پروپوزال مهندسی صنایعتوسعه یک مدل قیمتگذاری تولید و توزیع دارو با رویکرد نظریه بازی­ها در شرایط رقابت با واردکننده

در نمونه پروپوزال ارشد مهندسی صنایع به دنبال ارائه طرحی جهت یادگیری دانشجویان ارشد با ساختار کلی پروپوزال هستیم که دانشجو بتواند با مطالعه پروپوزال در روند انجام پایان نامه ارشد آشنایی پیدا کند و توان تدوین پروپوزال و پایان نامه را داشته باشد.از آنجایی که دانشجویان در مقطع ارشد آشنایی اولیه ای با روند انجام پروپوزال و انجام پایان نامه ندارند و در این مسیر نیازمند مشاوره در انجام پایان نامه هستند بنابراین سعی شده است که با ارائه موضوعات پایان نامه،نمونه پروپوزال ارشد و نمونه پایان نامه ارشد دانشجویان را در این مسیر یاری رسانده و آشنایی لازم را در این مسیر کسب نمایند.لازم است که دانشجویان عزیر با دقت نمونه موضوعات پایان نامه و نمونه پروپوزال ها و پایان نام های ارائه شده را با دقت مطالعه نموده و با نمونه برداری از هر قسمت به تدوین پروپوزال و پایان نامه خود اقدام نمایند.امید است که در این راه بتوانیم همواره مشاور و همراه شما باشیم .

در قسمت دفاعیه پایان نامه نیز نمونه پاورپوینت ارشد قرار داده هست که دانشجویان بتوانند جهت اماده سازی پاورپوینت دفاع پایان نامه استفاده نمایند.یک دفاع موفق منوط به مطالعه با دقت پایان نامه و رفع اشکال پایان نامه و سپس ارائه پاورپوینت با قسمت های پایان نامه همراه با آرامش در زمان دفاع می باشد.موسسه ادیب مشاور همواره در تمامی این مراحل در کنار شما عزیزان خواهد بود.

 

 مهندسی صنایع با رویکرد فازی و روش تاپسیس

بیان مسئله

امروزه رشد بیش از پیشه رقابت در زنجيره تأمين باعث شده است تا پژوهشهاي بيشتري در اين زمينه انجام گيرد. در اين ميان مدل رقابتی فروشنده–خريدار به عنوان خمیر مایه هر زنجيره تأمين بسیار مورد توجه و پیگیری  است. زنجيره تأمين خريدار–فروشنده از يك توليدكننده تشکیل شده است كه به صورت ویژه محصول را به خرده فروش ميفروشد و خرده فروش آن را به مشتري ميفروشد. عموما واژه فروشنده، تأمين كننده و توليدكننده به جاي يكديگر به كار رفته اند؛ كه منظور همان فروشنده مي باشد و همچنين عبارت خرده فروش به عنوان خريدار به كار رفته است[15].

دارو یک کالای استراتژیک است که با سلامت مردم و جامعه در ارتباط است و کوچک‌ترین اختلال در زنجیره تأمین آن می‌تواند جامعه را با بحران روبه‌رو کند. خواست مشتری بر کیفیت بالا و خدمت رسانی سریع است، در نتیجه شرکت های تولیدی دارو در بازار رقابتی موجود، مجبور به همکاری با بخش های متنوع به منظور دستیابی به مزایای رقابتی با هدف کسب سهم بیشتری از بازار هستند[17].

عموما يكي از جذابترين و قابل تامل ترين ویژگی های رشد يافته در مديريت زنجيره تامين، توجه به مسائل همكاري و رقابت بین اعضاي زنجيره مي باشد[17]. بر این اساس فعالیت هایی نظیر برنامه ریزی عرضه و تقاضا، تهیه مواد، تولید و برنامه ریزی محصول، خدمت نگهداری کالا، کنترل موجودی، توزیع، تحویل و خدمت به مشتری که قبلا همگی در سطح شرکت انجام می شد اینک به سطح زنجیره عرضه انتقال پیدا کرده است. در این بین نظريه بازيها ميتواند ابزار مفيدي در بررسي مسائل مديريت زنجيره تامين باشد.

در يك زنجيره تامين، يك واحد تصميم گير به صورت یکپارچه، فعاليت هاي اعضاي زنجيره را کنترل میکند تا در مجموع عملكرد كل زنجيره بهينه شود. در يك زنجيره تامين غيریکپارچه، كه هر عضو از زنجيره يك تصميم گيرنده واحدی است، دو حالت ممكن است رخ دهد[11]:

 1. اعضاي زنجيره تامين براي رشد کارایی اصولا به رقابت مي پردازند. اصولا براي دسترسی به سهمي از يك منبع محدود و یا اینکه دستیابی به سهمي از بازار تقاضاي يك محصول، در يك سطح از زنجيره تامين رقابت به وجود می آید. لذا، مسائل مرتبط با بازي هاي رقابتي در تحليل زنجيره هاي تامين غيرمتمركز مورد استفاده قرار ميگيرد.
 2. اعضاي زنجيره تامين ممكن است هماهنگ شوند كه بوسيله یکپارچه سازی استراتژي هاي خود، همزمان با بهينه سازي کارایی شخصي خود، عملكرد مجموعه را نيز بهينه نمايند. طبيعتا يكي از مهم ترين روش ها براي تحليل اين نوع از زنجيره هاي تامين غيریکپارچه، نظريه بازي هاي باهمكاري و بدون همكاري است كه به تحليل تصميم گيري هاي همزمان يا ترتيبي با حضور چند رقیب، تحت شرايط اطلاعات كامل يا غيركامل ميپردازد.

برای حمایت از تصمیمات زنجیره تامین، تئوری هایی وجود دارند که باعث می شود تا منطبق با تصمیمات زنجیره آنها را بررسی نماییم. قیمت گذاری و کیفیت از گزینه های بسیار مهم و کارآمد برای شرکت های رقیب می باشند و باعث می شود تا در بین رقابت کنندگان تلاش برای بهبود تولید محصولی ارزان و با کیفیت باشد[12]. از اینرو، شرکتها باید تصمیمات هماهنگ شده ای را براساس میزان کیفیت و قیمت گذاری اقتباس نمایند تا بر سیاست های کنترل بهینه تمرکز داشته باشند و متغیرهای زمانی و کیفیتی را برای خود تعریف نمایند که در دراز مدت بتوانند به سطوح متعدد زنجیره تامین هدایت شود[13].

در بازار و شرایط رقابتی فعلی، قیمت گذاری یکی از ابزارهای مهم و اثرگذار در تعیین سهم بازار یک سازمان می باشد[14]. یکی از رویکردهایی که در تحقیقات علمی روز جهت استفاده در تصمیم گیری برای قیمت گذاری محصول در بازار رقابتی مطرح گردیده است، نظریه بازی می باشد. رویکرد نظریه بازی قلمرو وسیعی را در بر می گیرد و تا کنون نتایج جالبی از آن در حوزه های مختلف تصمیم گیری حاصل شده است. در شکل زیر زنجیره تامین داروی ایران آورده شده است.

با توجه به تعادل در قدرت تصميم گيري بين اعضاي داخلی زنجيره تامین داروی کشور، دو مدل از ديدگاه نظريه بازي ها قابل بررسي است[15]:

 1. فروشنده و خريدار داراي قدرت برابری در تصميم گيري دارند و بطور مستقل، بدون همكاري و همزمان به بهينه سازي ميزان سود شخصي خود مي پردازند. در اين حالت بازی نش بین این دو در جریان است و نتیجه آن را تعادل نش می نامند.
 1. بازي بدون همكاري همزمان می شود. در این مدل، خريدار و فروشنده براي بهينه سازي سود كل زنجيره، در تعيين متغيرهاي تصميم با يكديگر همكاري دارند.

عموما تقاضاي هر محصول به کیفیت محصول و قيمت فروش آن به مشتري آن محصول بستگي دارد. هنگامي كه تقاضاي هر محصول به کیفیت و قيمت فروش آن بستگي داشته باشد آنگاه نوع جنس با قيمتي كه فروشنده به خريدار ارائه مي دهد بر روي تقاضاي نهايي آن محصول تأثيرگذار خواهد بود[16-17].

در اين پایان نامه قرار است، ابتدا با بررسي يك زنجيره تامين داروی ایران شامل چندین تولید کننده و وارد کننده مواد اولیه و چندین تولید کننده داخلی به عنوان خريدار پرداخته شود كه در آن بین فروشنده مواد خام و تولید کننده داخلی شرایط رقابتی از لحاظ قیمت و کیفیت وجود دارد. سپس بین چندین تولید کننده داخلی به عنوان فروشنده و توزیع کننده به عنوان خریدار نیز شرایط رقابت وجود دارد. همچنین در سطح سوم نیز بین چندین توزیع کننده و خرده فروشان نیز شرایط راقبتی اعم از قیمت و کیفیت محصول مبتنی بر تقاضای مشتری نیز حاکم است.

وقتی تقاضا، تعیین کننده و مثبت باشد، استفاده از بازار رقابتی از لحاظ قیمت گذاری و کیفیت محصولات، گسترده تر بوده و باعث می شود تا توان تامین کننده براساس این رویکرد، بررسی شود. قیمت تامین کننده، تولید کننده و تعداد کالاهای دریافتی از متغیرهای تصمیم گیری برای مدل ما هستند.

سابقه شکاف تحقيقات موجود و ضرورت انجام تحقيق

شبکه های زنجیره تامین دارویی،  بر رقابت تمرکز داشته و در نهایت شرکتها برای رسیدن به محصولات بهینه برنامه ریزی می نمایند تا بتوانند به رقابت قیمتی با محصولات وارداتی مشابه برسند. چون کیفیت در صنعت داروسازی از موارد بسیار مهم است لذا انتخاب نوع صنعت براساس آن مهم بوده و باعث می شود تا عملکرد انطباق با محصول به خوبی مشخص شود.  به تازگی بسیاری از محققان درباره این موضوع و حتی هر جزء از سیستم یکپارچه متمرکز ذکر شده دست به فعالیت هایی زده اند.

لی و روزنبلت در سال 1986 مشکل ارائه تخفیفات و قیمت گذاری را  همان زمان ارايه دادند. بویاسی و گالگو در سال 2002 پژوهشی را تحت تقاضای قطعی حساس به قیمت در دو رده زنجیره تامین شامل عمده فروش و یک یا چند خرده فروش انجام دادند. آباد در سال 2003 تجزیه و تحلیل سیاست های قیمت گذاری در اندازه وسیعی برای یک قلم داروی فاسد شدنی را انجام داد. دای و همکاران در سال 2005 سیاست های قیمت گذاری رقابتی را برای چند شرکت با خدمات مشابه برای مشتریان را تحلیل نمودند.

روزنتال در سال 2008 مشکل تنظیم قیمت در یک زنجیره تامین یکپارچه را ارزیابی نمود. ژانگ در سال 2009 در دو سطح تبلیغات و قیمت گذاری بین یک تولید کننده و یک خرده فروش بررسی انجام دادند. در مدل تقاضا، کاربر نهایی خود را به قیمت تولید کننده و خرده فروش و هزینه تبلیغات خرده فروش محدود میکند.

کای و همکارانش نیز در سال 2009 به مدل های قیمت گذاری و سفارش فروش جزئی در یک زنجیره تامین با یک خریدار و یک فروشنده پرداخته اند. شیائو و همکارانش در سال 2010 قیمت گذاری عمده فروشی، سفارش و تصمیم گیری را در سه رده زنجیره تامین که در آن تولید کننده به تولید اقلام ضروری میپردازد ارائه میدهد.

سون در سال 2011 چند مدل قیمت گذاری محصولات با سیاست های تصمیم دیگر مانند توزیع منابع و یا ترکیب تولید را بررسی می کنند. سید اصفهانی و همکارانش در سال 2011 در یک زنجیره تامین شامل یک تولید کننده و یک خرده فروش با سیاست تصمیم قیمت گذاری را مورد مطالعه قراردادند.

هوآ و همکارانش درسال 2012 سیاست قیمت گذاری و سفارش بهینه را با سیاست حمل و نقل رایگان را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. به گفته موتلو و کتینکیا در سال 2013 طراحی یک کانال شامل خرده فروشی در هر دو ساختار متمرکز و غیر متمرکز حساس به قیمت بررسی شد و همچنین به تحلیل و مقایسه سودآوری زنجیره ای تامین پرداخته شد.

ناگورنی و همکارانش در سال ۲۰۱۴ مدلی برای یک زنجیره تامین با محصولات متمایز، برون سپاری در تولید و توزیع و کیفیت با شرایط رقابت قیمت گذاری ارائه نمودند. گیری و شارما در سال 2014 یک استراتژی قیمت گذاری در یک زنجیره تامین دو سطحی که شامل یک تولید کننده و دو خرده فروش در رقابت بر هزینه تبلیغات را بررسی نمودند. طالعی زاده و نوری دریان در سال 2015 یک مدل اقتصادی مقدار تولید (EPQ)، واکنش اعضای زنجیره در یک زنجیره تامین سه سطحی متشکل از یک تامین کننده، یک تولید کننده و یک گروه از خرده

فروشان را به منظور بحث رقابتی در سیاست های قیمت گذاری و موجودی بهینه برای ترویج سود زنجیره ای بررسی نمودند.

اکیسی و همکارانش در سال 2015 یک زنجیره تامین با دو تامین کننده در شاریط رقابتی و یک خرده فروش به منظور ارزیابی تصمیمات قیمت گذاری بهینه که در آن استراتژی تثبیت نظم و محدودیت مقدار سفارش مطرح است را بررسی نمودند. طالعی زاده و نوری دریان در سال 201۶ به مدلی به منظور تصمیم گیری غیررقابتی قیمت گذاری و سفارش در یک زنجیره چند سطحی تامین دارو با استفاده از نظریه بازی پرداختند.

نداشتن یک استراتژی مناسب قیمت گذاری میتواند به فروش کمتر، از دست دادن مشتری، سهم بازار کمتر و کاهش سود منجر شود. این استراتژی ها امکان قیمت گذاری صحیح با توجه به هزینه، مشتریان و رقبا را فراهم میکنند و یک حاشیه سود مناسب را برای فروشندگان به وجود می آورد.

در شرایط فعلی و با تحقیقات انجام شده مشخص گردیده است که روشی علمی و مبتنی بر رقابت بر قیمت گذاری در حضور کیفیت در ایران حکم فرما نیست. دارو به عنوان یکی از محصولات استراتژیک از این قاعده مستثنی نمی باشد. در موارد بسیاری از محصولات دارویی، شاهد تولید آن توسط یک یا چند تولید کننده داخلی و واردات هم زمان آن محصولات دارویی از سوی یک یا چند شرکت وارد کننده با اسامی تجاری مختلف و توزیع هم زمان نمونه های داخلی و خارجی آن توسط شرکت های توزیع دارویی می باشیم. لذا ارايه مدلی چند سطحی در شرایط رقابتی از فراهم کننده های مواد خام تا خرده فروشان در حوزه صنعت دارویی کشور به منظور رقابت اعضای زنجیره بر سر کیفیت محصولات دارویی با قیمت مناسب می تواند برای مشتریان این محصولات مفید واقع شود.

فرضيه‏ ها يا سوالهای تحقيق

 1. آیا نرخ تقاضای دارو و نرخ توليد آن داراي رابطه خطي مي باشند؟
 2. چه تعداد متغيرهاي خريدار و فروشنده در حالت رقابتي و با همكاري در زنجیره دارویی کشور وجود دارد؟

آیا بازار رقابتی بین هر یک از اعضای زنجیره تامین می تواند منجر به سود بیشتر به هر یک از آنها شود؟

هدف تحقیق

هدف اصلی :

توسعه یک مدل قیمت گذاری تولید و توزیع دارو با رویکرد نظریه بازیها در شرایط رقابتی از لحاظ هزینه و کیفیت

اهداف فرعی:

 • بررسی کاربرد نظریه بازی در سیاست قیمت گذاری دارو در زنجیره تامین داروی ایران
 • بهبود سود دهی در اجزای زنجیره تامین داروی کشور
 • شناسایی مولفه های اصلی زنجیره تامین داروی ایران و پارامترهای کیفی موثر در این حوزه

بررسی جوانب اصلی موثر بر قیمت گذاری دارو

کاربردها

 1. تغییر شرایط رقابتی بازار داروی ایران
 2. نمایش اهمیت تغییر در سیاست قیمت گذاری فعلی حکم فرما بر زنجیره تامین دارویی ایران
 3. افزایش رقابت پذیری تولید کنندگان داخلی دارو

بهبود کیفیت با درنظر گرفتن قیمت مناسب دارو در ایران

استفاده کنندگان

 1. وزارت بهداشت و دارو
 2. تولید کنندگان داخلی دارو

شرکت های توزیع دارو

نوآوری تحقیق

در پژوهش های گذشته بیشتر تمرکز بر واردات موازی یک محصول و اثرگذاری آن بر قیمت گذاری توسط یک تولید کننده بوده است و جنبه رقابت هم زمان در عرصه تولید و واردات و توزیع دیده نشده است. با توجه به تمرکز کمتر بر رقابت با سایرین در تولید و توزیع دارو در تحقیقات پیشین و کمتر دیده شدن جنبه های علمی قیمت گذاری و کیفیت دارو در زنجیره تامین آن در ایران، در این تحقیق سعی بر پوشش موارد ذکر شده می باشد.

تابحال رویکرد علمی چندان مشخصی در صنعت داروی ایران و با توجه به ویژگی های زنجیره تامین آن جهت تعیین مدلی برای قیمت گذاری محصول باکیفیت مطرح نگردیده است. اهمیت و تاکید بر رقابت در زنجیره‌های تامین باعث تجدید حیات نظریه بازی‌ها به عنوان یک ابزار مناسب برای تحلیل فعل و انفعلات در یک زنجیره‏ تامین گردیده است.

تحقیقات قبلی انجام شده در زنجیره تامین صنایع دارویی، در قیمت گذاری دارو در مورد واردات موازی و تولید دارویی خاص بوده که هم زمان در بازار داخل عرضه شده و به کشورهای دیگر صادرات داشته و به دلیل تفاوت قیمت بین دو بازار (بازار کشور مبدا و تولید کننده با سایرین یا دو کشور مجزای مصرف کننده) جهت استفاده از فرصت آربیتراژی بین دو کشور به صورت قانونی جابجا و عرضه می شود، مطرح شده است. اما این تحقیقات نیز در مواردی با توجه به خصوصیات زنجیره تامین داروی ایران و مطرح بودن مواردی مانند رقابت هم زمان تولید کنندگان و واردکنندگان یک محصول مشابه بر سر کیفیت و قیمت و توزیع نمونه های وارداتی و تولید داخل آن توسط توزیع کنندگان، دارای تفاوت می باشد.

روش و ابزار گردآوری اطلاعات

در این تحقیق از مطالعات کتابخانه ای به طور گسترده ای استفاده می شود. این مطالعات شامل بررسی پایان نامه ها، تحقیقات موجود و مرتبط با موضوع، مطالعه مقاله ها و کتب لاتین و فارسی مرتبط و استفاده از منابع اینترنتی و همچنین مصاحبه حضوری با مسئولین مربوطه در صنعت دارو ،تولید و توزیع و پخش ،تامین دارو در ایران می باشد.

جامعه آماری

مدیران عامل، فروش و پخش وکلیه مسئولین و دست اندرکاران شرکتهای تولید کننده دارو- شرکتهای توزیع کننده دارو و همچنین مسئولین امور دارو در وزارت سلامت و آموزش پزشکی

روش تجزیه و تحلیل 

پس از جمع آوری اطلاعات نمونه از صنعت دارویی ایران جهت آزمایش مدل، با استفاده از نرم افزارهای بهینه سازی استاندارد مانند GAMS و در صورت نیاز به توسعه از الگورتیم­های ابتکاری و فازی استفاده می شود. روش کار این پژوهش در فلوچارت زیر آمده است.

 

قسمت اول موضوعات پایان نامه مهندسی صنایع

قسمت دوم موضوعات پایان نامه مهندسی صنایع

پروپوزال مهندسی صنایع شناسایی و اولویت بندی مزایا و معایب برون سپاری واحدهای پاراکلینیک بیمارستان

پروپوزال مهندسی صنایعتوسعه یک مدل قیمتگذاری تولید و توزیع دارو با رویکرد نظریه بازی­ها در شرایط رقابت با واردکننده

دانلود مطالب دانشگاهی

اگر برای هریک از موارد فوق نیاز به مشاوره رایگان دارید، همین الان با ما تماس بگیرید.