پروپوزال مهندسی کامپیوتر ارائه یک پروتکل کشف محتوا آگاه از توپولوژی در شبکه های VANET

دانلود مطالب دانشگاهی

در نمونه پروپوزال ارشد مهندسی کامپیوتر به دنبال ارائه طرحی جهت یادگیری دانشجویان ارشد با ساختار کلی پروپوزال هستیم که دانشجو بتواند با مطالعه پروپوزال در روند انجام پایان نامه ارشد آشنایی پیدا کند و توان تدوین پروپوزال و پایان نامه را داشته باشد.از آنجایی که دانشجویان در مقطع ارشد آشنایی اولیه ای با روند انجام پروپوزال و انجام پایان نامه ندارند و در این مسیر نیازمند مشاوره در انجام پایان نامه هستند بنابراین سعی شده است که با ارائه موضوعات پایان نامه،نمونه پروپوزال ارشد و نمونه پایان نامه ارشد دانشجویان را در این مسیر یاری رسانده و آشنایی لازم را در این مسیر کسب نمایند.لازم است که دانشجویان عزیر با دقت نمونه موضوعات پایان نامه و نمونه پروپوزال ها و پایان نام های ارائه شده را با دقت مطالعه نموده و با نمونه برداری از هر قسمت به تدوین پروپوزال و پایان نامه خود اقدام نمایند.امید است که در این راه بتوانیم همواره مشاور و همراه شما باشیم .

در قسمت دفاعیه پایان نامه نیز نمونه پاورپوینت ارشد قرار داده هست که دانشجویان بتوانند جهت اماده سازی پاورپوینت دفاع پایان نامه استفاده نمایند.یک دفاع موفق منوط به مطالعه با دقت پایان نامه و رفع اشکال پایان نامه و سپس ارائه پاورپوینت با قسمت های پایان نامه همراه با آرامش در زمان دفاع می باشد.موسسه ادیب مشاور همواره در تمامی این مراحل در کنار شما عزیزان خواهد بود.

واژگان كليدي فارسی: شبکه های Ad Hoc خودرویی ( VANETs)-شبکه روگستر- شبکه های نظیر به نظیر- کشف محتوای شبکه های نظیر به نظیر بدون ساختار

 ‌تعريف مساله و بيان سؤالهاي اصلي تحقيق:‌

 

شبکه های خودرویی با توجه به کاربرد هایی نظیر سلامت در سفر[1]، کنترل ترافیک [2]، سیستمهای تخمین تراکم ترافیک [3] و سیستمهای پشتیبانی کننده اطلاعات مسافران [4] روز بروز اقبال بیشتری پیدا می کنند. امکان بهره برداری از چنین کاربردهایی بواسطه پیشرفتها در زمینه ارتباطات و فراهم آوردن پهنای باند مورد نیاز و همچنین مدلهای متنوع ارتباطی این شبکه ها [5] شامل V2V، V2I وHybrid امکانپذیر شده اند.

شبکه های P2P نیز اخیرا با اقبال زیادی مواجه شده اند و ترافیک بالایی از اینترنت را به خود اختصاص داده اند[6]. در این الگوی ارتباطی برخلاف شبکه های کلاینت/سرور تمایزی نمیتوان بین ماشینهای سرور و کلاینت قایل شد و هر ماشین هم سرور است و هم کلاینت. این الگوی ارتباطی میتواند در بستر هر شبکه underlay دیگر اعم از Wired ، MANET و حتی VANET پیاده سازی شود و کاربردهای متنوع آن در بستر این شبکه ها نیز مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به پیشرفت تحقیقات در VANET و تلاشها برای ایجاد نمونه های تجاری آن [7] و استاندارد سازی هایی که در لایه های پایین این شبکه ها انجام می گیرد، میتوان پیش بینی کرد که نیاز به بهره برداری از شبکه های P2P که در لایه Application شبکه های VANET ایجاد میشوند افزایش خواهد یافت. کاربردهای زیادی میتوان در VANET یافت که نیازمند مدل ارتباطی P2P میباشند. از کاربردهای جنرال همچون اشتراک محتوا اعم از مالتی مدیا یا غیره بین خودرو ها [8]، ارتقای امنیت جاده‌ای [9] ، swarming content delivery مثل Torrent [10] تا کاربردهای خاص VANET همچون سیستمهای پشتیبان اطلاعات سفر برای یافتن جای پارک و غیره.

در شبکه های P2P ارتباطات بین نظیرها منجر به ایجاد شبکه ای در لایه کاربرد میشود که به آن شبکه Overlay گفته میشود. نحوه برقراری ارتباطات هر نظیر با دیگر نظیرها شبکه های P2P‌ را به دو دسته غیر ساختیافته و ساختیافته تقسیم میکند[11]. در شبكه هاي غير ساختيافته هيچ قاعده مشخصي براي تعیین همسایگی بین نودها و همچنین محل داده هاي ذخيره شده وجود ندارد. در مقابل در شبكه هاي ساختيافته نحوه ایجاد همسايگي بين گره ها و مكان داده ها به طور صريح و با پیروی از روتینی مشخص تعريف شده است.

یکی از مهمترین کاربردها در شبکه های p2p کشف محتوا می باشد. در شبكه هاي p2p غير ساخت يافته برای کشف محتوا معمولاً از روش flooding کنترل شده یا نشده استفاده مي شود. يعني ارسال سيل آساي پیام پرس و جو در شبكه براي يافتن داده مورد نظر كه خود باعث ايجاد ترافيك زياد در شبكه مي شود. اين مساله معمولا به عنوان مشکل اصلی شبكه هاي غير ساختيافته در نظر گرفته میشود. در مقابل در شبكه هاي p2p ساختيافته هزينه ترك و پيوستن گره ها و همچنین نگهداری از شبکه روگستر ، به دلیل پیروی از یک روتین از پیش تعریف شده، بیشتر است. اما برای آنها مي توان الگوريتم هاي بهتر وكاراتري براي مسيريابي و کشف محتوا عموما با استفاده از نمونه های مختلف DHT ارائه كرد[11] .

از جمله تكنيك هاي كشف محتواي غير ساختيافته مي توان بهGnutella , Napster, Freenet, Random Walk [11]  اشاره كرد . مثالهايي از تكنيك هاي كشف محتواي ساختيافته  CAN, Chord  و  [11] Pastry است.

تحقیقات زیادی نشان داده اند که کارایی یک شبکه P2P وابسته به شبکه underlay است که در بستر آن پیاده سازی میشود [12]. بنابراین قبل از پیاده سازی یک شبکه P2P در بستر VANET باید به چالشهای این کار توجه کرد. از مهمترین چالشها میتوان به توپولوژی دینامیک شبکه های خودرویی ناشی از تحرک خودروها و همچنین ارتباطات سست و گذرا اشاره کرد. بنابراین در روش پیشنهادی ما از سیستم دو ردیفه معرفی شده در [6] استفاده میکنیم. در این الگوریتم لایه بالا نظیرهایی هستند که به آنها ابرنظیر گفته میشود و وظیفه انتخاب نظیرهای معمول لایه پایین جهت اتصال به لایه روگستر را برعهده دارند. با انتخاب بهینه این ابرنظیرها میتوان کارایی کلی ساختار نظیر به نظیر را بهبود بخشید.

در یک شبکه خودرویی میتوان از واحد های کنار جاده ای به عنوان ابر نظیر استفاده کرد. از آنجاییکه انتخاب بهترین  ابر نظیر توسط هر نظیر باعث تشکیل روگستر p2p شده و این خود در کشف محتوا بسیار دارای اهمیت ویژه ای میباشد، ما سعی کردیم تا تمامی جوانب را جهت بهترین انتخاب بکار گیریم. در این الگوریتم از آنجاییکه با استفاده از اطلاعات GPS و نقشه ناوبری موقعیت جغرافیایی تمامی ابرنظیر ها در دسترس است، پس هر نظیر میتواند فاصله اقلیدسی خود را از تمامی ابرنظیرهای دیگر محاسبه نماید و ابرنظیر نزدیکتر را با احتمال بیشتری انتخاب کند. علاوه بر آن، جهت محاسبه فاصله ترافیکی (فاصله در گراف معابر شهری) از الگوریتم دیکسترا جهت محاسبه کوتاهترین فاصله بین دو نود از استفاده مینماییم. علاوه بر آن جهت حرکت خودرو نیز در انتخاب ابر نظیر مهم است. در نهایت فاصله شبکه ایی که از جدول مسیریابی موجود در لایه  Network گرفته میشود در انتخاب همسایه مورد استفاده قرار می گیرد. از اینرو از یک کنترلر فازی برای انتخاب بهترین ابر نظیر استفاده می شود. این کنترلر میتواند میزان مناسب بودن هر ابر نظیر را با توجه به پارامترهای مذکور ارزیابی کند.

سوالات تحقیق

1- چگونه میتوان با در نظر گرفتن توپولوژی شبکه خودرویی کارایی کاربردهای کشف محتوا را بهبود داد؟

2- آیا استفاده از توپولوژی شبکه های خودرویی میتواند کارایی کاربردهای کشف محتوا را بهبود دهد؟

3- چه پارامترهایی از شبکه زیرگستر میتواند در کارایی شبکه روگستر را در شبکه های خودرویی بهیود دهد؟

4- چگونه پارامترهای شبکه زیر گستر را میتوان در شبکه روگستر اعمال کرد که بتواند کارایی آن آفزاش یابد؟

سابقه و ضرورت انجام تحقيق :    

در [4] وسایل نقلیه  یک شبکه روگستر نظیر به نظیر(P2P)  در لایه کاربرد بالای سر VANET برای حمایت از کشف محتوا در شبکه های خودرویی ایجاد مینمایند.با این حال سیستمهای مبتنی بر VANET  به تعداد کافی شرکت کننده نیازمند است.در جاده هایی با تراکم کم ممکن است شبکه VANET قطع گردد بنابراین داده ها و اطلاعات به وسایل نقلیه تحویل نگردد.در [5] و [6] معماری دو ردیفه VANET/P2P معرفی شده است

که این دو معماری را با یکدیگر ترکیب مینماید. در ردیف پایین VANETs، وسایل نقلیه به طور مستقیم می تواند تبادل وجمع آوری اطلاعات با استفاده از V2V داشته باشند. علاوه بر این، برخی از وسایل نقلیه برای ایجاد یک پوشش به اشتراک گذاری P2P در لایه کاربرد انتخاب می شوند.در [7] سیستمهای به اشتراک گذاری اطلاعات در VANET معرفی شده اند.معماری این سیستم به صورت سیستم تک ردیفه P2P  روی VANET میباشد.[8] یک چارچوب P2P مبتنی بر خوشه بندی اجتماعی جهت بهبود بهره وری کشف و بازیابی محتویات مورد نیاز را ارائه می دهد. در این طرح شباهت و اتصال بین نظیرها به شکل ساختار پوشش مبتنی بر علاقه مشترک، که منجر به نرخ کشف و سرعت بازیابی بالاتر میشود، محاسبه شده است.chord متحرک [10] یک ارتقا به منظور عملکرد Chord روی VANETs می باشد.چهار تکنیک توسعه یافته شامل: بروز رسانی جدول تهاجمی،  پخش جدول پوشش، حمل و نقل حریصانه و راه اندازی منفعل می باشد.ایده اصلی در این ارتقا استفاده از خواص پخش می باشد.

در روشهای معرفی شده طول عمر اتصال نود همسایه در نظر گرفته نشده است .به دلیل ویژگیهای منحصر بفرد شبکه های VANET مثل تحرک نودها و تغییر مداوم توپولوژی در این روشها تبادل اطلاعات با تاخیر مواجه میشود . از آنجاییکه در موارد بسیاری این تبادل اطلاعات رابطه مستقیم با پیشگیری از خطرات تصادفات دارد ارائه روشی جهت بهبود آن بسیار الزامی است.

 

5 ) فرضيه ها :‌ (‌هر فرضيه به صورت جمله خبري نوشته شود . )

  1. استفاده از ارتباطات V2V، V2I
  2. تمامی وسایل نقلیه مجهز به نقشه جغرافیایی میباشند.
  3. وسایل نقلیه دارای انرژی نامحدود میباشند.
  4. تمامی وسایل نقلیه مجهز به دستگاه GPS میباشند.
  5. وجود یک سیستم ارتباطی ثبت کننده ابرنظیر ها
  6. انتخاب نزدیکترین همسایه برای هر ابرنظیر برای تشکیل شبکه روگستر

6 ) هدف ها :

امروزه اتومبیل و سایر وسایل نقلیه توسط به صورت روزانه توسط بسیاری از مردم استفاده میشوند.بزرگترین مشکل استفاده از وسایل نقلیه افزایش روز افزون تعداد مرگ و میرها به علت تصافات در جاده ها میباشد. هزینه و خطرات موجود به عنوان معزل بزرگی برای جوامع امروزی شناخته شده است. هدف اصلی این پروژه فراهم آوری زمینه ای برای استفاده از برنامه های کاربردی ایمنی مانند سیستم حمل و نقل هوشمند ITS(Intelligent Transport System ) در جاده ها جهت راحتی و ایمنی مسافران میباشد.

7 ) كاربردهاي متصور از تحقيق:

کاربرد اصلی این پروژه علی رغم اینکه به صورت چشمگیر میتواند کمکی به سیستم های ایمنی جاد ها مانند سیستم حمل و نقل هوشمند ITS(Intelligent Transport System )می باشد، همتچنین میتواند در برنامه های سرگرمی و راحتی مسافران نیز کاربرد داشته باشد . برنامه های کاربردی ایمنی که از ارتباطات بی سیم بین خودروها و همچنین خودروها با زیرساختها استفاده مینمایند به منظور بهبود ایمنی جادهها و اجتباب از تصادفات مورد بهره برداری قرار میگیرند.

نمونه ایی از برنامه های ایمنی به صورت ذیل میباشند:

اجتباب از برخورد در تقاطع ها: هشدار در مورد نقض سیگنال ترافیک، هشدار در مورد نقض علامت ایست....

ایمنی عمومی:هشدار رسیدن وسایل نقلیه اورژانس مثل آمبولانس،ارسال اخطار تصادف و ....

انتشار علامت: هدف اصلی این برنامه هشدار به رانندگان بی توجه به علامتهای کنار جاده ایی است.

8) مراجع استفاده كننده از نتيجه پایان نامه  :

مسئولان برقراری امنیت و راحتی در جاده ها میتوانند از این روش جهت پوشش ایمنی خود در جاده ها و راههای کشور استفاده نمایند.همچنین صاحبان مشاغل میتوانند با به اشتراک گذاری تلیغات خود از این روش استفاده نمایند.

 

9) روش انجام تحقيق:

1ـ9) روش و ابزار گرد آوري اطلاعات :

استفاده مقالات در پایگاه های داده ایی از قبیل science direct، wikipedia، IEEE، Civilica

 

2-9) روش تجزیه و تحلیل داده ها:

استفاده از نرم افزار شبیه سازی NS2

 

3ـ9)‌ قلمرو تحقيق ( زماني ، مكاني ،  موضوعي ) :

شبکه های خودرویی

10) جامعه آماری و روش نمونه گیری

در این تحقیق از شبیه سازی کامپیوتری استفاده میشود. تعداد گره ها، توپولوژی خیابانها، تعداد نظیرها و تعداد همسایه های هر ابرنظیر از قبل مشخص می شود. با استفاده از شبیه سازی و همچنین توابع آماری نتایج تحلیل میشوند.

 

 

پروپوزال مهندسی کامپیوتر تلفیق الگوریتم ژنتیک و منطق فازی برای خوشه بندی نابرابر در شبکه های حسگر بیسیم

آموزش تخصصی انجام پایان نامه مهندسی کامپیوتر، شبکه حسگر بیسیم

پروپوزال مهندسی کامپیوتر ردیابی هدف متحرک در شبکه حسگر بی‌سیم با استفاده از الگوریتم بهینه‌سازی کوکو

پروپوزال مهندسی کامپیوتر ارائه چارچوب و مدلی برای امنیت داده های حجیم

پروپوزال مهندسی کامپیوتر ارائه‌ی یک روش تخصیص منابع جهت انتخاب طیف در شبكه­‌هاي  بي‌سيم راديوشناختی در محیطهای پویاچ

 مهندسی کامپیوتر

اگر برای هریک از موارد فوق نیاز به مشاوره رایگان دارید، همین الان با ما تماس بگیرید.