پروپوزال مدیریت بازرگانی بررسی رابطه بین تجربه مشتری با وفاداری به برند با توجه به نقش میانجی رضایت مشتری

 

در نمونه پروپوزال ارشد مدیریت بازرگانی به دنبال ارائه طرحی جهت یادگیری دانشجویان ارشد با ساختار کلی پروپوزال هستیم که دانشجو بتواند با مطالعه پروپوزال در روند انجام پایان نامه ارشد آشنایی پیدا کند و توان تدوین پروپوزال و پایان نامه را داشته باشد.از آنجایی که دانشجویان در مقطع ارشد آشنایی اولیه ای با روند انجام پروپوزال و انجام پایان نامه ندارند و در این مسیر نیازمند مشاوره در انجام پایان نامه هستند بنابراین سعی شده است که با ارائه موضوعات پایان نامه،نمونه پروپوزال ارشد و نمونه پایان نامه ارشد دانشجویان را در این مسیر یاری رسانده و آشنایی لازم را در این مسیر کسب نمایند.لازم است که دانشجویان عزیر با دقت نمونه موضوعات پایان نامه و نمونه پروپوزال ها و پایان نام های ارائه شده را با دقت مطالعه نموده و با نمونه برداری از هر قسمت به تدوین پروپوزال و پایان نامه خود اقدام نمایند.امید است که در این راه بتوانیم همواره مشاور و همراه شما باشیم .

در قسمت دفاعیه پایان نامه نیز نمونه پاورپوینت ارشد قرار داده هست که دانشجویان بتوانند جهت اماده سازی پاورپوینت دفاع پایان نامه استفاده نمایند.یک دفاع موفق منوط به مطالعه با دقت پایان نامه و رفع اشکال پایان نامه و سپس ارائه پاورپوینت با قسمت های پایان نامه همراه با آرامش در زمان دفاع می باشد.موسسه ادیب مشاور همواره در تمامی این مراحل در کنار شما عزیزان خواهد بود.

 

– بیان مسأله ( مقدمه، تشریح ابعاد، حدود مسأله، معرفی دقیق مسأله، بیان جنبه های مجهول و مبهم و متغیرهای مربوط به پرسش های تحقیق، منظور تحقیق ) :

امروزه در همه دنیا موضوع حفظ و تقویت وفاداری مشتریان برای سازمان هایی که دغدغه حفظ و توسعه جایگاه رقابتی خویش را در بازار دارند، به عنوان یک چالش استراتژیک مطرح بوده و هزینه های بسیاری را نیز برای درک و شناخت این مفهوم و دست یابی به راهکارهای کاربردی برای تقویت آن صرف می نمایند، چرا که با شدت گرفتن رقابت و نزدیک شدن سطح کمی و کیفی خدماتی که در حوزه انتخابی مشتریان قرار دارد، ارائه خدماتی که بتواند مورد توجه مشتریان قرار  گرفته و آنها را مشتری دائم خدمات سازمان نماید، امری حیاتی و ضروری تلقی می گردد. ایجاد وفاداری در مشتری مفهومی است که در کسب و کارهای امروزی به لحاظ اینکه مشتریان وفادار به صورت مولفه های اصلی موفقیت سازمانی درآمده اند، مورد توجه بیش از پیش قرار گرفته است. مشتریان وفادار معمولا ابزار مناسبی برای تبلیغات محسوب می شوند. در کشور ما نیز همچون سایر نقاط دنیا، سازمان ها در صدد شناسایی و مدیریت روش ها و الگوهای موثر ایجاد وفاداری هستند(تاج زاده نمین و همکاران، 1389). چرا که با افزايش وفاداري مشتريان سهم بازار وميزان سوددهي بنگاه اقتصادي بالا مي رود. بنابراين سازمانها با برنامه ريزي و اتخاذ استراتژيهاي مناسب جهت وفادار كردن مشتريان و افزايش نرخ وفاداري آنها مي توانند منافع بلند مدت خود را تضمين نمايند (حمیدی زاده و غمخواری، 1387).

یکی از عوامل مهم در شکل گیری وفاداری مشتری به برند تجربه مشتری می باشد. بطوریکه تجربه موفق منجر به افزایش وفاداری مشتریان و تجربه نا موفق منجر با کاهش وفاداری آنان به برند می شود(بیدنباچ و مارل[1]، 2010).

مجموعه روابط متقابل میان مشتری، محصول، سازمان و یا هر قسمت از سازمان را تجربه مشتری می گویند(دهقان و همکاران، 1394). تجربه مشتری، مجموعه ای از همه تعاملات مشتری با محصولات، خدمات و افرادی است که به یک سازمان یا برند خاص مربوط می شوند(درخشانی و محمودی، 1392) بنابراین می توان گفت که تجربه مشتری شامل احساسات و افکاری است که حاصل همه تاثیرات_اعم از محسوس و غیر محسوس_ از سوی هر شخص یا هر چیزی است که نماینده مستقیم یا غیر مستقیم یک سازمان، برند یا یک محصول/خدمت باشد(جانفرسا، 1387).

یکی دیگر از عوامل موثر بر وفاداری به برند، رضایت مشتریان می باشد(کوثری فر و جاویدی زرگر، 1395). امروزه شكست يا موفقيت سازمان بر اساس رضايت مشتريانش از محصولات يا خدمات شركت تعيين مي شود. رضايت مشتري باعث افزايش وفاداري مشتري و مشتريان وفادار، هزينه بيشتري صرف خريد محصولات يا خدمات سازمان مي نمايند، ديگران را به خريد از سازمان تشويق مي كنند و حاضرند هزينه بالاتري براي خريد محصولات سازمان پرداخت نمايند. درضمن، رضايت مشتري موجب افزايش خريدهاي مجدد شده و شكايات مشتريان را كاهش مي دهد. مشتريان راضي نسبت به قيمت حساسيت كمتري دارند، محصولات جانبي خريداري مي كنند و كمتر توسط رقبا تحت تأثير قرار مي گيرند و وفادارتر هستند (عطافر و شفیعی، 1385).

از سوی دیگر امروزه بانك ها در هر كشوري به عنوان يكي از حلقه هاي مهم زنجيره امور مالي، جايگاه با اهميتي در اقتصاد دارند. فضاي رقابتي در اقتصاد جهاني، بانك ها را به سمتي مي برد تا از ابزارها و شيوه هاي مختلفي براي توسعه كمي و كيفي بازار خود بهره ببرند و در صورتیکه نتوانند در این مسیر توفیق حاصل کنند در مدت زمانی کوتاه از چرخه رقابت حذف خواهند شد. از این رو بانکها و موسسات مالی همواره در تلاشند تا از طریق ارتقاء سطح وفاداری مشتریان خود بتوانند اقدام به جذب منابع جدید و بهبود جایگاه خود در فضای رقابتی حاکم نمایند. لذا با توجه به اهمیت وفاداری مشتریان و نقش دو مقوله رضایت مشتریان و تجربه مشتری در ارتقاء وفاداری مشتریان که پیشتر بدان اشاره شد، در این تحقیق بر آن شدیم تا در قالب مدل مفهومی زیر به بررسی رابطه بین تجربه مشتری با وفاداری به برند با توجه به نقش میانجی رضایت مشتری در مشتریان شعب بانک توسعه تعاون استان کرمان پرداخته و به دنبال پاسخگویی به این پرسش کلیدی بر آییم که ارتباط بین تجربه مشتری، وفاداری به برند و رضایت مشتری چگونه است؟

مدیریت وفاداری به برند

انجام پایان نامه مدیریت وفاداری به برند

 

 

– سوابق مربوط به پیشینه نظری و عملی (بیان مختصر سابقه تحقیقات انجام شده درباره موضوع و نتایج بدست آمده در داخل و خارج از کشور و نظریه های علمی موجود درباره موضوع تحقیق) :

مطالعات داخلی

در سال 1395 پژوهشی با عنوان “بررسی نقش میانجی رضایتمندی مشتری در رابطه دلبستگی به برند و تجربه مشتری با ارزش ویژه برند بانک سینا (مورد مطالعه : شعب استان تهران)” توسط عابدی و کوشش صورت گرفته است. این پژوهش توصیفی از نوع همبستگی بوده و جامعه آماری آن، مشتریان بانک سینا در استان تهران می باشد. نمونه گیری با روش خوشه ای صورت گرفته و جهت جمع آوری داده ها از پرسش نامه استفاده شده است. پس از تحلیل داده های جمع آوری شده از طریق روش معادلات ساختاری، نتایج بدست آمده حاکی از آن بوده است که دلبستگی به برند و تجربه مشتری از مهمترین عوامل تعیین کننده در ارزش ویژه برند بانک سینا به شمار می روند. همچنین نتایج نشان داده است که تجربه مشتری بر ارزش ویژه برند دارای اثر گذاری مستقیم نمی باشد ولی این متغیر دارای اثرگذاری مستقیم بر رضایتمندی مشتری است و نیز دلبستگی به برند بر ارزش ویژه برند و رضایتمندی مشتری اثر مستقیم دارد.

در سال 1395 پژوهشی با عنوان ” بررسی تاثیر تجربه برند بر وفاداری مشتری (موردی مطالعه : شرکت سایپا)” توسط عاشوری نژاد و میان مشتریان شرکت سایپا در سطح شهر اهواز صورت گرفته است. نتایج حاصل از تحلیل داده ها با استفاده از تکنیک مدلسازی معادلات ساختاری و نرم افزار لیزرل حاکی از آن بوده است که در شرکت سایپا تجربه برند بر وفاداری مشتری، رضایت مشتری، و شخصیت برند تاثیر مثبتی دارد. همچنین نتایج بیانگر آن بوده است که شخصیت برند بر وفاداری مشتری تاثیر مثبتی دارد اما بر رضایت مشتری دارای اثر معناداری نمی باشد. همچنین تاثیر مثبت رضایت مشتری بر وفاداری مشتری مورد تایید قرار گرفته است.

در سال 1394 پژوهشی با عنوان “تبیین ارتباط بین ویژگی های محصول، تجربه مشتری و ارزش ویژه برند با تصمیم خرید و وفاداری به برند تلفن همراه در شهرستان اهواز” توسط دهقان و همکارانش صورت گرفته است. این تحقیق از نوع تحقیقات توصیفی بوده که جهت جمع آوری داده ها از روش پیمایشی و جهت تحلیل داده ها، از روش همبستگی استفاده شده است. جامعه آماری پژوهش، کلیه استفاده کنندگان گوشی تلفن همراه در شهرستان اهواز می باشد که با توجه عدم امکان دسترسی به کل جامعه آماری، از روش نمونه گیری در دسترس و هدفمند تعداد 400 نفر به عنوان نمونه آماری انتخاب شده اند. ابزار گردآوری داده ها پرسشنامه محقق ساخته بوده که با استفاده از مدل معادلات ساختاری و نرم افزار لیزرل داده ها تحلیل شده اند. نتایج حاصل از آزمون فرضیات تحقیق حاکی از آن بوده است که سه متغیر استفاده آسان، سودمند بودن و زیباشناسی بر هیچ یک از متغیرهای تحقیق تاثیر مثبت و معناداری نداشته و از میان ویژگی های محصول تلفن همراه، تنها ویژگی سرگرمی است که با تجربه مشتری و ارزش ویژه برند رابطه مثبت و معناداری دارد. همچنین میان متغیر ارزش ویژه برند با تصمیم خرید و وفاداری به برند محصول تلفن همراه ارتباط معناداری وجود دارد.

در سال 1394 پژوهشی با عنوان “بررسی تاثیر راحتی معامله و تجربه مشتری بر رضایت مشتری” توسط حاجی حسن و تاج زاده نمین صورت گرفته است. جامعه آماری این تحقیق شامل کلیه مشتریان بیمه ایران تهران در نظر گرفته شده، که با استفاده از فرمول کوکران تعداد نمونه برابر 384 نفر تعیین شد و نمونه گیری با استفاده از روش تصادفی ساده انجام شده است. تحلیل داده ها نیز با استفاده از روش معادلات ساختاری و نرم افزار لیزرل انجام شده است. نتایج حاصل از تحلیل داده ها نشان داده است که تجربه مشتری و راحتی معامله بر رضایت مشتری تأثیرگذار است.

در سال 1393 پژوهشی با عنوان “بررسی ارتباط میان مدیریت تجربه مشتری (CEM) با وفاداری مشتریان در صنعت هتلداری” توسط درخشانی و محمودی صورت گرفته است. این پژوهش از نوع پیمایشی و کاربردی بوده و جامعه آماری کلیه مسافران هتل‌های چهار ستاره شهر مریوان می‌باشد که از این تعداد150نفر به عنوان نمونه آماری انتخاب شده اند. برای تجزیه و تحلیل اطلاعات از نرم افزار SPSSو از روش‌های آماری، همبستگی پیرسون و آزمون فریدمن استفاده شده است. نتایج نشان داده است که همبستگی مثبت بین بخش‌های مدیریت تجربه مشتری و وفاداری مشتریان هتل‌های چهار ستاره وجود دارد. همچنین در رتبه بندی متغیرهای مدیریت تجربه مشتری از نظر مشتریان مشخص شد که بخش وظیفه ای بیشترین تاثیر را روی مشتریان و بخشهای انسانی و مکانیکی در رده‌های بعدی قرار دارند.

مطالعات خارجی

در سال 2011 پژوهشی با عنوان “نقش تجربه برند و تعهد عاطفی در تعیین وفاداری به نام تجاری” توسط ایگلسیاس[1] و همکارانش صورت گرفته است. در این تحقیق که در میان دانشجویان MBA مدرسه کسب و کار در بارسلونا صورت گرفته است به بررسی تاثیر تجربه برند بر وفاداری به برند با نقش میانجی تعهد عاطفی پرداخته شده است. نتایج تحلیل داده ها با استفاده از تکنیک مدلسازی معادلات ساختاری و نرم افزار لیزرل نشان داده است که تجربه برند بر وفاداری برند و تعهد عاطفی تاثیر داشته و همچنین تعهد عاطفی در رابطه میان تجربه برند و وفاداری به برند نقش میانجی ایفا می کند.

در سال 2010 پژوهشی با عنوان “تاثير تجربه مشتري بر ارزش ويژه برند در یک محیط خدمات B2B” توسط بیدنباچ و مارل صورت گرفته است. در این مطالعه که میان چهار شرکت حسابرسی بزرگ در سوئد صورت گرفته است، چهار بعد آگاهی از نام تجاری، تداعی نام تجاری، کیفیت ادراک شده و وفاداری برند به عنوان ابعاد ارزش ویژه برند در نظر گرفته شده اند. نتایج تحلیل داده ها با استفاده از تکنیک مدلسازی معادلات ساختاری و نرم افزار آموس نشان داد که تجربه مشتری تاثیر معناداری بر چهار بعد آگاهی از نام تجاری، تداعی نام تجاری، کیفیت ادراک شده و وفاداری برند دارد.

در سال 2009 پژوهشی با عنوان “تجربه برند: چیست؟ چگونه اندازه گیری می شود؟ آیا تأثیری بر وفاداری دارد؟” توسط براکاس[2] و همکارانش صورت گرفته است. در این مطالعه ابعاد تجربه برند که از طریق تحلیل عاملی اکتشافی شناسایی شده است عبارتند از حسی، عاطفی، فکری و رفتاری. همچنین در این پژوهش تاثیر تجربه برند بر رضایت و وفاداری مشتریان مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج این بخش نشان داده است که تجربه برند به طور مستقیم و نیز به طور غیر مستقیم و از طریق متغیر میانجی شخصیت برند بر رضایت و وفاداری مشتریان تاثیر گذار است.

 

7- اهداف تحقیق به صورت کلی و جزئی (شامل اهداف علمی، کاربردی و ضرورت های خاص انجام تحقیق):

اهداف علمی

بررسی رابطه بین تجربه مشتری و وفاداری به برند

بررسی رابطه بین تجربه مشتری و رضایت مشتری

بررسی رابطه بین رضایت مشتری و وفاداری به برند

بررسی نقش میانجی رضایت مشتری در رابطه بین تجربه مشتری با وفاداری به برند

اهداف کاربردی

ارائه نتایج تحقیق به بانک توسعه تعاون جهت اطلاع از عوامل موثر بر وفاداری مشتریان به برند و  چگونگی ارتقاء آن

ضرورت های خاص انجام تحقیق

بانکها شریان حیاتی اقتصاد هر کشورند و تلاش بانکها و سایر مؤسسات مالی در سطح جهان در جهت افزایش کارایی است. امروزه بانکها باید برای جلب و تشویق مردم به پس انداز، جمع آوری سرمایه های کوچک و به کار انداختن آنها در رشته های تولیدی و خدماتی، تلاش زیادی می کنند. بانکها به عنوان بازار پول در کنار بازار بورس که نوعی بازار سرمایه است بخشی از بازار مالی کشور محسوب میشوند و همانطور که جریان و گردش خون در بدن ضامن حیات انسان است، وجود بانکها نیز ضامن حیات اقتصادی کشور به شمار میرود (رنجبریان و غلامی کرین،1385).

امروزه افزایش تعداد بانکها و مؤسسات مالی و اعتباری، فضایی رقابتی را در  بازارهای مالی برای جذب مشتریان ایجاد کرده است. از طرفی، محرکهایی مانند اجرای اصل 44 قانون اساسی، افزایش تب خصوصی سازی و در پی آن افزایش تعداد بانکهای خصوصی، ورود بانکهای خارجی به بازارهای مالی داخلی و کاهش احتمالی مشتریان بانکها با توجه به رویکرد جدید دولت، مبتنی بر کاهش سود سپرده ها توسط بانکها، باعث تشدید فضای رقابتی در آینده خواهد شد. فضای شدید رقابتی موجود در بازارهای مالی، باعث شده است تا بانکها در تلاش برای شناسایی راهکارهای کسب سهم بیشتر از بازار مصرف کنندگان خدمات بانکی و همچنین حفظ مشتریانشان باشند (خوران و همکاران،1393).

بانکها به منظور حفظ بقاء و دستیابی به اهداف خود، به جلب اعتماد، رضایت و وفاداری مشتریان که در نهایت به افزایش میزان تقاضای آنها از خدمات بانکی منجر می شود نیاز دارند. لذا این مؤسسات بایستی به عوامل موثر بر رضایتمندی و وفاداری مشتریان داخلی و خارجی خود توجه کافی مبذول دارند (ونوس و صفاریان، 1385).

یا توجه به اهمیت موضوع که پیشتر به آن اشاره شد انتظار می رود تا پژوهش های بسیار زیادی در داخل و خارج از کشور در این خصوص صورت گرفته باشد. اما با مطالعه ادبیات موجود و مرور پژوهشهای انجام شده در این حوزه به رغم انتظار پیشین مشاهده می کنیم که پژوهش های اندکی در این خصوص چه در داخل و چه در خارج از کشور انجام شده است که آنها نیز از جامعیت لازم و کافی برخوردار نیستند. لذا این ضرورت ایجاد شد تا در این پژوهش این مهم را از زوایایی مختلف مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم.

 

8- فرضیه‌های تحقیق (هر فرضیه به صورت یک جمله خبری نوشته شود):

بین تجربه مشتری و وفاداری به برند رابطه معناداری وجود دارد.

بین تجربه مشتری و رضایت مشتری رابطه معناداری وجود دارد.

بین رضایت مشتری و وفاداری به برند رابطه معناداری وجود دارد.

رضایت مشتری در رابطه بین تجربه مشتری با وفاداری به برند نقش میانجی ایفا می کند.

 

9-متغیرهای تحقیق:

متغیر مستقل:تجربه مشتری

متغیر وابسته: وفاداری به برند

متغیر میانجی: رضایت مشتری

 

10-جامعه آماری (توضیح جامعه و حجم آن):

جامعه آماری این تحقیق عبارتند از مشتریان شعب بانک توسعه تعاون استان کرمان.

 

11-نمونه آماری حجم نمونه:

در این تحقیق از یکی قواعد شناخته شده برای تعیین حداقل نمونه لازم در روش PLS  استفاده می شود که  توسط بارکلای  و همکاران(1995) ارائه شده است. این نویسندگان اظهار می نمایند که حداقل حجم نمونه لازم برای استفاده از روش PLS برابر بزرگترین مقدار حاصل از دو قاعده زیر می باشد:

  1. ده برابر تعداد شاخص های مدل اندازه گیری ای که دارای بیشترین شاخص در میان مدل های اندازه گیری مدل اصلی پژوهش است.
  2. ده برابر بیشترین روابط موجود در بخش ساختاری مدل اصلی پژوهش که به یک متغیر مربوط می شوند.

 

12-ابزارهای اندازه‌گیری و روش نمونه‌گیری:

در این پژوهش از روش نمونه گيري تصادفی ساده استفاده می شود. در این نمونه گیری به هر یک از افراد جامعه احتمال مساوی داده می شود تا در نمونه انتخاب شوند. به عبارت دیگر اگر حجم افراد جامعه N و حجم نمونه را n فرض کنیم، احتمال انتخاب هر فرد جامعه در نمونه مساوی n/N است (سرمد و همکاران،1390).

 

13-در صورت داشتن هدف کاربردی بیان نام بهره‌وران اعم از مؤسسات آموزشی و اجرایی و غیره:

بانک توسعه تعاون و سایر موسسات مالی و اعتباری

 

14-جنبه نوآوری و جدید بودن تحقیق در چیست؟

این پژوهش از چند بعد نسبت به پژوهش های مشابه دارای نوآوری می باشد. بعد اول به موضوع پژوهش باز می گردد. چرا که تا کنون پژوهشی در داخل کشور به بررسی رابطه بین تجربه مشتری با وفاداری به برند با توجه به نقش میانجی رضایت مشتری نپرداخته است. همچنین این پژوهش به لحاظ جامعه آماری و سازمان مورد مطالعه دارای نوآوری می باشد.

15-روش کار (چگونگی جمع‌آوری داده‌ها)

الف. نوع روش تحقیق:

این پژوهش از نظر هدف، کاربردی، از نظر ماهیت روش، توصیفی_پیمایشی و از نظر زمان انجام تحقیق، مقطعی می باشد.

 

ب. روش گرد‌آوری اطلاعات (میدانی، کتابخانه‌ای و غیره):

در تحقیق حاضر جهت گردآوری اطلاعات از دو روش کتابخانه ای و میدانی استفاده می شود.

 

ابزار گرد‌آوری اطلاعات (پرسشنامه‌، مصاحبه‌، مشاهده‌، آزمون‌، سنجش ،جدول‌، نمونه‌برداری‌، تجهیزات آزمایشگاهی، بانک های اطلاعاتی و شبکه‌های کامپیوتری و ماهواره‌ای و غیره):

در این تحقیق در روش میدانی از ابزار پرسشنامه استفاده شده و در روش کتابخانه ای نیز برای گردآوری اطلاعات از مقالات، کتابها و پایان نامه های مرتبط با موضوع استفاده می گردد.

 

ت. روش تجزیه و تحلیل اطلاعات:

در این تحقیق از تکنیک مدل معادلات ساختاری استفاده خواهد شد. مدل معادلات ساختاری (SEM) ترکیبی از دو مدل اندازه گیری و مدل ساختاری است. یکی از روشهای معادلات ساختاری مبتنی بر واریانس، روش حداقل مربعات جزئی (PLS) است که در این تحقیق از روش حداقل مربعات جزئی(PLS) و نرم افزار smart pls برای تجزیه و تحلیل داده استفاده خواهد شد.

 

[1] . Iglesias

[2] . Brakus

 

[1] . Biedenbach and Marell

دانلود مطالب رایگان دانشگاهی

اگر برای هریک از موارد فوق نیاز به مشاوره رایگان دارید، همین الان با ما تماس بگیرید.