عنوان فارسي پايان ‌نامه

تاثیر حساسیت وجه‌ نقد نگهداری شده‌ی نامتقارن نسبت به جریان‌های نقدی با استفاده از منطق فازی

پروپوزال مدیریت مالی (تاثیر حساسیت وجه‌نقد نگهداری شده‌ی نامتقارن)

 

در نمونه پروپوزال ارشد مدیریت مالی و حسابداری به دنبال ارائه طرحی جهت یادگیری دانشجویان ارشد با ساختار کلی پروپوزال هستیم که دانشجو بتواند با مطالعه پروپوزال در روند انجام پایان نامه ارشد آشنایی پیدا کند و توان تدوین پروپوزال و پایان نامه را داشته باشد.از آنجایی که دانشجویان در مقطع ارشد آشنایی اولیه ای با روند انجام پروپوزال و انجام پایان نامه ندارند و در این مسیر نیازمند مشاوره در انجام پایان نامه هستند بنابراین سعی شده است که با ارائه موضوعات پایان نامه،نمونه پروپوزال ارشد و نمونه پایان نامه ارشد دانشجویان را در این مسیر یاری رسانده و آشنایی لازم را در این مسیر کسب نمایند.لازم است که دانشجویان عزیر با دقت نمونه موضوعات پایان نامه و نمونه پروپوزال ها و پایان نام های ارائه شده را با دقت مطالعه نموده و با نمونه برداری از هر قسمت به تدوین پروپوزال و پایان نامه خود اقدام نمایند.امید است که در این راه بتوانیم همواره مشاور و همراه شما باشیم .

در قسمت دفاعیه پایان نامه نیز نمونه پاورپوینت ارشد قرار داده هست که دانشجویان بتوانند جهت اماده سازی پاورپوینت دفاع پایان نامه استفاده نمایند.یک دفاع موفق منوط به مطالعه با دقت پایان نامه و رفع اشکال پایان نامه و سپس ارائه پاورپوینت با قسمت های پایان نامه همراه با آرامش در زمان دفاع می باشد.موسسه ادیب مشاور همواره در تمامی این مراحل در کنار شما عزیزان خواهد بود.

مقدمه

وجه‌نقد از منابع مهم و حیاتی در هر واحد انتفاعی است و ایجاد توازن بین وجوه نقد در دسترس و نیازهای نقدی مهم‌ترین عامل سلامت هر واحد انتفاعی محسوبمی‌شود. وجه‌نقد از طریق عملیات عادی و سایر منابع تأمین مالی به واحد انتفاعی وارد و در راستای اجرای عملیات، پرداخت سود، بازپرداخت بدهی‌ها مصرف می‌شود.رویه‌ی ورود و خروج وجوه نقد در هر واحد انتفاعی منعکس کننده‌ی تصمیم‌گیری‌های مدیریت در راستای برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت عملیاتی، پروژه‌هایسرمایه‌گذاری و تامین منابع مالی است (دستگیر، 1385).

وجه نقد یکی از مهم‌ترین اقلام تشکیل دهنده‌ی دارایی‌های جاری هر شرکتی است که نقش مهمی در فرآیند اجرای عملیات شرکت‌ها و واحدهای انتفاعی دارد. بنابراین یکی از وظایف بسیار مهم مدیران مالی، پیش‌بینی جریان‌های مناسب ورود و خروج وجه نقد است. به عبارتی مدیریت وجه نقد از مهم‌ترین وظایف در فرآیند مدیریت مالی است زیرا از یک‌سو کمبود وجه نقد موجب می‌شود که شرکت در برآورده کردن نیازهای روزمره با مشکل روبرو شود و از سوی دیگر نگهداری سطح بالایی از وجه نقد برای شرکت هزینه‌ی فرصت به‌همراه دارد. با وجود این بسیاری از شرکت‌ها به دلیل انعطاف‌پذیری در نشان دادن واکنش‌های مناسب نسبت به موقعیت‌های پیش‌بینی نشده و

هم‌چنین نیازهای روزمره تمایل به نگهداری مقادیر زیادی وجه نقد دارند (تروئل و سولانو، 2008).

در حال حاضر تصمیم‌گیری برای تعیین میزان ذخایر نقدی تبدیل به یکی از عوامل قابل توجه در بازارهای سرمایه، افزایش توانایی شرکت برای استفاده از فرصت‌های سرمایه‌گذاری ارزشمند و اجتناب از هزینه‌های بالای تامین منابع مالی خارجی است. بر همین پایه جریان‌های ورود و خروج وجوه نقد و توانایی دسترسی واحدهای انتفاعی به آن پایه و اساس بیشتر تصمیم‌گیری‌ها ی گروه‌های عمده‌ی استفاده‌کننده از اطلاعات مالی واحدهای انتفاعی را تشکیل می‌دهد. بنابراین میزان نگه‌داشت وجوه نقد عاملی تعیین کننده در سیاست‌های تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران است که بررسی واکنش شرکت‌ها نسبت به سطح نگه‌داشت وجوه نقدشان در اثر مقابله با جریان‌های نقدی مثبت و منفی می‌تواند به ادبیات این حوزه بیفزاید.

در سال‌های اخیر پژوهش‌های وسیعی  در رابطه با دلایل نگه‌داشت وجه نقد انجام گرفته است (بیتس و همکاران، 2009؛ ریدیک و وایتد، 2009؛ لو و همکاران، 2012؛ هارفورد و همکاران، 2012). یافته‌های پژوهش‌ها حاکی از آن است که شرکت‌ها برای تامین منابع مالی سرمایه‌گذاری‌های جدید یا برای کاهش احتمال بحران مالی به نگهداری وجوه نقد می‌پردازند.

نگهداری وجه نقد در اصل کمک می‌کند تا از هزینه‌های بالای تامین منابع مالی خارجی زمان کمبود وجه نقد جلوگیری شود. ریدیک و وایتد (2009) نشان دادند که شرکت‌ها با افزایش در جریان نقدشان تمایل دارند تا وجوه نقد نگهداری شده‌ی خود را به سرمایه‌گذاری تبدیل کنند. بنابراین شرکت برای تامین بودجه‌ی پروژه‌‌های سودآور از وجوه نقد نگهداری شده استفاده می‌کند. یعنی موقعی که جریان نقدی شرکت مثبت است تغییر در وجوه نقد نگهداری شده منفی است و در مقابل زمانی‌که شرکتی جریان نقدی منفی دارد معمولا نشان دهنده‌ی بهره‌وری پایین بوده با عنایت به استدلال ریدیک و وایتد (2009) در این شرایط چنین شرکتی با فسخ پروژه‌های کم‌بازده خود سطح نگه‌داشت وجه نقد را انباشته می‌کند.

در حالت کلی اطلاعات مربوط به سطح وجوه نقد نگهداری شده‌ی شرکت‌ها و جریان‌های نقدی از دسته عناصر مهم صورت‌های مالی هستند و بررسی ارتباط بین تغییرات در سطح نگه‌داشت وجوه‌نقد به واسطه‌ی جریان‌های نقدی هدف اصلی پیش‌رو در این پژوهش است.

اهمیت و ضرورت پژوهش(پایان نامه)

با توجه به این‌که این موضوع در هاله‌ای از مبانی نظری و تجربی متضاد و متناقض قرار دارد هدف این پژوهش بسط و توسعه‌ی مبانی نظری و تجربی در زمینه‌ی مطالعه‌ی حساسیت نامتقارن سطح وجه نقد نگهداری شده به جریان‌های نقدی است. واژه‌ی حساسیت نامتقارن سطح وجه نقد نگهداری شده به جریان‌های نقدی به درصد تغییرات در سطح نگه‌داشت وجه نقد در اثر جریان‌های نقدی گفته می‌شود (آچاریا و همکاران، 2007؛ بیتس و همکاران، 2009).

اهداف پژوهش (پایان نامه)
 

هدف اصلی پژوهش مطالعه و بررسی اثر ناهمسان میان سطح نگه‌داشت وجه نقد و جریان‌های نقدی یا به بیانی حساسیت نامتقارن سطح وجه نقد نگهداری شده به جریان‌های نقدی در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران است.

فرضیه های پژوهش (پایان نامه)

فرضیه‌ی 1: حساسیت سطح وجوه‌نقد نگهداری شده نسبت به جریان‌های نقدی مثبت، متفاوت از حساسیت سطح وجوه ‌نقد نگهداری شده نسبت به جریان‌های نقدی منفی است.

فرضیه‌ی 2: در شرکت‌های بزرگ حساسیت سطح وجه نقد نگهداری شده نسبت به جریان‌های نقدی در مقایسه با شرکت‌های کوچک بیشتر است.

پروپوزال مدیریت مالی (تاثیر حساسیت وجه‌نقد نگهداری شده‌ی نامتقارن)

 

روش‌شناسی پژوهش (پایان نامه):

از آن‌جا که انجام پژوهش با داده‌های واقعی شرکت‌ها سر و کار دارد برای فراهم آوردن اطلاعات شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران که با توجه به متغیرهای پژوهش مربوط به صورت‌های مالی شرکت‌ها می‌شود از منابع مختلفی مانند لوح‌های فشرده‌ی سازمان بورس اوراق بهادار تهران، نرم‌افزار ره‌آورد نوین و سایت اطلاع‌رسانی بورس به نشانی www.rdis.ir استفاده شده است. هدف اصلی مجموعه‌ی نظریه‌های فازی توانایی آن در بیان دانش و اطلاعات غیر دقیق است. یک مجموعه‌ی فازی شامل عناصری است که درجه‌های متغیر عضویت در مجموعه را دارا می‌باشد. تابع عضویت شامل اعداد حقیقی صفر و یک است که بیان‌گر درجه‌ی عضویت یک عضو متعلق به مجموعه‌ی فازی می‌باشد. درجه‌ی بزرگ‌تر عضویت (نزدیک‌تر به یک) شدت بالای عضو مذکور به آن مجموعه را نشان می‌دهد. درجه‌ی عضویت برابر صفر و یک به‌معنی عدم عضویت و عضویت کامل می‌باشد. اعداد فازی یک مجموعه‌ی فازی محدب و نرمال با تابع عضویت f(x) است که نرمال بودن و تحدب را نشان می‌دهد. نرمال بودن به این معنی است که حداقل یک x نزدیکی در بیان اعداد فازی دارد. تحدب نیز بیان‌گر شکل محدب یک مجموعه‌ی فازی است. به‌طور کلی می‌توان چنین بیان نمود که جایی‌که پیچیدگی سیستم در حدی است که نمی‌توان با دقت و صراحت در مورد پارامتها،مشخصه‌ها و رفتار سیستم قضاوت کرد. مفهوم فازی جهت مدل‌سازی و تحلیل مطرح می‌شود. مدل‌های منطق فازی مجموعه‌های فازی را برای بررسی و توصیف پدیده‌های پیچیده به‌کار می‌گیرند و از عملیات منطقی برای نتیجه‌گیری استفاده می‌کنند.

گردآوری اطلاعات

در این پژوهش با مراجعه به منابع کتابخانه‌ای شامل کتب‌، مجلات هفتگی و ماهانه‌، فصلنامه‌ها، انتشارات مراکز تحقیقاتی و پژوهشی‌، سازمان‌ها و نهادهای آموزشی و اجرایی‌، پایان نامه‌های تحصیلی و پژوهشی مرتبط‌، جستجو در پایگاه‌های الکترونیکی اطلاعات از قبیل اینترنت و مراجعه به سازمان بورس اوراق بهادار تهران و نرم افزار ره‌آورد نوین به گردآوری اطلاعات پرداخته شده است‌.

قلمرو پژوهش(پایان نامه)

الف‌) قلمرو موضوع : تاثیر حساسیت وجه‌نقد نگهداری شده‌ی نامتقارن نسبت به جریان‌های نقدی

ب‌) قلمرو زمانی : با توجه به اهمیت موضوع قلمرو زمانی سال‌های 1392-1388 می‌باشد؛

پ‌) قلمرو مکانی : در این پژوهش‌، قلمرو مکانی بورس اوراق بهادار تهران می‌باشد‌.

متغیرهای پژوهش (پایان نامه)
متغیر وابسته سطح وجه نقد نگهداری شده
متغیر مستقل جریان نقدی عملیاتی
 

متغیرهای کنترل

شاخص کیو توبین
اندازه‌ی شرکت
نسبت بدهی‌های کوتاه‌مدت به مجموع کل دارایی‌ها
متغیر مصنوعی جریان‌های نقدی عملیاتی منفی باشد برابر یک، و در غیر این‌صورت برابر صفر

 

مدل آماری پژوهش (پایان نامه)

برای آزمون فرضیه‌ی پژوهش، از مدل ریدیک و وایتد (2009) استفاده شده است:

Δ Cash Holdings it = α0 + α1 Cash Flow it + α2 Neg it + α3 Cash Flow it × Neg it + α4 Tobins’ Q + α5 Size it + α6 Ncwc it + α7 Short Debt it-1 + εi.t

 

Δ Cash Holdings it : سطح وجه نقد نگهداری شده در شرکت‌ها است که با کسر وجوه نقد در سال t از وجوه نقد سال t-1 تقسیم بر کل دارایی‌ها به‌دست می‌آید.

Cash Flow it : جریان نقدی عملیاتی در شرکت است که از نسبت خالص جریان‌های نقدی عملیاتی به کل دارایی‌ها محاسبه می‌شود.

Tobins’ Q : شاخص کیو توبینکه برابر نسبت ارزش بازار به ارزش دفتری است.

Size it : اندازه‌ی شرکت که برابر لگاریتم فروش کل است.

Ncwc it : سرمایه در گردش منهای وجوه نقد تقسیم بر مجموع کل دارایی‌ها

Short Debt it-1 : نسبت بدهی‌های کوتاه‌مدت به مجموع کل بدهی‌ها

Neg it : متغیر مصنوعی است که در صورتی‌که شرکتی جریان‌های نقدی عملیاتی منفی باشد برابر یک، و در غیر این‌صورت برابر صفر در نظر گرفته شود.

پروپوزال مدیریت مالی (تاثیر حساسیت وجه‌نقد نگهداری شده‌ی نامتقارن)

پروپوزال مدیریت مالی وجه نقد

 

پیشینه پژوهش های خارجی و داخلی

لو و هنریچ (2012) در پژوهشی به مطالعه‌ی ارتباط بین عدم تقارن اطلاعاتی و سطح وجوه نقد نگه‌داشته شده پرداختند. یافته‌های حاصل از پژوهش بیان‌گر این است که شرکت‌هایی که از سطح عدم تقارن بیشتری برخوردارند، وجوه نقد کمتری نگهداری می‌کنند.

هارفورد و همکاران (2012) در پژوهشی انگیزه‌ی شرکت‌ها را در نگهداری وجوه نقد مطالعه کردند. یافته‌های پژوهش بیان‌گر این است که شرکت‌هایی که دارای فرصت‌های سرمایه‌گذاری بلندتری هستند وجوه نقد بیشتری را نگهداری می‌کنند. هم‌چنین یافته‌های پژوهش نشان می‌دهد که شرکت‌هایی که فرصت بیشتری برای سرمایه‌گذاری دارند، سود کمتری به سهامداران پرداخت می‌کنند.

حسنی (1392) ارتباط بین حساسیت جریان نقد سرمایه‌گذاری و محافظه‌کاری را مورد مطالعه قرار داد. یافته‌های پژوهش نشان می‌دهد بین شاخص حساسیت جریان نقدی سرمایه‌گذاری و شاخص محافظه‌کاری حسابداری ارتباط معکوس و معنی‌داری وجود دارد.

قربانی و عدیلی (1391) به مطالعه‌ی ارتباط بین نگه‌داشت وجوه‌نقد و ارزش شرکت در وضعیت عدم تقارن اطلاعاتی در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران پرداختند. یافته‌های پژوهش حاکی از آن است که در وضعیت عدم تقارن اطلاعاتی بین نگه‌داشت وجوه نقد و ارزش شرکت ارتباطی معکوس و معنی‌دار وجود دارد و یافته‌های پژوهش تایید کننده‌ی نظریه‌ی جریان نقدی آزاد هستند.

ملکیان و همکاران (1390) به مطالعه‌ی ارتباط بین وجوه نقد نگهداری شده و عوامل تعیین کننده‌ی آن پرداختند. یافته‌های پژوهش بیان کرد که بین اندازه‌ی شرکت، دارایی‌های ثابت و اهرم با وجوه نقد نگهداری شده ارتباطی معکوس وجود دارد.

 

موضوع پایان نامه مدیریت مالی و حسابرسی

موضوع پایان نامه مدیریت کارآفرینی،مدیریت بازرگانی،مدیریت mba،مدیریت اجرائی،مدیریت دولتی،مدیریت استراتژی

پایان نامه مدیریت مالی

پروپوزال ارشد حسابداری (مدیریت بدهی-دارایی بانکهای در بورس)

پروپوزال مدیریت مالی (تاثیر حساسیت وجه‌نقد نگهداری شده‌ی نامتقارن)

دانلود رایگان پایان نامه حسابداری تاثیر محافظه کاری حسابداری بر انعطاف پذیری مالی شرکت ها 

 

خدمات ادیب مشاور در زمینه رشته حسابداری و مدیریت مالی

 

انجام تحلیل آماری رشته حسابداری و مدیریت مالی

طراحی پرسشنامه رشته حسابداری و مدیریت مالی

استفاده از نرم افزارهای تخصصی همچون لیزرل (lisrel)، اس پلاس(S plus)، مینی تب(minitab)، ساس(SAS)، اس پی اس اس (SPSS)

دانلود رایگان مطالب دانشگاهی

اگر برای هریک از موارد فوق نیاز به مشاوره رایگان دارید، همین الان با ما تماس بگیرید.