پروپوزال مهندسی کامپیوتر ارائه یک روش جدید جهت کاهش نویز اسکپل در تصاویر سونوگرافی

دانلود مطالب دانشگاهی

در نمونه پروپوزال ارشد مهندسی کامپیوتر به دنبال ارائه طرحی جهت یادگیری دانشجویان ارشد با ساختار کلی پروپوزال هستیم که دانشجو بتواند با مطالعه پروپوزال در روند انجام پایان نامه ارشد آشنایی پیدا کند و توان تدوین پروپوزال و پایان نامه را داشته باشد.از آنجایی که دانشجویان در مقطع ارشد آشنایی اولیه ای با روند انجام پروپوزال و انجام پایان نامه ندارند و در این مسیر نیازمند مشاوره در انجام پایان نامه هستند بنابراین سعی شده است که با ارائه موضوعات پایان نامه،نمونه پروپوزال ارشد و نمونه پایان نامه ارشد دانشجویان را در این مسیر یاری رسانده و آشنایی لازم را در این مسیر کسب نمایند.لازم است که دانشجویان عزیر با دقت نمونه موضوعات پایان نامه و نمونه پروپوزال ها و پایان نام های ارائه شده را با دقت مطالعه نموده و با نمونه برداری از هر قسمت به تدوین پروپوزال و پایان نامه خود اقدام نمایند.امید است که در این راه بتوانیم همواره مشاور و همراه شما باشیم .

در قسمت دفاعیه پایان نامه نیز نمونه پاورپوینت ارشد قرار داده هست که دانشجویان بتوانند جهت اماده سازی پاورپوینت دفاع پایان نامه استفاده نمایند.یک دفاع موفق منوط به مطالعه با دقت پایان نامه و رفع اشکال پایان نامه و سپس ارائه پاورپوینت با قسمت های پایان نامه همراه با آرامش در زمان دفاع می باشد.موسسه ادیب مشاور همواره در تمامی این مراحل در کنار شما عزیزان خواهد بود.

علم پردازش تصویر یکی از علوم پرکاربرد در مهندسی است که در سالهای اخیر پیشرفت قابل توجه­ ای داشته است. یکی از مسائل مهمی که در این علم وجود دارد، حذف اختلالات ناخواسته نظیر انواع نویزها و عوامل متعدد دیگر در تصاویر است که اغلب به عنوان مراحل پیش پردازش مورد استفاده قرار میگیرد[8]. در اثر تداخل سازنده و مخرب  امواج بازگشتی در سیستم تصویر برداری فراصوت و یا تصاویر ماهواره ­ای، الگوی نقطه ای ضرب شونده ناخواسته که به نویز اسپکل مشهور است، تشکیل میشود. از طرفی تصویر برداری التراسوند یکی از روشهای رایج در تشخیص بیماریها می باشد. تصاویر التراسوند به علت وجود برخی از عوامل از جمله  نویز اسپکل از وضوح پایینی نسبت به سایر تصاویر پزشکی برخوردارند. نویز اسپکل به طورکلی بر کیفیت تصاویر سونوگرافی تاثیر می گذارد و باعث کاهش وضوح و کنتراست در این تصاویر میشـود، درنتیجه، دقت تشخیص را پایین می­آورد.[1]

به دلیل رایج بودن این روش تصویربرداری تلاش برای بهبود کیفیت تصاویر التراسوند مورد توجه قرار گرفته است. یکی از روشهای بهبود کیفیت تصویر، کاهش نویز اسپکل میباشد. انواع مختلفی از روشها برای کاهش این نویز ارائه شده است.یکی از روشهای کاهش نویز اسپکل، میانگین­ گیری از چندین تصویر مشابه ولی با الگوهای مستقل اسپکل میباشد[7] .روش دیگر فیلتر کردن تصاویر است که میتواند مستقیما بر روی تصویر و یا بعد از اعمال یک نگاشت بر روی ضرائب تبدیل یافته صورت پذیرد. معیارهای اصلی که در کاهش نویز اسپکل همواره باید رعایت شوند عبارتند از: کاهش هرچه بیشتر واریانس نویز  در نواحی همگن، حفظ جرئیات( بافت، لبه و خطوط) و نداشتن هیچ گونه عوارض مصنوعی[9].کارهایی گوناگونی برای کاهش نویز اسپکل در تصاویر سونوگرافی صورت گرفته است. که البته، دارای نواقصی بوده و بعضا قادر به کاهش نویز در برخی از نواحی تصویر  نیستند. در این کار تحقیقاتی عملکرد روشهای مختلف کاهش اسپکل بررسی و مقایسه میشود  و در نهایت یک روش برای بهبود کارایی در کاهش نویز اسپکل در تصاویر سونوگرافی ارائه خواهد شد.

سوابق مربوط (بيان مختصر سابقة تحقيقات انجام شده دربارة موضوع و نتايج به دست آمده در داخل و خارج از كشور نظرهاي علمي موجود دربارة موضوع  تحقيق)

در زیر مروری بر کارهای مشابه داخل و خارج داریم.

در  [2] یک روش کارآمد بر مبنای تبدیل ویولت[1] و فیلترهای دوطرفه[2] برای کاهش نویزهای اسپکل در تصاویر پزشکی ارائه شده است. بر اساس ویژگی­های آماری[3] تصاویر سونوگرافی پزشکی در حوزه ویولت[4] یک تابع آستانه­گذاری بهبودیافته شده[5] بر اساس تابع آستانه گذاری استاندارد ویولت ارائه گردید. ظرایب ویولت خالی از نویز و نویز اسپکل هر یک به ترتیب به عنوان توزیع  لاپلاس[6] و توزیع گوسین[7] در نظر گرفته شده است. روش ماکسیمایز بیزین برآورد پسینی برای بدست آوردن الگوریتم جدید shrinkage ویولت بکار گرفته شده است.

مولفه های بالا گذر[8] نویز اسپکل در حوزه ویولت بوسیله الگوریتم shrinkage جدید پشتیبانی میشود. علاوه بر این ضرائب سگنال فرکانس پائین[9] در حوزه ویولت بوسیله فیلتر دوطرفه سریع فیلتر میشوند، از این رو مولفه های پائین گذر تصاویر سونوگرافی همچنان حاوی مقداری نویز اسپکال هستند. مقایسه های صورت گرفته در مقاله   [2]  نشان دهنده کارایی بالایی این روش دارد.

در [5] به بررسي کاهش نويز تصاوير با استفاده از تبديلهاي مالتي‌رزولوشن پرداخته شده است، و در ضمن کاربرد آنها را در تصاوير اولتراسوند پزشکي نيز مد نظر قرار مي‌دهيم. تبديلهاي مالتي‌رزولوشن متنوعي نظير تبديل ويولت متعامد و biorthogonal، تبديل ويولت M-band، و تبديل مالتي‌ويولت معرفي شده‌اند که تمامي اين تبديلها به شيوه‌ي جدايي‌پذير در تصاوير مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در[5] بیان شده است که فريمهاي dyadicي  که در کارهای تحقیقاتی جدید ارائه شده‌اند بر خلاف تبديلهاي عنوان شده در بالا داراي افزونگي مي‌باشند و به دلايل مختلف براي کاربرد کاهش نويز بسيار مناسب مي‌باشند. از ميان اين فريمها دو تبديل SNSI-TFWT و HDDWT را معرفي کرده و آنها را به شيوه‌ي جدايي‌پذير در تصاوير به کار مي‌گيريم. همچنين دو نمونه از تبديلهاي جدايي‌ناپذير مهم را نيز مورد بررسي قرار مي‌دهيم که عبارتند از تبديل کانتورلت و تبديل کانتورلت نمونه‌برداري نشده (NSCT). اين تبديلها اساسا براي کاربرد در تصاوير طراحي شده‌اند. تبديل کانتورلت نمونه‌برداري نشده در واقع نسخه‌ي تغييرناپذير با شيفت تبديل کانتورلت است و براي کاربرد کاهش نويز بسيار مناسب مي‌باشد. در [5] پس از معرفي تبديلهاي فوق‌الذکر تعدادي از مهم‌ترين روشهاي کاهش نويز در حوزه‌ي تبديل ويولت را مورد بررسي قرار داده که همين روشها را در ساير تبديلهاي بيان شده ترکیب کرده . همچنين روش Bivariate-shrinkage را اصلاح کرده تا در تبديلهاي غيرمتعامد نظير فريمهاي معرفي شده نيز قابل استفاده باشد. تعدادي از تکنيکهاي کاهش نويز مطرح شده در [5] از جمله کاربرد روش

shrinkage در حوزه‌ي تبديلهاي M-band و مالتي‌ويولت، کاربرد روشهاي مبتني بر تخمين‌گرهاي بيزين MAP و MMSE در تبديل کانتورلت و تبديل NSCT، و کاربرد تمام روشهاي ارائه شده‌ي حذف نويز در تبديلهاي SNSI-TFWT و HDDWT. و با بررسی¬هایی که در[5] صورت گرفته، نتیجه گیری میشود که به طور کلي تبديلهاي داراي افزونگي مانند SNSI-TFWT، HDDWT، و NSCT نتايج بهتري را نسبت به تبديلهاي داراي خاصيت نمونه‌برداري بحراني به دست مي‌دهند.

     اين روشها را براي کاهش نويز اسپکل تصاوير اولتراسوند پزشکي نيز به کار مي‌بريم با اين تفاوت که به دليل ماهيت ضربي نويز اسپکل، عمليات بي‌نويز کردن در چارچوبي همومورفيک انجام مي‌گيرد. روشي که در [5]براي کاهش نويز اسپکل تصاوير اولتراسوند پيشنهاد شده است تلفيقي از فيلترينگ با استفاده از فيلتر وينر و آستانه‌بندي تطبيقي ضرايب در حوزه‌ي تبديل SNSI-TFWT و در چارچوبي همومورفيک مي‌باشد. نتايج شبيه‌سازيها بيانگر آن هستند که عملکرد روش پيشنهادي، بر مبناي معيارهاي کمي معرفي شده نظير S/MSE، MSE، بهبود SNR، معيار حفظ لبه، و ضريب همبستگي، تقريبا در تمام موارد بهتر از ساير روشهاي مقايسه شده مي‌باشد و از لحاظ کيفيت ديداري نيز نتايج مطلوبي به دست مي‌دهد.

در[11] آستانه گذاری ضرائب موجک،  يکي از مهمترين  راههاي حذف نويز از تصوير است .  موفقيت در اين روش ، بستگی به انتخاب آستانه گذار مناسب دارد  . در اين مقاله، ضمن  ارائه ی  دسته منحنی آستانه گذاری غيرخطي جديد، به ارزيابي  اين آستانه گذار در حذف انواع نويز اعم از نويز گوسي و نويز  اسپکل  به صورت جداگانه پرداخته مي شود. و مشخص شد که  علاوه بر مقدار آستانه به آستانه­گذار گذار انتخابي نيز وابسته است. نتايج آزمايش روی تصاوير مختلف  و مقايسه با روش هاي متداول ، کارايي  اين آستانه گذار را در مقايسه با آستانه گذارهای ديگر  در  حذف  به  صورت  مؤثر  نويز  به اثبات مي رساند.

در [12] از بین بردن نویز اسپکل در تصاویر SAR بر اساس موجک با استفاده از میدان های تصادفی گوس مارکوف(GMRF) بیان میشود. تصاویر SAR  با استفاده از تبدیل موجک گسسته دو بعدی، تجزیه میشود. نویز اسپکل موجود در تصاویر به وسیله توزیع گوسی و تصویر، تحت یک میدان تصادفی گوسی مارکوف کلی (GGMRF ) مدلسازی میشود.  اگر ناحیه مورد بررسی همگن باشد، پارامترهای موجود در توزیع گاوسی و  GGM RF توسط ترکیبی از ضرایب موجک و الگوریتم  EM تخمین زده می شود. در نواحی ناهمگن پارامترهای موجود در  مدل های نویز و تصویر با ا ستفاده از شیوه ای بر اساس موجک واستفاده از تخمینگر ( MAP ) تخمین زده می شود. شیوه ارائه شده به طور موثری  نویز را در تصاویر  SAR از بین می برد ،همچنین لبه ها را به خوبی حفظ کرده و واریانس نویز در مناطق همگن را کاهش می دهد.

در [3] تمرکز بر ریوی سرعت از بین بردن نویز اسپکل در تصاویر سونوگرافی واقعی دارد. در [3] بیان میشود که پیاده سازی یک الگوریتم بسیار سریع، برای حذف نویز اسپکل بسیار سخت است. از آنجایی که عبارت data fitting اصطلاح مرسوی در مدل کاهش اسپکل نیست، یک مدل متغیر[1] برای مواجه با نویزهای اسپکل در تصاویر سنوگرافی ارئه شده است. اصطلاح    data fitting مدل پیشنهادی در این مقاله با استفاده از فاصله کولبک لیب[2] بدست می­آید. با استفاده از ترکیب مدل تقسیم بندی متغیر[3] و متد تکراری برجمن[4] این الگوریتم کاهش نویز اسپکال، دارای سرعت نیز میشود.

فرضیه ها 

  • استفاده از ترکیب فیلترهای و روشهای مبتی بر موجک امکان ارائه یک روش جدید برای کاهش نویز در تصاویر سونوگرافی و افزایش کیفیت این تصاویر را فراهم میکند.
    • یک راه حل مناسب، برای فائق آمدن بر چالش نویز اسپکال در تصاویر خروجی تصویر برداری

التراسوند وجود دارد، بطوریکه جرئیات تصویر( بافت، لبه و خطوط) دست­خوش تغییر نشوند.

  • راه حل جدیدتر و موثرتری برای ارائه پیش پردازش­های مناسبتر بر روی تصاویر سنوگرافی

وجود دارد.

اهداف تحقیق

تصویر برداری التراسوند یکی از روشهای رایج در تشخیص بیماریها می باشد. تصاویر التراسوند به علت وجود برخی از

عوامل مانند نویز اسپکل از وضوح پایینی نسبت به سایر تصاویر پزشکی برخوردارند. نویز اسپکل به طورکلی بر کیفیت تصاویر سونوگرافی تاثیر می گذارد و باعث کاهش وضوح و کنتراست در این تصاویر میشـود، درنتیجه، دقت تشخیص را پایین

می­آورد[6].  به دلیل رایج بودن این روش تصویربرداری تلاش برای بهبود کیفیت تصاویر التراسوند مورد توجه قرار گرفته و به عنوان یک ضرورت در حوزه مهندسی پزشکی مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است. و از جمله اهداف علمی آن میتوان به موارد

زیر اشاره کرد.

 

  • ارائه یک راه حل جدید بر اساس ترکیب انواع فیلتر و استفاده از موجک­ها جهت افزایش کیفیت

تصویر و کاهش هر چه بیشتر نویز آن.

  • دسترسی به راه حلی جدید برای ارائه تصاویر سونوگرافی با کیفیت تر

در صورت داشتن هدف كاربردي بيان نام بهره‌وران (اعم از مؤسسات آموزشي و اجرايي و غيره ) :

از نتایج این تحقیق میتوان در مراکز تصویربرداری ،رادیولوژی، آزمایشگاهها و بیمارستانها و همچنین قسمت های تحقیق و توسعه تولید کننده های تجهیزات پزشکی استفاده کرد.

جنبه نوآروی تحقیق

 

کارهای تحقیقاتی که در این حوزه کار شده نسبتا پراکنده بوده ولی با این وجود کاری های که صورت گرفته دارای نواقصی است که در این کار تحقیقاتی با پوشش این ضعف ها میتوان یک

روش دقیقتر جهت کاهش نویز اسپکل در تصاویر سنوگرافی، رسید. این روش کاهش نویز دارایجنبه­ های نوآوری است که عبارتند از:

  • ارائه یک راه حل جدید بر اساس ترکیب انواع فیلتر و استفاده از موجک­ها جهت افزایش کیفیت تصویر و کاهش هر چه بیشتر نویز آن.
  • استفاده از روشهای پیش پردازش جدید جهت اعمال فیلترهای کاهش نویز.
  • ارائه یک روش متغیر، که متناسب به نواحی تصویر فیلترهای متناسب را اعمال نمائید.

روش كار

تحقیقی که در حال انجام شدن است از نوع کاربردی و علمی است، چرا که در این پژوهش   تحقیقات که در گذشته صورت گرفته است را پایه قرار داده ، به منظور بهبود   رساندن   روش‌ها،  ، ساختارها و الگوهای مورد استفاده در حوزه ی کاهش نویز تصاویر سونوگرافی روش جدیدی ارائه خواهد شد.

روش گردآوري اطلاعات ( ميداني، كتابخانه‌اي و غيره ) :

در ابتدا با مطالعه کتب مرجع و  مقالات مرتبط با مفاهیم اساسی که لازمه شروع فعالیت در این زمینه است ، آشنا می­شویم و  بعد با مطالعه مقالات سال­های اخیر در فیلد مورد نظر ریز شده و جزییات بیشتر، نقاط ضعف و قوت موضوع  را بررسی کرده، همچنین آخرین روشهای ارائه شده برای کاهش نویز مبتنی بر   انواع فیلترها از جمله فیلتر­های Wavelet و guided، و ترکیب این روش­ها بر اساس موجک­ها  را مورد مطالعه قرار داده و نقاط قوت و ضعف هر یک را مورد بررسی قرار میدهیم و در نهایت با پیاده­سازی و تست ایده های مختلفی که در مقالات که بر این دو بنا شده­اند، و با راهنمایی استاد راهنما و اعمال ایده های خود سعی کرده نقاط ضعف ایده­های دیگر را پوشیده و نهایت یک روش برای کاهش نویز اسپکل در تصاویر سنوگرافی ارائه گردد.

ابزار گردآوري اطلاعات (پرسشنامه، مصاحبه، مشاهده، آزمون، فيش، جدول، نمونه‌برداري، تجهيزات آزمايشگاهي و بانكهاي اطلاعاتي و شبكه‌هاي كامپيوتري و ماهواره‌اي و غيره ) :

 

تمامی نیازمندی­های اطلاعاتی از جمله منابع علمی، دیتاهای  و نرم افزارهای لازم برای انجام این تحقیق از طریق شبكه‌هاي كامپيوتري و اینترنت قابل دسترسی و دانلود است.

روش تجزيه و تحليل اطلاعات :

 

روش پیشنهادی را با استفاده از نرم­افزار متلب پیاده سازی و شبیه سازی کرده و بر روی مجموعه داده های استاندارد مختلفی مانند brodatz [10] مورد تست و ارزیابی قرار میدهیم. همچنین از معیارهای کیفی مانند زیر برای ارزیابی با دیگر روشها استفاده میکنیم:

انجام پروپوزال کامپیوتر پردازش تصویر

معيار [1]NSD : که  ، نشان دهنده ي ميزان اسپکل در تصوير است  . پس  مي توان گفت، انحراف معيار

کمتر نويز، تصويري  تميزتر نتيجه  مي دهد . MSD[2] تفاوت مربعي ميانگين بين تصوير اصلي و تصوير

بازسازي شده است. بنابراين   MSD کمتر، بيانگر تفاوت  کمتر تصوير اصلي ) نويزي ( و تصوير حذف نويز شده

است . پس هرچه مقدار  MSD تر باشد، حذف نويز موفق­تر بوده  است .  علاوه بر آن  DR[3] بالاتر و NMV[4]

کمتر نيز نشان دهنده ي  کارا بودن روش است.

همچنین از دو پارامتر زیر نیز برای ارزیابی استفاده خواهد شد.

PSNR[5]: اوج نسبت سیگنال به نویز

MSE: میانگین توان دوم خطا

 

[1] Noise Standard Deviation

[2] Mean Square Difference

[3] Deflection Ratio

[4] Noise Mean Value

[5] Peak Signal-to-Noise Ratio

[1] variational

[2] KullbackLeibler

[3] variable splitting

[4] Bregman iterative method

[1] wavelet  transformation

[2] bilateral  filter

[3] statistical  properties

[4] wavelet  domain

[5] an  improved  wavelet  threshold  function

[6] Laplace  distribution

[7] Gaussian  distribution

[8] High-pass

[9] low  frequency

 

پروپوزال مهندسی کامپیوتر تلفیق الگوریتم ژنتیک و منطق فازی برای خوشه بندی نابرابر در شبکه های حسگر بیسیم

آموزش تخصصی انجام پایان نامه مهندسی کامپیوتر، شبکه حسگر بیسیم

پروپوزال مهندسی کامپیوتر ردیابی هدف متحرک در شبکه حسگر بی‌سیم با استفاده از الگوریتم بهینه‌سازی کوکو

پروپوزال مهندسی کامپیوتر ارائه چارچوب و مدلی برای امنیت داده های حجیم

پروپوزال مهندسی کامپیوتر ارائه‌ی یک روش تخصیص منابع جهت انتخاب طیف در شبكه­‌هاي  بي‌سيم راديوشناختی در محیطهای پویاچ

 مهندسی کامپیوتر

اگر برای هریک از موارد فوق نیاز به مشاوره رایگان دارید، همین الان با ما تماس بگیرید.