ارزیابی رضایتمندی بیمه شدگان بیمه درمان تکمیلی در شرکت مورد نظر

انجام پایان نامه ارشد و دکتری موسسه ادیب مشاور

مقدمه

پشتوانه فعالیت­های بازاریابی، دستیابی به اطلاعات بازار برای انجام فعالیت­های بازاریابی است که این مهم از طریق تحقیقات بازار صورت می­پذیرد. امروزه به تناسب رقابتی شدن بازارها، شرکت­های انتفاعی سعی می­کنند به روش­های مختلف مشتریان را جذب نموده و با آن­ها رابطه بلندمدت ایجاد نمایند. البته پیدا کردن مشتری به­ تنهایی کافی نبوده و شرکت­ها باید با تدابیر لازم بتوانند مشتریان موجود را حفظ نمایند. اگر یک مرحله جلوتر را درنظر بگیریم، شرکت­ها ضمن جلب رضایت مشتریان فعلی باید بتوانند به مشتریان فعلی خود محصولات بیشتری ارائه کنند. این نوع استراتژی رشد (نفوذ در بازار) که نوعاً نسبت به انواع دیگر استراتژی، هزینه کمتری دارد باید مورد توجه مدیران ارشد شرکت باشد.

اجرای این استراتژی همانا کسب اطلاع از میزان رضایت مشتریان فعلی که از خدمات فعلی شرکت استفاده می­کنند می­باشد. شرکت در صورتی می­تواند زمینه فروش بیشتر به این مشتریان را فراهم نماید که اطلاعات کافی درباره این افراد و شرایط آن­ها را داشته باشد. یقیناً مدیران بازاریابی بدون بهره­ گیری از فنون و روش­های تحقیقات بازار نمی­توانند آنچنانچه باید به اهداف خود برسند. شرکت بیمه فردا که هم­ اکنون در صنعت بیمه کشور همچون نهال نوپائی است در شروع فعالیت­های تحقیقاتی خود در اولین مرحله بر آنست تا نظرات بیمه­ گذاران را نسبت به فعالیت­های خود بداند، لذا با توجه به دلایلی که در قسمت­های بعدی عنوان می­شود، نظرسنجی از بیمه­ گذاران درمان تکمیلی را در اولویت کار خود قرار داده است.

اهمیت و ضرورت تحقیق

اکنون در عصری به­ سر می­بریم که توجه به نیازها و خواسته­ های مشتریان در اولویت است. شناسایی نیازهای مشتریان و همچنین پی بردن به میزان رضایت مشتریان پس از استفاده از کالا و خدمات، ایجاب می­کند که عرضه­ کنندگان کالا و ارائه­ کنندگان خدمات بطور مستمر با مشتریان خود در ارتباط بوده و نظرات آن­ها را جویا شوند. از طرف دیگر وجود رقابت در بازار، مشتریان را در موقعیت انتخاب قرار می­دهد. فعالیت در محیط رقابتی و توجه به نیازهای مشتریان ایجاب می­کند تا با سنجش رضایت و گرفتن نظرات مشتریان فرایند عرضه کالا و ارائه خدمات را طوری هدایت نمود که بیشترین مطلوبیت را ایجاد نماید. از این­رو طرح­های نظرسنجی اهمیت و ضرورت خود را نشان می­دهد تا ضمن احترام و اهمیت به نظرات مشتریان، اطلاعات لازم را در اختیار مدیران و تصمیم­گیران بگذارد.

موضوع مهمی که از طرف مدیرعامل محترم به­ عنوان شعار شرکت مطرح شده است «مشتری ­مداری» است. مشتری­ مداری این نیست که فقط به هنگام دریافت حق بیمه از مشتری به نحو احسن پذیرائی کنیم و پس از فروش او را به حال خود رها کنیم. همان­طور که می­دانیم فروش بیمه­ نامه نوعاً متفاوت از فروش و ارائه سایر خدمات است.

بیمه­ گذار در طول مدت بیمه و تا زمان انقضای بیمه­ نامه با بیمه­گر در ارتباط است و در شرایطی خاص می­تواند نسبت به فسخ بیمه­ نامه اقدام نمایند. با توجه به حساسیت موضوع و از دست دادن بازار در هر لحظه ضرورت و اهمیت مراجعه به مشتری دوچندان می­شود.

اهداف اصلی تحقیق

مهم­ترین اهدافی که برای این طرح نظرسنجی درنظر گرفته شده است، به ­شرح زیر است:

1- شناسایی مهم­ترین انگیزه­های استفاده از بیمه درمان

2- تعیین میزان آگاهی بیمه­ گذاران از تعهدات بیمه­ گر (نحوه اطلاع­ رسانی مفاد قرارداد و آگاهی از میزان پوشش­های بیمه­ ای)

3- تعیین میزان رضایت­مندی بیمه ­گذاران شامل:

  • رضایت از میزان پرداخت خسارت
  • رضایت از طول مدت زمان پرداخت خسارت
  • رضایت از برخورد پرسنل شرکت بیمه فردا

4- تعیین میزان تمایل بیمه­ گذاران به خرید از سایر خدمات بیمه ­ای شرکت فردا علاوه بر بیمه درمان تکمیلی

 

انجام پایان نامه مدیریت بازرگانی بیمه

 

دوره زمانی انجام تحقیق

انجام این نظرسنجی از تاریخ 15/11/81 طبق ابلاغ مدیرعامل محترم به معاونت بازرگانی شروع شد. مراحل انجام کار طبق جدول شماره 1-1 می­باشد.

جدول شماره 1-1- مراحل انجام تحقیق

ردیف نوع فعالیت تاریخ شروع تاریخ پایان نفر - ساعت
1 تهیه طرح تحقیق و تصویب آن 15/11/80 25/11/80 40
2 طراحی پرسشنامه 20/11/80 25/11/80 30
3 انجام تست مقدماتی 1/12/80 9/12/80 60
4 عملیات میدانی (تکمیل پرسشنامه و جمع­آوری اطلاعات) 10/12/80 30/1/81 200
5 ایجاد بانک اطلاعاتی 20/12/80 29/12/80 7
6 وارد کردن اطلاعات به رایانه 21/12/80 1/2/81 40
7 تدوین گزارش نهایی تحقیق (گزارش­نویسی دستی – غلط­گیری) 9/2/81 31/2/81 107
8 تایپ 12/2/81 5/3/81 5/105

 

قلمرو زمانی انجام تحقیق

قلمرو زمانی این تحقیق ده ماه اول سال 1380 (از 1/1/80 لغایت 1/10/80) می­باشد. به این معنی که آمار و ارقام مربوط به ارائه خدمات بیمه درمان تکمیلی در این فاصله زمانی مورد نظر محققین بوده است. شرکت­هایی که قبل از این تاریخ قراردادشان منقضی شده و اقدام به تمدید آن نکرده­ اند و همچنین شرکت­هایی که بعد از این تاریخ با شرکت فردا قرارداد درمان منعقد کرده­اند، جزء جامعه آماری تحقیق محسوب نشده­اند.

قلمرو مکانی تحقیق

این تحقیق در گروه ...انجام شده و به کلیه شرکت­های تابعه ایران ...که در فاصله زمانی 1/1/80 لغایت 1/10/80 از شرکت بیمه فردا بیمه درمان تکمیلی خریده بودند، مراجعه شد. از لحاظ پراکندگی جغرافیایی، این شرکت­ها بیشتر در ... واقع شده­ اند.

قلمرو موضوعی انجام تحقیق

موضوع تحقیق عبارت است از «نظرسنجی بیمه­ گذاران بیمه درمان تکمیلی در ...».

در این تحقیق به­ دنبال این هستیم تا به نظریات مشتریان و بیمه­ گذارانی که از شرکت بیمه فردا بیمه درمان خریداری نموده­ اند، پی برده و ضمن شناسایی انگیزه آن­ها در خرید و تمدید بیمه­ نامه، رضایت آن­ها را نیز تا حد امکان بسنجیم. بیمه­ گذاران بیمه درمان تکمیلی ... از این جهت انتخاب شده است که:

1) این افراد به سهولت در دسترس هستند.

2) امکان انجام عملیات میدانی تحقیق در شرکت­های تابعه ایران خودرو با توجه به ارتباطات کاری راحت­تر است.

3) در پرداخت خسارت درمان به ... تا حدودی آزادی عمل داریم.

سئوالات اصلی تحقیق

سئوالات اصلی تحقیق که طبق اهداف تحقیق می­باشد، به­شرح زیر است:

1- انگیزه بیمه­ گذاران برای استفاده از این نوع بیمه (بیمه درمان تکمیلی) چیست؟

2- آیا بیمه­ گذاران از تعهدات شرکت فردا اطلاع دارند؟

3- آیا بیمه­ گذاران از خدمات شرکت فردا راضی هستند؟

تعریف مفهومی واژه­ها 

- بازاریابی: فعالیتی انسانی در جهت ارضای نیازها و خواسته ­ها از طریق فرایند مبادله

- تعریف دیگری از بازاریابی: همه تلاش­های نظام­ مند برای شناخت نظام بازار و اقدام مناسب نسبت به انواع تقاضاها با توجه به نظام ارزشی جامعه و هدف­های سازمان

- تحقیقات بازار: عبارت است از روش عینی، منظم و منسجم که از طریق آن اطلاعات لازم و مناسب برای تصمیم­ گیری مدیران بازاریابی فراهم می­آید.

- بیمه ­نامه: سندی است که جزئیات کامل قرارداد بین بیمه­ گر و بیمه­ گذار در آن نوشته می­شود.

- بیمه­ گذار: شخص یا سازمانی است که بیمه ­گر برای او بیمه ­نامه صادر می­کند و معمولاً منافع بیمه­ نامه به وی پرداخت می­شود.

- بیمه ­گر: سازمانی است که ضمن صدور بیمه­ نامه تعهد می­کند که در قبال دریافت حق بیمه، کلیه خسارت­های وارده به بیمه ­گذار را در چارچوب مفاد بیمه پرداخت نمایند.

- بیمه شده: فردی است که وضعیت جسمی و سلامت وی موضوع بیمه است.

- بیمه­ های گروهی: به انواعی از بیمه­ ها اطلاق می­شود که همزمان تعدادی از کارکنان یا کارگران یک سازمان را تحت پوشش قرار می­دهد. این نوع بیمه معمولاً در گروه­های کارفرمائی و کارگری رایج است.

- بیمه شدۀ اصلی: منظور از بیمه شده اصلی در این طرح خود پرسنل (اعم از کارمندان و کارگران) شرکت­های مورد نظر تحقیق هستند که تحت پوشش بیمه درمان تکمیلی هستند.

- بیمه درمان تکمیلی: منظور از بیمه درمان تکمیلی، پرداخت آن قسمت از هزینه­ های درمان است که در تعهد بیمه­ گرهای دیگر (اول) مانند تأمین اجتماعی یا آینده­ ساز نمی­باشد.

- استفاده از بیمه درمان: منظور از استفاده از بیمه، داشتن پوشش بیمه­ ای است حال چه بیمه ­گذار خسارت دریافت کرده باشد و چه خسارت دریافت نکرده باشد. زیرا فرض بر آن است که بیمه­گذار با داشتن بیمه ­نامه از آرامش و آسودگی خاطری برخوردار شد که ناشی از خرید بیمه­ نامه است. بنابراین نوعاً از بیمه خود استفاده می­کند.

- سقف تعهدات: عبارت است از حداکثر تعهداتی که در بیمه ­نامه قید شده است.

- خسارت: ضرر و زیانی که در اثر حوادث تعریف شده در قرارداد بیمه به بیمه شده وارد می­شود و بیمه­ گر طبق قرارداد موظف به جبران آن است.

- فرانشیز: مقداری از خسارت که بر عهده بیمه­ گذار است.

- لیزیک: عیوب انکساری چشم

- هزینه­ های پاراکلینیکی: عبارت است از کلیه هزینه ­های درمان سرپائی شامل رادیوگرافی - رادیولوژی - سی­تی اسکن - MRI و...

 

موضوع پایان نامه مدیریت مالی و حسابرسی

موضوع پایان نامه مدیریت کارآفرینی،مدیریت بازرگانی،مدیریت mba،مدیریت اجرائی،مدیریت دولتی،مدیریت استراتژی

پروپوزال مدیریت فناوری اطلاعات

پروپوزال ارشد حسابداری (مدیریت بدهی-دارایی بانکهای در بورس)

پروپوزال مدیریت مالی (تاثیر حساسیت وجه‌نقد نگهداری شده‌ی نامتقارن)

مشاوره تخصصی انجام پایان نامه ارشد

یکی از مهمترین وظایف دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) انجام پایان نامه می باشد. فقر اساتید خبره در زمینه های مختلف علمی تحقیقاتی در برخی دانشگاه های داخلی و خارجی موجب سردرگمی دانشجویان عزیز گردیده است، موسسه ادیب مشاور مفتخر است که در پاسخ به این نیاز طی ده سال فعالیت به تعداد بیشماری از دانشجویان ارشد و دکتری خدمات مشاوره تخصصی ارايه داده است.

به طور کلی انجام پایان نامه کاری زمان بر است که دانش و تجربه زیادی نیازمند است. موسسه ادیب مشاور با چندین سال تجربه در عرصه مشاوره و با در اختیار داشتن متخصصین و اساتیدی با تجربه آماده مشاوره و آموزش پایان نامه در کلیه رشته های دانشگاهی می باشد.

علاوه بر این موسسه ادیب مشاور، در زمینه شبیه سازی مقالات، پایان نامه ها و انجام پروژه ها با برنامه نویسی نیز به دانشجویان کشور عزیزمان خدمات لازم را ارائه می کند. این خدمات شامل تحلیل آماری، پیاده سازی با انواع نرم افزارهای مهندسی، برنامه نویسی با انواع زبان های برنامه نویسی و تهیه پرسش نامه می شود.

به طور کلی سر فصل های خدمات موسسه ادیب مشاور عبارتند از:

مشاوره پروپوزال در رشته مدیریت، حسابداری، مهندسی برق قدرت، مهندسی برق الکترونیک، مهندسی کامپیوتر و روانشناسی و دیگر رشته ها

مشاوره پایان نامه در رشته مدیریت، حسابداری، مهندسی برق قدرت، مهندسی برق الکترونیک، مهندسی کامپیوتر و روانشناسی و دیگر رشته ها

استخراج مقاله از پایان نامه در رشته مدیریت، حسابداری، مهندسی برق قدرت، مهندسی برق الکترونیک، مهندسی کامپیوتر و روانشناسی و دیگر رشته ها

شبیه سازی انواع مقالات مهندسی

تحلیل آماری پایان نامه های آماری

تهیه پرسش نامه در رشته های مختلف دانشگاهی

تهیه پرسش نامه آنلاین در بستر اینترنت

مشاوره رایگان در انتخاب موضوع پایان نامه های مهندسی و سایر رشته ها

انجام پروژه های برنامه نویسی با انواع زبان های برنامه نویسی از قبیل پایتون، متلب و آموزش کامل پروژه انجام شده در قالب فیلم آموزشی

انجام پروژه های شبیه سازی شبکه یا پایان نامه های مرتبط با شبکه با نرم افزارهای NS2 و NS3

انجام پایان نامه ادیب مشاور، انجام پایان نامه، انجام پایان نامه ارشد، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد، انجام رساله دکتری، انجام پایان نامه دکتری

اگر برای هریک از موارد فوق نیاز به مشاوره رایگان دارید، همین الان با ما تماس بگیرید.