثبت بين توسعه مالي و رشد اقتصادي را نشان مي دهد. وي در پي تبيين كانال هايي است كه به واسطه آنها ظهور بازارها و نهادهاي مالي روي توسعه اقتصادي تأثير مي گذارد. در تحقيق گلداسميت همبستگي شديد بين حجم سيستم مالي و رشد اقتصادي مشخص ميگردد ولي جهت عليت بين اين دو متغير تعيين نميشود

سولي من و هوولز (2003) رابطه بين توسعه بازار سهام و رشد اقتصادي براي چهار كشور شيلي، كره، مالزي و فيليپين مورد آزمايش قرار دارد. اين تحقيق در پي كشف كانال هاي اثرگذاري توسعه بازار سهام بر رشد اقتصادي در بلندمدت است و اين فرضيه كه در مدل هاي رشد درونزا، توسعه مالي با تأثير بر سطح سرمايه گذاري، و بالا بردن بهر ه وري سرمايه گذاري، سبب رشد اقتصادي بالاتر مي شود، مورد آزمون قرار مي گيرد. براي بررسي رابطه عليت در اين تحقيق از مدل هاي VAR استفاده شده  است. سولي من و هوولز نتيجه م ي گيرند كه گسترش بازار سهام با بالابردن كارآيي و بهره وري سرمايه گذاري، سبب افزايش رشد اقتصادي در اين چهار كشور گرديده است.

یوسودا و همکاران (2004) با هدف نشان دادن رابطه بین ریسک و اقلام تعهدی و استفاده از مدل جونز (1991) بر روی 48 بانک ژاپنی، گزارش کردند که ریسک این بانک­ها با اقلام تعهدی اختیاری رابطه­ای منفی دارد، همچنین آنها اظهار کردند که سرمایه­گذاران، اطلاعات مطلوب گزارش سود درباره سلامت مالی بانک­ها را به غلط تفسیر می کنند.

دادرس مقدم وپریوش (1387) "در مقاله ای به بررسی اثرات توسعه بازارهای مالی برروند سرمایه گذاری ورشد بخش صنعت پرداخته اند.که نتایج این مطالعه نشان داد که گسترش ساختار مالی کشور نقش مهمی درافزایش سرمایه گذاری ورشد ارزش افزوده بخش صنعت ایفاء نموده است. اما با توجه به نوسانات مشاهده شده درمتغیرسرمایه گذاری دربخش صنعت با استفاده ازتابع واکنش ضربه ای، می توان اظهارنظرکردکه اعمال تکانه های وارده ازطرف توسعه بخش مالی اثرمعنی داری برسرمایه گذاری  وارزش افزوده بخش صنعت دارد.

صمدی و همکاران، (1386) به بررسي رابطه بين توسعه بازارهاي مالي و رشد اقتصادي پرداختند. برآورد آزمون عليت بين اندازه بازار بورس و رشد توليد، نشان مي دهد در ايران بانك و بورس تأثير قابل ملاحظه اي بر رشد تولید ناخالص داخلی ندارند ولي تأثير رشد اقتصادي بر بورس، مثبت و معنادار است. نتيجه برآورد مدل به روش پنل دیتا نشان مي دهد در مجموع 14 كشور مورد بررسي در بخش واقعي سرمايه گذاري و نيروي كار، اثر كاملاً مثبت و معناداري بر رشد اقتصادي دارند. در بخش پولي، اثر بانك ها مثبت و معنادار اس ت. تأثير بورس بر رشد اقتصادي هرچند مثبت است، ولي معنادار نمي باشد.نتيجه آزمون  ARDLبراي ايران بين سالهاي 1976 تا 2003 نشان مي دهد رابطه مثبت همجمعي بلن د مدت بين بازارهاي مالي و رشد اقتصادي وجود ندارد. به طور خلاصه، رابطه بلند مدت بين بازار پول و رشد اقتصادي منفي است و بين بازا ر سرمايه و رشد اقتصادي كشور، هيچ رابطه بلند مدت معناداري وجود ندارد

اعتمادی و همکاران (1389) به بررسی ارتباط بین برخی از ابزارهای حاکمیت شرکتی و ریسک نقدشوندگی سهام پرداختند. هدف اصلی تحقیق فوق بررسی رابطه ابزارهای حاکمیت شرکتی مانند درصد اعضای غیرموظف هیات مدیره و درصد سرمایه گذاران نهادی به عنوان متغیرهای مستقل و اختلاف قیمت پیشنهادی خرید و فروش سهام به عنوان متغیر وابسته، در بورس اوراق بهادار تهران است. در راستای هدف فوق اطلاعات پنجساله 1381 لغایت 1385 برای 111 شرکت، مورد مطالعه قرار گرفت.برای آزمون فرضیات از رگرسیون چندمتغیره با استفاده از داده های مقطعی و داده های ترکیبی استفاده گردید. نتایج نشان داد که بین ابزارهای حاکمیت شرکتی و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران، رابطه معناداری وجود ندارد.

مختاري (1382) در تحقیق خود به بررسی كاربردهاي اطلاعات حسابداري در ارزيابي ريسك و بازده شركت هاي بيمه در ايران پرداخته است. جامعه آماری این پژوهش شرکت های بیمه در کشور ایران می باشد. وی براي آزمون فرضيات فوق، اطلاعات مالي تعداد ۴ شركت بيمه را از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۱ مورد بررسي قرار داده است و به منظور دستيابي به اطلاعات مورد نياز در زمينه بررسي فرضيات تحقيق از پرسشنامه استفاده نموده است. نتایج تحقیق نشان داد که  سيستم هاي اطلاعاتي حسابداري موجود در شركت هاي بيمه در ارزيابي ريسك و بازده اين شركت ها مؤثر است. صورتهاي مالي تهيه شده در ارزيابي ريسك و بازده شركت هاي بيمه مؤثر است. اسناد و مدارك مثبته مالي شركت هاي بيمه در ارزيابي ريسك و بازده اين شركت ها قابل استفاده هستند.

 

ز فرضيه ها (هر فرضيه به صورت يك جمله نوشته شود).

باتوجه به سوالات مطرح شده و جهت دستیابی به جواب آنها، فرضیات زیر ارائه می گردد:

فرضیه اول:

بین توسعه یافتگی بازار سرمایه و نسبت سرمایه بانکها ارتباط وجود دارد.

فرضیه دوم:

بین توسعه یافتگی بانکها و نسبت سرمایه بانکها ارتباط وجود دارد.

فرضیه سوم:

بین توسعه یافتگی بازار سرمایه و میزان تنوع سازی در درآمد بانکها ارتباط وجود دارد.

فرضیه چهارم:

بین توسعه یافتگی بانکها و میزان تنوع سازی در درآمد بانکها ارتباط وجود دارد.

فرضیه پنجم:

بین توسعه یافتگی بازار سرمایه و بتا بانکها ارتباط وجود دارد.

فرضیه ششم:

بین توسعه یافتگی بانکها و بتا بانکها ارتباط وجود دارد.

 

ز-1) متغیرهای تحقیق:

متغیرهای تحقیق حاضر بصورت زیر می باشد:

فرضیه متغیر وابسته متغیر مستقل متغیرهای کنترلی
اول نسبت سرمایه بانکها توسعه یافتگی بازار سرمایه درجه باز بودن اقتصاد، درجه باز بودن بازار، اندازه شرکت، وجه نقد، خالص وامها، ذخیره زیان وام، بازده دارایی، بازده حقوق صاحبان سهام و هزینه به درآمد
دوم نسبت سرمایه بانکها توسعه یافتگی بانکها
سوم تنوع سازی در درآمد بانکها توسعه یافتگی بازار سرمایه
چهار تنوع سازی در درآمد بانکها توسعه یافتگی بانکها
پنجم بتا بانکها توسعه یافتگی بازار سرمایه
ششم بتا بانکها توسعه یافتگی بانکها

جدول (1): متغیرهای تحقیق

اهداف تحقيق ( شامل اهداف علمي , کاربردي و ضرورتهاي خاص انجام تحقيق )

در سال های اخیر تحقیقات اندک در خصوص توسعه یافتگی بازار در ایران انجام شده است ولی در زمینه سنجش تاثیر توسعه یافتگی بازار بر ریسک بنگاه ها تلاش جدی صورت نگرفته است و جای خالی این موضوع در میان پژوهش های علمی رشته حسابداری محسوس می باشد. در این تحقیق با استفاده از مدلهای ارائه شده، تلاش می شود تا تاثیر توسعه یافتگی بازار سرمایه بورس اوراق بهادار تهران بر ریسک بنگاه ها سنجیده شود. لذا اهداف پژوهش به دو بخش تقسیم می شوند.

ح در صورت داشتن هدف کاربردي بيان نام بهره وران ( اعم از مؤسسات آموزشي و پژوهشي و دستگاههاي اجرائي و غيره )

هدف کاربردی پژوهش حاضر برای سرمایه گذاران، سهامداران، مدیران و تحلیل گران بازار سرمایه است. به گونه ای که نتایج حاصل از  تحقیق حاضر قادر است مسیر درست شیوه ارزیابی بنگاه ها را به کاربران شناسایی نموده و آنها را راهنمایی می کند که با توجه به سطح توسعه یافتگی بازار سرمایه، تحلیل های درستی را از ریسک بنگاه داشته باشند. در واقع کاربران به این نتیجه می رسند که اعمال مکانیزم های توسعه یافتگی در بازار چگونه باعث می شود که ریسک بنگاه تعدیل، کنترل و یا کاهش یابد و با توجه به آن تحلیل های کاربردی خود را در خصوص توازن ریسک و بازده و درنهایت ارزش منابع در اختیارشان انجام دهند.

 

ط جنبه جديد بودن و نوآوري طرح :

باتوجه به اینکه هدف از تحقیق حاضر سنجش تاثیر توسعه یافتگی بازار مالی در ریسک شرکت ها می باشد، لذا این تحقیق جنبه جدیدی از توسعه یافتگی از یک طرف و همچنین عوامل موثر بر ریسک را از طرف دیگر مورد بررس قرار می دهد و سنجش این ارتباط منجر به ایجاد نوآوری در تحقیقات حسابداری و مالی می گردد.

 

5-  روش کار

الف نوع روش تحقيق :

روش این تحقیق، از نوع پس‌رویدادی است که در حوزه تحقیقات اثباتی حسابداری و مبتنی بر اطلاعات واقعی صورت‌های مالی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق‌ بهادار تهران می‌باشد. پژوهش بصورت همبستگی بوده و با استفاده از اطلاعات گردآوری شده میزان ارتباط متغیرهای مستقل (توسعه یافتگی بازار و بانک) و وابسته (نسبت بدهی، تنوع در کسب درآمد و بتا) مورد آزمون قرار می گیرد.

ب روش گردآوري اطلاعات ( ميداني ـ کتابخانه اي و غيره )

داده‌های مورد نیاز تحقیق از منابع کتابخانه‌ای، اطلاعیه‌های منتشر شده توسط سازمان بورس و اوراق بهادار بانک جامع اطلاعاتی بانکهای پذیرفته شده در سایت رسمی سازمان بورس، نرم افزار تدبیر پرداز و ... گردآوری می‌شود. ابتدا از طریق منابع کتابخانه ای، نشریات، مقالات و منابع علمی مختلف(سایتهای علمی) ادبیات و نظریه های مربوط به موضوع تحقیق تدوین می گردد. سپس مرحله اصلی تحقیق از طریق استخراج اطلاعات از صورتهای مالی بانکهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران آغاز می گردد اطلاعات استخراج شده از طریق اکسل تلخیص و طبقه بندی گردیده و درنهایت از طریق نرم‌افزار eviews و با استفاده از روش رگرسیون، رابطه ریاضی بین متغیر مستقل و وابسته تعیین می‌شود.

 

ج ابزار گردآوري اطلاعات (پرسشنامه , کارت مصاحبه , کارت مشاهده , کارت آزمون , فيش , جدول و غيره)

برای جمع آوری اطلاعات از روش کتابخانه ای و میدانی استفاده می شود که در زیر به شرح آنها پرداخته می شود.

  1. در بخش کتابخانه ای مبانی نظری پژوهش از کتب و مجلات فارسی و لاتین و مقالات استخراج شده از اینترنت گردآوری شده است.
  2. بخش میدانی پژوهش، از طریق مطالعه اسناد ومدارک بامراجعه به سازمان بورس اوراق تهران و یا بانک های اطلاعاتی این سازمانها و جمع آوری داده هایی از طريق بررسي صورت هاي مالي بانکهای پذیرفته شده صورت پذیرفته است جهت محاسبه متغیرهای پژوهش مورد نیاز است، گردآوری می شود. در نهایت از طریق تجزیه و تحلیل داده های گردآوری شده، نسبت به پذیرش و یا رد فرضیات مطرح شده اقدام می گردد.

 

د روش تجزيه و تحليل اطلاعات :

برای آزمون فرضیه های این مطالعه تحلیل همبستگی رگرسیون چندگانه (چندمتغیره) مورد استفاده قرار می گیرد. رگرسیون چند متغیره روشی برای بررسی تاثیر چند متغیر مستقل در پیش بینی متغیر وابسته است. معادله این رگرسیون به صورت زیر است:

Y = a + b1x1 + b2x2 + b 3x 3 +e

در این معادله: a: عرض از مبداء، b: ضریب رگرسیون متغیرهای مستقل می باشد، Y: متغیرهای وابسته و ei: خطای پیش بینی نامیده می شود. قبل از آزمون رگرسیون برای فراهم کردن داده های جمع آوری شده جهت آزمون و اطمینان از اینکه داده ها قابلیت آزمون رگرسیون را دارند آزمون های زیر صورت می پذیرد.

ت -1) آزمون کولموگروف اسمیرنف،برای نرمال بودن داده ها

يکي از مهمترين فرضيات رگرسيوني، نرمال بودن باقيمانده‌هاي مدل است. نرمال بودن متغيرهاي وابسته به نرمال بودن باقي مانده هاي مدل (تفاوت مقادير برآوردي از مقادير واقعي) مي انجامد. پس لازم است نرمال بودن متغير وابسته قبل از برآورد پارامترها كنترل شود لازم است. بدین منظور با استفاده از آزمون کولموگروف-اسمیرنوف نرمال بودن داده ها مورد بررسی قرار می گیرد تا داده های جمع آوری شده قابلیت آزمون را داشته باشد (گری و کینیر،1381).

ت -2) تحلیل همبستگی

تحلیل همبستگی ابزاری، آماری است که بوسیله آن می توان درجه ای را اندازه گیری کرد که متغیری به متغیر دیگر، از نظر خطی مرتبط است. ضریب همبستگی پیرسون همواره بین 1+ و 1- می باشد. هر چقدر این ضریب به عدد 1+ نزدیکتر باشد نشان از وجود همبستگی زیاد و مستقیم بین دو متغیر است و چنانچه ضریب همبستگی پیرسون به عدد 1- نزدیکتر باشد مفهوم آن همبستگی زیاد و معکوس بین آنها است. اگر چه قواعد سهل و سریعی برای تمایز کردن همبستگی زیاد از کم وجود ندارد اما وجود قاعده ای برای تفسیر مقدارهای مختلف ضریب همبستگی می تواند مفید باشد. این چنین قاعده ای ارائه شده ولی باید در استفاده از آن احتیاط رعایت گردد(خاکی،1384).

ت -3) آزمون دوربین واتسون:

به منظور جلوگیری از مشکل خود همبستگی در مدل فوق، ماتريس همبستگي را تشکیل داده، متغیر های مستقل را دو به دو مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و در این مسیر آزمون دوربین- واتسون (D-W) مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای رفع مشکل چند خطی بودن مدل، عوامل متورم کننده واريانس محاسبه و مشخص می شود. در نتیجه، برای تائید مدل کلی رگرسیون و ضرایب متغیرهای مستقل، از آزمون های F و t استفاده می کنیم.

 

ه قلمرو تحقیق :

ه-1) قلمرو مکانی

قلمرو مکانی این تحقیق بانکهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و اطلاعات حسابداری برگرفته از صورت های مالی آنان می باشد. دلیل این انتخاب توجه بیشتر سرمایه گذاران و تحلیل گران مالی به بازار بورس و همچنین دردسترس بودن اطلاعات حسابداری این بانک ها می باشد. الزامات بورس برای انتشار به موقع اطلاعات حسابداری موجب شده است که محیط اطلاعاتی مناسب تری برای تحقیق به وجود آید.

ه -2)قلمرو زمانی

برای بررسی فرضیات تحقیق از یک دوره زمانی 6 ساله بین سال های 1388 تا 1393 استفاده شده است.

ه -3) قلمرو موضوعی

قلمرو موضوعی تحقیق بررسی ارتباط بین توسعه بازارهای مالی و ریسک بانکی می باشد.

و جامعه و نمونه:

جامعه آماري عبارت است از مجموعه افراد يا واحدهایی كه داراي حداقل يك صفت مشترك باشند كه پژوهشگر مايل است درباره صفت متغير واحدهاي آن به مطالعه بپردازد. نمونه آماری تعداد افراد انتخاب شده از جامعه می باشد که اطلاعات از آنها جمع آوری شده و مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد و در نهایت نتایج به جامعه تعمیم داده می شود(منصورفر، 1385).

نمونة آماری: نمونه گروهی از اعضای جامعه تعریف شده است که اطلاعات مورد نیاز پژوهش از آن حاصل می گردد و با استفاده از تجزیه و تحلیل این اطلاعات نتایج استخراج و به جامعه تعمیم داده می شود. روش نمونه گیری در این پژوهش نمونه گیری هدفدار می باشد که در آن پژوهشگر بر اساس اطلاعات قبلی از جامعه و یا با عنایت به هدفهای معینی، داوری شخصی خود را برای انتخاب نمونه بکار می برد. در این روش نمونه گیری نمونه به خاطر سهولت انتخاب نمی شود، بلکه قضاوت های پژوهشگر بر اساس اطلاعات قبلی او و هدفی که بر اساس جنبه های مجهول پژوهش بدنبال آن است، مبنای چگونگی انتخاب نمونه است (خاکی،1386،صص 98-99). لذا در پژوهش حاضر نمونه مورد بررسی با توجه به اهداف پژوهشگر، بانکهای پذیرفته شده در بورس اوارق بهادار تهران است که در صنعت بانکداری در فعالیت هستند و در دوره زمانی تحقیق مورد معامله قرار گرفته اند.

و-1) بانک های نمونه به صورت زیر می باشند.

ردیف نام بانک ردیف نام بانک ردیف نام بانک ردیف نام بانک
1 بانک اقتصاد نوین 4 بانک تجارت 7 بانک صادرات ایران 10 بانک کار آفرین
2 بانک پارسیان 5 بانک سرمایه 8 بانک قوامین 11 پست بانک ایران
3 بانک پاسارگاد 6 بانک سینا 9 بانک ملت

جدول(2): نمونه آماری

 

ز- تعریف عملیاتی متغیرها:

تعریف عملیاتی متغیرهای تحقیق بصورت زیر می باشد:

نام متغیر نوع متغیر نماد تعریف
توسعه یافتگی بازار مستقل SMD عبارت است از نسبت ارزش بازار سرمایه به تولید ناخالص داخلی
توسعه یافتگی بانکها مستقل BSD عبارت است از نسبت سپرده ها بانکها به تولید ناخالص داخلی
درجه باز بودن اقتصاد کنترلی TRADED عبارت است از نسبت جمع صادرات و واردات به تولید ناخالص داخلی
درجه باز بودن بازار کنترلی FDI عبارت است از نسبت میزان سرمایه گذاری خارجی به تولید ناخالص داخلی
اندازه شرکت کنترلی SIZE عبارت است از لگاریتم طبیعی کل دارایی های بانک ها
وجه نقد LIQ عبارت است نسبت وجه نقد به کل سپرده ها
خالص وامها کنترلی NLOAN عبارت است از نسبت خالص وام ها با کل سپرده ها
ذخیره زیان وام کنترلی LLN عبارت است از نسبت ذخیر زیان وام های اعطایی به کل زیان
بازده دارایی کنترلی ROA عبارت است از نسبت سود ناخالص به کل دارایی ها
بازده حقوق صاحبان سهام کنترلی ROE عبارت است از نسبت سود خالص به حقوق صاحبان سهام
هزینه به درآمد کنترلی CIR عبارت است از نسبت هزینه های عملیاتی به کل درآمد
نسبت سرمایه وابسته CTA عبارت است از نسبت کل سرمایه به کل دارایی
تنوع درآمد وابسته SNONIN عبارت است از نسبت درآمدهای غیر عملیاتی به درآمدهای عملیات
بتا وابسته BETA عبارت است از بتا که معیار ریسک سیستماتیک بنگاه می باشد و در واقع عبارت است از میزان تغییر قیمت سهام نسبت به تغییر شاخص بازار

جدول (3): تعریف عملیاتی متغیرهای تحقیق

2-Lefley

3-van hom

 

موضوع پایان نامه مدیریت مالی و حسابرسی

موضوع پایان نامه مدیریت کارآفرینی،مدیریت بازرگانی،مدیریت mba،مدیریت اجرائی،مدیریت دولتی،مدیریت استراتژی

پروپوزال ارشد حسابداری (مدیریت بدهی-دارایی بانکهای در بورس)

پروپوزال مدیریت مالی (تاثیر حساسیت وجه‌نقد نگهداری شده‌ی نامتقارن)

دانلود رایگان پایان نامه حسابداری تاثیر محافظه کاری حسابداری بر انعطاف پذیری مالی شرکت ها 

پایان نامه با موضوع : بررسی و مقایسه مدل سنتی با مدل نوین اهلسن در فرآیند ارزش گذاری حقوق صاحبان سرمایه

دانلود پایان نامه حسابداری رابطه بین کنترل‌های داخلی و محافظه‌کاری حسابداری

دانلود مطالب دانشگاهی

اگر برای هریک از موارد فوق نیاز به مشاوره رایگان دارید، همین الان با ما تماس بگیرید.