پروپوزال مهندسی کامپیوتر ارائه‌ی یک روش تخصیص منابع جهت انتخاب طیف در شبكه­‌هاي  بي‌سيم راديوشناختی در محیطهای پویا

دانلود مطالب دانشگاهی

در نمونه پروپوزال ارشد مهندسی کامپیوتر به دنبال ارائه طرحی جهت یادگیری دانشجویان ارشد با ساختار کلی پروپوزال هستیم که دانشجو بتواند با مطالعه پروپوزال در روند انجام پایان نامه ارشد آشنایی پیدا کند و توان تدوین پروپوزال و پایان نامه را داشته باشد.از آنجایی که دانشجویان در مقطع ارشد آشنایی اولیه ای با روند انجام پروپوزال و انجام پایان نامه ندارند و در این مسیر نیازمند مشاوره در انجام پایان نامه هستند بنابراین سعی شده است که با ارائه موضوعات پایان نامه،نمونه پروپوزال ارشد و نمونه پایان نامه ارشد دانشجویان را در این مسیر یاری رسانده و آشنایی لازم را در این مسیر کسب نمایند.لازم است که دانشجویان عزیر با دقت نمونه موضوعات پایان نامه و نمونه پروپوزال ها و پایان نام های ارائه شده را با دقت مطالعه نموده و با نمونه برداری از هر قسمت به تدوین پروپوزال و پایان نامه خود اقدام نمایند.امید است که در این راه بتوانیم همواره مشاور و همراه شما باشیم .

در قسمت دفاعیه پایان نامه نیز نمونه پاورپوینت ارشد قرار داده هست که دانشجویان بتوانند جهت اماده سازی پاورپوینت دفاع پایان نامه استفاده نمایند.یک دفاع موفق منوط به مطالعه با دقت پایان نامه و رفع اشکال پایان نامه و سپس ارائه پاورپوینت با قسمت های پایان نامه همراه با آرامش در زمان دفاع می باشد.موسسه ادیب مشاور همواره در تمامی این مراحل در کنار شما عزیزان خواهد بود.

 

بيان مسأله

طیف فرکانسی[1] از جمله منابع طبیعی است که در هر کشوری توسط ارگان­های خاصی به کاربران اختصاص داده می­شود. با افزایش روز افزون ارسال اطلاعات و نیاز کاربران به باند فرکانسی، با کمبود منابع فرکانسی مواجه می­شویم. از طرفی، برخی از باند فرکانسی اختصاص داده شده به کاربران همواره مورد استفاده قرار نمی­گیرند، در حالی‌که در مناطق مرکزی شهری، ترافیک داده‌ی بسیاری وجود دارد. از این رو؛ شبکه­های رادیوشناختی[2] به دنبال این هستند که از این باندهای فرکانسی که بیکار هستند در مناطق با ترافیک بالا استفاده کنند. فنآوری رادیوشناختی راه‌حل مناسبی برای بکارگیری این باندهای فرکانسی بیکار می‌باشد. کاربران اولیه[3] مجوز استفاده از طیف فرکانسی را در اختیار دارند. به آن بخش از طیف فرکانسیِ

کاربر اولیه که بیکار ولی قابل استفاده‌اند، حفره‌های فرکانسی[1] می­گوییم. در ساختار شبکه‌ی رادیوشناختی، این حفره‌های فرکانسی به نحو مناسب در اختیار کاربران ثانویه[2] یا کاربران CR[3] قرار ­می­گیرند. برای حفاظت از حق کاربر اولیه در استفاده از طیف فرکانسی، کاربر CR به محض برگشت کاربر اولیه باید طیف فرکانسی مذکور را خالی نماید و در اختیار کاربر اولیه قرار دهد. با تحویل دادن طیف فرکانسی به کاربر اولیه، کاربر CR باید به باند فرکانسی جدیدی برای ادامه‌ی ارسال خود سوئیچ[4] کند. با این راه‌حل، امکان فعالیت در باندهای فرکانسی که کیفیت بهتر و ازدحام کمتری دارند برای کاربران شبکه‌های بی‌سیم فراهم می‌شود. پیش‌بینی شده است با پیشرفت این فنآوری، نسل بعدی شبکه‌های بی‌سیم، شبکه‌های بی‌سیم رادیوشناختی باشد. علاوه بر اینکه گره‌های بکارگرفته شده در شبکه‌های بی‌سیم رادیوشناختی، ویژگی‌های خاصی از قبیل محدودیت حافظه، توان پردازشی کم و از همه مهم‌تر؛ منبع انرژی محدود دارند، باید بازگشت کاربر اولیه به طیف و نیز حفره‌های طیف برای ادامه‌ی کار خود در آن، را به خوبی تشخیص دهند، تا کارایی تشخیص حداکثر شود. علاوه بر این، با توجه به پویایی طیف و تغییر وضعیت آن نسبت به زمان، مشاهده‌ی طیف نیز باید بطور پویا صورت‌گیرد. ولی مشکلاتی در این راه وجود دارد. از جمله این مشکلات می‌توان به محوشدگی[5] سیگنال ارسالی توسط کاربر اولیه اشاره کرد، که در اثر چند مسیره‌بودن[6] سیگنال رخ می‌دهد. از دیگر مشکلات، می‌توان سایه‌اندازی[7] بدلیل وجود مانع[8] در شبکه را نام برد. کاربران CR‌ای که از این مشکلات رنج می‌برند، نمی‌توانند بخوبی فعالیت کاربر اولیه را تشخیص دهند که در نتیجه مسأله‌ی ایستگاه مخفی[9] یا گره مخفی[10] رخ می‌دهد.

چنین مشکلاتی، کارایی تشخیص را کاهش می‌دهند، و باعث بدون کیفیت‌بودن ارسال و دریافت، در هر دو شبکه‌ی اولیه و CR خواهند شد. بدلیل وجود مشکلات ذکر شده، و نیز این واقعیت که تمام کاربران CR بطور همزمان دچار این مشکلات نخواهند شد، راه‌حل‌هایی ارائه شده است. یکی از کاراترین این راه‌حل‌ها، بهینه کردن تخصیص منابع در شبکه بیسیم جهت افزایش طیف فرکانسی می‌باشد.

برای اینکه کاربر CR بتواند بازگشت کاربر اولیه را بدرستی تشخیص دهد، یا اینکه به کانال جدیدی برای ادامه‌ی کار خود سوئیچ کند، نیاز دارد به خوبی طیف را مشاهده کند تا از حضور یا عدم حضور کاربر اولیه اطمینان حاصل کند. اگر این کاربر دچار مشکلات فوق باشد، چنین چیزی به درستی صورت نمی‌پذیرد. ولی اگر این کار با کمک دیگر کاربران CR، که به طور هم‌زمان از داشتن مشکلات این کاربر رنج نمی‌کشند،

صورت پذیرد، تأثیر بسزایی در کارایی تشخیص خواهد داشت.برای حل چالش های مطرح شده در این شبکه‌ها سعی بر بهینه کردن استفاده از منابع در تشخیص طیف خالی و اختصاص آن به گره بیسیم داریم. برای این کار بر اساس الگوریتم ژنتیک طیف ها را به عنوان کروموزوم دریافتی در نظر میگیریم و گره های بیسیم را بر اساس خواص محیطی و فیزیکی از جمله مختصات جغرافیایی و سطح انرژی و مختصات رادیویی شناختی به عنوان کروموزوم ارسالی نشان میدهیم. کروموزوم ارسالی که در واقع گره های بیسیم هستند از در گروه ارسالی ها قرار میگیرند و با د رنظر گرفتن خواص کروموزوم ها آن را با کروموزوم خالی در گروه کروموزوم دریافتی که طیف ها باشند همنهشت میشوند. این کار بر اساس درخت همنهشتی و بر اساس الگوریتم دودویی درخت برقرار میشود. انتضار میرود این روش در تخصیص منابع که همان گره های با اولویت بالاتر و انتخاب طیف بهتر باشند در زمان کمتری تخصیص منابع را انجام دهد. در ادامه انتظار میرود میزان دسترس پذیری به طیف با نرخ بیشتری انجام میشود که با این کار تعداد طیف های خالی هم کاهش میابند.

 سوابق مربوط

انتخاب منابع برای تشخیص طیف بیکار نقشی اساسی در تعیین کارایی تخصیص منابع دارد زیرا نقش اساسی در انتخاب منابع برای بهبود عملکرد رادیو شناختی به صورت بهینه دارد. در مقاله ]1[ که در سال 2010 به چاپ رسیده است به بررسی شبکه رادیو شناختی پرداخته است و از جنبه های مختلف رادیویی و توپولوژی مورد بحث و بررسی قرار داده است. در مقاله ]1[ یک دسته بندی از معماری های مفید برای شبکه رادیو شناختی معرفی کرده است که میتوان برای پیاده سازی های مختلف از آن استفاده درست به عمل آورد. در مقاله ]2[ روشی ارائه شده است که بر اساس چندگانه کردن ورودی و خروجی های شبکه به افزایش دسترس پذیری به شبکه کمک شایانی بکند.در مقاله ]2[ با بهینه کردن نرخ SNR در شبکه به افزایش ظرفیت طیف کانال دست یافته است. در مقاله ]3[ که در سال 2014 ارائه شده است با ترکیب چندکاناله کردن طیف فرکانسی و افزایش ذسترس پذیری به کانال طیف به مدیریت منابع در شبکه پرداخته است. این مدیریت بر اساس دسته بندی سطح انرژی و میزان داده ارسالی به طیف صورت گرفته است. در روشی دیگر موسوم به روش اشتراک گذاری کانال بر اساس نرخ استفاده شده از طیف در گذشته توانسته سطح استفاده از کانال را بالا ببرد و از اول ارسال داده ها در شبکه رادیو شناختی تا آخر کار طیف کانال را تا 80 درصد در حالت ماکزیمم نگه دارد]4[. در مقاله ]5[ که توسط سیرینواس و همکاران در سال 2015 مطرح شده است روشی برای مدیریت منابع داده و انرژی برای شبکه های رادیو شناختی ارائه داده اند که بر اساس آن یک گراف ارائه داده اند که در این گراف گره های بالاتر و نزدیک به ریشه نقش انتقال دهنده و انتخاب کننده طیف در شبکه را داراست. در این روش منابع که طیف های خالی هستند به صورت بلوک هایی در نظر گرفته میشوند که میتوانند به گره‌ای طبق یک بازه زمانی سرویس دهی کند. در مقاله ]6 [ بر اساس چند شئ کردن تخصیص منابع و به عبارتی چند معیاری کردن انتخاب طیف به تخصیص منابع در شبکه رادیو شناختی کرده است. این روش با عوض کردن طیف ها در بازه زمانی معین انتقال اطلاعات را هم امن کرده است. در مقاله ]7[ که در سال 2014 به چاپ رسیده است با استفاده از تکنیک RF به بهبود کیفیت سرویس و کنترل ازدحام برای تخصیص منابع برای استفاده بهتر از انرژی گره ها پرداخته است. در مقاله ]8[ به کنترل تخصیص منابع در شبکه رادیو شناختی در معماری حسگر بیسیم پرداخته است. در این روش با استفاده از قوانین احتمالاتی بهترین طیف را به گره های حسگر بیسیم اختصاص داده است. در روشی که در ]9[ بیان شده است با فشرده کردن اطلاعات سعی بر کم کردن سربار اطلاعاتی جهت بهبود استفاده از منابع طیف شبکه رادیو شناختی شده است. در مقاله ]10[ به بررسی مدیریت منابع در شبکه حسگربیسیم رادیو شناختی پرداخته شده است و با روشی که بر اساس فرکانس ISA100.11a هست به تشخیص طیف بر اساس الگوهای استفاده از طیف در گذشته شده است. در روشی که ما بر اساس الگوریتم ژنتیک قصد در بهبود داریم بر اساس معماری مقاله ]10[ دسته بندی منابع به صورت کرومزوم ها مشخص میشوند و بهبود را بر اساس درخت همنهشتی انجام خواهیم داد.

فرضيه‌ها:

  • شبکه های رادیو شناختی برای مدیریت منابع باید کمترین تاخیر را داشته باشند.
  • برای رسیدن به مدیریت منابع باید هوش گروهی باشد و نیاز به مدیر واحد نیست.
  • برای بالا بردن نرخ دسترس پذیری طیف باید بیشترین استفاده از کانال طیف شود.

اهداف تحقيق

با روش پیشنهادی نرخ دسترس پذیری بهبود خواهد یافت

با مدیریت منابع در روش پیشنهادی نرخ استفاده از کانال ها گسترده شود.

با استفاده از روش پیشنهادی تاخیر انتخاب طیف کمتر میشود .

کنترل ازدحام بین طیف ها بهبود میابد.

جنبة نوآوري و جديد بودن تحقيق در چيست ؟

در روش پیشنهادی سعی شده است که با تخصیص منابع به وسیله الگوریتم ژنتیک در ابتدا یک دسته بندی در طیف ها و گره های بیسیم انجام شود. در ادامه با استفاده از درخت همنهشتی تخصیص منابع با کمترین زمان ممکن بین طیف ها و گره ها انجام میشود. درخت همنهشتی به دلیل ساختار درختی که دارد با مرتبه لگاریتمی بهبود قابل توجهی خواهد داشت. در ادامه با تخصیص منابع که به عنوان کروموزم در نظر گرفته شده اند هر دسته از منابع طیف ها به دیگر دسته از گره های بیسیم خواستار طیف همنهشت خواهند شد و انتظار میرود با این روش بهبودی در دسترس پذیری به کانال طیف و کنترل بهتر بر منابع که به بهبود زمان انتخاب گره ها می انجامد شود.

شرح کامل روش کار و انجام این تحقیق (با نوشتن جزئیات)

هاي نمونه برداري، مطالعه و .... نوشته شود)

 

در ابتداي روش تحقیق  به مطالعه مقاله هایی در زمینه شبکه های رادیو شناختی و تخصیص منابع جهت انتخاب طیف آنها  و آنالیز و شبیه ‌سازی آنها میپردازیم تا یک نگاه کلی به موضوع و مشکلات و چالش های این زمینه پی ببریم.

در فاز دوم تحقیق ما مقاله های مختلف را در شرایط یکسان و غیریکسان با هم مقایسه کرده و از جنبه و پارامترهای مختلف با هم مقایسه می‌شوند .

در مرحله سوم روش مورد بررسی پیشنهادی  به صورت برنامه نویسی و شبیه سازی انجام میشود و شرایط کار مورد تحلیل علمی و آکادمیک قرار میگیرد که قابل ذکر است این روش و نیازی به دیتاست ندارد.

در فاز نهایی تحلیل داده های شبکه بیسیم رادیو شناختی در شبیه‌ساز NS2 پیاده‌سازی شده که این شبیه ساز بر اساس میزان حسگرهایی که در شبکه رادیو شناختی تعیین میشود میتواند الگوریتم های جدید را مورد آزمایش قرار دهد. در ادامه هم نتایج در فایل out.tr ثبت میشود و بعد با استفاده از نرم افزار رسم نمودار اکسل نمودار تولید شده و مقایسه و تحلیل آماری انجام میشود.

روش گردآوري اطلاعات ( ميداني ، كتابخانه ‌اي و غيره ):

جمع آوری اطلاعات در این پایان نامه به صورت کتابخانه ای و براساس مقاله های معتبر موجود در  کنفرانس ها وژورنال های موجود در اینترنت ماننند سایت های science direct و سایت IEEE و در ادامه سایت ELSEVIER خواهد بود. داده های مورد نیاز برای ورودی الگوریتم و پیکربندی شبیه سازی های کامپیوتری خود را از روی مقالات معتبر و پراستناد بدست می آوریم. برای گردآوری اطلاعات از مقاله های گوناگون مطالب را استخراج می کنیم و کتاب های نوشته شده در این زمینه را مطالعه و بررسی میکنیم.

ابزار گردآوري اطلاعات:

در این راستا ابزار گردآوری اطلاعات نتایج عملیات پیشین ومشاهدات انجام شده در مقالات مختلف وجداول حاصل از شبیه سازی های مراجع پراستناد است که تهیه آنها با دسترسی به بانک های اطلاعاتی معتبر و شبکه اینترنت میسر می گردد.

روش تجزيه و تحليل اطلاعات و روشهاي آماري(كامل توضيح داده شود):

با استفاده از نرم افزار شبیه سازی NS2 روش پیشنهادی را شبیه سازی و پیاده سازی میکنیم زیرا این شبیه ساز بسیار معتبر بوده و همه سایت های معتبر IEEE و ELSEVIER برای مقایسه و ارزیابی این شبیه ساز را در این زمینه کاملا معتبر میدانند. این پروژه نیازی به دیتاست ندارد. از پارامترهای مورد ارزیابی میتوان به انرژی مصرفی گره ها و تاخیر انتها به انتهای گره ها اشاره کرد. انرژی مصرفی به مقدار انرژی مصرف شده توسط حسگر از ابتدای شبیه سازی تا پایان آن به صورت انرژی مصرفی تلقی میشود و اختلاف انرژی در یک لحظه با انرژی اولیه به عنوان پارامتر انرژی باقیمانده محسوب میشود که میتواند پارامتر بسیار مهمی برای اجرای الگوریتم باشد. پارامتر تاخیر انتها به انتها هم به میزان زمانیکه از یک لینک تا لینک دیگر صرف میشود تا بسته از یک لینک به لینک دیگر برود را تاخیر انتها به انتهای مسیر میگویند. نرخ دسترس پذیری به کانال طیف و بهبود عملکرد و گسترش پذیری استفاده از شبکه رایو شناختی از پارامتر های مهم در انجام کار هستند. در ادامه خروجی های برنامه را با  نرم افزار Xgraph تحلیل و بررسی میکنیم.

 

پروپوزال مهندسی کامپیوتر تلفیق الگوریتم ژنتیک و منطق فازی برای خوشه بندی نابرابر در شبکه های حسگر بیسیم

آموزش تخصصی انجام پایان نامه مهندسی کامپیوتر، شبکه حسگر بیسیم

پروپوزال مهندسی کامپیوتر ردیابی هدف متحرک در شبکه حسگر بی‌سیم با استفاده از الگوریتم بهینه‌سازی کوکو

پروپوزال مهندسی کامپیوتر ارائه چارچوب و مدلی برای امنیت داده های حجیم

پروپوزال مهندسی کامپیوتر ارائه‌ی یک روش تخصیص منابع جهت انتخاب طیف در شبكه­‌هاي  بي‌سيم راديوشناختی در محیطهای پویاچ

 مهندسی کامپیوتر

اگر برای هریک از موارد فوق نیاز به مشاوره رایگان دارید، همین الان با ما تماس بگیرید.

 

[1] Frequency Holes

[2] Secondary Users

[3] Cognitive Radio

[4] Switch

[5] Fading

[6] Multi-path

[7] Shadowing

[8] Obstacle

[9] Hidden-Terminal

[10] Hidden-Node

[1] Frequency Spectrum

[2] Cognitive Radio

[3] Primary Users