پروپوزال مهندسی کامپیوتر ارزیابی پروژه های نرم افزاری تحت عدم قطعیت تکنولوژی و بازار با رویکرد گزینه واقعی

دانلود مطالب دانشگاهی

در نمونه پروپوزال ارشد مهندسی کامپیوتر به دنبال ارائه طرحی جهت یادگیری دانشجویان ارشد با ساختار کلی پروپوزال هستیم که دانشجو بتواند با مطالعه پروپوزال در روند انجام پایان نامه ارشد آشنایی پیدا کند و توان تدوین پروپوزال و پایان نامه را داشته باشد.از آنجایی که دانشجویان در مقطع ارشد آشنایی اولیه ای با روند انجام پروپوزال و انجام پایان نامه ندارند و در این مسیر نیازمند مشاوره در انجام پایان نامه هستند بنابراین سعی شده است که با ارائه موضوعات پایان نامه،نمونه پروپوزال ارشد و نمونه پایان نامه ارشد دانشجویان را در این مسیر یاری رسانده و آشنایی لازم را در این مسیر کسب نمایند.لازم است که دانشجویان عزیر با دقت نمونه موضوعات پایان نامه و نمونه پروپوزال ها و پایان نام های ارائه شده را با دقت مطالعه نموده و با نمونه برداری از هر قسمت به تدوین پروپوزال و پایان نامه خود اقدام نمایند.امید است که در این راه بتوانیم همواره مشاور و همراه شما باشیم .

در قسمت دفاعیه پایان نامه نیز نمونه پاورپوینت ارشد قرار داده هست که دانشجویان بتوانند جهت اماده سازی پاورپوینت دفاع پایان نامه استفاده نمایند.یک دفاع موفق منوط به مطالعه با دقت پایان نامه و رفع اشکال پایان نامه و سپس ارائه پاورپوینت با قسمت های پایان نامه همراه با آرامش در زمان دفاع می باشد.موسسه ادیب مشاور همواره در تمامی این مراحل در کنار شما عزیزان خواهد بود.

بیان مساله

مدیریت استراتژيك، ابزاری توانمند براي كمك به شركتها است تا بتوانند بصورت رقابتي خود را با تغييرات پيش بيني شده محيط تطبيق دهند. بر این اساس، سطح و کیفیت دانش فنی در یک شرکت به توانایی آن برای رسیدن به مزایای رقابتی مربوط شده است[1-2]. البته هنوز هم با وجود تحقیق و بررسی های انجام گرفته در بخش سرمایه گذاری و عملکرد اقتصادی، یک شرکت هنوز هم به شدت با عدم قطعیت در روند آتی خود روبرو است[3]. تحقیقات زیادی ادعا میکنند که روش گزینه واقعی می تواند راه مبارزه با عدم قطعیت و کاهش پیچیدگی باشد[3]. در واقع گزینه واقعی مبنای منطقی پاسخ به سوال “چگونه عدم قطعیت بر بازار سرمایه گذاری و فن آوری یک شرکت توسعه نرم افزار تاثیر میگذارد؟” پاسخ می دهد. برای انجام این کار، ما می دانیم که موارد متعددی از عدم قطعیت می توانید در ارزیابی اقتصادی و تکنولوژی بازار به ویژه بر گزینه های واقعی تاثیر گذارد.

عموما از روش گزینه واقعی تنها در صورتی استفاده میکنند که[4]:

 • وجود عدم قطعیت در نتیجه که محدود شده
 • وجود انعطاف پذیری مدیریتی در اجرا
 • وجود سرمایه گذاری غیر قابل برگشت
 • وجود پرداخت نامتقارن.
 • فرآيند مديريت ريسك را مي‌توان به طور مشخص، اقدامات حقيقي و لازم براي تحقق موفقيت‌آميز پروژه‌‌هاي فناوری اطلاعاتی تعريف نمود. در شرايطي كه بازار در حال توسعه مي‌باشد و تقاضا براي خدمات تولید و توسعه نرم افزار وجود دارد، فروشندگان اين خدمات بايد كيفيت بالاي اين خدمات را از طريق كنترل و محاسبه ريسك‌هاي ممكن تامين كنند. فرآيند مديريت ريسك را مي‌توان به طور مشخص، اقدامات حقيقي و لازم براي تحقق موفقيت‌آميز پروژه‌‌هاي تولید نرم افزار تعريف نمود. در شرايطي كه بازار در حال توسعه مي‌باشد و تقاضا براي تولید و توسعه نرم افزار وجود دارد، فروشندگان اين خدمات بايد كيفيت بالاي اين خدمات را از طريق كنترل و محاسبه ريسك‌هاي ممكن تامين كنند.عدم قطعیت در محیط فن آوری اطلاعات مربوط به نوآوری در تولید نرم افزار در بازار و حوزه تکنولوژی است[5-7]. عدم قطعیت در تولید نرم افزار در بازار  به تنوع در تقاضا برای محصولات مورد انتظار مشتریان است. دلیل این امر، رشد چرخه اقتصادی، تکامل در نیاز مشتری، تغییرات نسل، عوامل سازمانی است[3]. عدم قطعیت تکنولوژی زمانی که تسلط آن در بازار از بین رود پدیدار خواهد شد[7-8]. در جریان تولید نرم افزار جدید، اغلب این نرم افزار نوظهور با یک یا چند نرم افزار دیگر در رقابت است. تحت این شرایط، شرکت ها باید نرم افزار را در جاسازی در محصولات و فرآیندهای منطبق با الزامات بازار آتی به روز کنند[9]. کاملا واضح است، که این دو نوع عدم قطعیت ناسازگار نیستند و می توان با تصمیم گیری استراتژیک راه حل های مکملی را برای آنها ایجاد نمود[10] [3]. با این حال، در [7] آمده است که تغییرات درعرصه بازار و تکنولوژی می تواند اثرات جداگانه در عملکرد شرکت های نرم افزاری داشته باشد.در واقع، عدم قطعیت تکنولوژیکی در تصمیمات شرکت های نرم افزاری موثرتر از عدم قطعیت در بازار است. به طور مثال با رشد تقاضا برای محصول جدید، اگر شرکتی توانایی بروزرسانی سریع با شرایط موجود را نداشته باشد مجبور به ترک بازار است[8].اغلب شرکت های نرم افزاری به منظور افزايش بهره وري و نهايتا دستيابي به مزيت رقابتي جهت ماندگاري پايدار در عرصه تجارت جهاني، بخش وسيعي از تمركز و توجه خود را به رفع مسائل، مشكلات و نقاط ضعف موجود در نرم افزار ها و فرايندهاي خود مي نمايند. كه رويكردي است منطقي، ابزارهاي حل مسئله این شرکت ها را در اين راه یاري مي نمايند. تنوع ابعاد و ماهيت مسائل و موانعي كه شرکت های نرم افزاری با انها روبروست، ايجاب مي كند كه مديران از ابزارهاي مختلفي جهت رفع موانع موجود استفاده نمايند. ابزارهايي كه هرچند بكارگيري هر كدام از آنها در نهايت موجب بهبود در  فرايندهاي آن خواهند شد اما رويكرد و كانون توجه شان متفاوت است.شرکت های نرم افزاری بايستي درك درستي از مسائل و مشكلات خود داشته باشند همچنين از ماهيت و شيوه عملكرد ابزارهاي حل مسئله نيز اطلاع داشته باشند. تا با انتخاب و بكارگيري صحيح اين ابزارها، بتوانند به طور اثربخشي به رفع مشكلات و ايجاد بهبود مستمر اقدام ورزند.

  احتمال شكست محصول نرم افزاری در مرحله توليد صنعتي، ميزان دقت در تهيه طرح تجاري، قوانين و مقرراتپشتيبان، ميزان قابلیت استفاده مجدد محصولات در طول زمان، پشتيباني سرمایه گذاران از توليد محصول، احتمال افزايش قيمت موارد مصرفی، احتمال ورود محصول جديد مشابه با کیفیت تر، احتمال تعريف استاندارد جديد براي تولید محصول و احتمال تعريف زیر ساخت های جدید فن آوری اطلاعات براي استفاده کاربران از ریسک های موجود در تولید و توسعه نرم افزار است. هر یک از این عوامل میتواند در تغییر مسیر اقتصادی پروژه های تولید نرم افزار نقش عمده داشته باشند. لذا این احتمالات می توانند بر روی گزینه های ارزش فعلی جریانات درآمدي پروژه، هزینه سرمایه گذاري اولیه، مدت زمان براي تصمیم گیري، نرخ بهره پایه و تغییرپذیري جریانات نقدي مورد انتظار تاثیر زیادی داشته باشد.

   

  ریسک های موجود در بحث عدم قطعیت هزینه به شرح زیر است:

  ریسک های مبتنی بر قیمت نوع ریسک
  مشکلات فیزیکی مانند در دسترس نبودن امکانات اجرایی پروژه های نرم افزاری تکنولوژی
  عدم قطعیت در تعیین دستمزد نیروی متخصص بازار

   

  ریسک های موجود در بحث عدم قطعیت زمان به شرح زیر است:

  ریسک های مبتنی بر زمان نوع ریسک
  رشد سریع بلوغ نرم افزار تکنولوژی
  عدم قطعیت در توانایی نیروی متخصص تکنولوژی
  عدم قطعیت تایید کیفیت محصول در زمان ورود به بازار بازار

   

  جلوگیری از ریسک پروژه های تولید و توسعه نرم افزار به يكي الزامات فناوري اطلاعات در سازمان مطرح مي شود كه باحذف این ضايعات حوزه فناوري اطلاعات بهروري افزايش مي یابد، كه در اين جا هدف تحقيق بررسي اين معيارها به بعنوان ورودي روش گزینه واقعی به منظور ارزش گذاری پروژه های فناوري اطلاعات مورد مطالعه است.

  سوابق مربوط (بيان مختصر سابقة تحقيقات انجام شده دربارة موضوع و نتايج به دست آمده در داخل و خارج از كشور نظرهاي علمي موجود دربارة موضوع  تحقيق)

جرجنسن در سال ۲۰۱۶ در مقاله خود تحت عنوان تخمین دقت در توسعه نرم افزار در حضور عدم قطعیت نشان داد که نرم افزار حرفه ای (۱) گاهی اوقات، و نه در اکثر پروژه های مورد بررسی، برآورد دقیق برای انتقال عدم قطعیت انجام می دهد، (ب) تمایل داشتند برآوردی با دقت بسیار زیاد انجام دهند، در حالی که پیش بینی فواصل توسعه خیلی کوچک شده اثر مخالف داشت. این تفاوت حتی بعد از توسعه واقعی به خارج از فاصله پیش بینی توسعه هم کشیده شد. چالش های مربوط به استفاده از دقت برآورد ارزش واحد به علت برقراری ارتباط در عدم قطعیت توسعه و تولید نرم افزار حرفه ای می باشد.

 

حسونو در سال ۲۰۱۴ در مقاله خود تحت عنوان تولید خدمات بر اساس دارایی تحت عدم قطعیت به دانش ارائه خدمات در یک سرمایه گذاری رقابتی برای ارائه دهندگان خدمات اشاره میکند. ارائه دهندگان در صنعت تولید نرم افزار عموما از سرمایه گذاری در این صنعت احساس رضایت بخشی ندارند و در عین حال با ابهامات متفاوتی در تقاضا برای تولید سریع و تدریجی وب سرویس در محیط های ابری دارند. برای افزایش قابلیت استفاده مجدد از داده های توسعه داده، این مقاله یک روش برای شناسایی ارزش دارایی های مناسب از مخازن خدمات مبتنی بر اهداف طراحان و اپراتورها پیشنهاد می کند.

 

لتایر در سال ۲۰۱۴ در مقاله خود تحت عنوان عدم قطعیت، ریسک، و ارزش اطلاعات در نیازمندی ها و معماری نرم افزار نشان می دهد که عدم قطعیت پیچیده ای در تصمیم گیری نیازمندیها و  معماری اولیه یک پروژه نرم افزاری وجود دارد. با این حال، معماران نرم افزار فاقد پشتیبانی در ارزیابی عدم قطعیت می باشند و تاثیر آن بر ریسک و کاهش ارزش عدم اطمینان قبل از تصمیم گیری های مهم کاملا مشهود است. در این مقاله با تجزیه و تحلیل تصمیم گیری و روش های بهینه سازی چند هدفه به ارائه یک روش سیستماتیک می پردازد که به معماران نرم افزار برای توصیف عدم قطعیت در مورد تاثیر جایگزین هایی در اهداف ذینفعان مجوز داده می شود؛ برای محاسبه ناخالصی های به وجود آمده از عدم قطعیت از شبیه سازی مونت کارلو استفاده می شود.

 

انگل در سال ۲۰۱۳ در مقاله خود تحت عنوان تجزیه و تحلیل ریسک و تصمیم گیری سال مالی 2013 گزارش مایلستون نشان می دهد که تجزیه و تحلیل ریسک و تصمیم گیری یکی از اهداف مهم قبل از شروع تولید نرم افزار است، که به دنبال استفاده از اطلاعات مدل با علم بر عدم قطعیت کمی به اطلاع تصمیم گیران که در حال ساخت تصمیمی بر سرمایه گذاری های بزرگ هستند به وجود می آید. هدف از این کار توسعه ابزارها و قابلیت های به منظور تسهیل در توسعه مدل های ریسک مناسب برای فن آوری های توسعه نرم افزار است، پیش بینی کمی عدم قطعیت های مدل و برآورد ریسک های فنی و مالی مرتبط با سیستم یکی از اهداف مشخص تحقیق است.

 

کانفورا در سال ۲۰۰۲ در مقاله ای تحت عنوان اهمیت برخورد با عدم قطعیت در ارزیابی روش های مهندسی نرم

افزار و ابزار نشان می دهد که با انتخاب ابزار و روش برای تولید نرم افزار می توان به موفقیت در بازار کمک کرد و سرمایه گذاری پرسودی را رقم زد. رویکرد بلوغ نرم افزار برای تخمین تاثیر و ریسک عدم پذیرش تکنولوژی مورد نیاز است. در این مقاله تاکید بر نیاز به جلوگیری از عدم قطعیت در تصمیم گیری مدیریت ریسک احساس می شود و روشی برای ارزیابی روش های مهندسی نرم افزار و ابزار پیشنهاد می شود. مهندسی نرم افزار فازی روش ارزیابی است که به این فرایند کمک خواهد کرد.

 

اگرودموس در سال ۲۰۰۱ در مقاله خود تحت عنوان مدیریت عدم قطعیت هزینه در توسعه نرم افزار: گزینه های واقعی بیان نمودند، توسعه نرم افزار بر اساس محصولات آماده به منابع متعدد از عدم قطعیت هایی برخوردار است. یکی از عدم قطعیت ها، هزینه مجوز محصول نرم افزاری مورد استفاده در سیستم است. مدیریت چنین عدم قطعیت نیاز به استراتژی دارد که به طور موثر باعث کاهش ریسک های اساسی خواهد شد و با حداقل تاثیر بر ارزش اقتصادی تولید می شود. در این مقاله با استفاده از استراتژی گزینه واقعی ارزیابی انجام می شود.

فرضیه ها

 • در تولید و توسعه نرم افزار عدم قطعیت وجود دارد.
 • عدم قطعیت از سه بعد تشکیل می شود که در تولید و توسعه نرم افزار به دو بعد بازار و تکنولوژی پرداخته می شود.
 • عدم قطعیت در تولید نرم افزار باعث کاهش سود سرمایه گذاری می شود

اهداف تحقیق

ارزیابی پروژه های تولید و توسعه نرم افزار تحت عدم قطعیت تکنولوژی و بازار به منظور تصمیم گیری موثر در امر سرمایه گذاری

 • بررسی عوامل ریسک گذار در مقوله تولید و توسعه نرم افزار
 • بررسی عوامل عدم قطعیت برای ارائه راهکاری برای سود دهی پروژه های نرم افزاری
 • بهبود روند کسب و کار در حوزه تولید نرم افزار

ارزیابی پروژه های تولید و توسعه نرم افزار شرکت سهندافزار

 

در صورت داشتن هدف كاربردي بيان نام بهره‌وران (اعم از مؤسسات آموزشي و اجرايي و غيره ) :

شرکت های تولید و توسعه نرم افزار

جنبة نوآوري و جديد بودن تحقيق در چيست؟

 

اختلاف بين نرم افزارهاي توليد شده توسط پيمانكاران و شرکت های نرم افزاري و عدم قطعیت موجود در نیاز بازار با نرم افزارهای طراحی شده و سرعت رشد بلوغ تکنولوژی های موجود در نرم افزارها  عملا سرمایه گذاران در این بخش را دچار سردرگمی کرده و با وجود چنین عدم قطعیت هایی کمتر به این وادی سوق پیدا میکنند. لذا ارزیابی های مالی با توجه به شرایط بازار می تواند به سرمایه گذار دید بهتری برای فرایند این تصمیم گیری ارائه دهد. در روش سنتی ارزیابی طرح هاي سرمایه گذاري تمام تصمیمات و ارزیابی ها در ابتدا صورت می پذیرد و عملا جریان نقدي ثابت و خطی فرض می شود لیکن در روش گزینه واقعی مسیرهاي مختلفی براي تصمیم گیري در نظر گرفته میشود که انعطاف پذیري کافی را براي تصمیم گیري هاي مدیریت در محیط هاي نامطمئن را فراهم می آورد. از سوي دیگر بر اساس دیدگاه خبرگان و تحلیل گران، گزینه واقعی نگرش جدیدي را براي بررسی و ارزیابی پروژه ها در اختیار دارد که در روشهاي سنتی وجود ندارد. باید این نکته را در نظر گرفت که روش گزینه واقعی عمدتا در ارزیابی طرح هایي با ریسک بسیار بالا توانایی خود را نشان می دهد. لذا با استفاده از روش گزینه واقعی مانند درخت دو جمله ای می توان به ارزیابی این عدم قطعیت ها پرداخت و به سرمایه گذاران این حیطه کمک فراوانی نمود.

نوع روش تحقيق :

در اين پژوهش از يك روش گزینه واقعی مبتنی بر درخت دوجمله ای كه يكي از روش هاي نوين كمي سازي داده هاي غير قطعي هستند براي ارزيابي داده هاي ورودي استفاده مي شود، با بررسي ادبيات و تحقيقاتي كه در زمينه ریسک های موجود در فناوري اطلاعات صورت گرفته و نبود سيستمي براي ارزيابي ميزان ریسک در بازار و تکنولوژی فناوري اطلاعات در بررسي تحقيقات پيشين، اين روش براي تعيين ارزش گذاری پروژه های فناوري اطلاعات سازمان مناسب دانسته شد.

در این روش با استفاده از مدل درخت دوجمله ای ارزش گذاري گزینه هاي قابلیت توسعه مجدد، امکان به تعویق افتادن پروژه از لحاط زمانی، کوچک سازي و یا حتی رها کردن یک طرح سرمایه گذاري در پروژههای فن آوری اطلاعات با ملاحظه شرایط ریسکی قابل سنجش است.

یکی از مسائل مهم در زمینه تصمیم گیري مالی و سرمایه گذاري وجود حالت هاي مختلفی است که تبعات مختلفی را در بر دارند و نکته مهم این است که تصمیم گیرنده از اختیارات و امکانات تصمیم گیري و نتایج آن آگاهی کافی داشته باشد. بر این اساس نگرش و رویکرد گزینه واقعی نه تنها براي تصمیمات سرمایه گذاري بلکه براي تصمیمات استراتژیک هم در پروژه ها مفید واقع می شود.

گزینه واقعی مانند نقشه راهی است که در جاهاي مختلف آن، نشانه ها و راهنمایی هایی را ارائه می کند که مسیرها و انتخاب هاي موجود را در اختیار قرار میدهد و امکان تصمیم گیري مناسب را افزایش می دهد. گزینه واقعی رویکردي سیستماتیک است که در آن با استفاده از نظریه مالی، نظریه تصمیم، آمارو مدلسازي اقتصاد سنجی در فضاي تصمیم گیري پویا و همچنین محیط هاي اقتصادي نامطمئن، ارزش سرمایه گذاري و نیز هزینه یابی طرحها و پروژهها را از لحاظ اقتصادي، قیمت گذاري میکند. در موارد زیر استفاده از اختیار واقعی توصیه می شود و عملکرد بسیار خوبی دارد:

 • تصمیم گیري در خصوص سرمایه گذاري در فعالیت ها و طرح هایی که از عدم اطمینان بالایی برخوردارند.
 • ارزش گذاري تصمیمات استراتژیک که در قالب توجیه پذیري مالی ارائه می شوند.
 • دسته بندي و اولویت گذاري هر یک از تصمیمات مزبور بر اساس شاخص هاي کمی و کیفی
 • بهینه سازي تصمیمات استراتژیک سرمایه گذاري با توجه به مسیرهاي مختلف تصمیم گیري
 • تعیین زمان مناسب جهت ورود و یا خروج از سرمایه گذاري
 • مدیریت فرصتها و موقعیت فعلی و توسعه فرصت هاي تصمیم گیري استراتژیک آتی

روش گردآوري اطلاعات ( ميداني، كتابخانه‌اي و غيره ) :

در این تحقیق هم از روش کتابخانه ای و هم میدانی استفاده می شود. جامعه آماري اين پژوهش، كارمندان شرکت های تولید نرم افزار مي باشند، در اين تحقيق كاركنان شرکت سهندافزار، را به عنوان نمونه آماري اين پژوهش در نظر گرفته شده است.

روش تجزيه و تحليل اطلاعات :

با طراحی سناریو های متفاوت در مطالعه موردی شرکت سهند افزار میتوان با تخمین میزان ارزش خالص فعال و مقایسه آن با میزان ارزش خالص فعلی به شکست و یا موفقیت پروژه های تولید نرم افزار پی برد.

 

پروپوزال مهندسی کامپیوتر تلفیق الگوریتم ژنتیک و منطق فازی برای خوشه بندی نابرابر در شبکه های حسگر بیسیم

آموزش تخصصی انجام پایان نامه مهندسی کامپیوتر، شبکه حسگر بیسیم

پروپوزال مهندسی کامپیوتر ردیابی هدف متحرک در شبکه حسگر بی‌سیم با استفاده از الگوریتم بهینه‌سازی کوکو

پروپوزال مهندسی کامپیوتر ارائه چارچوب و مدلی برای امنیت داده های حجیم

پروپوزال مهندسی کامپیوتر ارائه‌ی یک روش تخصیص منابع جهت انتخاب طیف در شبكه­‌هاي  بي‌سيم راديوشناختی در محیطهای پویاچ

 مهندسی کامپیوتر

اگر برای هریک از موارد فوق نیاز به مشاوره رایگان دارید، همین الان با ما تماس بگیرید.